Mehriban Əliyeva Antalyada “Biznes-20”/“Qadınlar-20” birgə sessiyasında iştirak edib
15.11.2015Noyabrın 15-də “Böyük İyirmiliyin” Antalyada keçirilən Sammiti çərçivəsində “Biznes-20”/“Qadınlar-20” (“Business-20”/“Women-20”) birgə sessiyası təşkil olunub.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sessiyada iştirak ediblər.
Tədbirdə əvvəlcə qaçqın qadınların problemlərinə həsr edilən videoçarx nümayiş olundu.
Sessiyada çıxış edənlər bu problemin artıq qlobal xarakter aldığını bildirdilər. Qeyd edildi ki, həlli vacib olan belə problemlərin aradan qaldırılması ilə yanaşı, onların qarşısını almaq da zəruridir.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın xanımı Əminə Ərdoğan sessiyada çıxış edərək dedi ki, sammit çərçivəsində təşkil olunan bu tədbir qadınların, xüsusilə qaçqın qadınların problemlərinin həllinə yeni bir baxış gətirəcək. Terrorçuluğa qarşı mübarizə, Suriyadakı vəziyyət, bu ölkədən olan qaçqınların məsələlərinə də toxunuldu. Bildirdi ki, dünyanın müxtəlif yerlərində törədilən terror aktlarından ən çox əziyyət çəkən qadınlar və uşaqlardır. Bu problemin indiyədək həllini tapmaması təəssüf doğurur. Türkiyə Prezidentinin xanımı Antalya Sammitini suriyalı və iraqlı qaçqınların problemlərinin həllinə kömək baxımından böyük fürsət kimi dəyərləndirdi.
Sessiyada digər çıxış edənlər milliyyəti və sərhədi olmayan terrorun yaratdığı təhlükələrin aradan qaldırılmasında dünya xalqlarının birgə fəaliyyətlərinin zəruriliyindən danışdılar.

Mehriban Aliyeva participate in the joint session “Business-20/Women-20” in Antalya
15.11.2015On November 15, the joint session “Business-20/Women-20” was organized within the framework of the Summit of G-20 held in Antalya.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and the Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva attended the session.
A video trailer was first shown at the event dedicated to challenges of women-refugees.
Those making speech at the session said these problems have already become a global issue. Necessity of preventing issues requiring urgent action, along with their removal, was underlined.
Emine Erdoğan, the spouse of Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, in her speech noted that this event, organized within the framework of the Summit, would be a new standpoint in terms of solving women issues, especially women-refugees. Struggling against terrorism, situation in Syria, as well as refugees from this country were also touched upon. It was noted that women and children suffer the most from terrorist attacks committed in various places of the world. Unfortunately, this problems remains unsolved so far. The spouse of the Turkish President appreciated the Antalya Summit as a great chance in terms of providing support to solution of the problems of Syrian and Iraqi refugees.
Other speakers of the session talked about the necessity of the world nations’ joining their efforts towards removing the threat of terror, which has neither nationality, nor border.