Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya Moskvada Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni təqdim edilib
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanı Moskvanın və bütün Rusiyanın patriarxı Kirill Rus Pravoslav Kilsəsinə göstərdiyi köməyə və Həştərxan şəhərinin abadlaşdırılmasına qayğısına görə bu ordenlə təltif edib.
Əvvəlcə Moskvanın və bütün Rusiyanın patriarxı Kirillin Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın II dərəcəli Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni ilə təltif olunması haqqında Fərmanı oxunub.
Sonra Moskvanın və bütün Rusiyanın patriarxı Kirill Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya II dərəcəli Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordenini təqdim edib.
Patriarx Kirill mərasimdə çıxış edib:
- Mən Sizə gördüyünüz işlərə görə səmimi qəlbdən təşəkkür etmək istərdim. Siz ölkənizin və xalqınızın həyatında çox mühüm rol oynayırsınız. Böyük istedada və gözəl mənəvi keyfiyyətlərə malik bir insan kimi Siz vətəninizdən uzaqlarda da bir çox işlər görürsünüz. Bu gün Sizə Rus Pravoslav Kilsəsinin fəaliyyətinə köməyə və Həştərxan şəhərinin həyatında xüsusi iştirakınıza görə mükafat təqdim edilib. Həştərxana səfər edəndə mənə bir çox işlər barədə danışdılar. Amma yəqin ki, ən çox Sizin haqqınızda və bu şəhər üçün gördüyünüz bir çox işlər barədə danışdılar. Məhz buna görə Həştərxanda olarkən mən Sizi Rus Pravoslav Kilsəsinin Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeninə layiq görülməyiniz barədə qərar qəbul etdim. Knyaginya Olqa Rusiyanı xristianlaşdıran və vahid rus dövlətinin qurulmasında həlledici rol oynayan Knyaz Vladimirin nənəsi olub.
Mən Sizə təşəkkürümü bildirərək Tanrıdan işlərinizə kömək, Sizə və möhtərəm həyat yoldaşınıza möhkəm cansağlığı, siyasi və peşəkar fəaliyyətinizdə uğurlar, bütün Azərbaycan xalqına firavanlıq diləmək istərdim. Bu görüşümüzə, Sizə öz ehtiramımı, minnətdarlığımı bildirmək və bu yüksək mükafatı təqdim etmək imkanına görə ürəkdən şadam.
Patriarx Kirill: Çox sağ olun. Bu səmimi və çox düzgün, gərəkli, dəyərli informasiya ilə dolu sözlərinizə görə Sizə təşəkkür edirəm.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Sağ olun.
Sonra Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Xilaskar İsa Məbədi ilə tanış olublar. Bu məbəd Rus Pravoslav Kilsəsinin baş məbədidir. XIX əsrdə inşa edilmiş məbəd ötən əsrin 90-cı illərində yenidən bərpa olunub. Hazırda məbəddə Rusiya üçün dini baxımdan əhəmiyyətli tədbirlər keçirilir.
Xatırladaq ki, 1988-ci ildə Rusiyada xristianlığın qəbul edilməsinin 1000 illiyi ilə əlaqədar təsis olunan Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni ilə kilsə, dövlət və ictimai həyatın müxtəlif sahələrində böyük xidmətləri olan qadınlar təltif edilirlər.

First Vice-president Mehriban Aliyeva is presented the Saint Princess Olga Order in Moscow
26.12.2017On December 26, a ceremony of presenting the Saint Princess Olga Order of 2nd degree to Azerbaijan’s First Vice-president, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva took place in the Christ the Saviour Temple in Moscow.
First Vice-president Mehriban Aliyeva was honoured with this order by Patriarch of Moscow and all Rus` Kirill for the support provided to the Orthodox Church, and the care shown towards improving the city of Astrakhan.
First, Patriarch of Moscow and all Rus` Kirill read the decree on conferring First Vice-president Mehriban Aliyeva on the Saint Princess Olga Order of 2nd degree.
Then, Patriarch of Moscow and all Rus` Kirill presented the Saint Princess Olga Order of 2nd degree to First Vice-president Mehriban Aliyeva.
Patriarch Kirill addressed the ceremony:
- I would like to express my profound gratitude to You for the works you have done. You have played a very significant role in the life of your people. As a person with great talent and beautiful moral qualities, You have also done a great deal of works far from your Homeland. Today, You were presented an award for the support provided to the Russian Orthodox Church and your special participation in the life of Astrakhan city. I was informed of a number of works while on a trip to Astrakhan. But they talked mostly about You and the works you have done for the city. This is why I took a decision to honour You with the Saint Princess Olga Order of the Orthodox Church while in Astrakhan. Princess Olga was a granddaughter of Prince Vladimir, who had converted Russia to Christianity and played a decisive role in the building of the Russian state.
Thanking You, I want to ask Lord to help You in your activities, grant sound health to You and your spouse, successes in your political and professional activities, and prosperity to the whole people of Azerbaijan. I am very much delighted to have the opportunity to meet You, express my gratitude and present this high award.
Patriarch Kirill: Thank you very much. Thank you for these words full of sincere and very correct, useful and valuable information.
Then, Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva familiarized themselves with the Christ the Saviour Temple. This temple is the main temple of the Russian Orthodox Church. Constructed in the 19th century, the temple was restored in the 90s of the last century. At present time, events significant for Russia in terms of religion are held in the temple.
Women with great services before the church, state, and in various spheres of the public life are awarded the Saint Princess Olga Order, instituted in 1988 to celebrate the 1000th anniversary of adopting Christianity in Russia.