Xanımlar və cənablar, axşamınız xeyir.
İlk növbədə, mən sizin hamınızı salamlamaq, Azərbaycana “Xoş gəlmisiniz!” demək və nazirlər konfransına səmərəli müzakirələr arzulamaq istəyirəm.
Konfransın “Davamlı inkişaf naminə beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin təşviq edilməsi” mövzusuna həsr olunması çox rəmzi məna kəsb edir. Əsrlər boyu müxtəlif sivilizasiyalar burada - Avropa və Asiyanın kəsişməsində görüşüb. Azərbaycan müxtəlif etnik köklərə və dinlərə malik insanların hər zaman sülh və harmoniyada yaşadığı torpaq kimi tanınıb.
Biz hər zaman humanizmin, dialoq və həmrəyliyin təbliği üçün əlimizdən gələni etmişik. Siyasətimizin əsas prinsiplərindən biri etnik, dini və sosial mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, bütün vətəndaşlar üçün bərabər hüquqların təmin edilməsidir. Bu prinsip 100 il bundan əvvəl - 1918-ci ildə Azərbaycan müsəlman dünyasında ilk parlamentli respublikanı yaradan zaman müəyyən olunmuşdu. Bu, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti idi. Həmin vaxt Azərbaycan həm kişilərə, həm də qadınlara siyasi hüquqlar verən ilk müsəlman ölkəsi oldu.
Sivilizasiyalararası dialoqda oynadığı fəal rolu sayəsində bu gün Azərbaycan dünyanın multikulturalizm mərkəzlərindən biri kimi tanınır. Ölkəmiz dünyanın üzləşdiyi çox sayda ciddi problemləri müzakirə etmək üçün müxtəlif beynəlxalq tədbirlər təşkil edir. Buna misal olaraq, biz 2018-ci ildə 10 ili tamam olan “Bakı Prosesi”ni göstərə bilərik. Bilirsiniz ki, Azərbaycan həm Avropa Şurasının, həm də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzvü olan azsaylı ölkələrdən biridir. “Bakı Prosesi” İslam və Qərb sivilizasiyaları, xalqları və mədəniyyətləri arasında dialoq və əməkdaşlığı inkişaf etdirmək məqsədi daşıyır. Biz İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin nazirlərini Avropa Şurasından olan həmkarlarının görüşünə dəvət etmişdik. Tarixdə ilk dəfə olaraq hər iki təşkilatın nazirləri Bakıda görüşdülər. Bu gün “Bakı Prosesi” inkişaf etməkdə davam edir. Bundan əlavə, biz, həmçinin BMT, UNESCO, ISESCO, Avropa Şurası və bir çox başqa təşkilatların dəstəklədiyi Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunu misal göstərə bilərik.
Əfsuslar olsun ki, Azərbaycan hələ də həll olunmamış böyük problemlə üz-üzədir. Bu, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsidir. Ermənistanın təcavüzü nəticəsində Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan ərazisinin 20 faizi işğal altındadır. Bir milyon azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib. Biz bu münaqişəni sülh yolu ilə həll etmək istəyirik. Bununla belə, Ermənistan sülh səylərinə məhəl qoymur və təcavüzü davam etdirir. Münaqişə beynəlxalq hüququn prinsipləri və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll olunmalıdır. BMT Təhlükəsizlik Şurası Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan torpaqlarından dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən dörd qətnamə qəbul edib. Bununla belə, Ermənistan onları yerinə yetirməkdən imtina edir.
Mən qeyd etmək istərdim ki, ölkəmizin ərazi bütövlüyü Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələr tərəfindən açıq şəkildə tanınır. Bu təşkilat hər zaman bizim siyasi mövqeyimizi qlobal səviyyədə dəstəkləyib. Bununla əlaqədar təşkilat bir neçə qətnamə və qərarlar qəbul edib. Mən bu dəstəyə görə sizə minnətdaram.
2019-cu ildə Bakı Qoşulmama Hərəkatı ölkələrinin Sammitinə ev sahibliyi edəcək. Növbəti üç il ərzində Azərbaycan 120 üzv ölkəni birləşdirən bu mühüm təşkilata sədrlik edəcək. Bütün bu addımlar, o cümlədən Bakıdakı bu konfrans bir daha bizim uğurlu əməkdaşlığımızı sübut edir.
Müstəqilliyimizin ilk illərində üzləşdiyimiz problemlərə baxmayaraq, Azərbaycan öz uğurlu inkişaf strategiyasını müəyyən edib. Ölkəmiz mühüm siyasi və iqtisadi islahatlar həyata keçirib. Enerji ehtiyatlarımızdan istifadə edərək biz qeyri-neft sektoruna, insan kapitalına və infrastruktura investisiya yatırırıq. Bu, ölkəmizin davamlı inkişafını təmin etməyə kömək edir.
