Görkəmli xanəndə Ağaxan Abdullayev son mənzilə yola salınıb
26.12.2016Dekabrın 26-da milli musiqi sənətinin görkəmli nümayəndəsi, Xalq Artisti, Prezident təqaüdçüsü, xanəndə Ağaxan Abdullayevin cənazəsi son mənzilə yola salınıb.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva vida mərasimində iştirak edib, unudulmaz sənətkarın ailə üzvlərinə və qohumlarına dərin hüznlə başsağlığı verib.
Mərhumun cənazəsi Suraxanı rayon Səttar Bəhlulzadə adına Mədəniyyət Sarayında matəmsayağı bəzədilmiş postament üzərinə qoyulmuşdu.
Sənətkarın tabutu önünə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti adından, Heydər Əliyev Fondunun kollektivi adından əklillər düzülmüşdü. Cənazənin ətrafına hökumət qurumları və müxtəlif kollektivlər adından da əklillər qoyulmuşdu.
Ağaxan Abdullayevin həmkarları, dostları, tanışları, tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri axın-axın mədəniyyət sarayının binasına gələrək görkəmli sənətkara son borclarını veriblər.

Выдающегося ханенде Агахана Абдуллаева проводили в последний путь
26.12.201626 декабря проводили в последний путь выдающегося представителя национального музыкального искусства, народного артиста, президентского стипендиата, ханенде Агахана Абдуллаева.
В церемонии прощания приняла участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева. Она выразила глубокие соболезнования членам семьи и родственникам незабвенного мастера.
Гроб с телом покойного был установлен на траурно убранном постаменте во Дворце культуры имени Саттара Бахлулзаде в Сураханском районе.
К гробу мастера были возложены венки от имени Президента Азербайджанской Республики, коллектива Фонда Гейдара Алиева. Вокруг гроба были разложены венки от правительственных структур и различных коллективов.
Коллеги, друзья, знакомые Агахана Абдуллаева, известные деятели науки и культуры один за другим приходили в здание дворца, чтобы отдать последний долг выдающемуся мастеру.