21.01.2016Yanvarın 21-də İsveçrənin Lozanna şəhərində Avropa Olimpiya Komitələrinin İcraiyyə Komitəsinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycanın birinci xanımı, “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyevaya Avropada idmanın inkişafında göstərdiyi xüsusi xidmətlərə görə Avropa Olimpiya Komitələrinin İcraiyyə Komitəsinin qərarı ilə Avropa Olimpiya Komitələrinin ən yüksək mükafatı olan Ali Orden təqdim edilib.
Avropa Olimpiya Komitələrinin İcraiyyə Komitəsinin növbəti iclasının Lozanna şəhərində keçirilməsi təsadüfi deyil. Çünki bu şəhəri dünyanın “Olimpiya paytaxtı” adlandırırlar. 1894-cü ildə Pyer de Kuberten tərəfindən qurulan Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin mənzil-qərargahı və bir çox beynəlxalq idman federasiyalarının mərkəzi ofisləri Lozannada yerləşir.
Mehriban Əliyeva Avropa Olimpiya Komitələrinin İcraiyyə Komitəsinin iclasının keçirildiyi Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə gəldi.
Tədbirdə çıxış edən Olimpiya Həmrəyliyi Hərəkatının rəhbəri Pere Miro Mehriban Əliyevanı salamlayaraq onu bu mərasimdə görməkdən şad olduqlarını bildirib. O dedi:
- Sizi evinizdə salamlamaq mənim üçün böyük şərəfdir. Bilirsiniz ki, bu, sizin eviniz, Olimpiya evidir. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi bu görüşə ev sahibliyi etməkdən olduqca məmnundur. Bu görüşün bizim hamımız üçün böyük əhəmiyyəti var. Çünki bu, böyük uğur qazanmış ilk Avropa Oyunlarının kulminasiyasıdır. Bu münasibətlə Avropa Olimpiya Komitəsini və Təşkilat Komitəsini təbrik edirəm. Bütün dünya bu Oyunların əhəmiyyətini və Azərbaycanın Oyunları yüksək səviyyədə keçirdiyini qəbul etdi.
Avropa Olimpiya Komitələrinin prezidenti Patrik Hikki Ali Ordenə layiq görülən Mehriban Əliyevanın tərcümeyi-halı barədə mərasim iştirakçılarına məlumat verdi. O, Mehriban Əliyevanın ictimai xadim kimi fəaliyyətindən danışdı, onun Milli Gimnastika Federasiyasının prezidenti kimi bir çox Avropa və dünya səviyyəli idman tədbirlərinin keçirilməsinə rəhbərlik etdiyini vurğuladı. Patrik Hikki dedi ki, Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi bir çox nəhəng layihələrin həyata keçirilməsinə rəhbərlik edib və dünyanın nüfuzlu mükafatlarına layiq görülüb. UNESCO və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri olan Mehriban Əliyeva Fransa, Pakistan, Serbiya və Polşa prezidentləri tərəfindən ali dövlət mükafatları ilə təltif edilib. Bundan əlavə, Dünya Səhiyyə Təşkilatının mükafatına, “Qızıl ürək” beynəlxalq mükafatına və digər mükafatlara layiq görülüb, 2012-ci ildə keçirilən “Eurovision” mahnı müsabiqəsinin Təşkilat Komitəsinin sədri olub. Hazırda 2017-ci ildə Bakıda keçiriləcək İslam Həmrəylik Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədridir. Patrik Hikki onu da dedi ki, birinci Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə təşkilinə görə “Heydər Əliyev” ordeninə layiq görülən Mehriban Əliyevaya 2014-cü ildə Afinada Beynəlxalq Olimpiya Akademiyasının gənc iştirakçılarının 54-cü beynəlxalq sessiyasında Beynəlxalq Olimpiya Akademiyasının “Olympic Excellence” xüsusi fəxri mükafatı təqdim olunub.
