Mehriban Əliyevaya fəxri vətəndaş adı Veliko Tırnovo şəhərinin mədəni irsinin qorunmasındakı xidmətlərinə görə verilib.
Şəhər ictimaiyyəti adından Mehriban Əliyevaya bir daha minnətdarlığını bildirən Veliko Tırnovonun meri Daniel Panov bu adın şəhərin ən ali mükafatı olduğunu söyləyib. Vurğulanıb ki, Mehriban Əliyevanın fəxri vətəndaş seçilməsi barədə onun təklifi meriyanın 2016-cı il avqustun 25-də keçirilən təntənəli iclasında yekdilliklə qəbul edilib.
Sonra Mehriban Əliyevaya Veliko Tırnovo şəhərinin fəxri vətəndaşı diplomu və döş nişanı təqdim edilib.
Tədbirdə çıxış edən Bolqarıstanın Baş naziri Boyko Borisov qeyd edib ki, müsəlman ölkəsi olan Azərbaycanın xristian ölkəsi Bolqarıstanda dini-mədəni abidəni bərpa etməsi bu ölkədə çox böyük rəğbətlə qarşılanıb. Heydər Əliyev Fondu bu abidəni bərpa etməklə bolqar xalqının 132 illik arzusunu reallaşdırıb.
Daha sonra Mehriban Əliyevaya Müqəddəs Kiril və Mefodiy adına Veliko Tırnovo Universitetinin fəxri doktoru diplomunun təqdim edilməsi mərasimi olub.
Mehriban Əliyeva fəxri doktor adına Bolqarıstanın mədəni irsinin qorunmasına və təşviqinə böyük töhfəsinə, bu işdə fəal iştirakına görə layiq görülüb.
Universitetin rektoru Xristo Bondjolov qeyd edib ki, UNESCO və ISESCO kimi nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların xoşməramlı səfiri olan Mehriban Əliyeva dünyanın, o cümlədən Avropanın mədəni irsinin qorunmasına, mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqun inkişafına böyük töhfələr verib. Rektor Heydər Əliyev Fondunun dünyada həyata keçirdiyi layihələrdən danışıb.
Sonra Mehriban Əliyevaya Müqəddəs Kiril və Mefodiy adına Veliko Tırnovo Universitetinin fəxri doktoru mantiyası və diplomu təqdim olunub.
Xidmətlərini yüksək qiymətləndirdiklərinə görə minnətdarlığını bildirən Mehriban Əliyeva dedi:
- Hörmətli cənab rektor.
İcazə verin, mənim müqəddəs Kiril və Mefodi adına Veliko Tırnovo Universitetinin fəxri doktoru adı ilə təltif edilməyimə görə sizə dərin təşəkkürümü bildirim. Bu, mənim üçün həqiqətən böyük şərəfdir. Mən müəllimlər ailəsində, bütün həyatlarını elmə həsr etmiş insanların ailəsində böyümüşəm. Buna görə də həyatlarını gənc nəslə elm, bilik öyrətmək işinə həsr etmiş insanlara çox dərin hörmət bəsləyirəm. Universitetin bütün professor-müəllim heyətinə mənim dərin təşəkkürümü çatdırın.
Bu gün heç kəs üçün sirr deyil ki, hər hansı dövlətin uğuru onun gənc nəslinin nə dərəcədə savadlı, bilikli olması ilə müəyyən edilir. Məhz insan potensialı, elmi potensial, məhz inkişaf etmiş, savadlı gənc nəsil ölkənin gələcəkdə öz layiqli yerini tutmasına zəmanət verir. Bu biliyi, bu nuru siz müəllimlər, professorlar verirsiniz. Gənc nəslə biliklər verən, ona həyat vəsiqəsi verən sizsiniz. Mənə bu yüksək adı verməyi qərara almağınız məni dərindən təsirləndirib və bu adı müəyyən dərəcədə avans kimi qəbul edirəm. Çünki bu ada layiq olmaq üçün mən hələ çox iş görməliyəm.
