İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının hörmətli üzvləri.
Əziz həmvətənlər, biz birliyin və idmanın təntənəsi olan IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarını bu axşam fərəh hissi ilə qəbul edirik. Oyunlara ev sahibliyi etmək bizim üçün böyük şərəfdir. Bu gün Azərbaycan bütün İslam aləmini qəbul edir. Dörd qitədən gəlmiş minlərlə idmançını və paytaxtımızın qonaqlarını səmimi qəlbdən salamlayır, onlara “Xoş gəlmisiniz” deyirəm! Bütün bu uğurlar münasibətilə gözəl Vətənimizin hər bir vətəndaşını təbrik edirəm və minnətdarlığımı bildirirəm. Qoy, Ulu Tanrı Azərbaycanı qorusun!
Əziz dostlar, 50-dən artıq ölkənin nümayəndəsi bu axşam Bakıda IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının açılış mərasimini qeyd edir. Sizin burada olmağınız bizim üçün şərəfdir. Qardaşlarımız və bacılarımız, Azərbaycan Sizi səmimiyyətlə salamlayır. Mən IV Oyunların keçirilməsini Bakıya həvalə etdiyinə görə İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasına minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
“Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunları Azərbaycanın dinamik inkişafında yeni parlaq səhifədir və beynəlxalq idman ictimaiyyəti üçün növbəti tarixi hadisədir. İdmana yatırdığımız böyük sərmayə dünya səviyyəsində bacarıqları mənimsəməklə, qurğuları və infrastrukturları yaratmaqla gələcək üçün böyük irsi təmin etdi.
Bu axşam biz İslam aləmini bir araya gətiririk. Azərbaycan bu ali missiyanı öz üzərinə götürməkdən fərəh hissi duyur. Biz minillikləri əhatə edən mədəniyyətə və güclü İslam ənənələrinə malik qədim diyarıq. Eyni zamanda, biz gənc, müasir və sürətlə inkişaf edən ölkəyik. Ötən il Azərbaycan müstəqilliyinin bərpa olunmasının 25-ci ildönümünü qeyd etdi. Ölkəmizin multikultural tarixi açıq, tolerant cəmiyyətimizin ən ülvi hissəsidir. Biz İslam tarixi və irsinin bir hissəsi olmaqdan, İslam dəyərlərini bölüşməkdən fərəhlənirik.
Bu Oyunların qələbə qazanacaq atletlərinin təltif olunacağı medallardan tutmuş möhtəşəm açılış və bağlanış mərasimləri kimi yaradıcı elementləri zəngin mədəniyyətimizi ilhamlandıracaq. Odlar Diyarı Azərbaycan həm də büllur sular ölkəsidir. Bənzərsiz göllərimiz və çaylarımız, şəlalələrimiz və bulaqlarımız, Xəzər dənizimiz əsrlər boyu həyatımızın mənbəyi olub. Ortaq İslam irsimizdə əsas yer tutan və həyat mənbəyi olan bu element Qafqaz dağlarından Xəzər dənizinə qədər ölkəmizin təbii gözəlliyinin və özünəməxsusluğunun mühüm hissəsini formalaşdırır. “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının rəmzi – su son beş həftə ərzində Xəzərdən başlayan böyük səyahətdə oldu. O, Azərbaycanın bənzərsiz təbiətini dünyaya nümayiş etdirdi, hər kəsə sülh və dostluq müjdəsi gətirərək, insanları ilhamlandırdı.
Əziz dostlar, mən gözəl gənc könüllülərimizin hamısını salamlayıram. Biz sizinlə fəxr edirik. Sizin fədakarlığınız və vurğunluğunuz, xeyirxahlığınız və qətiyyətiniz bu Oyunları mümkün etdi. Sizə səmimi qəlbdən təşəkkürümü bildirirəm.
İslam aləminin idmançıları, sizi burada qonağımız kimi görmək olduqca sevindiricidir. Bütün Azərbaycan sizinlədir və sizə böyük uğurlar arzulayır. Bu, sizin Oyunlarınızdır. Gələn on gün ərzində ölkəmiz sizin eviniz olacaq.
Bu axşam mən ölkəmizin bütün nailiyyətlərinə görə qarşınızda fərəh hissi ilə çıxış edirəm. Xalqımızın tərəqqiyə bağlılığı məni ilhamlandırır. Hamımız birgə əldə etdiyimiz nailiyyətlərlə fərəhlənə bilərik. Azərbaycan iki il öncə birinci Avropa Oyunları çərçivəsində bütün Avropa qitəsini bir araya gətirərək tarix yazdı. İndi isə biz dörd qitənin İslam dünyasının insanlarını Bakıda – IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında birləşdiririk.
