Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya Moskvada Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni təqdim edilib
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanı Moskvanın və bütün Rusiyanın patriarxı Kirill Rus Pravoslav Kilsəsinə göstərdiyi köməyə və Həştərxan şəhərinin abadlaşdırılmasına qayğısına görə bu ordenlə təltif edib.
Əvvəlcə Moskvanın və bütün Rusiyanın patriarxı Kirillin Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın II dərəcəli Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni ilə təltif olunması haqqında Fərmanı oxunub.
Sonra Moskvanın və bütün Rusiyanın patriarxı Kirill Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya II dərəcəli Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordenini təqdim edib.
Patriarx Kirill mərasimdə çıxış edib:
- Mən Sizə gördüyünüz işlərə görə səmimi qəlbdən təşəkkür etmək istərdim. Siz ölkənizin və xalqınızın həyatında çox mühüm rol oynayırsınız. Böyük istedada və gözəl mənəvi keyfiyyətlərə malik bir insan kimi Siz vətəninizdən uzaqlarda da bir çox işlər görürsünüz. Bu gün Sizə Rus Pravoslav Kilsəsinin fəaliyyətinə köməyə və Həştərxan şəhərinin həyatında xüsusi iştirakınıza görə mükafat təqdim edilib. Həştərxana səfər edəndə mənə bir çox işlər barədə danışdılar. Amma yəqin ki, ən çox Sizin haqqınızda və bu şəhər üçün gördüyünüz bir çox işlər barədə danışdılar. Məhz buna görə Həştərxanda olarkən mən Sizi Rus Pravoslav Kilsəsinin Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeninə layiq görülməyiniz barədə qərar qəbul etdim. Knyaginya Olqa Rusiyanı xristianlaşdıran və vahid rus dövlətinin qurulmasında həlledici rol oynayan Knyaz Vladimirin nənəsi olub.
Mən Sizə təşəkkürümü bildirərək Tanrıdan işlərinizə kömək, Sizə və möhtərəm həyat yoldaşınıza möhkəm cansağlığı, siyasi və peşəkar fəaliyyətinizdə uğurlar, bütün Azərbaycan xalqına firavanlıq diləmək istərdim. Bu görüşümüzə, Sizə öz ehtiramımı, minnətdarlığımı bildirmək və bu yüksək mükafatı təqdim etmək imkanına görə ürəkdən şadam.
Patriarx Kirill: Çox sağ olun. Bu səmimi və çox düzgün, gərəkli, dəyərli informasiya ilə dolu sözlərinizə görə Sizə təşəkkür edirəm.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Sağ olun.
Sonra Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Xilaskar İsa Məbədi ilə tanış olublar. Bu məbəd Rus Pravoslav Kilsəsinin baş məbədidir. XIX əsrdə inşa edilmiş məbəd ötən əsrin 90-cı illərində yenidən bərpa olunub. Hazırda məbəddə Rusiya üçün dini baxımdan əhəmiyyətli tədbirlər keçirilir.
Xatırladaq ki, 1988-ci ildə Rusiyada xristianlığın qəbul edilməsinin 1000 illiyi ilə əlaqədar təsis olunan Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni ilə kilsə, dövlət və ictimai həyatın müxtəlif sahələrində böyük xidmətləri olan qadınlar təltif edilirlər.

Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой в Москве вручен орден святой равноапостольной княгини Ольги
26 декабря в Москве, в храме Христа Спасителя, состоялась церемония вручения Первому вице-президенту Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой ордена святой равноапостольной княгини Ольги II степени.
Патриарх Московский и всея Руси Кирилл наградил Первого вице-президента Мехрибан Алиеву за помощь Русской Православной церкви и заботу о благоустройстве города Астрахань.
Вначале был зачитан Указ патриарха Московского и всея Руси Кирилла о награждении Первого вице-президента Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой орденом святой равноапостольной княгини Ольги II степени.
Затем патриарх Московский и всея Руси Кирилл вручил Первому вице-президенту Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой орден святой равноапостольной княгини Ольги II степени.
Патриарх Кирилл выступил на церемонии:
- Я хотел бы сердечно поблагодарить Вас за те труды, которые Вы несете. Вы играете очень важную роль в жизни своей страны и своего народа. Но как человек, обладающий очень многими талантами и замечательными душевными качествами, Вы многое делаете и за пределами Вашего Отечества. И вот сегодня награда Вам вручена за содействие в деятельности Русской Православной церкви и за Ваше особенное участие в жизни города Астрахань.
Когда я Астрахань посещал, то о многом мне рассказывали, но, наверное, больше всего рассказывали о Вас и том, как много доброго Вы сделали для этого города. Именно поэтому, находясь в Астрахани, я и принял решение удостоить Вас ордена Русской Православной церкви Святой равноапостольной княгини Ольги, которая была бабушкой Князя Владимира. Того самого Князя Владимира, который крестил Русь и который, собственно говоря, сыграл решающую роль в становлении единого русского государства.
Я хотел бы, выражая эту благодарность Вам, пожелать помощи Божьей в Ваших трудах, доброго здоровья, успехов в Вашей политической и профессиональной деятельности, и через в том числе и Ваши усилия, усилия Вашего многоуважаемого супруга - процветания всему азербайджанскому народу. Сердечно рад нашей встрече и возможности выразить Вам свое уважение, признательность и вручить Вам высокую награду.
Патриарх Кирилл: Спасибо большое. Благодарю Вас за эти теплые и очень правильные, нужные, наполненные ценной информацией слова.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Спасибо.
Затем Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева ознакомились с храмом Христа Спасителя. Это – главный храм Русской Православной церкви. Храм, построенный в XIX веке, в 90-х годах прошлого столетия был реставрирован. В настоящее время в храме проводятся важные для России в религиозном отношении мероприятия.
Напомним, что орденом святой равноапостольной княгини Ольги, учрежденным в 1988 году в связи с 1000-летием принятия христианства на Руси, награждаются женщины, имеющие большие заслуги в различных сферах церковной, государственной и общественной жизни.