Bakı Qlobal Forumu çərçivəsində “Sosial inteqrasiya sahəsində qabaqcıl metodlar” mövzusunda ikinci plenar iclas keçirilib
Aprelin 27-də BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumu çərçivəsində “Sosial inteqrasiya sahəsində qabaqcıl metodlar” mövzusunda ikinci plenar iclas keçirilib.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva plenar iclasda çıxış edib.
Plenar iclasın aparıcısı, BMT-nin Müxbir Assosiasiyasının prezidenti Giampaolo Pioli bildirib ki, sosial inteqrasiya təkcə az inkişaf edən ölkələrin deyil, həm də inkişaf etmiş ölkələrin problemi olaraq qalır. Bu mənada məsələyə ekspertlərin münasibətini öyrənmək, bu sahədə aparılan araşdırmalarla tanış olmaq çox maraqlıdır.
San Patrinyano Cəmiyyətinin qurucusu və nümayəndəsi xanım Letizia Moratti bu tədbiri yüksək səviyyədə təşkil etdiyinə görə Azərbaycan hökumətinə minnətdarlığını bildirib. O, inklüziv cəmiyyətlərin qurulması istiqamətində mövcud problemlərin həllinin ilk növbədə gənclərin məşğulluğunun təmin olunmasından keçdiyini söyləyib. Bu, ilk növbədə gəncləri pis vərdişlərdən kənarlaşdırar, onların hazırda dünyanı narahat edən qanlı aksiyaları törətməkdən çəkindirər. Bundan əlavə, gender bərabərliyinin təmin olunması və miqrasiya probleminə daha ciddi yanaşma inklüziv cəmiyyətlərin qurulmasında əsas maneə kimi çıxış edir. L. Moratti qeyd edib ki, bu problemlərin həlli ilk növbədə onların mövcud olduğu yerdə mümkündür və sosial problemlərin reabilitasiya prosesindən keçməsi bu cür halların təkrarlanması riskini azaldır.
İspaniyanın keçmiş xarici işlər naziri Migel Anxel Moratinos Azərbaycan hökumətinə bu tədbiri təşkil etdiyinə görə minnətdarlığını çatdırıb. O, ətraflı çıxışına görə Mehriban Əliyevaya da təşəkkürünü bildirib. Keçmiş nazir sivilizasiyalar arasında dialoqun yaranmasının hazırda dünyanı narahat edən ciddi problemlərdən biri olduğunu deyib. Bildirib ki, bu missiyanın yerinə yetirilməsində sosial fəaliyyətlər böyük əhəmiyyət daşıyır. Məsələn, qlobal miqyasda terrorçuluğun qarşısının alınmasının siyasi proqramlarda bir nömrəli məsələ olmasının vacibliyini deyən M. Moratinos VII Qlobal Forumun Bakı Bəyannaməsinin qarşıda duran bütün problemlərin həllinə yardım edəcəyinə əminliyini bildirib.
Türkiyənin Avropa İttifaqı üzrə keçmiş naziri Egemen Bağış bildirib ki, Bakı Forumu sivilizasiyalar arasında sülh və dialoqun mümkün olduğunu bir daha göstərir. Sosial inteqrasiyaya gəldikdə, Ermənistanı nümunə gətirərək bu ölkənin tezliklə Azərbaycanla sülhü bərpa etmək istiqamətində addımlar atmasının vacibliyini xatırladıb. Əks təqdirdə, Ermənistanda baş qaldıran sosial problemlər bu ölkənin tamamilə boşalmasına və yoxsulluq həddinin daha da artmasına gətirib çıxaracaq. Türkiyədə həyata keçirilən sosial proqramlar barədə məlumat verən Egemen Bağış ailənin bütün sosial proqramların mərkəzində dayanmalı olduğunu söyləyib.
Sonra iclas müzakirələrlə davam etdirilib. Çıxış edənlər sosial inteqrasiyanın əsas prinsipi kimi təhsilin daha da inkişaf etdirilməsi platformasını irəli sürüblər, bu sahədə müasir texnologiyaların tətbiqinin zəruriliyindən danışıblar.

Second plenary session on the topic “Innovative Methods in Social Integration” is held in the framework of the Baku Global Forum
27.04.2016The second plenary session on the topic “Innovative Methods in Social Integration” took place, April 27, in the framework of the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva addressed the plenary session.
Moderator of the plenary session, president of the United Nations Correspondents Association Giampaolo Pioli said that social integration remains to be a problem of not only less developed, but also developed countries. In this sense, it would be very interesting to know the opinion of experts of this issue and become acquainted with researches being carried out in this sphere.
Founder and representative of the San Patrignano Association Letizia Moratti thanked the government of Azerbaijan for such a high-level organization of the event. She said solution of existing problems on the way of building an inclusive society depended, first of all, on securing employment of the youth. This would, first of all, keep the youth away from bad addictions, and make them abstain from committing bloody acts the world has been concerned about. Moreover, securing gender equality and more seriously approaching the migration issue contributes to removing obstacles on the way of building inclusive societies. L.Moratti noted that solution of these problems is possible first of all in places where they exist, and putting social problems through a rehabilitation process would reduce the risk of recurrence of such cases.
Spain’s former foreign minister Miguel Ángel Moratinos thanked the government of Azerbaijan for arranging this event. He thanked also Mehriban Aliyeva for her extensive speech. Former minister said building a dialogue between civilizations was one of the serious tasks the world should focus on. It was mentioned that social activity was of much significance in accomplishing this mission. For example, saying that preventing terrorism on a global scale should be a number one issue in political programmes, M.Moratinos noted that he was confident the Baku Declaration of the 7th Global Forum would contribute to solution of all issues facing us.
Turkey’s former minister for the European Union Egemen Bağış said that the Baku Forum once more testified that peace and dialogue between civilizations were possible. As to social integration, citing Armenia as an example, he underscored the importance of this country’s making steps towards restoring peace with Azerbaijan. Otherwise, social problems arising in Armenia will result in citizens’ leaving the country and increase in poverty further. Informing of social programmes being carried out in Turkey, Egemen Bağış said family should be placed at the centre of all social programmes.
Then the session continued in discussions. Speakers put forward a platform of developing education further, as the main principle of social integration, and talked about the necessity of applying innovative technologies in this sphere.