Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Daşkəsən rayonuna səfər ediblər
Dövlətimizin başçısı əvvəlcə Gəncə-Daşkəsən-Xoşbulaq avtomobil yolunun açılış mərasimində iştirak edib.
Ümumi uzunluğu 47 kilometr olan 3-cü texniki dərəcəli yolun örtüyü əsasən asfalt-betondur. Yolun yatağının eni 12 metr, hərəkət hissəsinin eni isə 7 metrdir. Yolboyu 10 körpü bərpa edilib və yenidən qurulub. Daşkəsən şəhərini respublikanın magistral yollar şəbəkəsi ilə birləşdirən bu yeganə yol Azərbaycan Prezidentinin 2006-cı il 13 iyul tarixli sərəncamına uyğun olaraq, qısa müddətdə əsaslı şəkildə təmir edilib. Layihənin ümumi dəyəri 21,3 milyon manatdır. İndiyə qədər 10,2 milyon manatlıq iş görülüb. Qalan 10,1 milyon manat isə əlavə işlərə və əsasən, dayaq divarlarının tikintisinə xərclənəcək. Yola 76 min ton asfalt-beton döşənib. Hərəkətin təhlükəsizliyi üçün 320-dən çox yol işarələri qoyulub, 800-dən çox siqnal dirəyi basdırılıb. Avtomobil yolu Xanlar rayonunun 5 kəndinin, Daşkəsən rayonunun 37 kəndinin əhalisinin gediş-gəlişini asanlaşdıracaq.
Dövlətimizin başçısı inşaatçılarla xatirə şəkli çəkdirib.
Oktyabrın 31-də Daşkəsən şəhərində xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin abidəsinin açılışı olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev heykəlin üzərindən ağ örtüyü götürüb. Postamentlə birlikdə abidənin hündürlüyü 6 metrdir. Dövlətimizin başçısı və xanımı Mehriban Əliyeva abidənin önünə gül dəstələri qoyublar.
Prezident İlham Əliyev burada salınmış Heydər Əliyev parkına da baxıb, burada sakinlərin istirahəti üçün yaradılmış şəraiti, görülmüş abadlıq işlərini yüksək qiymətləndirib.
Oktyabrın 31-də Daşkəsən şəhərində ümummilli lider Heydər Əliyev muzeyinin açılışı olub.
Prezident İlham Əliyev muzeylə tanış olub.
Dövlətimizin başçısına məlumat verilib ki, burada ulu öndərin uşaqlıq, gənclik illərinə aid, milli təhlükəsizlik orqanlarında çalışdığı illərə, respublikamıza rəhbərliyinin hər iki dövrünə aid, rayonlara səfərlərini, zəhmətkeşlərlə görüşlərini, xarici ölkələrə səfərlərini, ölkəmizin sosial-iqtisadi sahədə dirçəlişini, Azərbaycanın yeni neft strategiyasının hazırlanması və həyata keçirilməsini, ordu quruculuğu sahəsindəki fəaliyyətini əks etdirən zəngin fotoşəkillər toplanıb. Muzeydə ulu öndərin büstü də qoyulub.
Prezident İlham Əliyev muzeyin ayrı-ayrı guşələrinə baxıb. Daşkəsən rayonunun tarixi, sosial-iqtisadi göstəriciləri ilə bağlı məlumatlar, rayon ərazisindəki faydalı qazıntıların nümunələri də böyük maraq doğurub.
Dövlətimizin başçısı muzeyin fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazıb:
“Heydər Əliyev muzeyi”nin eksponatları və muzeydə nümayiş etdirilən fotoşəkillər ulu öndərin həyat və fəaliyyətini əks etdirir. Muzeyin xarici görünüşü və daxili tərtibatı yüksək standartlara cavab verir. Müstəqil Azərbaycanın inkişafında Heydər Əliyevin müstəsna və əvəzolunmaz rolu olmuşdur. Bu gün onun siyasi kursu uğurla davam etdirilir.
Daşkəsən rayonunun sürətli inkişafı bunun əyani sübutudur. Daşkəsən rayonunun inkişafına çox böyük diqqət göstərilir. Xüsusi sərəncam imzalanmışdır və uğurla icra edilir. Abadlıq işləri geniş vüsət almışdır. Bütün daşkəsənlilərə yeni uğurlar və qələbələr arzulayıram.
İlham Əliyev
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti
31 oktyabr 2006-cı il”.
