IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun rəsmi açılışı olub
05.05.2017Mayın 5-də UNESCO, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, Dünya Turizm Təşkilatı, Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı, Avropa Şurası, ISESCO-nun tərəfdaşlığı ilə Bakıda “Mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafı: İnsan təhlükəsizliyi, sülh və davamlı inkişaf üçün yeni imkanlar” mövzusunda keçirilən IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun rəsmi açılışı olub.
Dövlətimizin başçısı Forumun açılış mərasimində nitq söyləyib.
Sonra UNESCO-nun baş direktoru xanım İrina Bokova, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə ali nümayəndəsi Nassir Abdulaziz Al-Nasser, Dünya Turizm Təşkilatının baş katibi Taleb Rifai, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Yusif Əl-Osaymin, ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri, Avropa Şurası baş katibinin müavini xanım Qabriella Battaini-Draqoni mərasimdə çıxış ediblər.
Daha sonra BMT-nin ərzaq və kənd təsərrüfatı üzrə baş katibi Xose Qraziano da Silvanın müraciətini Kabinet rəhbəri Mario Lubetkin oxuyub.
Sonra Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın adından IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak edən yüksək səviyyəli qonaqların şərəfinə nahar verilib.

Official opening of the 4th World Forum on Intercultural Dialogue takes place
Opening of the 4th World Forum on Intercultural Dialogue on the topic “Development of Intercultural Dialogue: New Possibilities for Human Safety, Peace and Sustainable Development” took place, May 5, in joint partnership of UNESCO, UN Alliance of Civilizations, the World Tourism Organization, the Food and Agriculture Organization, the Council of Europe, and ISESCO.
The Azerbaijani President addressed the opening ceremony.
Then UNESCO Director General Irina Bokova, Supreme Representative of the UN for the Alliance of Civilizations Nassir Abdulaziz Al-Nasser, Secretary General of the World Tourism Organization Taleb Rifai, Secretary General of the Islamic Cooperation Organization Yousef Al-Othaimeen, ISESCO Director General Abdulaziz bin Othman al-Twaijri, Deputy Secretary General of the Council of Europe Gabriella Battaini-Dragoni addressed the ceremony.
The address by the UN Secretary General for Food and Agriculture Jose Graziano da Silva was read by the head of the Cabinet Mario Lubetkin.
Then, a dinner was given on behalf of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva in honour of the high-level guests participating in the 4th World Forum on Intercultural Dialogue.