Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Türkiyənin Baş naziri Binəli Yıldırım ilə görüşüb
15.03.2018Martın 15-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Türkiyə Respublikasının Baş naziri Binəli Yıldırım ilə görüşüb.
Türkiyənin Baş naziri Binəli Yıldırıma Bakı Forumunda məzmunlu çıxışına görə minnətdarlıq edən Mehriban Əliyeva ölkələrimiz arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin nümunəvi olduğunu, Azərbaycanda bu münasibətlərə böyük hörmətlə yanaşıldığını bildirib. Azərbaycan və Türkiyənin bir-birini beynəlxalq qurumlarda dəstəklədiyini qeyd edib, Azərbaycan xalqının və dövlətinin bu dəstəyi hər zaman duyduğunu və yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb. Hər iki ölkənin təşəbbüsü və dəstəyi ilə reallaşdırılan irimiqyaslı layihələrin həm region, həm də Avropa üçün önəmini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu layihələrin uğurunun təməlində dostluq və qardaşlıq münasibətləri dayanır. “Ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə uğurlu əlaqələr qurulub. Bu əlaqələr gündən-günə möhkəmlənir”, - deyən Mehriban Əliyeva qeyd edib ki, birgə fəaliyyətimiz gələcəkdə də öz bəhrəsini verəcək. Mehriban Əliyeva Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı Türkiyənin ölkəmizin ədalətli mövqeyini müdafiə etməsinə və dünya ictimaiyyətinə çatdırmasına görə minnətdarlığını bildirib. Münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində, beynəlxalq hüququn normaları və prinsipləri əsasında tezliklə həll olunacağına əminliyini ifadə edib. Azərbaycan və Türkiyə xalqları arasında dostluq münasibətlərinə heç nəyin xələl gətirə bilməyəcəyi vurğulanıb.
Türkiyənin Baş naziri VI Qlobal Bakı Forumuna dəvətə görə təşəkkürünü bildirərək Azərbaycanın Türkiyə üçün qardaş və dost ölkə olduğunu bildirib. “Azərbaycan və Türkiyə bir millət, iki dövlətdir”, - deyən Binəli Yıldırım qardaşlıq münasibətlərinin ildən-ilə daha da möhkəmləndiyini vurğulayıb. Bildirib ki, reallaşdırılan irimiqyaslı enerji və nəqliyyat layihələri həm iqtisadi gücümüzü artırır, həm də ölkələrin bir-birinə yaxınlaşmasına xidmət edir. Qarşılıqlı sərmayə qoyuluşlarının önəmi vurğulanıb, iş adamlarının fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib. Türkiyənin Baş naziri Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ölkəmizin haqlı mövqeyini bütün beynəlxalq qurumlarda hər zaman dəstəkləyəcəklərini söyləyib.

First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met Prime Minister of the Turkish Republic Binali Yildirim, March 15.
Thanking Turkish Prime Minster Binali Yildirim for his comprehensive speech at the Baku Forum, Mehriban Aliyeva said the friendly and brotherly relations between our countries were exemplary, and these relations are approached with great respect in Azerbaijan. Noting that Azerbaijan and Turkey have always supported each other at international organizations, Mehriban Aliyeva emphasized that the people and state of Azerbaijan have always felt this support, and highly appreciated. The significance of the large-scale projects realized at the initiative and with the support of our countries for both the region and Europe was underscored. The relations relying on friendship and brotherhood were emphasized as a bedrock of these projects’ success. Noting, “Successful relations have been built between our countries in a number of areas. These relations are becoming stronger day-by-day”, - Mehriban Aliyeva said our joint activities would bring their fruits in the future. Mehriban Aliyeva thanked for Turkey’s defending our country’s just position in connection with the Armenia-Azerbaijan, Daghlyg Garabagh conflict, and conveying this issue to the world society. Confidence was expressed that the conflict would soon be solved in the framework of the international legal principles and norms, respecting Azerbaijan’s territorial integrity. It was also emphasized that nothing can damage the friendly relations between the peoples of Azerbaijan and Turkey.
The Turkish Prime Minister, thanking for the invitation to the 6th Global Baku Forum, said Azerbaijan was a friendly and brotherly country for Turkey. Noting, “Azerbaijan and Turkey are one nationality, two states”, Binali Yildirim emphasized that these brotherly relations are becoming stronger year-by-year. It was noted that large-scale energy and transportation projects realized increase our economic power and, at the same time, bring our countries closer. Significance of joint investments was underscored, and activities of the businessmen were highly appreciated. Turkish Prime Minister said they would always support our country’s position in connection with the Armenia-Azerbaijan, Daghlyg Garabagh conflict at all international organizations.