Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva MDB ölkələrinin Daxili İşlər Nazirləri Şurasının Bakı iclasının iştirakçılarını qəbul edib
İyulun 20-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) iştirakçısı olan ölkələrin Daxili İşlər Nazirləri Şurasının Bakıda keçirilən iclasının iştirakçılarını qəbul edib.
MDB iştirakçısı olan ölkələrin Daxili İşlər Nazirləri Şurasının növbəti iclasının Azərbaycanda keçirilməsindən məmnunluğunu bildirən Mehriban Əliyeva Şuranın artıq 5-ci toplantısının ölkəmizdə baş tutduğunu qeyd edib.
Azərbaycanın MDB-nin fəal üzvlərindən biri olduğunu deyən Mehriban Əliyeva əsas vəzifənin müxtəlif sahələrdə - ictimai-siyasi, iqtisadi, humanitar və təhlükəsizliyin təmin edilməsi sahələrində hərtərəfli əməkdaşlığı, kooperasiyanı inkişaf etdirmək olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, MDB Daxili İşlər Nazirləri Şurası vətəndaşların normal, dinc həyatını təmin etmək üçün çox mühüm vəzifəni həyata keçirir. “Sabitlik, ictimai asayiş, qanunun aliliyi hər bir dövlətin inkişafının əsas şərtlərindən biridir”, - deyən Mehriban Əliyeva ölkəmizdə Şuranın işinə böyük əhəmiyyət verildiyini vurğulayıb, Azərbaycanın regionun təhlükəsizliyinin təmin olunmasına töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb. Ölkəmizdə cinayətkarlığın səviyyəsinin aşağı olduğunu, baş vermiş cinayətlərin çoxunun açıldığını, ağır və xüsusilə ağır cinayətlərin sayının 30 faiz azaldığını müsbət hal kimi xarakterizə edən Mehriban Əliyeva Şuranın fəaliyyətinin gələcəkdə bu meyillərin möhkəmlənməsinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
MDB iştirakçısı olan ölkələrin Daxili İşlər Nazirləri Şurasının operativ informasiya mübadiləsi, risklərin minimuma endirilməsi, mütəşəkkil cinayətkarlıqla, narkotrafik, terrorizm, ekstremizmlə birgə mübarizə üçün çox gözəl platforma olduğunu deyən Mehriban Əliyeva qloballaşmanın doğurduğu yeni təhdidlər və çağırışlarla səmərəli mübarizə aparmaq üçün əməkdaşlığın zəruriliyini vurğulayıb.
Mehriban Əliyeva İnterpolun baş katibi Yurgen Ştoku salamlayaraq onu bu mühüm vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbrik edib. Ümidvar olduğunu bildirib ki, İnterpol gələcəkdə də bu regionda təhlükəsizliyin təmin olunmasını dəstəkləyəcək.
Mehriban Əliyeva deyib: “Sizin diqqətinizi Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsində bir sıra xarici şirkətlərin qanunsuz iqtisadi fəaliyyəti faktlarına yönəltmək istərdim. Hazırda Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz iqtisadi fəaliyyət həyata keçirən 177 xarici hüquqi şəxs aşkar edilib. Bununla yanaşı, 710 xarici vətəndaş işğal olunmuş ərazilərə gəlib. Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsidir, ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bütün dünya tanıyıb. Buna görə də bu cür pozuntular, bu cür hərəkətlər Azərbaycan qanunvericiliyinin kobud şəkildə pozulması deməkdir. Bununla yanaşı, son illərdə bu ərazilərdən narkotiklərin becərilməsi və sonradan trafiki üçün istifadə olunması faktları mövcuddur. Bu da sözsüz ki, böyük narahatlıq doğurur. İstər xarici şirkətlər tərəfindən, istərsə də ayrı-ayrı şəxslər tərəfindən bu cür hərəkətlər Azərbaycan qanunvericiliyinin kobud şəkildə pozulmasıdır və bizim dövlətimiz həmin hərəkətlərin dayandırılması və qarşısının alınması üçün bütün qanuni tədbirləri görür və gələcəkdə də görəcək. Əlbəttə, bu cəhətdən biz İnterpolun dəstəyinə çox bel bağlayırıq. Mən bir daha təcrübənizi bölüşdüyünüzə, bizim birgə işimizə görə təşəkkür etmək istəyirəm və əminəm ki, gələcəkdə uğurlu əməkdaşlığımızı davam etdirəcəyik”.
