“Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Xəzərdən başlayan su səyahətinə start verilib
05.04.2017Aprelin 5-də paytaxtımızdakı Daş Salnamə Muzeyində “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Xəzərdən başlayan su səyahətinə start verilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva, ailə üzvləri, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Şahzadəsi, İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının prezidenti və Səudiyyə Ərəbistanı Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti Abdullah bin Mosaad bin Əbdüləziz Əl Səud mərasimdə iştirak ediblər.
Bu il mayın 12-dən 22-dək Bakıda keçiriləcək IV İslam Həmrəyliyi Oyunları bütün Azərbaycan, eləcə də İslam dünyası üçün mötəbər idman təntənəsidir. On gün ərzində bütün İslam dünyasının nəbzi Azərbaycanda döyünəcək.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Şahzadəsi, İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının prezidenti və Səudiyyə Ərəbistanı Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti Abdullah bin Mosaad bin Əbdüləziz Əl Səud ilə görüşüblər.
“Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Xəzərdən başlayan su səyahətinə həsr olunan mərasim Azərbaycan rəqsləri ilə başlayıb.
Sonra Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Şahzadəsi, İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının prezidenti və Səudiyyə Ərəbistanı Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti Abdullah bin Mosaad bin Əbdüləziz Əl Səud çıxış edib.
Daha sonra mərasim bədii hissə ilə davam edib.
Ustad xanəndələr Alim Qasımovun və Fərqanə Qasımovanın ifasında Azərbaycan və dünya musiqisinin şah əsəri olan muğam təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının səyahəti su ünsürünə həsr olunub. Çünki su hər bir canlı üçün həyat mənbəyidir. Paklıq və birlik rəmzi olan suyun İslamda böyük mənəvi dəyəri var və o, Xəzər dənizinin sahilində yerləşən Bakı üçün də xüsusi əhəmiyyəti ilə seçilir.
Bakıdan olan uşaq iki nüfuzlu idmançının - taekvando üzrə dünya çempionatının ikiqat mükafatçısı Rəşad Əhmədov və Rio Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı Mariya Stadnikin müşayiəti ilə Xəzər dənizinin sahillərindən birlik rəmzi olan suyu bütün Azərbaycana paylamaq üçün toplayıb.
Sonra uşaqlar səhnəyə daxil olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Xəzər dənizindən götürülmüş suyu özləri ilə aparmaq üçün Azərbaycanın bütün guşələrindən gəlmiş uşaqlara təqdim edib.
Ölkənin 15-dən çox tarixi şəhərini, 5 gölü, 1 su anbarını, 3 çayı, 1 bulağı, 3 şəlaləni və Xəzər dənizini əhatə edən su səyahəti bununla da 3 min kilometrdən çox məsafəni qət edəcək. Azərbaycanın müxtəlif guşələrində böyük təbii gözəlliyə malik 15 su məkanının hər birində iki atletin müşayiəti ilə yerli uşaq xüsusi mərasimdə mis qabı su ilə dolduracaq.
Prezident İlham Əliyevin göndərdiyi Xəzərin suyu ilə yanaşı, götürüləcək digər sular sonradan axşam festivalında təqdim olunacaq. Azərbaycan musiqisi və rəqsləri, möhtəşəm su effektləri və əlvan atəşfəşanlığı ilə zəngin olan bu tədbirdə hər kəs iştirak edə biləcək.
Beləliklə, səyahət başlayıb. “Xəzərdən başlayan səyahət” mayın 12-də Bakıda IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının açılış mərasimi ilə başa çatacaq. Həmin vaxt uşaqlar ölkənin göl və çaylarından, şəlalə və bulaqlarından topladıqları Azərbaycanın saf suları ilə İslam dünyasının 50-dən çox dövlətindən olan idmançıları Oyunlarda salamlayacaqlar.

The voyage of the "Baku-2017" 4th Islamic Solidarity Games starting from the Caspian Sea is launched
The voyage of the "Baku-2017" 4th Islamic Solidarity Games starting from the Caspian Sea was launched at the Annals Stones Museum in the capital, April 5.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Chairperson of the “Baku-2017” 4th Islamic Solidarity Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva, family members, Princess of the Kingdom of Saudi Arabia, President of the Islamic Solidarity Sports Federation and President of the Saudi Arabia National Olympic Committee Abdullah bin Mosaad bin Abdulaziz Al Saud attended the ceremony.
To be held from 12 to 22 May this year in Baku, the 4th Islamic Solidarity Games are a very significant sports event not only for Azerbaijan, but also for the whole Islamic world. During these ten days, attention of all the Islamic world will focus on Azerbaijan.
Azerbaijani President Ilham Aliyev and Chairperson of the “Baku-2017” 4th Islamic Solidarity Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva met with Princess of the Kingdom of Saudi Arabia, President of the Islamic Solidarity Sports Federation and President of the Saudi Arabia National Olympic Committee Abdullah bin Mosaad bin Abdulaziz Al Saud.
The ceremony dedicated to the voyage of the "Baku-2017" 4th Islamic Solidarity Games starting from the Caspian Sea was launched with Azerbaijani dances.
The Head of our State addressed the ceremony.
Then, Princess of the Kingdom of Saudi Arabia, President of the Islamic Solidarity Sports Federation and President of the Saudi Arabia National Olympic Committee Abdullah bin Mosaad bin Abdulaziz Al Saud took the floor.
The ceremony then continued with an artistic part.
Mugham, a masterpiece of the Azerbaijani and world music, was presented by masters-khanendehs Alim Gasymov and Fergana Gasymova.
The voyage of the “Baku-2017” 4th Islamic Solidarity Games is devoted to the aquatic element, as water is a vital source for every living being. The symbol of purity and unity, water is given a great spiritual value in Islam, and it has special significance for Baku, located on the shore of the Caspian Sea.
A child from Baku collected water, a symbol of unity, from the shores of the Caspian Sea, accompanied by two famous sportsmen – twofold winner of the world championship for taekwondo Rashad Ahmadov and silver medal winner of the Rio Olympic Games Maria Stadnik, to be distributed all over Azerbaijan.
Then children went onto the scene.
Azerbaijani President Ilham Aliyev presented the water taken from the Caspian Sea to children coming from all corners of Azerbaijan, to be taken with them.
To cover over 15 historical cities/ towns, 5 lakes, 1 reservoir, 3 rivers, 1 spring, 3 waterfalls of the country, and the Caspian Sea, the voyage will overcome more than 3 thousand kilometres. In each of the 15 big aquatic spaces with natural beauty in various corners of Azerbaijan, a local child, accompanied by two sportsmen, will fill a copper ware with water at a special ceremony.
Along with the Caspian water sent by President Ilham Aliyev, other waters to be collected will be presented later at the evening festival. Full of Azerbaijani music and dances, grandiose water effects and colourful fireworks, this event may be attended by all.
So, the voyage started. “The Voyage starting from the Caspian Sea” will come to an end on 12 May by the inauguration of the 4th Islamic Solidarity Games in Baku. At this time, children, with pure waters of Azerbaijan collected by them from the country’s lakes, rivers, waterfalls and springs, will welcome sportsmen from over 50 states of the Islamic world to the Games.