Yanvarın 21-də İsveçrənin Lozanna şəhərində Avropa Olimpiya Komitələrinin İcraiyyə Komitəsinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycanın birinci xanımı, “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyevaya Avropada idmanın inkişafında göstərdiyi xüsusi xidmətlərə görə Avropa Olimpiya Komitələrinin İcraiyyə Komitəsinin qərarı ilə Avropa Olimpiya Komitələrinin ən yüksək mükafatı olan Ali Orden təqdim edilib.
Avropa Olimpiya Komitələrinin İcraiyyə Komitəsinin növbəti iclasının Lozanna şəhərində keçirilməsi təsadüfi deyil. Çünki bu şəhəri dünyanın “Olimpiya paytaxtı” adlandırırlar. 1894-cü ildə Pyer de Kuberten tərəfindən qurulan Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin mənzil-qərargahı və bir çox beynəlxalq idman federasiyalarının mərkəzi ofisləri Lozannada yerləşir.
Mehriban Əliyeva Avropa Olimpiya Komitələrinin İcraiyyə Komitəsinin iclasının keçirildiyi Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə gəldi.
Tədbirdə çıxış edən Olimpiya Həmrəyliyi Hərəkatının rəhbəri Pere Miro Mehriban Əliyevanı salamlayaraq onu bu mərasimdə görməkdən şad olduqlarını bildirib. O dedi:
- Sizi evinizdə salamlamaq mənim üçün böyük şərəfdir. Bilirsiniz ki, bu, sizin eviniz, Olimpiya evidir. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi bu görüşə ev sahibliyi etməkdən olduqca məmnundur. Bu görüşün bizim hamımız üçün böyük əhəmiyyəti var. Çünki bu, böyük uğur qazanmış ilk Avropa Oyunlarının kulminasiyasıdır. Bu münasibətlə Avropa Olimpiya Komitəsini və Təşkilat Komitəsini təbrik edirəm. Bütün dünya bu Oyunların əhəmiyyətini və Azərbaycanın Oyunları yüksək səviyyədə keçirdiyini qəbul etdi.
Avropa Olimpiya Komitələrinin prezidenti Patrik Hikki Ali Ordenə layiq görülən Mehriban Əliyevanın tərcümeyi-halı barədə mərasim iştirakçılarına məlumat verdi. O, Mehriban Əliyevanın ictimai xadim kimi fəaliyyətindən danışdı, onun Milli Gimnastika Federasiyasının prezidenti kimi bir çox Avropa və dünya səviyyəli idman tədbirlərinin keçirilməsinə rəhbərlik etdiyini vurğuladı. Patrik Hikki dedi ki, Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi bir çox nəhəng layihələrin həyata keçirilməsinə rəhbərlik edib və dünyanın nüfuzlu mükafatlarına layiq görülüb. UNESCO və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri olan Mehriban Əliyeva Fransa, Pakistan, Serbiya və Polşa prezidentləri tərəfindən ali dövlət mükafatları ilə təltif edilib. Bundan əlavə, Dünya Səhiyyə Təşkilatının mükafatına, “Qızıl ürək” beynəlxalq mükafatına və digər mükafatlara layiq görülüb, 2012-ci ildə keçirilən “Eurovision” mahnı müsabiqəsinin Təşkilat Komitəsinin sədri olub. Hazırda 2017-ci ildə Bakıda keçiriləcək İslam Həmrəylik Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədridir. Patrik Hikki onu da dedi ki, birinci Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə təşkilinə görə “Heydər Əliyev” ordeninə layiq görülən Mehriban Əliyevaya 2014-cü ildə Afinada Beynəlxalq Olimpiya Akademiyasının gənc iştirakçılarının 54-cü beynəlxalq sessiyasında Beynəlxalq Olimpiya Akademiyasının “Olympic Excellence” xüsusi fəxri mükafatı təqdim olunub.
Sonra Avropada idmanın inkişafına göstərdiyi xüsusi xidmətlərə görə Avropa Olimpiya Komitələrinin ən yüksək mükafatı olan Ali Orden Mehriban Əliyevaya təqdim edildi.