Əziz qonaqlar, Azərbaycan “Ekspo 2025” Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyi etmək üçün namizədliyini irəli sürüb. 2000-ci ildən ölkəmiz “Ekspo” hərəkatının fəal üzvüdür. Bizim milli pavilyonlarımız 2015-ci ildə Milanda, 2016-cı ildə Antalyada və 2017-ci ildə Astanada mükafatlar alıb.
Azərbaycan “Ekspo 2025”ə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etməyə hazırdır. Ölkəmiz mötəbər beynəlxalq tədbirlərin təşkilində böyük təcrübəyə malikdir. 2015-ci ildə biz ilk Avropa Oyunlarına, 2017-ci ildə IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi etdik. Biz Formula 1 yarışına ev sahibliyi edərkən də yüksək səviyyədə peşəkarlıq nümayiş etdirdik. Bildiyiniz kimi, 2017-ci ildə Bakıda keçirilmiş Formula 1 Qran-Prisi dünyada ən möhtəşəm və ən maraqlı yarış kimi qiymətləndirildi.
Biz hesab edirik ki, Ümumdünya Sərgisi müxtəlif ölkələrin dünyanın ən vacib problemləri ilə bağlı öz fikirlərini ifadə etməsi üçün nadir platformadır. Bu sərgilər bütün beynəlxalq ictimaiyyəti müzakirə aparmaq və əməkdaşlıq etmək üçün bir araya gətirir. Bu sahədəki nailiyyətlərimizi nəzərə alaraq, inanırıq ki, biz belə bir nüfuzlu tədbirə ən yaxşı ev sahibliyi edə bilərik.
Biz “qara qızılı” insan kapitalına çevirməyə müvəffəq olmuşuq. Təbii ki, biz bütün bunları xalqımızın zəngin insan potensialı sayəsində etmişik.
Bu gün texnologiyanın insanlara təsiri dünyanın əsas çağırışlarından biridir. Ona görə də “İnsan kapitalını inkişaf etdirərək, daha yaxşı gələcək quraq” mövzusu tərəfimizdən “Ekspo 2025” üçün seçilmişdir. Biz insanları, - insan kapitalını, dünyanın ən güclü ehtiyatını, - bəşəri debatın mərkəzinə qoyacağıq. Bakıdakı “Ekspo” Ümumdünya Sərgisi, həmçinin təşkilata yeni bazarda yeni auditoriyalarla əlaqə saxlamaq imkanı yaradacaq.
Deyə bilərəm ki, namizədliyimiz qalib gələrsə, Azərbaycan bütün Şərqi Avropa, Qafqaz və Xəzər regionunda “Ekspo” Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyi edəcək ilk ölkə olacaq. Ümidvaram ki, siz ölkəmizin “Ekspo 2025” üçün namizədliyini dəstəkləyəcəksiniz.
Əziz qonaqlar, sonda mən bir daha konfransın bütün iştirakçılarına səmimi salamlarımızı çatdırmaq istəyirəm. Ümid edirəm ki, paytaxtımızın zəngin ruhundan və xalqımızın qonaqpərvərliyindən zövq alacaqsınız. Mən sizə xoşbəxtlik, ölkələrinizə isə sülh və rifah arzu edirəm. Diqqətinizə görə təşəkkür edirəm.

Прием в честь министров иностранных дел Движения неприсоединения
05.04.20185 апреля в Центре Гейдара Алиева был устроен прием в честь министров иностранных дел Движения неприсоединения.
Дамы и господа, добрый вечер.
В первую очередь, хочу поприветствовать вас, сказать «Добро пожаловать!» в Азербайджан и пожелать министерской конференции плодотворных обсуждений.
Конференция посвящена теме «Поощрение международного мира и безопасности во имя устойчивого развития», что имеет очень символическое значение. Различные цивилизации веками встречались здесь – на стыке Европы и Азии. Азербайджан был известен как край, где люди, принадлежащие к различными этническим корням и религиям, всегда жили в мире и гармонии.
Мы всегда делали все возможное для пропаганды гуманизма, диалога и солидарности. Один из основных принципов нашей политики - обеспечение равных прав для всех граждан, независимо от этнической, религиозной и социальной принадлежности. Этот принцип был определен 100 лет назад – в 1918 году, когда Азербайджан создал первую в мусульманском мире парламентскую республику. Это была Азербайджанская Демократическая Республика. В то время Азербайджан стал первой мусульманской страной, предоставившей как мужчинам, так и женщинам политические права.
