Yasamal Yaşayış Kompleksində ilk doqquzmərtəbəli binanın və məktəb binasının təməlqoyma mərasimi olub
24.12.2016Dekabrın 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin birinci layihəsi olan Yasamal Yaşayış Kompleksində inşa ediləcək ilk doqquzmərtəbəli binanın və məktəb binasının təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikanın Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Agentliyin ilk layihəsi olan bu Kompleks xarici dairəvi avtomobil yolunun kənarında yerləşir. Kompleksin ümumi sahəsi 11,6 hektar olacaq. Ərazinin yaxınlığında 5 hektara yaxın yaşıllıq zonası var.
Prezident İlham Əliyev Yasamal Yaşayış Kompleksində inşa olunacaq ilk doqquzmərtəbəli binanın təməlini qoyub.
Yaradılacaq bu ilk şəhərcik 29 çoxmənzilli yaşayış binasından ibarət olacaq. Bunlardan 17-sinin ikibloklu doqquzmərtəbəli, 12-sinin isə birbloklu 12 mərtəbəli olması planlaşdırılır. Bu binalardakı 1854 mənzildən 301-i birotaqlı, 1110-u ikiotaqlı, 443-ü isə üçotaqlı olacaq. Birotaqlı mənzillərin sahəsi təqribən 31 kvadratmetrdən 33 kvadratmetrədək, ikiotaqlı mənzillərin sahəsi təqribən 50 kvadratmetrdən 58 kvadratmetrədək, üçotaqlı mənzillərin sahəsi isə təqribən 70 kvadratmetr təşkil edəcək. Bütün mənzillər tam təmirli vəziyyətdə və mətbəx mebeli ilə birlikdə vətəndaşlara təklif olunacaq.
İnşa olunacaq mənzillərin vətəndaşlar tərəfindən alınması prosesində səffaflığın təmin edilməsinə xüsusi diqqət göstəriləcək. Bu məqsədlə “Elektron hökumət” portalında “Güzəştli mənzil” elektron sistemi yaradılacaq. Bu sistem vətəndaşlara virtual “şəxsi kabinet” yaratmaq yolu ilə qeydiyyatdan keçmək və gələcəkdə növbəlilik prinsipinə əsasən müvafiq xidmətlərdən faydalanaraq mənzil əldə etməyə əlverişli şərait yaradacaq. Sistem 2017-ci il mayın 1-dən etibarən fəaliyyətə başlayacaq.
Sonra dövlətimizin başçısı burada inşa ediləcək məktəb binasının təməlini qoyub.
Kompleksdə mənzillərlə yanaşı, bir sıra sosial obyektlər də tikiləcək. Onların arasında 240 yerlik uşaq bağçası və 960 şagird yerlik orta təhsil məktəbi də var. Ərazidə müvafiq sosial infrastrukturun yaradılması, həmçinin ictimai iaşə, məişət və digər xidmət obyektləri üçün qeyri-yaşayış sahələrinin də istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mərasimdə çıxış edib.
Sonra Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin direktoru Samir Nuriyev və güzəştli mənzil almaq hüququna malik olan gənc ailənin üzvü Xanım Şamilova çıxış ediblər.

В Ясамальском жилом комплексе состоялась церемония закладки фундаментов здания школы и первого девятиэтажного жилого здания
24.12.201624 декабря состоялась церемония закладки фундаментов первого девятиэтажного здания и школы, которые будут построены в Ясамальском жилом комплексе – первом проекте Государственного агентства жилищного строительства при Президенте Азербайджанской Республики.
В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева.
Комплекс, являющийся первым проектом Агентства, расположен вдоль внешней окружной автомобильной дороги. Его общая площадь составит 11, 6 гектара. Поблизости находится зеленая зона площадью 5 га.
Президент Ильхам Алиев заложил фундамент первого девятиэтажного здания, которое будет построено в Ясамальском жилом комплексе.
Этот первый городок будет состоять из 29 многоквартирных жилых зданий. Планируется, что 17 из них будут двублочными и девятиэтажными, а 12 - одноблочными и 12-этажными. 301 из 1854 квартир в этих зданиях будет однокомнатной, 1110 - двухкомнатными, а 443 - трехкомнатными. Площадь однокомнатных квартир составит от 31 до 33-х квадратных метров, двухкомнатных - от 50 до 58 квадратных метров, трехкомнатных - около 70 квадратных метров. Все квартиры будут предложены гражданам полностью отремонтированными вместе с кухонной мебелью.
В процессе приобретения гражданами квартир в новом комплексе особое внимание будет уделяться обеспечению прозрачности. С этой целью на портале «Электронное правительство» будет создана электронная система «Льготное жилье». Путем организации для граждан виртуального «личного кабинета» эта система создаст благоприятные условия для того, чтобы пройти регистрацию и, пользуясь соответствующими услугами, приобрести в будущем квартиру на основе принципа очередности. Система начнет действовать с 1 мая 2017 года.
Затем глава государства заложил фундамент здания школы, которая будет построена на территории комплекса.
В комплексе, наряду с домами, будет построен ряд социальных объектов. Среди них - детский сад на 240 мест и средняя общеобразовательная школа на 960 ученических мест. Предусматривается создание на территории соответствующей социальной инфраструктуры, а также передача в пользование нежилых участков под объекты общественного питания, бытовых и других услуг.
На церемонии также выступили директор Государственного агентства жилищного строительства Самир Нуриев и член молодой семьи, имеющей право на приобретение льготной квартиры, Ханым Шамилова.