23.02.2016Fevralın 23-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Vatikana səfəri çərçivəsində Pio-Klementino muzeyində olub. Burada Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa edilən abidələrə və incəsənət nümunələrinə baxış olub.
Pio-Klementino muzeyinin əsası məşhur yunan-Roma incəsənət əsərlərinin qorunması məqsədilə XVIII əsrdə Papa XIV Klimentin və Papa VI Piyin tapşırığı ilə qoyulub. Muzeydə minlərlə qədim incəsənət nümunələri qorunur, lakin onların arasında yunan mifologiyasında baş tanrı hesab olunan Zevsin heykəli daha çox maraq doğurur. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa edilən, mərmərdən hazırlanmış və Roma imperiyası dövrünə aid olan bu heykəl mifik hekayələri və tarixi stilistikanı özündə əks etdirir. Vatikan Muzeyinin direktoru Antonio Paolucci bildirib ki, Zevsin bərpa olunan heykəlinin əsas elementləri qartal, hakimiyyət, ildırım və taxt-tacdır. Hakimiyyətin və gücün rəmzi olan Zevs əlində üzərində qartal dayanmış çubuq və qalibiyyəti əks etdirən qızıl və fil sümüyü tutub. Heykəlin yaratdığı təəssürat gücü, qüdrəti və hakimiyyəti təcəssüm etdirir. Yunan mifologiyasında Zevs, Roma mədəniyyətində Yupiter, Şərqdə isə Ahur Məzda kimi tanınan bu mifik varlıq qədim mənbələrdə xeyir və şərin paylayıcısı kimi təqdim olunur.
A. Paolucci Heydər Əliyev Fonduna və şəxsən Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirərək onun dünya mədəniyyətinin şah əsərlərinin qorunması istiqamətindəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Mehriban Əliyeva bundan sonra da müvafiq sahədə işlərin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdıraraq deyib:
- Mən ilk növbədə muzeyin direktoruna və bütün əməkdaşlarına bəşəriyyət üçün dəyərli əsərlərin qorunmasına, gələcək nəsillər üçün saxlanılmasına görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Mən çox xoşbəxt adamam ki, dəfələrlə Vatikanın muzeylərində olmuşam və hər dəfə buraya gələndə fikirləşirəm ki, mən nə zaman yenidən buraya dönəcəyəm. Fəxr edirəm ki, rəhbərlik etdiyim Fond burada qorunan abidələrin bərpasına öz kiçik töhfəsini verir. Mən sizə bu əməkdaşlığa görə minnətdarlığımı bildirirəm.
Vatikanın dövlət qubernatoru, kardinal Cuzeppe Bertello Azərbaycan dövlətinə və xüsusən də Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını ifadə edib. O, Azərbaycan-Vatikan əlaqələrinin inkişafında bu cür dialoqların davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Mehriban Əliyeva da ölkəmizin bu əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Mehriban Əliyeva daha sonra Apostol Kitabxanasında Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpası davam etdirilən dolablara baxıb. Qeyd edək ki, dolabların olduğu Sistina zalı 1587-1589-cu illərdə tikilib. Həmin dövrlərdə Papa V Sikstus tərəfindən irəli sürülən bu təşəbbüs dəyərli kitabların saxlanılması üçün xüsusi bir məkanın yaradılmasını əks etdirib. Sistina zalında Andrea Lilli kimi istedadlı rəssamlar tərəfindən çəkilmiş gözoxşayan freskalar məkanın ecazkar görüntüsünə xüsusi cazibə qatır. Kitablar Papa XIII Leo kilsəyə rəhbərlik etməyə başladığı dövrə qədər bu yeni zalda saxlanılıb. Kitabxana müxtəlif dövrlərdə xeyli sayda biblioqrafik kolleksiyaların gətirilməsi ilə zənginləşdirilib. Kitabların saxlanıldığı dolablar isə bu mənada xüsusi əhəmiyyət daşıyır və onların qorunması Vatikan üçün mühüm önəm kəsb edir.
Sonra muzeyin Sistina zalında olan Mehriban Əliyevaya zalın tarixi və buradakı sənət əsərləri barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, son illərdə aparılan təmir-bərpa işləri nəticəsində zalın özəlliyi artıb, onun tarixi mahiyyəti daha da güclənib. Nadir divar rəsmlərini görmək üçün hər gün minlərlə turist bu zala axışır. Onlar dünya incəsənətinin şah əsərlərindən olan bu zalda tavana və divarlara çəkilən rəsmləri böyük maraqla izləyirlər.
Daha sonra Mədəniyyət üzrə Papa Şurasında Mehriban Əliyeva və Vatikanın Mədəniyyət üzrə Pontifik Şurasının sədri kardinal Canfranko Ravazi arasında görüş olub. Görüş başa çatdıqdan sonra kardinal Ravazi Heydər Əliyev Fondu ilə gələcək əməkdaşlıqla bağlı həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan layihələrdən danışıb, bərpası planlaşdırılan digər katakombalar barədə məlumat verilib. O, bu əməkdaşlığın dinlər və mədəniyyətlərarası platformaya töhfə verdiyini, müsəlman ölkəsinin bu sahədəki fəaliyyətinin böyük önəm daşıdığını, Roma Papası Fransiskin də Azərbaycanın müvafiq istiqamətdə səylərini yüksək qiymətləndirdiyini deyib.
