Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Gəncə şəhərinə səfər ediblər
Yeni tikilmiş Gəncə beynəlxalq hava limanında dövlətimizin başçısını və xanımı Mehriban Əliyevanı böyük hörmət və ehtiramla, gül-çiçəklə qarşılayıblar.
Sonra Prezident İlham Əliyev Gəncə beynəlxalq hava limanının təntənəli açılış mərasimində iştirak edib.
Regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət proqramına uyğun olaraq, Gəncənin beynəlxalq hava limanının müasir standartlar səviyyəsində yenidən qurulması layihəsinin dəyəri 39,5 milyon dollardır. Yenidənqurma işlərində 1500 nəfər çalışıb. Sovet dövründə qurulmuş bütün avadanlıq tamamilə yeniləşdirilib. Uzunluğu 3300 metr olan yeni uçuş-enmə zolağı ağır tipli təyyarələri qəbul etməyə imkan verəcək. Burada sərnişinlərin rahatlığı üçün də hər cür şərait yaradılıb. A-319 aerobusları və AN-140 təyyarələri ilə Moskvaya, Sankt-Peterburqa, Kiyevə, Bakıya, Naxçıvana, Təbrizə, Qarsa, Rostova, Volqoqrada və Mineralnıye-Vodı şəhərlərinə uçuşların təşkili nəzərdə tutulub. Zəruri hallarda İl-76 və AN-12 təyyarələri ilə yükdaşımalar da həyata keçiriləcək. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən xarici aviaşirkətlərə Gəncə hava limanından müxtəlif reyslər təklif olunacaq. Buradan həm də Avropa və Asiyaya uçuşları həyata keçirən Azərbaycanın və xarici dövlətlərin aviaşirkətlərinin təyyarələri üçün tranzit ehtiyat hava limanı kimi də istifadə ediləcək. Hava limanında 200 yeni iş yeri yaradılıb.
Oktyabrın 31-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Gəncə Olimpiya İdman Kompleksinin üzgüçülük hovuzunun açılış mərasimində iştirak edib.
Tikintisini “Azərsun Holding” şirkətinin maliyyələşdirdiyi hovuz uzunluğu 25 metr, eni 15 metr, dərinliyi isə 2 metr olan qapalı idman qurğusudur. Tamaşaçılar üçün 150 nəfərlik oturacaq quraşdırılıb. Burada beynəlxalq səviyyəli yarışların da keçirilməsi mümkündür. Kompleksin genişləndirilməsi Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin regionlarda idmanın inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirlərin bir hissəsidir.
Prezident İlham Əliyev idman qurğusunun yardımçı otaqları, gimnastika salonu ilə də tanış olub.
Dövlətimizin başçısı kompleksin ətrafındakı 150 nəfərlik tribunaları olan voleybol və basketbol meydançalarına da baxıb, Olimpiya kompleksinin ətrafını gəzib, müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını verib.
Oktyabrın 31-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ümummilli lider Heydər Əliyevin Gəncənin mərkəzi meydanında ucaldılan abidəsini ziyarət edib.
Dövlətimizin başçısı və xanımı abidənin önünə gül dəstələri qoyublar.
Sonra Prezident İlham Əliyev mərkəzi meydanda aparılan yenidənqurma, tikinti-quruculuq işləri ilə tanış olub, burada quraşdırılmış gözoxşayan, musiqili, rəngli fəvvarəni seyr edib.
Prezident İlham Əliyev Gəncə sakinlərinin istirahəti üçün yaradılmış parkı gəzib, buradakı bulaq kompleksinin yenidən qurulub müasir görkəmə salınması barədə tövsiyələrini verib.
Oktyabrın 31-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Gəncədə “Jardin Royal” şokolad fabrikinin açılış mərasimində iştirak edib.
Dövlətimizin başçısına məlumat verilib ki, əsasən Fransa texnologiyası əsasında işləyən bu müəssisədə 120-yə yaxın adam çalışır, əməkhaqqı 100 manatdan 500 manatadəkdir. Fabrikdə 20-dən çox çeşiddə məhsul istehsal olunur. Yerli tələbatı ödəməklə yanaşı, məhsullar xarici bazara da çıxarılır. Gələcəkdə fabrikin genişləndirilməsi və yeni istehsal sahələrinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Prezident İlham Əliyev istehsal prosesi ilə yaxından tanış olub, müasir avadanlığın işi ilə maraqlanıb və yüksək səviyyəli müəssisənin fəaliyyətindən razılığını söyləyib. Dövlətimizin başçısı belə müasir müəssisələrin regionlarda sosial-iqtisadi inkişafa müsbət təsir göstərdiyini bildirib.
