IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun rəsmi açılışı olub
05.05.2017Mayın 5-də UNESCO, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, Dünya Turizm Təşkilatı, Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı, Avropa Şurası, ISESCO-nun tərəfdaşlığı ilə Bakıda “Mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafı: İnsan təhlükəsizliyi, sülh və davamlı inkişaf üçün yeni imkanlar” mövzusunda keçirilən IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun rəsmi açılışı olub.
Dövlətimizin başçısı Forumun açılış mərasimində nitq söyləyib.
Sonra UNESCO-nun baş direktoru xanım İrina Bokova, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə ali nümayəndəsi Nassir Abdulaziz Al-Nasser, Dünya Turizm Təşkilatının baş katibi Taleb Rifai, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Yusif Əl-Osaymin, ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri, Avropa Şurası baş katibinin müavini xanım Qabriella Battaini-Draqoni mərasimdə çıxış ediblər.
Daha sonra BMT-nin ərzaq və kənd təsərrüfatı üzrə baş katibi Xose Qraziano da Silvanın müraciətini Kabinet rəhbəri Mario Lubetkin oxuyub.
Sonra Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın adından IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak edən yüksək səviyyəli qonaqların şərəfinə nahar verilib.

Состоялось официальное открытие IV Всемирного форума по межкультурному диалогу
05.05.20175 мая в Баку, в Центре Гейдара Алиева состоялось официальное открытие IV Всемирного форума по межкультурному диалогу на тему «Развитие межкультурного диалога: новые возможности для безопасности человека, мира и устойчивого развития», проводимого при партнерстве ЮНЕСКО, Альянса цивилизаций ООН, Всемирной туристской организации, Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, Совета Европы и ИСЕСКО.
Глава государства выступил на церемонии открытия Форума с речью.
На мероприятии также выступили генеральный директор ЮНЕСКО Ирина Бокова, верховный представитель ООН по Альянсу цивилизаций Нассир Абдулазиз Аль-Нассер, генеральный секретарь Всемирной туристской организации ООН Талеб Рифаи, генеральный секретарь Организации исламского сотрудничества Юсеф аль-Усаймин, генеральный директор ИСЕСКО Абдулазиз бин Осман аль-Тувейджри, заместитель генерального директора Совета Европы Габриэлла Баттаини-Драгони.
Затем глава кабинета ФАО Марио Любеткин зачитал обращение генерального директора Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН Жозе Грациано да Силвы.
От имени Президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой был дан обед в честь высоких гостей IV Всемирного форума по межкультурному диалогу.