Mehriban Əliyeva yenidən Müqəddəs Taxt-Taca gəlməyindən məmnunluğunu bildirərək, Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpası ilə bağlı 2012-ci ildən etibarən icra olunan layihənin əhəmiyyətindən danışıb:
- Xüsusən də müasir dünyada belə münasibətlər - dinlərarası, sivilizasiyalararası, xalqlararası münasibətlərdə bu cür əməkdaşlıq çox böyük rol oynayır.
Bu gün Azərbaycan sivilizasiyalararası, mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına öz töhfəsini verir. Ölkəmizdə Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi fəaliyyət göstərir. 2016-cı il Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan olunub. Bu mövzuda ölkəmizdə keçirilən çoxsaylı beynəlxalq forumlar, konfranslar, görüşlər multikulturalizm ideyasının, müxtəlif insanların, xalqların dostluq və qardaşlıq şəraitində birgə yaşadığını göstərir. Biz müsəlman ölkəsi olaraq ənənələrimizə, dinimizə, mədəniyyətimizə və tariximizə çox bağlıyıq. Eyni zamanda, biz ümumbəşəri dəyərləri qəbul edirik. Biz mədəni müxtəlifliyi davam etdiririk və buna böyük hörmətlə yanaşırıq. Öz dininə hörməti olan insan hər zaman digər dinlərə hörmətlə yanaşır.
Sonda qeyd etmək istəyirəm, mən fəxr edirəm ki, Azərbaycan dövləti xristian aləminin dəyərli abidələrindən biri olan Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpasına öz töhfəsini verir.
Sonra Müqəddəs Sebastian sərdabələrinin bərpası üzrə müqavilə imzalanıb. Mehriban Əliyeva və Vatikanın Mədəniyyət üzrə Pontifik Şurasının sədri kardinal Canfranko Ravazi imzalayıblar. Qeyd edək ki, eramızın III əsrində həlak olmuş romalı sərkərdə Sebastianın adı ilə adlandırılan Müqəddəs Sebastian sərdabələri dördmərtəbəli məzarlıqda yerləşir. IX əsrədək katakombalar bu məzarlıqda saxlanılıb, daha sonra Müqəddəs Sebastian kilsəsinə daşınıb və hazırda orada mühafizə olunur.
Daha sonra jurnalistlərin sualları cavablandırılıb. Müsəlman ölkəsi olan Azərbaycanın Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpasına maraq göstərməsinin səbəbi ilə bağlı suala cavabında Mehriban Əliyeva bildirib ki, ölkəmiz hər zaman dinlərin və mədəniyyətlərin qovuşduğu bir məkan olub. Heç vaxt ölkəmizdə dini və milli zəmində münaqişə baş verməyib. Heydər Əliyev Fondu bu cür işləri həm ölkədə, həm də dünyanın müxtəlif yerlərində həyata keçirib. Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpası isə Azərbaycan ilə Vatikan arasındakı yüksək səviyyəli əməkdaşlığın nümunəsidir.
Kardinal Canfranko Ravazi isə Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan arasında geniş əməkdaşlığın olduğunu vurğulayıb. Bu əməkdaşlığa Vatikan muzeyləri ilə əlaqələr, qədim əlyazmaların bərpası və digər məsələlər daxildir. Ölkəmizə səfərlərini və müxtəlif dinlərin nümayəndələri ilə görüşlərini xatırladan C. Ravazi Müqəddəs Taxt-Tacın Azərbaycanla əlaqələrinin çoxşaxəli olduğunu diqqətə çatdırıb.

Mehriban Aliyeva holds a series of meetings in Vatican
23.02.2016On February 23, Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, in the framework of her visit to Vatican, paid a visit to the Pio-Clementino Museum. Monuments and samples of art restored with the support of the Heydar Aliyev Foundation were reviewed here.
The foundation of the Pio-Clementino Museum was laid in the 18th century following the instruction of Pope XIV Clement and Pope VI Pia with a view to safeguarding famous Greek and Roman works of art. Thousands of ancient samples of art are preserved in the museum, but a statue of Zeus, the principal God in the Greek mythology, among them draws much attention. Made of marble and related to the time of Roman Empire, restored with the support of the Heydar Aliyev Foundation, this statue reflects mythical stories and historical statistics. Director of the Vatican Museum Antonio Paolucci said basic elements of Zeus’s restored statue are an eagle, power, lightning and throne. A symbol of power and might, Zeus is holding in his hand a stick with an eagle on and gold and ivory, embodying ability. The statue embodies might and power. Known as Zeus in Greek mythology, Jupiter in Roman culture and Ahur Mazda in the Orient, this mythical being is presented as a distributor of the good and bad in ancient sources.