Oktyabrın 31-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Daşkəsən şəhərində şəhid Anar Mürsəlov adına 2 nömrəli orta məktəblə tanış olub.
Məlumat verilib ki, 500 şagirdin təhsil aldığı məktəbin üçmərtəbəli binası Təhsil Nazirliyi tərəfindən yüksək səviyyədə təmir olunub.
Prezident İlham Əliyev ayrı-ayrı siniflərə, kompyuter otağına baş çəkib. Gənclərin müasir texnologiyalardan istifadə etməsinin, məktəblərin kompyuterləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sakinlər Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı səmimiyyətlə salamlayıblar, Daşkəsənə göstərdikləri qayğıya görə təşəkkürlərini bildiriblər.
Oktyabrın 31-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Daşkəsən Filizsaflaşdırma” Açıq Tipli Səhmdar Cəmiyyətində olub.
Azərbaycan Prezidenti əvvəlcə bu böyük ASC-nin “Daşkəsən” və “Gəncə” layihələri, gələcəkdə yaradılacaq zavodların planları ilə tanış olub.
Dövlətimizin başçısına məlumat verilib ki, investisiya proqramına əsasən, gələcəkdə bu layihələr üzrə yeni zavodlar yaradılacaq və bunun nəticəsində minlərlə yeni iş yeri açılacaq. Ümumilikdə 235 milyon dollar həcmində sərmayə qoyulacaq və bütün işlər yeni texnologiya əsasında görüləcək. Dünyada ABŞ-dan sonra bu tipli ikinci müəssisə Azərbaycanda olacaq. Hazır məhsul Qazaxıstana və digər ölkələrə də göndəriləcək.
Prezident İlham Əliyev “Daşkəsən Filizsaflaşdırma” ASC-nin yeni yatağının istifadəsinə başlanmasını bildirən düyməni basıb. Daha sonra isə növbəti düyməni basmaqla, dəmir filizinin daşındığı kanat yolunu işə salıb.
Sonra təntənəli mərasim keçirilib.
Oktyabrın 31-də Daşkəsən şəhərində Qarabağ müharibəsi əlilləri və şəhid ailələri üçün tikilmiş yaşayış binası istifadəyə verilib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyevanı burada böyük hörmət və ehtiramla, gül-çiçəklə qarşılayıblar.
Dövlətimizin başçısına məlumat verilib ki, 12 mənzildən ibarət üçmərtəbəli binanın iki mərtəbəsi Nazirlər Kabinetinin, bir mərtəbəsi isə Heydər Əliyev Fondunun vəsaiti hesabına tikilib. Birinci-ikinci mərtəbələrdəki 8 mənzil aidiyyəti üzrə paylanır. Üçüncü mərtəbədəki 4 mənzil isə internat məktəbində böyümüş gənclər ailə qurduqdan sonra onlara veriləcək.
Prezident İlham Əliyev ayrı-ayrı mənzillərə baxaraq, burada yaradılan şəraitlə yaxından tanış olub və görülən işləri yüksək qiymətləndirib. Respublikamızın rəhbəri adından hər mənzilə televizor hədiyyə edilib.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиев совершили визит в Дашкесанский район
Вначале глава нашего государства принял участие в церемонии открытия автомобильной дороги Гянджа-Дашкесан-Хошбулаг.
Было отмечено, что покрытие относящейся к 3-й технической категории дороги общей протяженностью 47 километров, главным образом, - асфальтобетонное. Ширина полосы дороги составляет 12, а проезжей части – 7 метров. Вдоль трассы восстановлены и реконструированы 10 мостов. Эта единственная дорога, соединяющая город Дашкесан с сетью магистральных трасс республики, была капитально отремонтирована в короткие сроки в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджана от 13 июля 2006 года. Общая стоимость проекта - 21,3 миллиона манатов. На данный момент выполнена работа в объеме 10,2 миллиона манатов. Оставшиеся 10,1 миллиона манатов будут израсходованы на дополнительные работы, главным образом, строительство подпорных стен. На дорогу уложено 76 тысяч тонн асфальтобетона. В целях безопасности движения установлено более 320 дорожных знаков, свыше 800 сигнальных опор. Автомобильная дорога облегчит проезд населения 5 сел Ханларского района и 37 сел Дашкесанского района.
Затем глава нашего государства сфотографировался со строителями на память.
