Ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli mərasim keçirilib
10.05.2018Mayın 10-da Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 95 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli mərasim keçirilib.
Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri iştirak ediblər.
Sonra Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təsis edilmiş “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatının 2018-ci il üzrə qalibləri elan olunub.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva milli musiqi mədəniyyətimizin inkişafı və təbliği, Azərbaycan dirijorluq məktəbi ənənələrinin yüksək səviyyədə davam etdirilməsi istiqamətində göstərdiyi böyük xidmətlərə görə Azərbaycan Respublikasının Xalq Artisti, Dövlət Mükafatı, “Şöhrət”, “Şərəf” və “İstiqlal” ordenləri laureatı Rauf Abdullayevə, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında mədəni əməkdaşlıq və qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmləndirilməsində, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında xüsusi xidmətlərinə görə Rusiyanın TASS informasiya agentliyinin baş direktorunun birinci müavini, Azərbaycan Respublikasının “Dostluq” və “Şöhrət” ordenləri ilə təltif olunmuş Mixail Qusmana, Azərbaycan kino sənətinin inkişafındakı böyük xidmətlərinə görə görkəmli kinorejissor və ssenarist, Azərbaycan Respublikasının Xalq Artisti, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli Eldar Quliyevə “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatını təqdim edib.
Mərasim geniş konsert proqramı ilə davam edib.
Mərasimdən sonra Heydər Əliyev Mərkəzinin binasının üzərində videokompozisiya nümayiş etdirilib. “Xalq Heydər söyləyəcək” mahnısı ilə müşayiət olunan videoinstalyasiya saat 20-dən gecəyarıyadək davam edib.

Состоялась торжественная церемония, посвященная 95-летнему юбилею со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева
10 мая состоялась торжественная церемония, посвященная 95-летнему юбилею общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
В церемонии, которая прошла в Центре Гейдара Алиева, приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и члены их семьи.
Затем были объявлены победители учрежденной Фондом Гейдара Алиева международной премии «Золотая чинара» на 2018 год.
Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева вручила международную премию «Золотая чинара» народному артисту Азербайджанской Республики, лауреату Государственной премии, кавалеру орденов «Шохрат», «Шараф» и «Истиглал» Рауфу Абдуллаеву за большие заслуги в развитии и пропаганде национальной музыкальной культуры, первому заместителю генерального директора российского информационного агентства ТАСС, кавалеру орденов «Достлуг» и «Шохрат» Азербайджанской Республики Михаилу Гусману за особые заслуги в укреплении культурного сотрудничества и взаимных связей между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией, доведении до мировой общественности азербайджанских реалий, видному кинорежиссеру и сценаристу, народному артисту Азербайджанской Республики, кавалеру орденов «Шохрат» и «Шараф» Эльдару Кулиеву за большие заслуги в развитии азербайджанского киноискусства.
Церемония была продолжена большой концертной программой.
После церемонии на фасаде здания Центра Гейдара Алиева была показана видеокомпозиция.Видеоинсталляция, сопровождавшаяся песней «Xalq Heydər söyləyəcək», продолжалась с 20 часов до полуночи.