İtaliya Prezidenti Sercio Mattarellanın Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində təltifetmə mərasimi keçirilib
18.07.2018İtaliya Respublikasının Prezidenti Sercio Mattarellanın Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində iyulun 18-də təltifetmə mərasimi keçirilib.
Mərasimdə İtaliya Prezidenti Sercio Mattarellanın Azərbaycanın ali dövlət mükafatı olan “Heydər Əliyev” ordeni, Prezidentin qızı Laura Mattarellanın “Şöhrət” ordeni, İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Enzo Moavero Milanesinin isə “Dostluq” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları oxunub.
Sərəncamlarda deyilir ki, Prezident Sercio Mattarella Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında xüsusi xidmətlərinə, Laura Mattarella ölkələrimizin humanitar əməkdaşlığının, Enzo Moavero Milanesi isə dövlətlərarası münasibətlərin möhkəmləndirilməsində xidmətlərinə görə bu ordenlərlə təltif olunublar.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev ordenləri təqdim edib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İtaliyanın “Xidmətlərə görə” böyük lentlə birlikdə Böyük Xaç Kavaleri ordeni və birinci xanım Mehriban Əliyevanın “Xidmətlərə görə” Böyük Xaç Kavaleri ordeni ilə təltif edilməsi haqqında İtaliya Respublikasının Prezidentinin - “Xidmətlərə görə” ordenin rəhbərinin 2018-ci il iyulun 12-də imzaladığı sərəncamlar elan edilib.

Decoration ceremony takes place in the framework of Italian President Sergio Mattarella's oficial visit to Azerbaijan
18.07.2018A decoration ceremony took place in the framework of the official visit by President of the Italian Republic Sergio Mattarella to the Republic of Azerbaijan, July 18.
Resolutions of the President of the Republic of Azerbaijan on decorating Italian President Sergio Mattarella with the Heydar Aliyev Order, a high order of Azerbaijan, the Italian President’s daughter Laura Mattarella with the Order of Glory, and Italian minister for foreign affairs and international cooperation Enzo Moavero Milanesi with the Order of Friendship were read at the ceremony.
The resolutions state that President Sergio Mattarella is decorated with this order for his services in advancing the friendly relations and cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Italian Republic, with Laura Mattarella being honoured with the order for her contribution to humanitarian cooperation between the two countries, while Enzo Moavero Milanesi is decorated for his role in strengthening the relations between the states.
President Ilham Aliyev presented the orders.
Then, resolutions signed by the Italian President’s head of the order of “For Merits”, dated July 12, 2018, on decorating Azerbaijani President Ilham Aliyev with the Order of Knight Grand Cross together with the grand band “For Merits”, and First Lady Mehriban Aliyeva with the Order of Knight Grand Cross “For Merits” were announced.