“Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Xəzərdən başlayan su səyahətinə start verilib
05.04.2017Aprelin 5-də paytaxtımızdakı Daş Salnamə Muzeyində “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Xəzərdən başlayan su səyahətinə start verilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva, ailə üzvləri, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Şahzadəsi, İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının prezidenti və Səudiyyə Ərəbistanı Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti Abdullah bin Mosaad bin Əbdüləziz Əl Səud mərasimdə iştirak ediblər.
Bu il mayın 12-dən 22-dək Bakıda keçiriləcək IV İslam Həmrəyliyi Oyunları bütün Azərbaycan, eləcə də İslam dünyası üçün mötəbər idman təntənəsidir. On gün ərzində bütün İslam dünyasının nəbzi Azərbaycanda döyünəcək.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Şahzadəsi, İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının prezidenti və Səudiyyə Ərəbistanı Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti Abdullah bin Mosaad bin Əbdüləziz Əl Səud ilə görüşüblər.
“Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Xəzərdən başlayan su səyahətinə həsr olunan mərasim Azərbaycan rəqsləri ilə başlayıb.
Sonra Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Şahzadəsi, İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının prezidenti və Səudiyyə Ərəbistanı Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti Abdullah bin Mosaad bin Əbdüləziz Əl Səud çıxış edib.
Daha sonra mərasim bədii hissə ilə davam edib.
Ustad xanəndələr Alim Qasımovun və Fərqanə Qasımovanın ifasında Azərbaycan və dünya musiqisinin şah əsəri olan muğam təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının səyahəti su ünsürünə həsr olunub. Çünki su hər bir canlı üçün həyat mənbəyidir. Paklıq və birlik rəmzi olan suyun İslamda böyük mənəvi dəyəri var və o, Xəzər dənizinin sahilində yerləşən Bakı üçün də xüsusi əhəmiyyəti ilə seçilir.
Bakıdan olan uşaq iki nüfuzlu idmançının - taekvando üzrə dünya çempionatının ikiqat mükafatçısı Rəşad Əhmədov və Rio Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı Mariya Stadnikin müşayiəti ilə Xəzər dənizinin sahillərindən birlik rəmzi olan suyu bütün Azərbaycana paylamaq üçün toplayıb.
Sonra uşaqlar səhnəyə daxil olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Xəzər dənizindən götürülmüş suyu özləri ilə aparmaq üçün Azərbaycanın bütün guşələrindən gəlmiş uşaqlara təqdim edib.
Ölkənin 15-dən çox tarixi şəhərini, 5 gölü, 1 su anbarını, 3 çayı, 1 bulağı, 3 şəlaləni və Xəzər dənizini əhatə edən su səyahəti bununla da 3 min kilometrdən çox məsafəni qət edəcək. Azərbaycanın müxtəlif guşələrində böyük təbii gözəlliyə malik 15 su məkanının hər birində iki atletin müşayiəti ilə yerli uşaq xüsusi mərasimdə mis qabı su ilə dolduracaq.
Prezident İlham Əliyevin göndərdiyi Xəzərin suyu ilə yanaşı, götürüləcək digər sular sonradan axşam festivalında təqdim olunacaq. Azərbaycan musiqisi və rəqsləri, möhtəşəm su effektləri və əlvan atəşfəşanlığı ilə zəngin olan bu tədbirdə hər kəs iştirak edə biləcək.
Beləliklə, səyahət başlayıb. “Xəzərdən başlayan səyahət” mayın 12-də Bakıda IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının açılış mərasimi ilə başa çatacaq. Həmin vaxt uşaqlar ölkənin göl və çaylarından, şəlalə və bulaqlarından topladıqları Azərbaycanın saf suları ilə İslam dünyasının 50-dən çox dövlətindən olan idmançıları Oyunlarda salamlayacaqlar.

Дан старт начавшемуся с Каспия водному путешествию IV Игр исламской солидарности «Баку-2017»
5 апреля в Музее каменной летописи в столице Азербайджана был дан старт начавшемуся с Каспия водному путешествию IV Игр исламской солидарности «Баку-2017».
В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, председатель Организационного комитета Игр исламской солидарности «Баку- 2017» Мехрибан Алиева, члены семьи, Принц Королевства Саудовская Аравия, президент Спортивной федерации исламской солидарности и президент Национального олимпийского комитета Саудовской Аравии Абдулла бин Мосаад бин Абдулазиз Аль Сауд.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и председатель Организационного комитета Игр исламской солидарности «Баку- 2017» Мехрибан Алиева поздоровались с Принцем Королевства Саудовская Аравия, президентом Спортивной федерации исламской солидарности и президентом Национального олимпийского комитета Саудовской Аравии Абдуллой бин Мосаадом бин Абдулазизом Аль Саудом.
IV Игры исламской солидарности, которые пройдут в Баку с 12 по 22 мая, - это грандиозный спортивный праздник как для Азербайджана, так и всего исламского мира. В течение десяти дней пульс всего исламского мира будет биться в Азербайджане.
Церемония, посвященная стартовавшему с Каспия водному путешествию IV Игр исламской солидарности «Баку-2017», началась с исполнения азербайджанских танцев.
На церемонии выступил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Затем выступил Принц Королевства Саудовская Аравия, президент Спортивной федерации исламской солидарности и президент Национального олимпийского комитета Саудовской Аравии Абдулла бин Мосаад бин Абдулазиз Аль Сауд.
Далее церемония продолжилась художественной частью.
В исполнении виртуозных ханенде Алима Гасымова и Фарганы Гасымовой прозвучал мугам - шедевр азербайджанской и мировой музыки.
Отметим, что путешествие Игр исламской солидарности «Баку-2017» посвящено элементу воды. Ведь вода – это источник жизни для любого живого существа. Вода как символ чистоты и единства представляет большую духовную ценность в Исламе. Она имеет особое значение и для Баку, расположенного на побережье Каспийского моря.
Ребенок из Баку в сопровождении двух известных спортсменов – двукратного призера чемпионата мира по таэквондо Рашада Ахмедова и серебряного призера Олимпийских игр в Рио Марии Стадник – набрал воду из Каспийского моря, являющуюся символом единства, для того, чтобы раздать всему Азербайджану.
Затем дети вышли на сцену.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев передал воду из Каспийского моря детям, приехавшим со всех уголков Азербайджана, чтобы они увезли ее с собой.
Водное путешествие, охватив более 15 исторических городов, 5 озер, 1 водохранилище, 3 реки, 1 родник, 3 водопада страны и Каспийское море, преодолеет таким образом расстояние более чем в 3 тысячи километров. В каждом из 15 водных пространств в различных уголках Азербайджана с живописной природой ребенок из числа местных жителей в сопровождении двух атлетов на специальной церемонии наполнит водой медную посуду.
Наряду с каспийской водой, посланной Президентом Ильхамом Алиевым, вода, собранная из других источников, затем будет представлена на вечернем фестивале. В этом мероприятии, которое будет сопровождаться азербайджанской музыкой и танцами, грандиозными водными эффектами и ярким фейерверком, может принять участие любой человек.
Итак, путешествие началось. «Путешествие, начавшееся с Каспия» продлится 37 дней и завершится 12 мая на церемонии открытия IV Игр исламской солидарности в Баку. На этой церемонии дети поприветствуют спортсменов из 50 государств исламского мира, принимающих участие в Играх, чистой водой из озер и рек, водопадов и родников Азербайджана.