Müasir İncəsənət Muzeyində Aida Mahmudovanın “Elysium” adlı fərdi sərgisi açılıb
13.11.2015Noyabrın 13-də Müasir İncəsənət Muzeyində istedadlı gənc rəssam Aida Mahmudovanın “Elysium” adlı fərdi sərgisi açılıb.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Fatma Abdullazadə, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru Ərtəgin Salamzadə çıxış ediblər.
Sərgiyə gələnləri salamlayan Aida Mahmudova ekspozisiyanın konsepsiyası haqqında məlumat verib: “Bu sərgi üzərində xeyli müddət işləmişəm, onu ərsəyə gətirmək üçün var gücümü sərf etmişəm. “Elysium” bu sərginin mövzusu və ya konsepsiyasıdır. Qədim yunanlarda “Elysium” tam xoşbəxtlərin yaşadığı məkandır. Daha doğrusu, əbədi xoşbəxtlik məkanıdır. Ancaq əbədi heç nə olmur və olmayacaq. Çünki məcazi sayılanın forması olmur. Odur ki, başlanğıca malik olmaq, dərk etmək gözəldir. Hamınıza gözəl axşam arzu edirəm”.
Sonra iştirakçılar sərgi ilə yaxından tanış olublar.
Sərginin açılışında görkəmli elm, incəsənət və mədəniyyət xadimləri, diplomatik korpusun və ictimai təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.

A private exhibition by Aida Mahmudova called “Elysium” is inaugurated at the Modern Art Museum
13.11.2015A private exhibition by talented young artist Aida Mahmudova called “Elysium” was inaugurated at the Modern Art Museum, November 13.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva attended the inauguration ceremony.
Head of the Humanitarian Affairs Department of the Azerbaijani President Administration Fatma Abdullazadeh and director of the Architecture and Art Institute under the Azerbaijan National Academy of Sciences Artagin Salamzadeh made a speech.
Welcoming the visitors, Aida Mahmudova gave information about the exhibition’s concept: “I have worked a great deal of time on this exhibition and spent much of my energy to accomplish it. “Elysium “is the subject and concept of the exhibition. In ancient Greece, Elysium was a place where absolutely happy people lived. To be more precise, a place of eternal happiness. But there is nothing eternal, and will not be. Because noting metaphorical has a form. Therefore, having a beginning and comprehending is beautiful. I wish all of you to have a nice evening”.
The visitors familiarized themselves with the exhibition.
The inauguration ceremony was attended by eminent persons of science, art and culture, as well as representatives of the diplomatic corps and public organizations.