31 октября в городе Дашкесане состоялось открытие памятника общенациональному лидеру нашего народа Гейдару Алиеву.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев снял белое покрывало с памятника. Высота памятника вместе с постаментом - 6 метров. Глава нашего государства и его супруга Мехрибан Алиева возложили к подножию памятника цветы.
Президент Ильхам Алиев также ознакомился с созданным здесь парком Гейдара Алиева, высоко оценил организованные в парке условия для отдыха жителей, проделанные работы по благоустройству.
31 октября в городе Дашкесан состоялось открытие Музея общенационального лидера Гейдара Алиева.
Президент Ильхам Алиев ознакомился с музеем.
Глава нашего государства был проинформирован о том, что здесь собраны многочисленные фотоснимки, относящиеся к детским и юношеским годам великого лидера, времени его работы в органах госбезопасности, обоим периодам руководства нашей республикой, отражающие его поездки в районы, встречи с трудящимися, визиты в зарубежные страны, социально-экономическое возрождение нашей страны, разработку и осуществление новой нефтяной стратегии Азербайджана, его деятельность в области строительства армии. В музее также установлен бюст великого лидера.
Президент Ильхам Алиев осмотрел отдельные разделы музея. Сведения об истории, социально-экономических показателях Дашкесанского района, образцы имеющихся на территории района полезных ископаемых также вызвали большой интерес.
Глава нашего государства оставил в Книге почетных гостей музея следующую запись:
«Экспонаты Музея Гейдара Алиева и демонстрируемые в музее фотоснимки отражают жизнь и деятельность великого лидера. Внешний вид и внутреннее убранство музея отвечают высоким стандартам. Гейдару Алиеву принадлежит исключительная и неоценимая роль в развитии независимого Азербайджана. Сегодня его политический курс успешно продолжается.
Наглядным тому свидетельством является интенсивное развитие Дашкесанского района. Развитию Дашкесанского района уделяется огромное внимание. Подписано и успешно исполняется специальное распоряжение. Работы по благоустройству приняли широкий размах. Желаю всем дашкесанцам новых свершений и побед.
Ильхам Алиев
Президент Азербайджанской Республики
31 октября 2006 года».
31 октября Президент Азербайджана Ильхам Алиев ознакомился со средней школой номер 2 имени Анара Мурсалова города Дашкесан.
Было сообщено, что трехэтажное здание школы, в которой обучаются 500 учащихся, на высоком уровне отремонтировано Министерством образования.
Президент Ильхам Алиев посетил отдельные классы, компьютерный кабинет. Он подчеркнул значение приобщения молодежи к современным технологиям, компьютеризации школ.
Местные жители тепло приветствовали Президента Ильхама Алиева и его супругу, выразили признательность за проявляемую о Дашкесане заботу.
31 октября Президент Азербайджана Ильхам Алиев побывал в акционерном обществе открытого типа «Дашкесан Филизсафлашдырма».
Вначале Президент Азербайджана ознакомился с проектами «Дашкесан» и «Гянджа» этого крупного ОАО, планами заводов, которые будут созданы в будущем.
Было сообщено, что в соответствии с инвестиционной программой в будущем по данным проектам намечено создать новые предприятия, благодаря чему откроется 1000 новых рабочих мест. В целом, предполагается вложить инвестиции на сумму 235 миллионов долларов, все работы будут выполнены на основе новой технологии. Второе после США предприятие такого типа в мире будет открыто в Азербайджане. Готовая продукция будет также отправляться в Казахстан и другие страны.
Президент Ильхам Алиев нажал кнопку, ознаменовавшую начало эксплуатации нового месторождения ОАО «Дашкесан Филизсафлашдырма». Нажав следующую кнопку, он запустил канатную дорогу для перевозки железной руды.
Затем была проведена торжественная церемония.
31 октября в Дашкесане был сдан жилой дом, построенный для инвалидов карабахской войны и семей шехидов.
Здесь Президент Азербайджана Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева были встречены с большим уважением и почтением, цветами.
Глава нашего государства был информирован о том, что два этажа 12-квартирного трехэтажного здания были построены за счет средств Кабинета Министров, а один этаж - Фонда Гейдара Алиева. 8 квартир на первом и втором этажах распределены по назначению. А 4 квартиры на третьем этаже будут предоставлены молодым людям, воспитывавшимся в школе-интернате, после создания ими семьи.
Президент Ильхам Алиев осмотрел отдельные квартиры, ознакомился с созданными здесь условиями и высоко оценил проделанную работу. От имени руководителя нашей республики каждой квартире был подарен телевизор.