Müasir İncəsənət Muzeyində Aida Mahmudovanın “Elysium” adlı fərdi sərgisi açılıb
13.11.2015Noyabrın 13-də Müasir İncəsənət Muzeyində istedadlı gənc rəssam Aida Mahmudovanın “Elysium” adlı fərdi sərgisi açılıb.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Fatma Abdullazadə, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru Ərtəgin Salamzadə çıxış ediblər.
Sərgiyə gələnləri salamlayan Aida Mahmudova ekspozisiyanın konsepsiyası haqqında məlumat verib: “Bu sərgi üzərində xeyli müddət işləmişəm, onu ərsəyə gətirmək üçün var gücümü sərf etmişəm. “Elysium” bu sərginin mövzusu və ya konsepsiyasıdır. Qədim yunanlarda “Elysium” tam xoşbəxtlərin yaşadığı məkandır. Daha doğrusu, əbədi xoşbəxtlik məkanıdır. Ancaq əbədi heç nə olmur və olmayacaq. Çünki məcazi sayılanın forması olmur. Odur ki, başlanğıca malik olmaq, dərk etmək gözəldir. Hamınıza gözəl axşam arzu edirəm”.
Sonra iştirakçılar sərgi ilə yaxından tanış olublar.
Sərginin açılışında görkəmli elm, incəsənət və mədəniyyət xadimləri, diplomatik korpusun və ictimai təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.

В Музее современного искусства открылась персональная выставка Аиды Махмудовой «Элизиум»
13.11.201513 ноября в Музее современного искусства открылась персональная выставка талантливого молодого художника Аиды Махмудовой под названием «Элизиум».
На церемонии открытия присутствовали первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент фонда Лейла Алиева.
На мероприятии выступили завотделом по вопросам гуманитарной политики Администрации Президента Азербайджана Фатма Абдуллазаде, директор Института архитектуры и искусства Национальной Академии наук Азербайджана Эртегин Саламзаде.
Поприветствовав гостей выставки, Аида Махмудова рассказала о концепции экспозиции: «Я очень долго работала над этой выставкой, вложила в нее много сил и стараний. «Элизиум» - это тема и концепция моей выставки. Согласно древним грекам, Элизиум - это место, где живут блаженные души. Еще точнее – место вечного счастья. Но ничего вечного нет и не будет, ибо все, что образно, не имеет формы. Иметь начало и понимать – вот что на самом деле красиво. Желаю вам прекрасного вечера».
Затем участники ознакомились с выставкой.
На церемонии открытия также присутствовали видные деятели науки, искусства и культуры, представители дипломатического корпуса и общественных организаций.