Fransa Senatının üzvləri ilə görüş
19.02.2016Fevralın 19-da Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycan-Fransa parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Mehriban Əliyeva Fransa Senatının Yuxarı Departamentindən olan senatoru, Fransa-Qafqaz dostluq qrupunun üzvü Jan-Mari Bokelin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Fransa Senatının üzvlərini Bakıda görməkdən məmnun olduğunu bildirən Mehriban Əliyeva nümayəndə heyətinin bu səfərinin Azərbaycan-Fransa əməkdaşlığının daha da möhkəmlənməsinə, xüsusilə də parlamentlərarası əlaqələrin genişlənməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb. Ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, humanitar sahələrdə güclü əməkdaşlığın olduğu, əlaqələrin yaxşı templərlə inkişaf etdiyi bildirilib. Qeyd edilib ki, əməkdaşlığın yüksək səviyyəyə çatmasında Fransa Senatının üzvlərinin, həmçinin Azərbaycanın Fransadakı dostlarının və Fransa-Azərbaycan dostluq qrupunun üzvlərinin əməyi böyükdür. Dostluq qrupunun əsas məqsədi Azərbaycan reallıqlarını Fransa ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
“Şadam ki, birgə fəaliyyətimiz nəticəsində son illər bir çox uğurlara nail olmuşuq. Bu illər ərzində Fransa və Azərbaycanın 12 regionu və şəhəri arasında qardaşlaşma və əməkdaşlıq haqqında sənədlər imzalanıb”, - deyən Mehriban Əliyeva ölkəmizdə Fransız Liseyinin fəaliyyət göstərdiyini, bu il Fransa Universitetinin açılışının nəzərdə tutulduğunu da qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Fransada Azərbaycan mədəniyyəti ilə bağlı müxtəlif tədbirlərin təşkil olunduğu, bu il də belə tədbirlərin keçiriləcəyi bildirilib və bütün bunların ölkəmizin daha yaxşı tanıdılmasına xidmət etdiyi vurğulanıb. Ölkəmizə səfər edən Fransa Senatı üzvlərinin paytaxtla yanaşı, regionlarımıza da səfər edəcəklərini məmnunluqla qeyd edən Mehriban Əliyeva səfər zamanı qonaqların Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmiş insanlarla görüşəcəklərini deyib. Azərbaycanın 20 ildən çoxdur ki, münaqişənin sülh yolu ilə həllinə çalışdığı diqqətə çatdırılıb və danışıqların heç bir nəticə vermədiyi təəssüflə vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan dövləti bu məsələdə Fransanın dəstəyini yüksək qiymətləndirir.
“Mövqeyimiz bəllidir: bizim digər ölkənin torpaqlarına iddiamız yoxdur. Biz Azərbaycan torpaqlarının azad olunmasını, qaçqın və məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtmasını istəyirik”, - deyən Mehriban Əliyeva Fransada güclü erməni lobbisinin fəaliyyət göstərməsindən danışıb və vurğulayıb ki, onların əsas məqsədi Azərbaycan haqqında yalan informasiya yaymaqdır. Dostluq qrupunun məqsədi isə Fransa ictimaiyyətini həqiqətlərlə tanış etməkdir. Mehriban Əliyeva bu işdə göstərilən dəstəyə görə Fransa Senatının üzvlərinə təşəkkürünü bildirib.
Fransa Senatının üzvü Jan Mari-Bokel Mehriban Əliyevanın iki ölkə arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsində rolunu yüksək qiymətləndirib.

Встреча с членами Сената Франции
19 февраля первая леди Азербайджана, Президент Фонда Гейдара Алиева, руководитель рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Франция Мехрибан Алиева встретилась с делегацией во главе с сенатором Сената Франции от Департамента Верхний Рейн, членом группы дружбы Франция-Кавказ, бывшим министром Жаном-Мари Бокелем.
Отметив, что рада видеть в Баку членов Сената Франции, Мехрибан Алиева подчеркнула, что этот визит делегации внесет вклад в дальнейшее укрепление азербайджано-французского сотрудничества, в частности, расширение межпарламентских связей. Она отметила, что между нашими странами существует прочное сотрудничество в политической, экономической, гуманитарной сферах, связи развиваются хорошими темпами. Члены Сената Франции, а также друзья Азербайджана во Франции и члены группы дружбы Франция-Азербайджан приложили большие усилия для того, чтобы сотрудничество достигло высокого уровня. Основная цель группы дружбы – довести реалии Азербайджана до французской общественности.
«Рада, что в результате нашей совместной деятельности в последние годы мы достигли многих успехов. За эти годы между 12 регионами и городами Франции и Азербайджана были подписаны документы о побратимстве и сотрудничестве», - сказала Мехрибан Алиева. Она довела до внимания гостей, что в нашей стране функционирует Французский лицей, и в этом году предусматривается открытие Французского университета.
Сообщив, что во Франции были организованы различные мероприятия, посвященные культуре Азербайджана, и подобные мероприятия будут проводиться и в этом году, Мехрибан Алиева подчеркнула, что все это служит лучшему ознакомлению с нашей страной. С удовлетворением отметив, что прибывшие в нашу страну члены Сената Франции, наряду со столицей, посетят также регионы, она сказала, что в ходе визита гости встретятся с людьми, ставшими беженцами и вынужденными переселенцами в результате армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта. Отметив, что Азербайджан более 20 лет старается урегулировать конфликт мирным путем, Мехрибан Алиева с сожалением подчеркнула, что переговоры не дали никаких результатов. Она также особо подчеркнула, что Азербайджанское государство высоко ценит поддержку Франции в этом вопросе.
«Наша позиция известна: мы не претендуем на земли другой страны. Мы хотим освобождения азербайджанских земель, возвращения беженцев и вынужденных переселенцев к родным очагам», - сказала Мехрибан Алиева. Она подчеркнула, что во Франции действует сильное армянское лобби, главная цель которого - распространение лживой информации об Азербайджане. Целью же группы дружбы является ознакомление общественности Франции с действительностью. Мехрибан Алиева выразила признательность членам Сената Франции за поддержку в этом деле.
Член Сената Франции Жан-Мари Бокель высоко оценил роль Мехрибан Алиевой в укреплении связей между двумя странами.