Mehriban Əliyeva Vatikanda Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının açılış mərasimində iştirak edib
23.02.2016Fevralın 23-də Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Vatikanda bərpa edilən Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının açılışı olub.
Professor Fabrizio Biskonti Roma katakombalarının bərpasına göstərdiyi diqqətə görə Mehriban Əliyevaya xüsusi minnətdarlığını bildirib. O, katakombaların tarixi barədə məlumat verərək onların bütün xristian dünyası üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb və bərpa işlərindən sonra əldə edilən nəticələrin möhtəşəm olduğunu deyib. “Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə biz tarixi məkanı qoruya bildik”, - deyən F. Biskonti iştirakçılara katakombalardakı freskaların mövzusu barədə də məlumat verib.
Sonra katakombaların bərpasından bəhs edən filmin nümayişi olub. Filmdə bərpa işlərinin gedişi və onun texniki-yaradıcı tərəfləri barədə geniş məlumat verilib, Heydər Əliyev Fonduna dünya mədəni irsinin qorunmasında, həmçinin katakombaların bərpasındakı xidmətlərinə görə minnətdarlıq ifadə olunub.
Vatikanın Mədəniyyət üzrə Pontifik Şurasının sədri kardinal Canfranko Ravazi Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının dünya mədəniyyəti, xüsusilə də xristianlar üçün böyük mənəvi dəyəri olduğunu vurğulayıb. Müsəlman ölkəsi olan Azərbaycanın Heydər Əliyev Fondu isə bu mənəvi dəyərin yaşamasına böyük dəstək verdi. Məhv olmaq təhlükəsi ilə üzləşən katakombaların bərpası ilə bağlı bütün dünya xristianlarına müraciət etdiyini, lakin müsbət cavab almadığını deyən kardinal Ravazi yalnız Heydər Əliyev Fondunun bu çağırışa cavab verdiyini diqqətə çatdırıb.
Təqdimat mərasimindən sonra Mehriban Əliyeva Massimo Sarayı muzeyində saxlanılan şah əsərlərlə tanış olub. İtaliya paytaxtının ən məşhur muzeylərindən biri olan Massimo Sarayında klassik dünya incəsənətinin kolleksiyaları toplanıb. Muzeydə qədim Roma mədəniyyətinin eramızdan əvvəl II əsrindən eramızın V əsrinədək olan dövrünə aid heykəltəraşlıq nümunələri, freskalar, mozaikalar, sikkələr və müxtəlif qızıl işləmələr qorunur. Muzeyin önəmi burada tarix, mifologiya və qədim Romanın gündəlik həyatını eyni vaxtda vəhdətdə görməyin mümkünlüyüdür. Eyni zamanda, qədim yunan heykəlləri, respublika və imperiya dövrünə aid portretlər, Augusto Pontefice Massimonun heykəli də muzeyin qiymətli inciləri sırasındadır. Birinci mərtəbədə heykəltəraşlığın şah əsərləri nümayiş olunur. Freska və mozaikaların üstünlük təşkil etdiyi divarlar, varlı Roma malikanələrinin ev dizaynını əks etdirən əsərlər isə ikinci mərtəbədədir. Burada geniş sikkə kolleksiyası, həmin dövrə aid mebellər və ləl-cavahiratlar da qorunur.
Daha sonra Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa edilən Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının açılışı olub.
Katakombalarla tanışlıq zamanı bildirilib ki, 2012-ci ildən etibarən həyata keçirilən bərpa işləri ən yüksək səviyyədə icra olunub. Bərpa zamanı innovativ metodlardan, müasir texnologiyalardan istifadə edilib.
Xatırladaq ki, müqəddəs Roma katakombalarının bərpası Heydər Əliyev Fondu ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında 2012-ci ildə imzalanmış ikitərəfli sazişə əsasən həyata keçirilir. İtaliya mətbuatı və ictimaiyyəti tərəfindən Fondun bu addımı dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına verilən ən önəmli töhfələrdən biri kimi qiymətləndirilir.

Мехрибан Алиева приняла участие в церемонии открытия катакомб Святых Марчеллино и Пьетро в Ватикане
23 февраля в Ватикане состоялось открытие катакомб Святых Марчеллино и Пьетро, отреставрированных по инициативе Фонда Гейдара Алиева.
Профессор Фабрицио Бисконти выразил Мехрибан Алиевой особую признательность за внимание, проявленное к реставрации римских катакомб. Рассказав об истории катакомб, он подчеркнул, что они представляют важное значение для всего христианского мира, отметив, что после реставрационных работ достигнуты колоссальные результаты. «При поддержке Фонда Гейдара Алиева нам удалось сохранить историческое пространство», - сказал Ф.Бисконти, проинформировав участников также о сюжетах фресок в катакомбах.
Затем был показан фильм, повествующий о реставрации катакомб. В фильме подробно говорилось о ходе реставрационных работ и ее творческо-технических аспектах, выражалась признательность Фонду Гейдара Алиева за заслуги в сохранении мирового культурного наследия, в том числе реставрации катакомб.
Председатель Совета понтифика по культуре Ватикана кардинал Джафранко Равази подчеркнул, что катакомбы Марчеллино и Пьетро представляют большую духовную ценность для мировой культуры, в особенности, для христиан. А Фонд Гейдара Алиева Азербайджана – мусульманской страны оказал большую поддержку сохранению этой духовной ценности. Кардинал Равази сообщил, что обратился к христианам всего мира в связи с реставрацией катакомб, столкнувшихся с угрозой разрушения, однако не получил положительного ответа и лишь Фонд Гейдара Алиева отозвался на этот призыв.
После презентации Мехрибан Алиева ознакомилась с шедеврами, хранящимися в музее Дворец Массимо. Во Дворце Массимо – одном из самых знаменитых музеев итальянской столицы, собраны коллекции классического мирового искусства. В музее хранятся образцы скульптуры, фрески, мозаика, монеты, различные вышивки золотом, относящиеся к периоду от II века до н.э. до V века н.э. древнеримской культуры. Значение музея заключается в возможности видеть здесь одновременно историю, мифологию и повседневную жизнь Древнего Рима. Кроме того, среди ценных экспонатов музея - древнегреческие статуи, портреты, относящиеся к периодам Республики и Империи, скульптура Августа Понтифика Массимо. На первом этаже представлены шедевры скульптуры. Фрески, мозаика, экспонаты, отражающие дизайн домов богатых римских поместий, находятся на втором этаже. Здесь также хранятся богатые коллекции монет, мебель и драгоценности того времени.
Затем состоялось открытие катакомб Святых Марчеллино и Пьетро, реставрированных при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева и кардинал Равази разрезали ленту в знак открытия катакомб после реставрации.
Во время ознакомления с катакомбами было отмечено, что реставрационные работы, проводимые с 2012 года, выполнены на самом высоком уровне. В ходе реставрации были использованы инновационные методы, современные технологии.
Напомним, что реставрация святых Римских катакомб осуществляется на основании двустороннего соглашения, подписанного в 2012 году между Фондом Гейдара Алиева и Святым Престолом. Итальянская печать и общественность расценивают этот шаг Фонда как один из важнейших вкладов в развитие диалога между религиями и культурами.