Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Ağdamın Quzanlı qəsəbəsində Muğam Mərkəzinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər
03.12.2016Dekabrın 3-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Ağdam Muğam Mərkəzinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Ağdam Muğam Mərkəzi Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə tikiləcək. Mərkəzin tikintisi üçün rayon icra hakimiyyəti tərəfindən Xındırıstan-Quzanlı avtomobil yolunun kənarında 7800 kvadratmetrədək torpaq sahəsi ayrılıb. Mərkəzin binasının ümumi sahəsi 1800, ümumi daxili sahəsi isə 1580 kvadratmetr olacaq. Ərazidə 60 avtomobil üçün dayanacaq tikiləcək. Binada 328 yerlik zal, foye, qalereya, dekorasiya, qrim, gözləmə və dərs otaqları yaradılacaq.
Xalqımızın zəngin milli-mənəvi sərvəti olan muğamın təbliğinə və onun yaşadılmasına xidmət edəcək bu mühüm layihə də ölkəmizdə musiqi mədəniyyətinin inkişafına öz töhfəsini verəcək.
Prezident İlham Əliyev Ağdam Muğam Mərkəzinin təməlini qoydu.
Dövlətimizin başçısı Mərkəzin inşasının keyfiyyətlə və vaxtında başa çatdırılması ilə bağlı tapşırıqlarını verdi.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента Центра мугама в поселке Гузанлы Агдамского района
3 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента Агдамского центра мугама.
Агдамский центр мугама будет построен по инициативе и при поддержке Фонда Гейдара Алиева. Для строительства центра исполнительной властью района выделен земельный участок площадью 7800 квадратных метров на краю автомобильной дороги Хындырыстан-Гузанлы. Общая площадь здания центра составит 1800, а общая внутренняя площадь – 1580 квадратных метров. На территории будет построена стоянка для 60 автомобилей. В здании будут созданы зал на 328 мест, фойе, галерея, помещения для декораций, гримерная, комнаты для ожидания и занятий.
Реализация этого важного проекта, способствующего пропаганде и продолжению традиций мугама, являющегося национально-духовным достоянием азербайджанского народа, внесет вклад в развитие музыкальной культуры в нашей стране.
Президент Ильхам Алиев заложил фундамент Агдамского центра мугама.
Глава государства дал поручения о качественном строительстве Центра и своевременном завершении работ.