2017-ci il Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilib. “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunları və idmanın qüdrəti xalqlarımızı İslamın dostluq, sülh, tolerantlıq və mərhəmət ruhu altında bir araya gətirib. Gücümüz həmrəylikdədir! Bu ruhlandırıcı mesajı Oyunlarımız Azərbaycanın hüdudlarından çox uzaqlara göndərəcək.

Official opening of the 4th Islamic Solidarity Games
President of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady, Chairperson of the “Baku-2017” 4th Islamic Solidarity Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva, Secretary General of the Islamic Cooperation Organization Yusif Al-Othaimeen and other officials attended the ceremony.
Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva addressed the ceremony:
- President of the Republic of Azerbaijan, His Excellency Ilham Aliyev.
Secretary General of the Islamic Cooperation Organization, His Excellency Doctor Yusif Al-Othaimeen.
Esteemed members of the Islamic Solidarity Sports Federation.
Your Excellences.
Sportsmen of the Islamic world.
Respected guests.
Welcome to Azerbaijan!
Welcome to the “Baku-2017” Islamic Solidarity Games!
Dear fellow citizens, this evening, we are receiving, with the feeling of joy, the 4th Islamic Solidarity Games - celebration of unity and sport. It is an honour for us to host these Games. Today, Azerbaijanis are receiving the whole Islamic world. I want to warmly welcome thousands of sportsmen and guests of our capital coming from around the world and say them “Welcome”! I congratulate every citizen of our beautiful Homeland on all achievements, and express my gratitude. May God protect Azerbaijan!
Dear friends, representatives of over 50 countries are this evening celebrating the opening of the 4th Islamic Solidarity Games in Baku. We have been honoured by your visit. Our brothers and sisters, Azerbaijan is welcoming you with an open heart. I would like to thank the Islamic Solidarity Games Federation for entrusting Baku with holding the 4th Games.
The “Baku-2017” Islamic Solidarity Games are a bright page in Azerbaijan’s dynamic development and a historical event for the international sports society. The great investment we have made into sport has secured the great heritage for the future, by mastering capabilities on the world level, creating facilities and infrastructure.
This evening, we brought the Islamic world together. Azerbaijan is taking pride in undertaking this high mission. We are an ancient land with the culture covering millennia, and strong Islamic traditions. At the same time, we are a young, modern and dynamically developing state. Last year, we marked the 25th anniversary of Azerbaijan’s regain of its independence. Our country’s multicultural history has been the lofty part of our open and tolerant society. We take pride in being a part of the Islamic history and heritage, and sharing the Islamic values.
The creative elements of these Games - from the medals that the winning athletes will be awarded to the grandiose opening and closing ceremonies - will personify our rich culture. Azerbaijan - a land of fire - is also a country of crystal waters. Our matchless lakes and rivers, waterfalls and springs, the Caspian Sea have for centuries been a source of life in this country. With its main place in the common Islamic heritage and being a source of life, this element forms the essential part of our country’s natural beauty and uniqueness, from the Caucasian Mountains to the Caspian Sea. Water, the symbol of the “Baku-2017” Islamic Solidarity Games, has been on a long travel for the last five weeks. It showed Azerbaijan’s matchless nature to the world, bringing the message of peace and friendship to everybody, and filled people with enthusiasm.
Dear friends, I would like to welcome all our beautiful young volunteers. We are proud of you. Your selflessness, benevolence and determination made these Games possible. I would like to thank you from the bottom of my heart.
Sportsmen of the Islamic world, it is very rejoicing to see you here as our guests. The whole Azerbaijan is with you and wishes you great achievements. These are your Games. The following ten days our country will be your home.
This evening, I am speaking with the feeling of great pride for all the achievements of our country. Our people’s connectedness to progress inspires me. We can all take pride in the achievements we have reached together. Two years earlier, Azerbaijan, having brought the whole continent of Europe together, in the framework of the first European Games, made a history. And now, we brought together people of the Islamic world from four continents in Baku – at the 4th Islamic Solidarity Games.
The year 2017 is declared the year of “Islamic solidarity” in Azerbaijan. The “Baku-2017” Islamic Solidarity Games and the might of sport have brought our peoples together, under the spirit of friendship, peace, tolerance and kindness. Our strength is in our solidarity! Our Games will send this inspiring message far beyond the boundaries of Azerbaijan.