Patrik Hikki Azərbaycanın paytaxtında birinci Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçirildiyini bildirdi, Bakının gözəlliyinin, xüsusilə də xalqımızın qonaqpərvərliyinin onda böyük təəssürat yaratdığını vurğuladı. O, Avropa tarixində ilk dəfə baş tutan bu Oyunların yüksək səviyyədə keçirilməsində Prezident İlham Əliyevin xidmətlərini xüsusi vurğuladı, onun salamlarını Azərbaycan dövlətinin başçısına çatdırmağı xahiş edərək dedi:
- Bakının gözəlliyi mənim avropalı həmkarlarımı heyrətə saldı. Onlar Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyinə, sizin bu Oyunları çox yüksək səviyyədə təşkil etməyinizə heyran qaldılar. Onlar hələ də bunu heyrətlə qeyd edirlər. Sonda mən çox dəyərli insana təşəkkürümü bildirmək istərdim. Bu, sizin həyat yoldaşınız, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevdir. O, uzaqgörən möhtəşəm insandır və o, olmasaydı bütün bunlar olmazdı. Sizdən bizim səmimi təşəkkürümüzü ona çatdırmağınızı xahiş edirik. Mən onun hazırda Davosda olduğunu bilirəm. Bizim ən xoş arzularımızı ona çatdırmağınızı xahiş edirik.
- Cənab prezident, təşəkkür edirəm. Azərbaycan Prezidenti də məndən sizin hamınıza salamlarını çatdırmağı xahiş etdi. Bu xoş sözlərə görə sizə bir daha təşəkkür etmək istərdim. Mən demək istərdim ki, bu, mənim üçün böyük təcrübə idi. Mən olduqca xoşbəxtəm ki, çoxlu yeni dostlar qazandım, çoxlu yeni məlumatlar əldə etdim. Bu, mənim gündəlik fəaliyyətim üçün çox faydalıdır. Bir daha demək istərdim ki, sizi hər zaman Azərbaycanda görməkdən məmnunuq. Siz Azərbaycanın həqiqi dostlarısınız. Sizi hər zaman ölkəmizdə görməyə şadıq. Təşəkkür edirəm.
Daha sonra birinci Avropa Oyunlarından bəhs edən filmin nümayişi oldu. Filmdə Oyunların açılış mərasimindən müxtəlif kadrlar göstərildi, idman yarışlarının keçirildiyi məkanlarda müşahidə olunan maraqlı anlar, qalib idmançıların sevincini əks etdirən görüntülər mərasim iştirakçılarına təqdim edildi. Filmdə birinci Avropa Oyunlarının bağlanış mərasiminə də yer verildi, Avropa tamaşaçılarının maraqla izlədiyi həmin anlar yenidən canlandı.
Tədbirdə gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə və Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənov da iştirak ediblər. Onu da deyək ki, bu mükafata indiyə qədər Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax, London Olimpiya Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Sebestyanko və digər nüfuzlu idman xadimləri layiq görülüblər.

21.01.201621 января в Лозанне состоялось очередное заседание Исполнительного комитета Европейских олимпийских комитетов.
На заседании решением Исполнительного комитета Европейских олимпийских комитетов руководителю Организационного комитета первых Европейских игр «Баку-2015», первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой за особые заслуги в развитии спорта в Европе была вручена высшая награда Европейских олимпийских комитетов – Высший орден.
Проведение очередного заседания Исполнительного комитета Европейских олимпийских комитетов в Лозанне неслучайно, так как этот город называют «Олимпийской столицей» мира. В Лозанне расположены штаб-квартира Международного олимпийского комитета, созданного в 1894 году Пьером де Кубертеном, и центральные офисы многих международных спортивных федераций.
Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева прибыла в Международный олимпийский комитет, где состоялось заседание Исполнительного комитета Европейских олимпийских комитетов.
Руководитель Движения олимпийской солидарности Пере Миро, выступая на мероприятии, приветствовал первую леди Азербайджана и сказал, что рад видеть ее на этой церемонии. Он расценил прекрасно организованные Азербайджаном первые Европейские игры как важное событие в истории Олимпийского движения. Выразив признательность первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой за большие заслуги в этом деле, Пере Миро сказал:
- Для меня большая честь приветствовать Вас в Вашем доме. Вы знаете, что это – Ваш дом, Олимпийский дом. Международный олимпийский комитет безгранично рад принимать эту встречу. Эта встреча имеет большое значение для всех нас, так как она является кульминацией завоевавших большой успех первых Европейских игр. Поздравляю по этому случаю Европейские олимпийские комитеты и Организационный комитет. Весь мир признал значение данных Игр и проведение их Азербайджаном на высоком уровне.
