Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun açılış mərasimində iştirak ediblər
30.10.2017Oktyabrın 30-da Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun açılışı münasibətilə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanında təntənəli mərasim keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və xanımı Əminə Ərdoğan, Qazaxıstan Respublikasının Baş naziri Bakıtjan Saqintayev, Gürcüstanın Baş naziri Giorgi Kvirikaşvili, Özbəkistan Respublikasının Baş naziri Abdulla Aripov, həmçinin Tacikistan və Türkmənistan respublikalarından nümayəndə heyətləri mərasimdə iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyev açılış mərasimində çıxış edib.
Sonra Gürcüstanın Baş naziri Giorgi Kvirikaşvili, Qazaxıstanın Baş naziri Bakıtjan Saqintayev, Özbəkistanın Baş naziri Abdulla Aripov çıxış ediblər.
Türkiyənin Baş naziri Binəli Yıldırımın təbrik məktubu oxunub.
Daha sonra Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan çıxış edib.
Çıxışlardan sonra Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tikintisi ilə bağlı videoçarx nümayiş olunub.
Sonra dövlət və hökumət başçıları Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin çivlərini vurublar və yoldəyişən qurğunu işə salıblar.
Bununla da Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti ilə hərəkət edən ilk yük qatarı yola salınıb.
Dövlət və hökumət başçıları memorial daşın üzərindən örtüyü götürüblər və birgə foto çəkdiriblər.
Sonda dövlət və hökumət başçıları qatarla açılış mərasiminin keçirildiyi Ələt limanından Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti ilə Ələt dəmir yolu stansiyasına yola düşüblər.
Avrasiya məkanı üçün yeni yüksəliş layihəsi olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti qədim İpək Yolunun polad magistrallar üzərində bərpasıdır.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tikintisinə dair Saziş 2007-ci ildə Tbilisidə imzalanıb. Elə həmin ilin noyabrında Gürcüstanın Marabda məntəqəsində dəmir yolu xəttinin təməli qoyulub. 2008-ci ilin iyulunda isə Qars şəhərində Qars-Gürcüstan sərhədi hissəsinin tikintisinin təməlqoyma mərasimi keçirilib. Ümumi uzunluğu 846 kilometr olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin 504 kilometrlik hissəsi Azərbaycanın ərazisinə düşür. Dəmir yolu xəttinin 263 kilometri Gürcüstandan keçir. Yolun 79 kilometri isə Türkiyə ərazisindədir.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Mərkəzi Asiya ölkələrinin - Türkmənistan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan və Tacikistan, həmçinin Əfqanıstanın Avropa və dünya bazarlarına çıxışını asanlaşdıracaq. Gələcəkdə Avropa və Asiya ölkələrinə məxsus yüklərin bu dəmir yoluna cəlb edilməsi hər iki istiqamətdə multimodal daşımaların həcmini artıracaq. Belə ki, üçüncü istismar ilində 3-5 milyon ton, beşinci istismar ilində 6-8 milyon ton yük, bundan sonra isə ildə 3 milyon sərnişin və 17 milyon ton yük daşınacağı nəzərdə tutulur.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии открытия железной дороги Баку-Тбилиси-Карс
30 октября в Бакинском международном морском торговом порту состоялась торжественная церемония по случаю открытия железной дороги Баку-Тбилиси-Карс.
В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган и его супруга Эмине Эрдоган, премьер-министр Республики Казахстан Бакытжан Сагинтаев, премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили, премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, а также делегации республик Таджикистан и Туркменистан.
Президент Ильхам Алиев выступил на церемонии открытия.
Затем выступили премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили, премьер-министр Казахстана Бакытжан Сагинтаев, премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов.
Было зачитано поздравительное письмо премьер-министра Турции Бинали Йылдырыма.
Далее выступил Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
После выступлений был продемонстрирован видеоролик о строительстве железной дороги Баку-Тбилиси-Карс.
Затем главы государств и правительств вбили последние костыли в полотно железной дороги Баку-Тбилиси-Карс и ввели в действие стрелочный перевод.
Таким образом, по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс был отправлен первый грузовой состав.
Главы государств и правительств сняли покрывало с мемориального камня и сделали совместное фото.
В заключение главы государств и правительств отправились на поезде по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс из порта Алят, где проходила церемония, на железнодорожную станцию Алят.
Железнодорожная линия Баку-Тбилиси-Карс, являющаяся новым проектом развития для Евразийского пространства, предусматривает восстановление Великого Шелкового пути на стальных магистралях.
Соглашение о строительстве железной дороги Баку-Тбилиси-Карс было подписано в 2007 году в Тбилиси. В ноябре того же года в пункте Марабда Грузии был заложен фундамент железнодорожной линии. А в июле 2008 года в городе Карс состоялась церемония закладка фундамента строительства части Карс-граница Грузии. 504-километровая часть железнодорожной линии Баку-Тбилиси-Карс общей протяженностью 846 километров, приходится на территорию Азербайджана. 263-километровая часть железной дороги проходит через Грузию. А 79 километров дороги находится на территории Турции.
Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс облегчит выход стран Центральной Азии – Туркменистана, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана, Таджикистана, а также Афганистана в Европу и на мировые рынки. В будущем привлечение грузов европейских и азиатских стран к этой железной дороге увеличит объем мультимодальных перевозок в обоих направлениях. Так, в третий год эксплуатации предусматривается перевозка 3-5 миллионов тонн, в пятый год эксплуатации – 6-8 миллионов тонн груза, а после этого 3 миллиона пассажиров и 17 миллионов тонн груза в год.