Mehriban Əliyeva “G20”-“Yurd” mədəni ərazisində sərgi ilə tanış olub
16.11.2015Noyabrın 16-da Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Antalyada “G20”-“Yurd” mədəni ərazisində yaradılan sərgi ilə tanış olub.
Mehriban Əliyevaya, Türkiyə Prezidentinin xanımı Əminə Ərdoğana, Sammitdə iştirak edən dövlət və hökumət başçılarının, beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin xanımlarına sərgi barədə məlumat verildi.
Mədəni ərazidə Cəlaləddin Rumi və Yunus Əmrə irsini nümayiş etdirən tolerantlıq bölməsi, “Türk qəhvəsi mədəniyyəti” sərgisi, ebru sənəti nümunələri, ipək geyimlər, türk mətbəxini təbliğ edən təamlar və s. nümayiş olunur.
Əvvəlcə qonaqlar türk mətbəxinin nümunələri ilə tanış oldular.
Sonra məşhur türk qəhvəsi, onun tarixi və hazırlanması prosesi barədə məlumat verildi.
Qonaqlar türk qəhvəsinin hazırlandığı qablara da baxdılar.
Daha sonra isti qumda qəhvə hazırlanması prosesi nümayiş olundu. Bildirildi ki, bu cür hazırlanan qəhvə daha dadlı və spesifik xüsusiyyətlərə malik olur.
Qonaqlara, həmçinin türk şirniyyatlarının hazırlanması və onların tərkibi barədə məlumat verildi.
Bundan başqa, qonaqlar türk mantısının hazırlanması prosesinə baxdılar, burada nümayiş etdirilən əl işləri ilə tanış oldular.
Daha sonra qonaqlar Türkiyənin turizm imkanlarını və mətbəxini əks etdirən videoçarxa baxdılar.
Burada türk milli musiqilərini dinləyən qonaqlara milli musiqi alətləri və onların tarixi haqqında məlumat verildi.
Sərgidə müxtəlif zinət əşyaları da nümayiş olunur.
Daha sonra qonaqlara ebru ənənəvi türk sənəti barədə məlumat verildi. Qonaqlar burada ebrulardən birinin hazırlanması prosesinə baxdılar.
Bu ərazi Türkiyənin mədəni və tarixi irsini, incəsənətini, adət-ənənələrini “G20” ölkələrinin liderlərinə, Sammitdə iştirak edən digər yüksək vəzifəli şəxslərə və jurnalistlərə təqdim etmək üçün təşkil olunub. Noyabrın 13-16-da ziyarətçilərin ixtiyarında olan ərazinin təşkilindən digər məqsəd Antalyanın qədim sivilizasiyalar, mədəni zənginliklər, tolerantlıq məkanı olması faktını qonaqlara çatdırmaqdır.

Мехрибан Алиева ознакомилась с выставкой на культурной территории G20 Yurt
16 ноября первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева ознакомилась с выставкой на культурной территории G20 Yurt в Анталье.
Мехрибан Алиева, первая леди Турции Эмине Эрдоган, супруги участвующих в саммите глав государств и правительств, руководителей международных организаций были проинформированы о выставке.
На культурной территории действует секция толерантности, где представлено наследие Джалаледдина Руми и Юнуса Эмре, выставка «Кофейная культура Турции», демонстрируются образцы искусства эбру, шелковая одежда, блюда турецкой кухни и др.
Вначале гости ознакомились с блюдами турецкой кухни.
Затем была дана информация о турецком кофе, его истории и процессе приготовления.
Гости осмотрели посуду, в которой готовят турецкий кофе.
Затем был продемонстрирован процесс приготовления кофе на горячем песке. Было сообщено, что кофе, приготовленный таким способом, обладает более выраженным вкусом и специфическими особенностями.
Гости были проинформированы о процессе приготовления турецких сладостей и их ингредиентах.
Кроме того, гости посмотрели процесс приготовления турецких манты, ознакомились с представленными здесь произведениями прикладного искусства.
Затем был показан видеоролик, отражающий туристические возможности и кухню Турции.
Гостям, которые послушали национальную турецкую музыку, была дана информация о национальных музыкальных инструментах и их истории.
На выставке также были представлены различные ювелирные изделия.
Затем гости были проинформированы о традиционном турецком искусстве эбру и посмотрели здесь процесс его создания.
Данная территория была создана для представления лидерам стран G20, другим высокопоставленным лицам, участвующим в саммите, и журналистам культурного и исторического наследия, искусства, обычаев и традиций Турции. Среди других целей создания территории, открытой для посетителей с 13 по 16 ноября, - доведение до гостей того, что Анталья является краем древних цивилизаций, культурных богатств и толерантности.