Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva “Bir ailə” bədii filminin təqdimat mərasimində iştirak edib
01.03.2018Martın 1-də Nizami Kino Mərkəzi və “Ədibin Evi”nin təşkilatçılığı ilə Mir Cəlal Paşayevin 110 illik və Qara Qarayevin 100 illik yubileyləri münasibətilə Azərbaycan mədəniyyətinin bu görkəmli xadimlərinin birgə ərsəyə gətirdiyi “Bir ailə” bədii filminin təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Azərbaycan kinosunun tarixi xalqımızın salnaməsidir
Filmin nümayişindən əvvəl çıxış edən “Ədibin Evi”nin nümayəndəsi Elnur İmanbəyli bu mədəniyyət ocağının gördüyü işlərdən söz açıb. Deyib ki, son bir ildən artıq müddətdə “Ədibin Evi”nin fəaliyyətinin çox vacib bir hissəsini görkəmli ədib və alim Mir Cəlalın ədəbi və elmi irsinə dair materialları toplamaq təşkil edib. Bu məqsədlə “Ədibin Evi” Milli Arxiv İdarəsi, Milli Kitabxana ilə çox sıx işləyərək Mir Cəlalın səs yazılarını, əlyazmalarını bir araya gətirib oxucular və tədqiqatçılar üçün əlçatan etməyə çalışır. Bugünkü tədbir də bu mənada önəm daşıyır. Çünki Mir Cəlalın ssenari müəllifi olduğu “Bir ailə” filmi yenidən ictimaiyyətə təqdim edilir.
Azərbaycan Respublikası Kinematoqrafçılar İttifaqının icraçı katibi, Əməkdar İncəsənət Xadimi Cəmil Quliyev ekran əsərinin ölkəmizə qaytarılması və bərpa edilməsi barədə danışıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin ötən əsrin 70-ci illərinin ortalarında kinematoqrafçılarla görüşündə “Azərbaycan kinosunun tarixi xalqımızın salnaməsidir” fikrini xatırladan Cəmil Quliyev “Bir ailə” filmini bu gün bu salnaməni yaradan və yaşadan ekran əsəri kimi səciyyələndirib. O deyib: “Bu il “Bir ailə” filminin 75 illik yubileyidir. Bu yubiley çox əlamətdar bir dövrə düşür. Bu il biz görkəmli ədib, alim, istedadlı pedaqoq Mir Cəlal Paşayevin 110, böyük bəstəkar Qara Qarayevin 100, həmçinin Azərbaycan kinosunun 120 illik yubileylərini qeyd edirik. Bu tədbirlərlə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev müvafiq sərəncamlar imzalayıb”.
Fransa kinematoqrafiyasının görkəmli xadimi Anri Lanqluanın “Filmlərin taleyi insanların taleyinə bənzəyir. Hər bir yaradılan filmin üzərində zamanın izi qalır. Filmə yanaşarkən ona zamanın prizmasından baxmaq lazımdır” fikrini xatırladan Cəmil Quliyev “Bir ailə” filminin də bu qəbildən olduğunu söyləyib.
Bildirilib ki, film 2008-ci ildə akademik Nərgiz Paşayevanın təşəbbüsü ilə bərpa olunub. Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin köməyi ilə Rusiyadan gətirilmiş bu ekran əsəri hazırda Dövlət Film Fondunda saxlanılır.
Filmin çəkilişləri çox çətin dövrdə, İkinci Dünya müharibəsi illərində aparılıb. O zaman sovet rejissorları Qriqori Aleksandrov və Aleksandr İvanov Bakıya gəlmişdilər. Bakı Kinostudiyasında üç film - “Xəzər dənizçiləri” sənədli filmi, “Bir ailə” və “Sualtı qayıq T9” bədii filmləri çəkildi. Əfsuslar olsun ki, bu filmlərin ekranlara çıxmasına qadağa qoyuldu. Çünki bu filmlərdə Azərbaycan xalqının şücaəti, qəhrəmanlığı, Böyük Vətən müharibəsində qələbə qazanmaq naminə misilsiz xidmətləri tərənnüm olunurdu. Təbii ki, bu, Moskvada, Kremldə əyləşənlərin xoşuna gəlməmişdi. Ona görə də bu filmlərə qadağa qoyuldu.