A.Paolucci, expressing gratitude to the Heydar Aliyev Foundation and, personally, Mehriban Aliyeva, highly appreciated her activity towards preserving masterpieces of the world culture. Mehriban Aliyeva, bringing to attention that works would continue further in the relevant fields, said:
- I would, first of all, like to express my profound thanks to the director and staff of the Museum for preserving such valuable for the world works of art, and keeping for future generations. I am very happy to have been repeatedly to Vatican museums, and each time I come here I think when will I return here again. I am proud the Foundation headed by myself has made its little contribution to the restoration of the monuments preserved here. I would like to thank you for this cooperation.
Vatican’s state governor, cardinal Giuseppe Bertello expressed his gratitude to the state of Azerbaijan and, especially, Mehriban Aliyeva. He emphasized the significance of continuing such dialogues in the development of Azerbaijan-Vatican relations. Mehriban Aliyeva, in turn, said our country was interested in continuing this cooperation.
Then Mehriban Aliyeva viewed closets being restored with the support of the Heydar Aliyev Foundation at the Apostolic Library. It should be noted that the Sistine Hall, where these closets are, was built in 1587-1589. Put forward at that time by Pope V Sixtus, this initiative aimed to create a special place to preserve valuable books. Frescoes painted by such talented artists as Andrea Lilli in the Sistine Hall adds to the miraculous view of the space. The books had been preserved in this new hall until Pope XIII Leo started ruling the Church. The library has been enriched thanks to considerable number of bibliographical collections brought in at different times. And the closets where books are preserved are of special significance from this standpoint, and preserving them is of special importance for Vatican.
Then, in the Sistine Hall of the museum, Mehriban Aliyeva was given information about the hall’s history and the works of art being preserved here. It was noted that thanks to the repair-and-renewal operations, the hall’s significance increased further. Thousands of tourists are flocking here to see these rare wall paintings. They view with much interest the paintings made on the ceiling and walls in this hall, one of the world’s masterpieces.
Thereafter, a meeting took place at the Pontifical Council for Culture between Mehriban Aliyeva and President of Vatican’s Pontifical Council for Culture Gianfranco Ravasi. After the meeting, Cardinal Ravasi talked about the projects intended to be implemented in cooperation with the Heydar Aliyev Foundation, and gave information about other catacombs scheduled for restoration. He said that this cooperation contribute to interreligious and intercultural platforms and the activity of a Muslim country in this field was of great importance, and that Pope Francis too highly appreciates Azerbaijan’s efforts in this direction.
Mehriban Aliyeva, expressing her delight in returning to the Holy See, talked about the significance of the projects implemented since 2012 in connection with restoration of the catacombs of Saints Marcellinus and Peter:
- Particularly in the contemporary world, such cooperation plays a great role in relations between religions, civilizations and peoples.
Azerbaijan has been making its contribution to the development of dialogue between civilizations and cultures. The International Multiculturalism Centre has been operating in our country. The year 2016 has been declared a “Year of Multiculturalism” in Azerbaijan. Numerous international forums, conferences and meetings held on this theme in our country testifies to the fact that the idea of multiculturalism and different people are coexisting in the environment of friendship and brotherhood. Being a Muslim country, we are very much bound to our traditions, religion, culture and history. At the same time, we accept international values. We are continuing cultural diversity and approach it with great respect. Every human treating his religion respectfully will show respect for other religions too.
In conclusion, I would like to say that I take pride in Azerbaijani state’s contributing to the restoration of the catacombs of Saints Marcellinus and Peter, one of the treasures of the Christian world.
Then an agreement was signed on restoring Saint Sebastian tombs. The agreement was signed by Mehriban Aliyeva and President of Vatican’s Pontifical Council for Culture Gianfranco Ravasi. It should be mentioned that the Saint Sebastian tombs, named after Roman warlord Sebastian, who died in the 3rd century A.D., are located in a four-tier graveyard. Until the 9th century, these tombs were preserved in these graveyard, later to be moved to the Saint Sebastian Church, and now are being preserved there.
Thereafter, questions of correspondents were answered. Answering a question with regard to why Azerbaijan, a Muslim country, was interested in restoring the catacombs of Saints Marcellinus and Peter, Mehriban Aliyeva said our country has always been a place where religions and cultures met. No conflict has ever broken out in our country on religious basis. The Heydar Aliyev Foundation has done such works both within and outside of the country, in different places. As to the restoration of the catacombs of Saints Marcellinus and Peter, it is an example of high cooperation between Azerbaijan and Vatican.
Cardinal Gianfranco Ravasi emphasized the extensive cooperation existing between Vatican and the Heydar Aliyev Foundation. This cooperation includes relations with Vatican museums, restoration of ancient manuscripts, and other matters. Recalling his visits to our country and meetings with representatives of different religions, G.Ravasi brought to attention that the Holy See has multilateral relations with Azerbaijan.