İtaliya Prezidenti Sercio Mattarellanın Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində təltifetmə mərasimi keçirilib
18.07.2018İtaliya Respublikasının Prezidenti Sercio Mattarellanın Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində iyulun 18-də təltifetmə mərasimi keçirilib.
Mərasimdə İtaliya Prezidenti Sercio Mattarellanın Azərbaycanın ali dövlət mükafatı olan “Heydər Əliyev” ordeni, Prezidentin qızı Laura Mattarellanın “Şöhrət” ordeni, İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Enzo Moavero Milanesinin isə “Dostluq” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları oxunub.
Sərəncamlarda deyilir ki, Prezident Sercio Mattarella Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında xüsusi xidmətlərinə, Laura Mattarella ölkələrimizin humanitar əməkdaşlığının, Enzo Moavero Milanesi isə dövlətlərarası münasibətlərin möhkəmləndirilməsində xidmətlərinə görə bu ordenlərlə təltif olunublar.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev ordenləri təqdim edib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İtaliyanın “Xidmətlərə görə” böyük lentlə birlikdə Böyük Xaç Kavaleri ordeni və birinci xanım Mehriban Əliyevanın “Xidmətlərə görə” Böyük Xaç Kavaleri ordeni ilə təltif edilməsi haqqında İtaliya Respublikasının Prezidentinin - “Xidmətlərə görə” ordenin rəhbərinin 2018-ci il iyulun 12-də imzaladığı sərəncamlar elan edilib.

В рамках официального визита Президента Италии Серджо Маттареллы в Азербайджан состоялась церемония награждения
18.07.201818 июля в рамках официального визита Президента Итальянской Республики Серджо Маттареллы в Азербайджанскую Республику состоялась церемония награждения.
На церемонии были зачитаны распоряжения Президента Азербайджанской Республики о присуждении Президенту Италии Серджо Маттарелле высшей государственной награды Азербайджана – ордена «Гейдар Алиев», дочери Президента Лауре Маттарелле – ордена «Шохрат», а министру иностранных дел и международного сотрудничества Италии Энцо Моаверо-Миланези – ордена «Достлуг».
В распоряжения говорится, что Президент Серджо Маттарелла награжден орденом за особые заслуги в развитии дружественных связей и сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Итальянской Республикой, Лаура Маттарелла – за заслуги в укреплении гуманитарного сотрудничества наших стран, а Энцо Моаверо-Миланези – межгосударственных отношений.
Глава государства Ильхам Алиев вручил ордена.
Затем были объявлены подписанные 12 июля 2018 года Президентом Итальянской Республики – главой руководителем ордена «За заслуги» распоряжения о награждении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева орденом «За заслуги» Кавалер Большого креста, декорированного Большой лентой, и первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой – орденом «За заслуги» Кавалер Большого креста.