Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin əsas tədris korpusunun əsaslı təmirdən sonra açılışında iştirak edib
04.05.2017Mayın 4-də Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin əsas tədris korpusunun əsaslı təmirdən sonra açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak edib.
Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti əsasını 1923-cü ildə yaradılan Bakı Teatr Məktəbindən götürüb. Universitet dördmərtəbəli binaya 1997-ci ildə köçüb. İndiyədək burada heç vaxt əsaslı təmir işləri aparılmayıb. Bu ali məktəbin tədris korpusu əsaslı təmirdən sonra müəllimləri və tələbələri qəbul etməyə hazırdır. Ali təhsil ocağında təmir işlərinə düz bir il əvvəl - 2016-cı ilin mayında başlanılıb. Universitetdə 2 mindən çox tələbə təhsil alır, 300-ə yaxın pedaqoq çalışır. Ali təhsil ocağının beş - rəssamlıq, kulturologiya, musiqi sənəti, kino və televiziya, teatr fakültəsi var. Bu korpusda isə üç fakültə fəaliyyət göstərir.
Mehriban Əliyeva korpusun foyesində quraşdırılan “Rəşadətli Azərbaycan Ordusu” adlı stendə baxıb. Sonra Birinci vitse-prezident tədris korpusundakı “Heydər Əliyev Mədəniyyət və İncəsənət Məktəbi”ndə yaradılan şəraitlə maraqlanıb.
Universitetdə kitabxana-informasiya mərkəzi də qurulub. Ali təhsil müəssisəsinin kitabxana fondunda 40 mindən çox ixtisas ədəbiyyatı var. Onlardan 21 mini məhz bu mərkəzdə yerləşir. Universitetin kitabxanasında Heydər Əliyevin zəngin irsini, Prezident İlham Əliyevin siyasi fəaliyyətini, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın mədəniyyətə və incəsənətə diqqət və qayğısını əks etdirən 70-yə yaxın kitab var.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti universitetdəki kiçik səhnə ilə də tanış olub. Əvvəllər burada normativlərə uyğun olmayan zal fəaliyyət göstərib. İndi isə ən müasir avadanlıqla təchiz edilən səhnə qurulub. Təmirdən sonra tədris korpusu ən müasir işıq və səs avadanlığı ilə təchiz olunub, 10-a yaxın yaradıcılıq otağı yaradılıb. Zirzəmidə inventar otaqları, səsyazma studiyaları, operator otaqları, musiqi zalı yerləşir.
Universitetdə Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə yaradılan “SABAH” qrupları da fəaliyyət göstərir. “SABAH” qrupları layihəsindən məqsəd xüsusi istedadı ilə seçilən və təhsildə göstəricilərinə görə fərqlənən tələbələrə yüksək keyfiyyətli təhsil almaq üçün əlverişli şəraitin yaradılmasıdır. Universitetin 31 tələbədən ibarət bu qrupu artıq qastrol səfərlərinə də gedir. Onlar Lənkəranda, Mingəçevirdə və Polşada olublar. “SABAH” qrupu üçün mütəmadi olaraq ustad dərsləri də təşkil edilir.
Korpusun müxtəlif mərtəbələrində kino və televiziya ixtisasları üzrə xüsusi işıq və səs avadanlıqları ilə təchiz olunan səhnəli 11 auditoriya, televiziya ixtisası üzrə tədris studiyası, auditoriyalar, zallar, iş və dərs otaqları var. Burada tələbələr müxtəlif əsərləri səhnələşdirəcək, çəkilişlər aparacaqlar. Tələbələr yaratdıqları əsərlərə sonradan elə həmin otaqlarda qurulan ekranlar vasitəsilə baxıb, onları müzakirə edə biləcəklər.
Əsaslı təmirdən sonra ali təhsil ocağında yaradılan şəraitdən məmnunluğunu bildirən Birinci vitse-prezident universitetə fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева приняла участие в открытии основного учебного корпуса Азербайджанского государственного университета культуры и искусств после капитального ремонта
04.05.20174 мая состоялось открытие главного учебного корпуса Азербайджанского государственного университета культуры и искусства после капитального ремонта.
В открытии приняла участие Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева.
Азербайджанский государственный университет культуры и искусства берет свое начало с Бакинской театральной школы, созданной в 1923 году. Университет переехал в четырехэтажное здание в 1997 году. Здесь до сих пор капитальный ремонт никогда не проводился. После капитального ремонта учебный корпус этого вуза готов к приему преподавателей и студентов. Ремонтные работы в этом высшем учебном заведении начались ровно год назад – в мае 2016 года. В университете обучаются более 2 тысяч студентов, работают около 300 преподавателей. В вузе функционируют пять факультетов – живописи, культурологии, музыкального искусства, кино и телевидения, театра. В этом корпусе размещаются три факультета.
Мехрибан Алиева посмотрела установленный в фойе корпуса стенд под названием «Доблестная азербайджанская армия». Затем Первый вице-президент поинтересовалась условиями, созданными в «Школе культуры и искусства Гейдара Алиева» в учебном корпусе.
В университете также создан библиотечно-информационный центр. В библиотечном фонде вуза хранится более 40 тысяч экземпляров специальной литературы. Из них 21 тысяча находится именно в этом центре. В библиотеке университета собрано около 70 книг, отражающих богатое наследие Гейдара Алиева, политическую деятельность Президента Ильхама Алиева, внимание и заботу Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой о культуре и искусстве.
Первый вице-президент Азербайджана также ознакомилась с малой сценой в университете. Раньше здесь был зал, не соответствовавший нормативам. А сейчас сооружена сцена, оснащенная самым современным оборудованием. После ремонта учебный корпус оснащен самым современным световым и звуковым оборудованием, создано около 10 творческих кабинетов. В подвале размещаются инвентарные помещения, студии звукозаписи, операторские, музыкальный зал.
В университете также функционируют созданные по инициативе Министерства образования группы «SABAH». Цель проекта групп «SABAH» заключается в создании благоприятных условий студентам, отличающимся особыми талантами и показателями в учебе, для получения высококачественного образования. Эта группа университета, в состав которой входит 31 студент, уже выступает с гастролями. Они побывали в Лянкяране, Мингячевире и Польше. Для группы «SABAH» регулярно организуются мастер-классы.
На различных этажах корпуса функционируют 11 оснащенных специальным световым и звуковым оборудованием аудиторий со сценами для занятий по специальностям «Кино и телевидение», учебная студия - по специальности «Телевидения», аудитории, залы, рабочие и учебные кабинеты. Здесь студенты будут ставить различные произведения, проводить съемки. Посредством установленных в тех же кабинетах экранов студенты смогут посмотреть и обсудить созданные ими работы.
Выразив удовлетворение условиями, созданными в вузе после капитального ремонта, Первый вице-президент Мехрибан Алиева пожелала успехов деятельности университета.