Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2016-cı il fevralın 13-də Almaniya Federativ Respublikasında səfərdə olub.
Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində iqlim və enerji təhlükəsizliyi mövzusunda panel-müzakirə
Fevralın 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində “İqlim və enerji təhlükəsizliyi. İstiləşmə hələ də davam edirmi?” mövzusunda keçirilən panel-müzakirədə iştirak edib.
Tədbirdə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva da iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev tədbirdə çıxış edib və sualları cavablandırıb.
Avropa Komissiyasının enerji birliyi üzrə sədr müavini Maroş Şefçoviç, ABŞ Senatının ətraf mühit və ictimai işlər komitəsinin üzvü Şeldon Uaythaus, “Allianze SE” şirkətinin baş icraçı direktoru, Münxen Təhlükəsizlik Konfransının Məşvərət Şurasının üzvü Oliver Bate və “Green Peace International” təşkilatının sabiq icraçı direktoru Kumi Naydoo panel-müzakirədə enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Sonra müzakirələr aparılıb.
Münxen Konfransında dünya nizamı ilə bağlı vəziyyətin müzakirə olunduğu tədbir
Fevralın 13-də Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində bir sıra mövzularda müzakirələr aparılıb.
Tədbirlərdə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak ediblər.
Mehriban Əliyeva konfransın “Hədsiz böhranlar, dünya nizamını pozanlar, köməksiz müdafiəçilər: dünya nizamının vəziyyəti” mövzusunda müzakirələrin aparıldığı tədbirdə iştirak edib.
NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberqin, Rusiyanın Baş naziri Dmitri Medvedevin, Fransanın Baş naziri Manuel Valsın, Münxen Təhlükəsizlik Konfransının sədri Volfqanq İşingerin, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerrinin, Almaniyanın xarici işlər naziri Frank-Valter Ştaynmayerin və digər nüfuzlu şəxslərin iştirak etdikləri tədbirdə əsasən beynəlxalq təhlükəsizliyə yönələn təhdidlərin qarşısının alınması, dünyadakı münaqişə ocaqlarındakı vəziyyət və bu təhlükələrdən xilas yolları müzakirə olunub.
Leyla Əliyeva isə Münxen Təhlükəsizlik Konfransının gənc liderləri sırasında müzakirələrin gedişini izləyib.

On February 13, 2016, Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was on a visit to the Federative Republic of Germany.
Panel discussion on the topic of climate change and energy security in the framework of the Munich Security Conference
On February 13, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev participated in the panel-discussion held on the topic ”Climate and Energy Security: Is the Heat Still on?” within the framework of the Munich Security Conference.
First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and her daughter Leyla Aliyeva too attended the event.
Head of our State Ilham Aliyev addressed the event and answered questions.
At the panel discussion, deputy chairperson of the European Commission for energy unity Marosh Shefchovich, member of the US Senate’s Environment and Public Affairs Committee Sheldon Whitehouse, chief executive director of “Allianze SE”, member of the Munich Security Conference’s Advisory Board Oliver Bate and former executive director of “Green Peace International” Kumi Naidoo shared their opinions on the energy security.
Then discussions were held.
An event at the Munich Conference where the situation on the international order was discussed
On February 13, discussions were held, within the framework of the Munich Security Conference, on a series of topics.
Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva attended the events.
Mehriban Aliyeva attended the event where discussions on “Boundless crises, reckless spoilers, helpless guardians: condition of the international order” were held.
At an event attended by NATO Secretary General Jens Stoltenberg, Russia’s Prime Minister Dmitri Medvedev, French Prime Minister Manuel Valls, Chairperson of the Munich Security Conference Wolfgang Ischinger, US State Secretary John Kerry, Germany’s Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier and other influential persons, discussion were primarily held on the issues of how to prevent threats aimed at international security, conditions in the global hotbeds of conflict, and ways of salvation of these threats.