“Bir ailə”nin əsas qəhrəmanı Azərbaycan xalqıdır
Filmin çox cəsarətli ekran əsəri olduğunu vurğulayan Cəmil Quliyev deyib: “Bu filmdə heç bir şüar yoxdur. Filmin əsas qəhrəmanı Azərbaycan xalqı, onun fədakar övladlarıdır. Ekran əsərində çox maraqlı qadın surətləri də var. Onlar Azərbaycan qadınının vətənpərvərliyini, gücünü əks etdirir. Filmin bütün dramaturji quruluşu və bədii təsviri Mir Cəlal Paşayevin rəhbərliyi altında həyata keçirilib”.
Diqqətə çatdırılıb ki, bu filmdə ilk dəfə Azərbaycan kinosunda kinosimfonizmdən istifadə olunub. Burada musiqi ilə təsvirin vəhdəti tamaşaçını heyran qoyur.
“Sənət ölməzdir. Azərbaycan kinosunun uğuru olan bu filmin yenidən bərpa olunması və ekranlara çıxması sənətin ölməzliyinin təsdiqidir”, - deyə Cəmil Quliyev vurğulayıb.
Sonra filmin nümayişi oldu.
1943-cü ildə Bakı Kinostudiyası tərəfindən çəkilmiş bu film İkinci Dünya müharibəsində faşizm üzərində qazanılan qələbədə Azərbaycan neftinin rolundan və xalqımızın vətənpərvərliyindən bəhs edir. Filmin ssenari müəllifi Mir Cəlal Paşayev, bəstəkarı Qara Qarayev, rejissorları Rza Təhmasib, Mikayıl Məmmədov və Qriqori Aleksandrovdur. Rollarda Xosrov Məlikov, Mərziyyə Davudova, Lyubov Orlova, Hökümə Qurbanova, Mirzə Babayev və digərləri çəkiliblər. Film bəstəkar Qara Qarayevin kinoda ilk işidir.
Sovet arxivlərindən tapılan sənəddə filmə qadağa qoyulması ilə bağlı yazılıb: “Bir ailə” kinofilmində Böyük Vətən müharibəsi və həmin müharibədə Kommunist Partiyasının rolu kifayət qədər əks olunmayıb”... Səbəb aydındır: Mir Cəlal Paşayev öz ssenarisində göstərirdi ki, müharibənin bütün yükü sadə xalqın üzərinə düşür. O, öz çörək payını da müxtəlif millətlərin Bakıya təxliyə edilmiş nümayəndələri ilə bölüşən Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyindən, fədakarlığından bəhs edirdi. Amma ssenaridə partiya fəallarının mənəviyyat moizələrinə, nitqlərinə yer verilməmişdi... Məsələnin kökündə həm də Azərbaycana qarşı müstəmləkəçi və qısqanc baxış dayanırdı. Elə Bakıya Qəhrəman şəhər adı verilməməsinin də səbəbi bu idi...
Film vahid süjet xətti ilə bir-birinə bağlı olan üç novelladan ibarətdir. Ekran əsərinin süjeti cəbhədə olan azərbaycanlı tankçı Nəcəfin birgünlük məzuniyyət zamanı aşiq olduğu Katya adlı rus qıza məhəbbəti ətrafında qurulub. Belə ki, əsgər yoldaşı yaxınlıqdakı şəhərdə tanış-bilişi olmayan Nəcəfə öz ev ünvanını verir. Nəcəf isə ünvanı səhv salır, başqa ailənin qapısını döyür. Ailə onun səhv gəldiyini bilsə də, üzünə vurmur, mehribanlıqla qarşılayır. Bir gündə Nəcəflə ailənin qızı Katya arasında sevgi bağı yaranır. Katya rolunu Lyubov Orlova, Nəcəf rolunu isə görkəmli aktyor Xosrov Məlikov ifa edib.
Naməlum şedevr
Sovet kinosunun ulduzlarından biri Lyubov Orlova xatırlayırdı: “Bakı qaçqınlarla dolu idi, almanlar isə artıq Krımı, Rostovu alıb Qafqazın üzərinə yeriyirdilər. Biz isə Bakı Kinostudiyasından çıxmayaraq gecə-gündüz çəkiliş aparırdıq”.