Sonra Avropada idmanın inkişafına göstərdiyi xüsusi xidmətlərə görə Avropa Olimpiya Komitələrinin ən yüksək mükafatı olan Ali Orden Mehriban Əliyevaya təqdim edildi.
Patrik Hikki Azərbaycanın paytaxtında birinci Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçirildiyini bildirdi, Bakının gözəlliyinin, xüsusilə də xalqımızın qonaqpərvərliyinin onda böyük təəssürat yaratdığını vurğuladı. O, Avropa tarixində ilk dəfə baş tutan bu Oyunların yüksək səviyyədə keçirilməsində Prezident İlham Əliyevin xidmətlərini xüsusi vurğuladı, onun salamlarını Azərbaycan dövlətinin başçısına çatdırmağı xahiş edərək dedi:
- Bakının gözəlliyi mənim avropalı həmkarlarımı heyrətə saldı. Onlar Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyinə, sizin bu Oyunları çox yüksək səviyyədə təşkil etməyinizə heyran qaldılar. Onlar hələ də bunu heyrətlə qeyd edirlər. Sonda mən çox dəyərli insana təşəkkürümü bildirmək istərdim. Bu, sizin həyat yoldaşınız, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevdir. O, uzaqgörən möhtəşəm insandır və o, olmasaydı bütün bunlar olmazdı. Sizdən bizim səmimi təşəkkürümüzü ona çatdırmağınızı xahiş edirik. Mən onun hazırda Davosda olduğunu bilirəm. Bizim ən xoş arzularımızı ona çatdırmağınızı xahiş edirik.
- Cənab prezident, təşəkkür edirəm. Azərbaycan Prezidenti də məndən sizin hamınıza salamlarını çatdırmağı xahiş etdi. Bu xoş sözlərə görə sizə bir daha təşəkkür etmək istərdim. Mən demək istərdim ki, bu, mənim üçün böyük təcrübə idi. Mən olduqca xoşbəxtəm ki, çoxlu yeni dostlar qazandım, çoxlu yeni məlumatlar əldə etdim. Bu, mənim gündəlik fəaliyyətim üçün çox faydalıdır. Bir daha demək istərdim ki, sizi hər zaman Azərbaycanda görməkdən məmnunuq. Siz Azərbaycanın həqiqi dostlarısınız. Sizi hər zaman ölkəmizdə görməyə şadıq. Təşəkkür edirəm.
Daha sonra birinci Avropa Oyunlarından bəhs edən filmin nümayişi oldu. Filmdə Oyunların açılış mərasimindən müxtəlif kadrlar göstərildi, idman yarışlarının keçirildiyi məkanlarda müşahidə olunan maraqlı anlar, qalib idmançıların sevincini əks etdirən görüntülər mərasim iştirakçılarına təqdim edildi. Filmdə birinci Avropa Oyunlarının bağlanış mərasiminə də yer verildi, Avropa tamaşaçılarının maraqla izlədiyi həmin anlar yenidən canlandı.
Tədbirdə gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə və Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənov da iştirak ediblər. Onu da deyək ki, bu mükafata indiyə qədər Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax, London Olimpiya Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Sebestyanko və digər nüfuzlu idman xadimləri layiq görülüblər.

Mehriban Aliyeva is conferred on a High Order of the European Olympic Committees
21.01.2016On January 21, a regular sitting of the European Olympic Committees’ Executive Committee took place in Lausanne city of Switzerland.
At the sitting, Azerbaijan’s First Lady, head of the Baku-2015 first European Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva was conferred on the High Order - the highest award of the European Olympic Committee - by a decision of the European Olympic Committees’ Executive Committee, for her special services to the development of sports in Europe.
It is by no chance that the regular sitting of the European Olympic Committees’ Executive Committee took place in Lausanne, since this city has been known as the “Olympic Capital” of the world. The headquarters of the International Olympic Committee, established in 1894 by Pierre de Coubertin, and head offices of a number of international sports federations are located in Lausanne.