Благодаря активной роли в межцивилизационном диалоге Азербайджан сегодня известен как один из центров мультикультурализма в мире. Для обсуждения многочисленных серьезных проблем, с которыми столкнулся мир, наша страна организует различные международные мероприятия. В качестве примера можем привести «Бакинский процесс», которому в 2018 году исполняется 10 лет. Как вам известно, Азербайджан - одна из немногих стран, являющихся членом как Совета Европы, так и Организации исламского сотрудничества. Цель «Бакинского процесса» - развитие диалога и сотрудничества между исламской и западной цивилизациями, народами и культурами. Мы пригласили министров стран-членов Организации исламского сотрудничества на встречу их коллег из Совета Европы. Впервые в истории министры обеих организаций встретились в Баку. Сегодня «Бакинский процесс» продолжает развиваться. Кроме того, мы можем привести в качестве примера Всемирный форум по межкультурному диалогу, пользующийся поддержкой ООН, ЮНЕСКО, ИСЕСКО, Совета Европы и многих других организаций.
К сожалению, Азербайджан все еще находится лицом к лицу с большой неразрешенной проблемой. Это – армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт. В результате агрессии Армении 20 процентов признанной на международном уровне территории Азербайджана находятся под оккупацией. Один миллион азербайджанцев стали беженцами и вынужденными переселенцами. Мы хотим урегулировать этот конфликт мирным путем. Однако Армения игнорирует мирные усилия и продолжает агрессию. Конфликт должен быть урегулирован в рамках принципов международного права и территориальной целостности Азербайджана. Совет Безопасности ООН принял четыре резолюции, требующие немедленного, полного и безоговорочного вывода армянских войск с азербайджанских земель. Однако Армения отказывается их выполнять.
Хочу отметить, что территориальная целостность нашей страны открыто признается странами-членами Движения неприсоединения. Эта организация всегда поддерживала нашу политическую позицию на глобальном уровне. В связи с этим организация приняла несколько резолюций и постановлений. Благодарю вас за эту поддержку.
В 2019 году Баку будет принимать Саммит стран Движения неприсоединения. В очередные три года Азербайджан будет председательствовать в этой важной организации, объединяющей 120 стран-участниц. Все эти шаги, в том числе нынешняя конференция в Баку еще раз подтверждают наше успешное сотрудничество.
Несмотря на проблемы, с которыми мы столкнулись в первые годы независимости, Азербайджан определил свою успешную стратегию развития. Наша страна осуществила важные политические и экономические реформы. Используя энергетические ресурсы, мы вкладываем инвестиции в ненефтяной сектор, человеческий капитал и инфраструктуру. Это помогает обеспечивать устойчивое развитие нашей страны.
Дорогие гости, Азербайджан выдвинул свою кандидатуру на проведение Всемирной выставки «Экспо 2025». С 2000 года наша страна является активным участником движения «Экспо». Наши национальные павильоны получили премии в 2015 году в Милане, в 2016 году в Анталии и в 2017 году в Астане.
Азербайджан готов на высоком уровне принять «Экспо 2025». Наша страна имеет большой опыт в организации представительных международных мероприятий. В 2015 году мы принимали первые Европейские игры, в 2017 году – IV Игры исламской солидарности. Принимая соревнования Формула 1, мы также продемонстрировали профессионализм на высоком уровне. Как вам известно, проведенное в 2017 году в Баку Гран-при Формула 1 было расценено как самое грандиозное и самое интересное соревнование в мире.
Мы считаем, что Всемирная выставка является уникальной платформой для изложения различными странами своих мыслей, связанных с важнейшими мировыми проблемами. Эти выставки собирают всю международную общественность для проведения обсуждений и сотрудничества. Учитывая наши достижения в этой области, верим, что сможем лучшим образом организовать это престижное мероприятие.
Нам удалось превратить «черное золото» в человеческий капитал. Естественно, мы добились всего этого благодаря богатому человеческому потенциалу нашего народа.
Влияние технологий на человека является сегодня одним из основных вызовов мира. Поэтому мы выбрали для «Экспо 2025» тему «Будем развивать человеческий капитал, построим лучшее будущее». Мы поставим в центр общечеловеческих дебатов людей – человеческий капитал, самый сильный ресурс мира. Всемирная выставка «Экспо» в Баку также позволит организации наладить контакт с новыми аудиториями на новом рынке.
Могу сказать, что если наша кандидатура победит, то Азербайджан станет первой страной во всей Восточной Европе, на Кавказе и в Каспийском регионе, принявшей Всемирную выставку «Экспо». Надеюсь, что вы поддержите нашу кандидатуру на «Экспо 2025».
Дорогие гости, в заключение хочу еще раз передать всем участникам конференции сердечные приветствия. Надеюсь, что вы получите удовольствие от богатого духа нашей столицы и гостеприимства нашего народа. Желаю вам счастья, а вашим странам – мира и благосостояния. Благодарю за внимание.