Heydər Əliyev Mərkəzində Şah İsmayıl Xətaiyə həsr edilmiş sərgi açılıb
İyulun 19-da Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycan xalqının böyük oğlu, sərkərdəsi və şairi Şah İsmayıl Xətaiyə həsr edilmiş “Əbədiyyət xəzinəsi” adlı sərginin açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva, İtaliya Respublikasının Prezidenti Sercio Mattarella və qızı Laura Mattarella sərgi ilə tanış olublar.
Sərgi Heydər Əliyev Fondu, Florensiyanın Uffizi Qalereyası, Heydər Əliyev Mərkəzi, İtaliyanın Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və İtaliyanın ölkəmizdəki səfirliyinin dəstəyi ilə təşkil edilib.
Uffizi Qalereyasının direktoru Hayke Şmidt məlumat verib ki, sərgi tamaşaçını Şah İsmayılın və onun oğlu və varisi Şah Təhmasibin hakimiyyətdə olduqları dövrlərə aparır. Ədəbiyyatın və incəsənətin çiçəklənmə dövrü onların hakimiyyətdə olduqları illərə təsadüf edir. Azərbaycanın milli mədəniyyətinin inkişafı üçün Şah İsmayıl əlverişli mühit yaradıb, I Şah Təhmasib isə bu mühiti qoruyub saxlayıb. Həmin illərdə dövlətçiliyin elmi və yaradıcı potensialı formalaşıb, Azərbaycan torpaqlarının Səfəvilər dövlətinin tərkibində birləşdirilməsi başa çatdırılıb, Azərbaycan dili dövlət işlərində üstün qüvvəyə malik olmağa başlayıb, Avropa ölkələri ilə geniş ticarət əlaqələri qurulub. Bütün bu amillər həmin dövrün incəsənət əsərlərində öz əksini tapıb. Sərginin eksponatları arasında Şah İsmayılın və Şah Təhmasibin möhürlərinin izləri, habelə Cənubi Azərbaycan vilayətlərindən birində iqtisadi işlərin normallaşdırılması haqqında 1502-ci ildə çıxarılan Fərmanın fotoşəkli də var. XV-XVI əsrlərin Təbriz məktəbinin miniatürlərinin təsviri ilə videoproyeksiya, müasir sənətkarların Şah İsmayıla həsr edilən əsərləri, görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Müslüm Maqomayevin “Şah İsmayıl” operasından səhnələrin fotoşəkilləri, o dövrün həyatından xəbər verən müasir interpretasiya kimi videoinstalyasiya – bütün bunları bugünkü ekspozisiya çərçivəsində görmək mümkündür. Lakin sərginin əsl kulminasiyası Şah İsmayılın və onun oğlu Şah Təhmasibin Florensiyanın Uffizi qalereyasının ilk dəfə Azərbaycana gətirilən iki orijinal portretidir. Kristofano Dell’Altissimonun müəllifi olduğu bu portretlər sərginin mərkəzi eksponatları olmaqla bütün ekspozisiyanın ruhunu təşkil edir. Bu gün tamaşaçı bu möhtəşəm sənət əsərləri ilə tanış olmaq üçün gözəl imkana malikdir.
Sonra Heydər Əliyev Mərkəzindəki "Mini Azərbaycan" sərgisi ilə tanışlıq olub. Bu sərgidə Azərbaycanın tarixi və memarlıq binalarının maketi vasitəsilə ölkəmizin zəngin memarlıq nümunələrini görmək imkanı var.
Sərgidəki eksponatlardan biri “Bakı Ekspo 2025”in ərazisinin maketidir. Burada 295 hektar ərazinin planı göstərilir.
Sərgi ilə tanış olanlar, həmçinin Dövlət Bayrağı Meydanının, Bakı Ağ Şəhərin, Heydər Əliyev Mərkəzinin, Ali Məhkəmənin, Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının, Hökumət evinin, Azərbaycan Xalça Muzeyinin maketlərinə baxıblar.
Heydər Əliyev Mərkəzində müxtəlif mövzuları əhatə edən sərgilər fəaliyyət göstərir. Maraqla qarşılanan sərgilərdən biri də klassik avtomobillərin sərgisidir.
Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov bildirib ki, Federasiyanın və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə layihəsi olan bu sərgidə avtomobilin yarandığı ilk dövrlərdən - XIX əsrin sonlarından başlayaraq Almaniya, ABŞ, İtaliya, Fransa, Böyük Britaniya və keçmiş SSRİ-də istehsal olunmuş avtomobillər nümayiş etdirilir. Ziyarətçilər sərgini izləməklə nəqliyyat vasitələrinin istehsalı tarixinə ekskursiya edir, avtomobil sənayesinin ayrı-ayrı inkişaf mərhələləri ilə tanış olmaq imkanı qazanırlar. Bu sərgi həm də avtomobil həvəskarlarını bir araya toplayaraq nostalji hisslər yaradır.
İtaliya Prezidenti Sercio Mattarella Heydər Əliyev Mərkəzindəki sərgilərlə tanışlıqdan məmnun qaldıqlarını diqqətə çatdırıb.

В Центре Гейдара Алиева открылась выставка, посвященная Шаху Исмаилу Хатаи
19 июля в Центре Гейдара Алиева открылась выставка «Сокровищница вечности», посвященная великому сыну азербайджанского народа, полководцу и поэту Шаху Исмаилу Хатаи.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева, Президент Итальянской Республики Серджо Маттарелла и его дочь Лаура Маттарелла ознакомились с выставкой.
Выставка организована при поддержке Фонда Гейдара Алиева, Галереи Уффици Флоренции, Центра Гейдара Алиева, Министерства культуры и туризма Италии и посольства Италии в нашей стране.
Директор галереи Уффици Хайке Шмидт сообщил, что выставка знакомит посетителей с периодом правления Шаха Исмаила и его сына и наследника Шаха Тахмасиба. Период процветания литературы и искусства совпадает с периодом, когда они находились у власти. Шах Исмаил Хатаи создал благоприятную атмосферу для развития национальной культуры Азербайджана, а Шах Тахмасиб I смог сохранить ее. В те годы был сформирован научный и творческий потенциал государственности, завершен процесс объединения азербайджанских земель в составе Сефевидского государства, азербайджанский язык стал приоритетным в государственных делах, налажены торговые связи с европейскими странами. Все эти факторы нашли свое отражение в произведениях искусства того периода. Среди экспонатов выставки есть следы печатей Шаха Исмаила и Шаха Тахмасиба, а также фотоснимок Указа о нормализации экономических дел, принятого в 1502 году в одном из провинций Южного Азербайджана. В рамках сегодняшней экспозиции также можно увидеть видеопроекцию с изображениями миниатюр Тебризской школы XV-XVI веков, произведения современных мастеров, посвященные Шаху Исмаилу, фотографии из постановок оперы «Шах Исмаил» выдающегося азербайджанского композитора Муслима Магомаева, видеоинсталляцию в качестве современной интерпретации о жизни того периода и др. Но настоящей кульминацией выставки являются впервые привезенные в Азербайджан два оригинальных портрета Шаха Исмаила и его сына Шаха Тахмасиба, принадлежавшие галереи Уффици. Эти портреты кисти Кристофано дель Альтиссимо не только центральные экспонаты выставки, но и определяют дух всей экспозиции. Сегодня посетители имеют прекрасную возможность ознакомиться с этими грандиозными произведениями искусства.
Затем состоялось знакомство с выставкой «Мини Азербайджан» в Центре Гейдара Алиева. На этой выставке посредством макетов исторических и архитектурных зданий Азербайджана можно увидеть прекрасные образцы архитектуры нашей страны.
Один из экспонатов выставки – макет участка «Баку Экспо 2025».
Посетители выставки осмотрели также макеты Площади государственного флага, Баку Белого города, Центра Гейдара Алиева, Верховного суда, Азербайджанской государственной академической филармонии имени Муслима Магомаева, Дома правительства, Азербайджанского музея ковра.
В центре Гейдара Алиева функционируют выставки, охватывающие различную тематику. Одной из выставок, вызывающих большой интерес, является выставка классических автомобилей.
Президент Автомобильной федерации Азербайджана Анар Алакбаров отметил, что на этой выставке, являющейся совместным проектом Федерации и Центра Гейдара Алиева, демонстрируются автомобили с первых периодов их создания – начиная с конца XIX века, произведенные в Германии, США, Италии, Франции, Великобритании и бывшем СССР. Ознакомившись с выставкой, посетители совершают экскурс в историю производства транспортных средств, получают возможность ознакомиться с различными этапами развития автомобильной промышленности. Эта выставка также объединяет автолюбителей, вызывает у них ностальгические чувства.
Президент Италии Серджо Маттарелла довел до внимания, что остался доволен от знакомства с выставками в Центре Гейдара Алиева.