Sağ olun ki, mənim fəaliyyətimi bu cür yüksək qiymətləndirmisiniz. Mən əminəm ki, biz birlikdə bu sahədə, məhz təhsil sahəsində Azərbaycanın naminə, Bolqarıstanın naminə hələ çox iş görə bilərik. Qəlbinizin hərarətinə görə sizə bir daha təşəkkür edirəm. Çox mütəəssir olmuşam. Çox sağ olun.

On September 22, a ceremony of presenting the diplomas of an honorary citizen of the city of Veliko Tyrnovo and an honorary doctor of the Veliko Tyrnovo University named after Saints Cyril and Methodius to Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva took place in Bulgaria.
Mehriban Aliyeva has been conferred on the title of an honorary citizen of the city of Veliko Tyrnovo for her services to preservation of the city’s cultural heritage.
Thanking Mehriban Aliyeva once more on behalf of the city residents, mayor of Veliko Tyrnovo Daniel Panov said this title was the highest award of the city. It was underscored that his proposal on choosing Mehriban Aliyeva an honorary citizen was unilaterally accepted at a meeting of the town hall, which took place on August 25, 2016.
Then Mehriban Aliyeva was presented the diploma of an honorary citizen of the city of Veliko Tyrnovo, and a badge.
Speaking at the ceremony, Bulgaria’s Prime Minister Boyko Borisov noted that Azerbaijan’s – a Muslim country - restoring a religious-cultural temple in Bulgaria – a Christian country – has been welcomed in this country with great sympathy. Having restored this monument, the Heydar Aliyev Foundation made the Bulgarian’ people’s 132-year dream come true.
Then, a ceremony of presenting to Mehriban Aliyeva the diploma of an honorary doctor of the Veliko Tyrnovo University named after Saints Cyril and Methodius took place.
Mehriban Aliyeva has been conferred on the title of an honorary doctor for her great contributions to preservation and promotion of Bulgaria’s cultural heritage, and her active participation in this work.
Rector of the University Christo Bondjolov noted that Mehriban Aliyeva, goodwill ambassadors of such influential international organizations as UNESCO and ISESCO, has been making contributions to preservation of the cultural heritage of the world, including Europe, and development of dialogue among cultures and religions. The rector talked about the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation throughout the world.
Then, Mehriban Aliyeva was presented the mantle and diploma of an honorary doctor of the Veliko Tyrnovo University named after Saints Cyril and Methodius.
Thanking for the high appreciation of her services, Mehriban Aliyeva said:
- Dear Mister rector.
Let me thank you profoundly for conferring me on the title of an honorary doctor of the Veliko Tyrnovo University named after Saints Cyril and Methodius. This is, indeed, a great honour for me. I’ve grown up in a family of teachers, who have spent all their lives to science. Hence, I have profound respect toward people who spend their lives to teaching the young generation science, knowledge. Please, deliver my deep thanks to the teaching staff of the university.
Today, it is no secret for anyone that every state’s success is defined by how educated and knowledgeable its young generation is. It is the human potential, scientific potential, skilled young generation who ensure the country’s worthy place in future. You, teachers, professors are providing this knowledge, this light. It is you who give knowledge, a life lesson to the young generation. I was profoundly moved by your decision to confer me on this high award, and I accept this award as a kind of an advance, to a certain degree, since I have to do a lot more to fully deserve this title.
Thank you for such high appreciation of my activity. I am confident together we can do a lot in the field of education in the name of Azerbaijan and in the name of Bulgaria. Thank you for the warmth of your heart. I’m very much moved by this. Thank you very much.
Mehriban Aliyeva wrote her heartfelt words in the Honorary Guests Book of this higher education establishment.
On September 22, Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva viewed a light show arranged in the city of Veliko Tyrnovo on the occasion of Bulgaria’s national holiday – the Independence Day. Created using special light effects, the show ended by fireworks.
On the same day, an official banquet was arranged in honour of Mehriban Aliyeva on behalf of Bulgaria’s Prime Minister Boyko Borisov.