Президент Европейских олимпийских комитетов Патрик Хикки проинформировал участников церемонии о биографии первой леди Азербайджана, председателя Организационного комитета первых Европейских игр «Баку-2015» Мехрибан Алиевой, удостоенной Высшего ордена. Он рассказал о работе Мехрибан Алиевой как общественного деятеля, подчеркнул, что как президент Национальной федерации гимнастики она руководит проведением многих спортивных мероприятий европейского и мирового уровня. Патрик Хикки сказал, что как президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева руководила реализацией многих грандиозных проектов и была удостоена престижных мировых наград. Первая леди Азербайджана, являющаяся послом доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, была удостоена высших государственных наград президентами Франции, Пакистана, Сербии и Польши. Кроме того, Мехрибан Алиева, удостоенная награды Всемирной организации здравоохранения, международной премии «Золотое сердце» и других наград, была председателем Организационного комитета проведенного в 2012 году песенного конкурса «Евровидение». В настоящее время она является председателем Организационного комитета Исламских игр солидарности, которые пройдут в Баку в 2017 году. Патрик Хикки также сказал, что Мехрибан Алиевой, удостоенной ордена «Гейдар Алиев» за прекрасную организацию первых Европейских игр, в 2014 году на 54-й международной сессии молодых участников Международной олимпийской академии в Афинах была вручена специальная почетная награда Olympic Excellence Международной олимпийской академии.
Затем за особые заслуги в развитии спорта в Европе первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой была вручена высшая награда Европейского олимпийского комитета – Высший орден.
Патрик Хикки отметил, что первые Европейские игры в столице Азербайджана были проведены на высоком уровне, подчеркнул, что красота Баку, в особенности, гостеприимство нашего народа произвели на него глубокое впечатление. Он особо подчеркнул заслуги Президента Ильхама Алиева в проведении этих состоявшихся впервые в истории Европы Игр на высоком уровне, просил передать главе Азербайджанского государства его приветствия и сказал:
- Красота Баку восхитила моих европейских коллег. Они были восхищены гостеприимством азербайджанского народа, прекрасной организацией вами этих Игр. Они все еще с восхищением отмечают это. В заключение хочу выразить признательность очень уважаемому человеку. Это – ваш супруг, Президент Азербайджана Ильхам Алиев. Он – дальновидный и великий человек. Без него всего этого не было бы. Просим вас передать ему нашу сердечную признательность. Я знаю, что в настоящее время он находится в Давосе. Просим передать ему наши самые добрые пожелания.
Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева сказала:
- Благодарю, господин президент. Президент Азербайджана тоже просил меня передать всем вам его приветствия. Хочу еще раз выразить вам признательность за добрые слова. Я хотела бы сказать, что это был большой опыт для меня. Я безгранично счастлива, что обрела новых друзей, получила много новой информации. Это очень полезно для моей повседневной деятельности. Хочу еще раз сказать, что мы всегда рады видеть вас в Азербайджане. Вы – настоящие друзья Азербайджана. Мы всегда рады видеть вас в нашей стране. Благодарю.
Затем состоялась демонстрация фильма, повествующего о первых Европейских играх. В фильме были показаны различные кадры с церемонии открытия Игр. Участникам церемонии были представлены интересные моменты, запечатленные на спортивных соревнованиях, кадры, отражающие радость спортсменов-победителей. В фильме также было отведено место церемонии закрытия первых Европейских игр, вновь ожили моменты, за которыми с интересом наблюдали европейские зрители.
На мероприятии также присутствовали министр молодежи и спорта Азад Рагимов, вице-президент Национального олимпийского комитета Чингиз Гусейнзаде и вице-президент Федерации гимнастики Алтай Гасанов. Отметим также, что этой награды до сих пор были удостоены президент Международного олимпийского комитета Томас Бах, председатель Организационного комитета Олимпийских игр в Лондоне Себастьян Коу и другие влиятельные деятели спорта.