Mehriban Əliyeva bir daha Azərbaycanın MDB iştirakçısı olan ölkələrin Daxili İşlər Nazirləri Şurasının işini yüksək qiymətləndirdiyini deyib və Şuranın işinə uğurlar arzulayıb.
Rusiyanın daxili işlər naziri, MDB iştirakçısı olan ölkələrin Daxili İşlər Nazirləri Şurasının sədri Vladimir Kolokoltsev Şuranın budəfəki iclasında bir çox vacib məsələlərin müzakirə olunacağını və mühüm qərarların qəbul ediləcəyini bildirib. Vladimir Kolokoltsev birgə səylərin əhəmiyyətini vurğulayaraq qəbul edilən qərarların vətəndaşların təhlükəsizliyinin təmin olunmasına yönəldiyini diqqətə çatdırıb.

First Vice-president Mehriban Aliyeva receives participants of the Baku Sitting of the Council of CIS Countries’ Interior Ministers
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva received participants of the sitting of the Council of CIS (Commonwealth of Independent States) Countries’ Interior Ministers held in Baku, July 20.
Expressing her delight in holding a regular sitting of the Council of CIS Countries’ Interior Ministers in Azerbaijan, Mehriban Aliyeva noted that this is already the fifth time that the Council’s assembly is taking place in our country.
Underscoring Azerbaijan’s being one of the most active members of the CIS, Mehriban Aliyeva said the primary duty was to advance multilateral cooperation in various spheres, including public and political, economic, humanitarian, and to ensure security. She noted that the Council of CIS Interior Ministers has been implementing significant duties towards ensuring citizens’ leading normal and quiet lives. Saying “Stability, tranquillity and supremacy of law are among major preconditions in every state’s advancement”, Mehriban Aliyeva emphasized that the Council’s works have been attached great importance in our country, bringing to attention that Azerbaijan has been making contribution to ensuring the region’s security. Describing the low level of crime in our country, detection of most of the crimes and thirty percent decline in the number of grave and especially grave crimes as a positive case, Mehriban Aliyeva expressed a hope the Council’s work would contribute to strengthening of this tendency further.
Saying that the Council of the CIS Countries Interior Ministers was a very good platform for an efficient exchange of information, bringing down risks to minimum, and struggling against organized crime, drug trafficking, terror and extremism, Mehriban Aliyeva underscored the necessity of cooperation to fight against new threats and challenges generated by globalization.
Greeting Interpol’s Secretary General Jürgen Stock, Mehriban Aliyeva congratulated him on the appointment to the office. She expressed a hope that Interpol would provide their support in future to ensuring security in the region.
Mehriban Aliyeva said: “I would like to draw your attention to the facts of illegal operation of a number of foreign companies in Azerbaijan’s Daghlyg Garabagh region. By now, 177 foreign companies carrying out illegal economic activities in the occupied territories of Azerbaijan have been detected. Moreover, 710 foreign nationals have visited the occupied territories. Daghlyg Garabagh is an inseparable part of Azerbaijan, and our country’s territorial integrity has been recognized by the whole world. Therefore, such violations are tantamount to gross violation of the Azerbaijani legislation. In addition, there are facts about using these territories for growing drugs and their further trafficking, which causes, without a doubt, great concern. Either committed by foreign companies or individuals, such acts mean gross violation of the Azerbaijani legislation. Our state has been taking and will take necessary actions to stop and prevent these acts from happening. Of course, we very much rely on Interpol’s support in this. I want to once more thank you for sharing your expertise with us and for our joint work, feeling sure that we would continue our successful cooperation in future too.”
Mehriban Aliyeva once more highly appreciated the work of the Council of the CIS Countries’ Interior Ministers on behalf of the state of Azerbaijan, wishing successes in the Council’s work.
Russian Interior Minister, chairperson of the Council of the CIS Countries’ Interior Ministers Vladimir Kolokoltsev said that a number of important issues would be discussed in this sitting of the Council, and significant decisions would be taken. Emphasizing the significance of joint efforts, Vladimir Kolokoltsev brought to attention that the decisions taken serve ensuring citizens’ security.