Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Türkiyənin Baş naziri Binəli Yıldırım ilə görüşüb
15.03.2018Martın 15-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Türkiyə Respublikasının Baş naziri Binəli Yıldırım ilə görüşüb.
Türkiyənin Baş naziri Binəli Yıldırıma Bakı Forumunda məzmunlu çıxışına görə minnətdarlıq edən Mehriban Əliyeva ölkələrimiz arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin nümunəvi olduğunu, Azərbaycanda bu münasibətlərə böyük hörmətlə yanaşıldığını bildirib. Azərbaycan və Türkiyənin bir-birini beynəlxalq qurumlarda dəstəklədiyini qeyd edib, Azərbaycan xalqının və dövlətinin bu dəstəyi hər zaman duyduğunu və yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb. Hər iki ölkənin təşəbbüsü və dəstəyi ilə reallaşdırılan irimiqyaslı layihələrin həm region, həm də Avropa üçün önəmini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu layihələrin uğurunun təməlində dostluq və qardaşlıq münasibətləri dayanır. “Ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə uğurlu əlaqələr qurulub. Bu əlaqələr gündən-günə möhkəmlənir”, - deyən Mehriban Əliyeva qeyd edib ki, birgə fəaliyyətimiz gələcəkdə də öz bəhrəsini verəcək. Mehriban Əliyeva Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı Türkiyənin ölkəmizin ədalətli mövqeyini müdafiə etməsinə və dünya ictimaiyyətinə çatdırmasına görə minnətdarlığını bildirib. Münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində, beynəlxalq hüququn normaları və prinsipləri əsasında tezliklə həll olunacağına əminliyini ifadə edib. Azərbaycan və Türkiyə xalqları arasında dostluq münasibətlərinə heç nəyin xələl gətirə bilməyəcəyi vurğulanıb.
Türkiyənin Baş naziri VI Qlobal Bakı Forumuna dəvətə görə təşəkkürünü bildirərək Azərbaycanın Türkiyə üçün qardaş və dost ölkə olduğunu bildirib. “Azərbaycan və Türkiyə bir millət, iki dövlətdir”, - deyən Binəli Yıldırım qardaşlıq münasibətlərinin ildən-ilə daha da möhkəmləndiyini vurğulayıb. Bildirib ki, reallaşdırılan irimiqyaslı enerji və nəqliyyat layihələri həm iqtisadi gücümüzü artırır, həm də ölkələrin bir-birinə yaxınlaşmasına xidmət edir. Qarşılıqlı sərmayə qoyuluşlarının önəmi vurğulanıb, iş adamlarının fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib. Türkiyənin Baş naziri Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ölkəmizin haqlı mövqeyini bütün beynəlxalq qurumlarda hər zaman dəstəkləyəcəklərini söyləyib.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева встретилась с премьер-министром Турции Бинали Йылдырымом
15 марта Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева встретилась с премьер-министром Турецкой Республики Бинали Йылдырымом.
Выразив премьер-министру Турции Бинали Йылдырыму признательность за содержательное выступление на Бакинском форуме, Первый вице-президент Азербайджана отметила образцовый характер дружеских и братских отношений между нашими странами, большое уважение, проявляемое в Азербайджане к этим отношениям. Подчеркнув, что Азербайджан и Турция поддерживают друг друга в международных структурах, Мехрибан Алиева сказала, что азербайджанский народ и государство всегда ощущают и высоко ценят эту поддержку. Первый вице-президент отметила важность крупномасштабных проектов, реализуемых по инициативе и при поддержке двух стран, как для региона, так и Европы. Она подчеркнула, что в основе успеха данных проектов лежат дружественные и братские отношения. «Между нашими странами налажены успешные связи во многих областях. Эти связи с каждым днем укрепляются», - сказала Мехрибан Алиева, добавив, что наша совместная деятельность будет приносить свои плоды и в дальнейшем. Первый вице-президент Азербайджана поблагодарила за поддержку и доведение Турцией до мировой общественности справедливой позиции нашей страны в связи с армяно-азербайджанским, нагорно-карабахским конфликтом. Она выразила уверенность в скорейшем урегулировании конфликта в рамках территориальной целостности Азербайджана на основе норм и принципов международного права. Мехрибан Алиева подчеркнула, что ничто не может подорвать дружественные отношения между народами Азербайджана и Турции.
Выразив признательность за приглашение на VI Глобальный Бакинский форум, премьер-министр Турции отметил, что Азербайджан является для Турции братской и дружественной страной. «Азербайджан и Турция – одна нация, два государства», - сказал Бинали Йылдырым, подчеркнув, что братские отношения с каждым годом укрепляются. Он констатировал, что реализуемые крупномасштабные энергетические и транспортные проекты способствуют наращиванию нашей экономической мощи, а также служат сближению стран. Бинали Йылдырым отметил значение взаимного инвестирования, высоко оценил работу бизнесменов. Премьер-министр Турции подчеркнул, что его страна всегда будет поддерживать во всех международных структурах справедливую позицию Азербайджана армяно-азербайджанскому, нагорно-карабахскому конфликту.