Mehriban Aliyeva arrived at the International Olympic Committee, where the sitting of the European Olympic Committees’ Executive Committee took place.
Speaking at the event, head of the Olympic Solidarity Movement Pere Miro greeted Mehriban Aliyeva and expressed his delight of seeing her at this ceremony. He said:
- It is great pleasure for me to welcome you to your home. You know that your home is the Olympic Home. The International Olympic Committee is extremely happy to host this meeting. This meeting is of great significance for all of us, since this is the culminating point of the first European Games, which were a great success. On this occasion, I would like to congratulate the European Olympic Committee and the Organizing Committee. The whole world recognized these Games’ significance and Azerbaijan’s holding the Games on high level.
President of the European Olympic Committee Patrick Hickey informed the attendees of the ceremony of Mehriban Aliyeva’s biography, who was conferred on the High Order. He talked about Mehriban Aliyeva’s activities as a public figure, and emphasized that she has headed holding of a number of European- and world-scale sports events in the capacity of the president of the National Gymnastics Federation. Patrick Hickey said Mehriban Aliyeva has led implementation of a number of huge projects as the president of the Heydar Aliyev Foundation, and was conferred on reputable world awards. UNESCO and ISESCO goodwill ambassador, Mehriban Aliyeva has been honoured with high state awards by presidents of France, Pakistan, Serbia and Poland. Moreover, she has been honoured with an award by the World health Organization, “Golden Heart” international award, and other prizes. She was the chairperson of the Eurovision Song Contest’s Organizing Committee in 2012. At the moment, she is the chairperson of the Islamic Solidarity Games’ Organizing Committee, to be held in Baku in 2017. Patrick Hickey noted also that Mehriban Aliyeva, conferred on the order “Heydar Aliyev” for the high-level organization of the first European Games, was presented the special honorary award “Olympic Excellence” of the International Olympic Academy at the 54th International Session of the International Olympic Academy’s Young Participants in Athens in 2014.
Then the High Order – the highest award of the European Olympic Committees – was presented to Mehriban Aliyeva for her special services to the development of sports in Europe.
Patrick Hickey said the first European Games were held on high level in Azerbaijan’s capital, and emphasized that the beauty of Baku and, especially, hospitality of our people has made a great impression on him. He emphasized President Ilham Aliyev’s merits in high-level holding of these Games that took place for the first time in European history and, asking to convey his greetings to the Head of the Azerbaijani State, said:
- The beauty of Baku amazed my European colleagues. They were astonished at the hospitality of the Azerbaijani people and your very high-level organization of these Games. They still note this with amusement. In conclusion, I would like to thank one very respectable person. It is your husband, Azerbaijani President Ilham Aliyev. He is a far-sighted brilliant person, and all these would not happen without his support. We kindly ask you to convey our thanks to him. I know that he is in Davos now. Please convey our best wishes to him.
- Mister President, thank you. The Azerbaijani President too asked me to convey his greetings to you. I would like to once more thank you for these kind words. I would like to say that this was a great experience for me. I’m extremely happy to have found a lot of new friends and obtained much information. This is very useful for my daily activities. I would like to one more note that we would be always very pleased to see you in Azerbaijan. You are true friends of Azerbaijan. We are always pleased to see you in our country. Thank you.
Then demonstration of a film about the first European Games took place. Different shots from the Games’ opening ceremony were shown, interesting moments observed at venues where sports competitions were held and images reflecting winners-sportsmen’s joy were presented to the attendees of the ceremony. The closing ceremony of the first European Games too was shown, and the moments that European spectators watched with much interest were revived again.
Minister of Youth and Sports Azad Rahimov, Vice-president of the National Olympic Committee Chingiz Huseynzadeh and Vice-president of the Gymnastics Federation Altay Hasanov too attended the event. It should be noted that so far President of the International Olympic Committee Tomas Bach, chairperson of the London Olympic Games Organizing Committee Sebastyanko and other influential sports figures were awarded this prize.