Kinoşünas Aydın Kazımzadə “Azərbaycan kinematoqrafçıları” kitabında filmlə bağlı belə bir maraqlı faktı qeyd edib: “Çəkiliş zamanı səhnələrdən birində tankın partladılması lentə alınmalı idi. Rejissorun və Orlovanın xahişi ilə çəkiliş meydançasına hərbi hissədən tank gətirilir. Tankın çəkilişdən sonra hərbi hissəyə qaytarılacağı deyilir. Partlayış saxta olmalı, səhnəni müxtəlif nöqtələrdən dörd kamera çəkməli idi. Amma tank həqiqətən partlayır. Həyəcan siqnalı verilir və partlayış səsinə yaxınlıqda yerləşən hərbçilər gəlirlər. Bir göz qırpımında çəkiliş meydanı əhatəyə alınır. Partlayış vaxtı dörd kameradan üçü işləmir. Çünki partlayışdan şok yaşayan operatorlar kameranı işə sala bilmirlər. Yalnız operator Koretski özünü itirməyib və çəkilişi davam etdirib. Beləliklə, cəbhəyə göndəriləcək tank məhv olub...”
Tanınmış kinoşünas Ayaz Salayev filmlə bağlı fikirlərini jurnalistlərlə bölüşərkən deyib: “Bir ailə” filmi naməlum şedevrdir. Bu, Azərbaycan kinosunda ilk filmdir ki, müstəqilliyin ab-havası duyulur. Bu da Mir Cəlal Paşayevin ssenarisi əsasında reallaşıb. “Bir ailə” Azərbaycanın son dərəcə ləyaqətli övladlarının İkinci Dünya müharibəsində əvəzsiz rolundan bəhs edən filmdir. Bu gün bu filmin üzə çıxması çox əhəmiyyətlidir”.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева приняла участие в презентации художественного фильма «Одна семья»
1 марта по случаю 110-летнего юбилея Мир Джалала Пашаева и 100-летия со дня рождения Кара Караева состоялась презентация созданного этими выдающимися деятелями азербайджанской культуры фильма «Одна семья». Она была организована Киноцентром Низами и «Домом литератора».
В церемонии приняли участие Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева, вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
История азербайджанского кино – летопись нашего народа
Выступивший перед показом фильма представитель «Дома литератора» Эльнур Иманбейли рассказал о работе, проводимой этим учреждением культуры. Он сказал, что больше года очень важную часть деятельности «Дома литератора» составлял сбор материалов о литературном и научном наследии выдающегося писателя и ученого Мир Джалала. С этой целью «Дом литератора», тесно взаимодействуя с Национальным архивным управлением, Национальной библиотекой, старается собрать звукозаписи, рукописи Мир Джалала и сделать их доступными для читателей и исследователей. Сегодняшнее мероприятие важно в этом смысле, так как фильм «Одна семья», автором сценария которого является Мир Джалал, вновь представляется общественности.
Исполнительный секретарь Союза кинематографистов Азербайджанской Республики, заслуженный деятель искусств Джамиль Гулиев рассказал о возвращении экранного произведения в нашу страну и его восстановлении. Напомнив мысль общенационального лидера Гейдара Алиева «История азербайджанского кино – летопись нашего народа», высказанную на встрече с кинематографистами в середине 70-х годов прошлого века, Джамиль Гулиев охарактеризовал фильм «Одна семья» как экранное произведение, создающее и увековечивающее сегодня эту летопись. Он сказал: «В этом году – 75-летний юбилей фильма «Одна семья». Юбилей совпал по времени с очень знаменательным периодом. В этом году мы отмечаем 110-летний юбилей выдающегося литератора, ученого, талантливого педагога Мир Джалала Пашаева, 100-летний юбилей великого композитора Кара Караева, а также 120-летие азербайджанского кино. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал соответствующие распоряжения в связи с этими событиями», -сказал он.
Напомнив мысль выдающегося деятеля французской кинематографии Анри Ланглуа «Судьбы фильмов похожи на судьбы людей. Время оставляет след на каждом созданном фильме. Подходя к фильму, надо смотреть его сквозь призму времени», Джамиль Гулиев сказал, что к таким фильмам относится и «Одна семья».
Было отмечено, что фильм был восстановлен в 2008 году по инициативе академика Наргиз Пашаевой. Экранное произведение, привезенное из России при содействии Министерства культуры и туризма Азербайджана, в настоящее время хранится в Госфильмофонде.
Съемки фильма проводились в очень сложное время, в годы Второй Мировой войны. В то время советские режиссеры Григорий Александров и Александр Иванов приехали в Баку. На Бакинской киностудии были сняты три фильма – документальный фильм «Каспийские моряки» и художественные фильмы «Одна семья» и «Подводная лодка Т9». К сожалению, выход на экран этих фильмов был запрещен, так как они воспевали отвагу, героизм азербайджанского народа, его неоценимые заслуги в победе в Великой Отечественной войне. Это, естественно, не понравилось тем, кто сидел в Москве, в Кремле. Поэтому фильмы были запрещены.