Prezident İlham Əliyev müəssisənin müasir standartlara uyğun yeməkxanası ilə də tanış olub. Bildirilib ki, burada işçilər pulsuz nahar edirlər.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева совершили визит в Гянджу
Во вновь построенном Гянджинском международном аэропорту главу нашего государства и его супругу Мехрибан Алиеву встретили с большим уважением и почтением, с цветами.
Затем Президент Ильхам Алиев принял участие в торжественной церемонии открытии Гянджинского международного аэропорта.
Стоимость проекта реконструкции Гянджинского международного аэропорта на уровне современных стандартов, осуществленного в соответствии с Государственной программой социально-экономического развития регионов, составляет 39,5 миллиона долларов. В работах по реконструкции было занято 1500 человек. Установленное в советское время оборудование полностью обновлено. Новая взлетно-посадочная полоса длиной 3300 метров позволит принимать самолеты тяжелого типа. Здесь также созданы все условия для удобства пассажиров. Предусматривается организация полетов на аэробусах А-319 и самолетах Ан-140 в Москву, Санкт-Петербург, Киев, Баку, Нахчыван, Тебриз, Карс, Ростов, Волгоград и Минеральные воды. В необходимых случаях самолетами Ил-76 и Ан-12 будут осуществляться грузовые перевозки. Работающим в Азербайджане зарубежным авиакомпаниям будут предложены различные рейсы из Гянджинского аэропорта. Этот аэропорт также будет использоваться в качестве запасного транзитного аэропорта для самолетов авиакомпаний Азербайджана и зарубежных государств, осуществляющих полеты в Европу и Азию. В аэропорту открыто 200 новых рабочих мест.
31 октября Президент Азербайджана Ильхам Алиев присутствовал на церемонии открытия плавательного бассейна Гянджинского олимпийского спортивного комплекса.
Здесь Президента Ильхама Алиева и его супругу Мехрибан Алиеву встретили с цветами.
Длина бассейна, строительство которого финансировала компания «Азерсун Холдинг», составляет 25 метров, ширина – 15 метров, а глубина 2 метра, это – закрытое спортивное сооружение. Для зрителей сооружены трибуны на 150 человек. Здесь можно проводить и соревнования международного уровня. Расширение комплекса является частью мер, осуществляемых Национальным Олимпийским Комитетом Азербайджана в области развития спорта в регионах.
Президент Ильхам Алиев также ознакомился с подсобными помещениями, гимнастическим залом спортивного сооружения.
Глава государства посмотрел прилегающие к комплексу волейбольную и баскетбольную площадки с трибунами на 150 мест, обошел олимпийский комплекс, дал соответствующие рекомендации и поручения.
31 октября Президент Азербайджана Ильхам Алиев посетил воздвигнутый на центральной площади Гянджи памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.
Глава нашего государства и его супруга возложили к подножию памятника цветы.
Затем Президент Ильхам Алиев ознакомился с проводимыми на центральной площади работами по реконструкции, строительству и благоустройству, посмотрел сооруженный здесь красивый, цветомузыкальный фонтан.
Президент Ильхам Алиев совершил прогулку по парку, созданному для отдыха гянджинцев, дал рекомендации по реконструкции родникового комплекса и приданию ему современного облика.
31 октября Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял участие в церемонии открытия в Гяндже шоколадной фабрики «Жардан Роял».
Коллектив предприятия встретил главу нашего государства с большим почтением, цветами.
Глава нашего государства был информирован о том, что на предприятии, функционирующем по французской технологии, работают около 120 человек, заработная плата которых составляет от 100 до 500 манатов. На фабрике производится продукция более 20 наименований. Наряду с удовлетворением внутреннего спроса, продукция поставляется и на внешний рынок. В дальнейшем планируется расширение фабрики и создание новых производственных участков.
Президент Ильхам Алиев обстоятельно ознакомился с производственным процессом, поинтересовался работой современного оборудования и выразил удовлетворение функционированием предприятия высокого уровня. Глава государства отметил, что такие современные предприятия оказывают позитивное влияние на социально-экономическое развитие в регионах.
Президент Ильхам Алиев также ознакомился со столовой предприятия, отвечающей современным стандартам. Он был информирован о том, что работники обедают здесь бесплатно.