Главный герой «Одной семьи» - азербайджанский народ
Подчеркнув, что фильм является смелым экранным произведением, Джамиль Гулиев сказал: «В этом фильме нет никаких лозунгов. Его главный герой - азербайджанский народ, его самоотверженные сыны. В экранном произведении есть и очень интересные женские образы. Они отражают патриотизм, силу азербайджанской женщины. Все драматургическое построение фильма, художественное изображение осуществлены под руководством Мир Джалала Пашаева».
Было отмечено, что в фильме впервые в азербайджанском кино использован киносимфонизм. Единство музыки и изображения здесь восхищает зрителя.
«Искусство - бессмертно. Восстановление и выход на экраны этого фильма, являющегося успехом азербайджанского кино, подтверждают бессмертие искусства», - подчеркнул Джамиль Гулиев.
Затем состоялся показ фильма.
Этот фильм, снятый Бакинской киностудией в 1943 году, повествует о роли азербайджанской нефти в победе над фашизмом во Второй Мировой войне и патриотизме нашего народа. Автор сценария фильма - Мир Джалал Пашаев, композитор - Кара Караев, режиссеры - Рза Тахмасиб, Микаил Мамедов и Григорий Александров. В ролях снялись Хосров Меликов, Марзия Давудова, Любовь Орлова, Хокума Гурбанова, Мирза Бабаев и др. Фильм является первой работой композитора Кара Караева в кино.
В найденном в советских архивах документе о запрете фильма написано: «В кинофильме «Одна семья» недостаточно отражены Великая Отечественная война и роль Коммунистической партии в ней»… Причина ясна: Мир Джалал Пашаев в своем сценарии показал, что все тяготы войны ложатся на простой народ. Он рассказывал о гостеприимстве, самоотверженности азербайджанского народа, который делил свой кусок хлеба с представителями различных национальностей, эвакуированных в Баку. Однако в сценарии не было нравоучений, речей партийных активистов… В корне вопроса стоял также колониальный и ревнивый взгляд на Азербайджан. В этом была причина и того, что Баку не был удостоен звания «Города-героя»…
Фильм состоит из трех новелл, связанных друг с другом единой сюжетной линией. Сюжет экранного произведения построен вокруг любви азербайджанского танкиста-фронтовика Наджафа, который во время однодневного отпуска влюбляется в русскую девушку по имени Катя. Так, его фронтовой друг дает свой домашний адрес Наджафу, не имевшему знакомых в ближайшем городе. А Наджаф ошибается адресом, стучится в дверь другой семьи. Хотя семья понимает, что он ошибся, они не показывают этого и встречают его с радушием и теплотой. В течение одного дня между Наджафом и девушкой Катей зарождается любовь. Роль Кати исполнила Любовь Орлова, Наджафа - выдающий актер Хосров Меликов.
Неизвестный шедевр
Одна из звезд советского кино - Любовь Орлова вспоминает: «Баку был полон беженцев, немцы, взяв уже Крым, Ростов, наступали на Кавказ. А мы, не выходя из Бакинской киностудии, днем и ночью проводили съемки».
Киновед Айдын Кязимзаде в своей книге «Кинематографы Азербайджана» приводит интересный факт, связанный с фильмом: «Во время одной из сцен надо было снять взрыв танка. По просьбе режиссера и Орловой на съемочную площадку был доставлен танк из воинской части. Было сказано, что после съемок танк должен быть возвращен в воинскую часть. Взрыв должен был быть не настоящим, сцену должны были снимать с различных точек четыре камеры. Однако танк взорвался по-настоящему. Прозвучал сигнал тревоги и на звук взрыва прибежали находившиеся поблизости военные. В одно мгновение съемочная площадка берется в оцепление. Во время взрыва три из четырех камер не работают. Потому что испытавшие шок от взрыва операторы не смогли включить камеры. Только оператор Корецкий не расстерялся и продолжил съемки. Таким образом, танк, который должен был быть отправлен на фронт, был уничтожен…».
Известный кинорежиссер Аяз Салаев, делясь с журналистами своим мнением о фильме, сказал: «Фильм «Одна семья» - неизвестный шедевр. Это первый фильм в азербайджанском кино, где ощущается атмосфера независимости. И это было реализовано по сценарию Мир Джалала Пашаева. «Одна семья» - это фильм, повествующий об исключительной роли достойнейших сынов Азербайджана во Второй Мировой войне. Очень важно, что сегодня зритель может видеть этот фильм».