UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclası
03.03.20053 mart 2005-ci ildə Parisdə UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclası keçirilib. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva iclasda iştirak edib.
- Əvvəlcə, burada olmağımdan məmnunluq duyduğumu demək istəyirəm. Bildiyiniz kimi, ilk dəfədir ki, bu görüşdə iştirak edirəm və mən UNESСO ailəsi ilə - sizinlə birgə olmağımdan çox sevinirəm.
Bu gün 2004-cü ilin sentyabr ayından xoşməramlı səfir kimi mədəni irsin qorunmasına cəlb olunduğum bir sıra layihələr barədə qısa məlumat vermək istəyirəm.
Bizim layihəmiz milli musiqimiz olan muğam və onun müxtəlif sahələrini əhatə edir. Ümumilikdə biz 10-dan çox layihə üzərində işləyirik. Bunlardan bəziləri artıq başa çatmışdır, bəziləri icra olunur. Digərləri isə yaxın gələcək üçün nəzərdə tutulmuşdur. İcazə verin, yenicə başa çatmış bir layihə - Azərbaycan muğam sənətkarlarının əvvəllər yazılmış musiqi parçalarının təmizlənməsi və yenidən yazılması barədə danışım. Onların orijinallarının bir çoxunu xaricdə axtarmalı olduq. Buna baxmayaraq, biz uğur əldə etdik və onları CD disklərə köçürə bildik. Sizə musiqi dəstini təqdim etmək istəyirəm. Ümid edirəm ki, bu musiqini dinləməklə Siz zövq alacaqsınız. Buna əlavə olaraq, biz məşhur xanəndələrin haqqında və muğam fəlsəfəsinə aid bir sıra kitablar nəşr etməyi də planlaşdırırıq.
Bizim diqqətimiz başlıca olaraq bir məsələyə - Bakı şəhərində Beynəlxalq Musiqi Mərkəzinin yaradılmasına yönəldilmişdir. Bu musiqi mərkəzini yaradarkən nəinki musiqiçilərin, həm də musiqisevərlərin buraya gələrək musiqini dinləməsini, ənənəvi musiqimiz barədə müzakirələr aparmağı və yaşlı nəsildən olan sənətkarların öz təcrübələrini, biliklərini və ustalıqlarını yeni nəsillə bölüşdürməsini nəzərdə tutmuşuq. Ümid edirik ki, bu mərkəz həm də müxtəlif ölkələrdən olan insanların görüş yerinə çevriləcək, dünya mədəni irsinin qorunub saxlanması yolunda daha bir addım olacaqdır.
Sonda demək istəyirəm ki, Azərbaycan UNESСO ilə yaxın əməkdaşlıqdan qürur duyur və onun dünyadakı layihələrinin bir hissəsi olmasına həmişə hazırdır. Sizinlə bir yerdə olmaqdan qürur duydum. Çox yaxın gələcəkdə sizi Azərbaycanda salamlamağa ümid edirəm. Çox sağ olun!

Annual sitting of UNESCO Goodwill Ambassadors
Annual sitting of UNESCO Goodwill Ambassadors took place on 3 March 2005. President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva attended the sitting.
- First of all, I would like to express my pleasure of being here. As you know, it is for the first time I’m participating in this meeting and I’m glad to be with you - the UNESCO family.
Today, I would like to brief you on a number of projects aiming to preserve cultural heritage I’ve been involved since September 2004 as a goodwill ambassador.
Our project covers mugham, our national music, and its various fields. In general, we have been working on over 10 projects. Some of them have already been completed, some are in the process of implementation. And a number of others are projected for the near future. Let me talk about a recently completed project – cleaning and rerecording of music pieces of early recordings of Azerbaijan’s mugham performers. Originals of a number of them we had to look for abroad. Nevertheless, we were successful and could copy them into CDs. I would like to present a set of music to you. I’m hopeful you would enjoy listening to this music. Moreover, we are planning to publish a series of books about famous khanendehs (singers) and mugham philosophy.
We have mainly been focused on one important issue – creation of an International Mugham Centre in Baku. By creating this music centre, we wanted not only musicians, but also music lovers to come here and listen to music, hold discussions on our traditional music, and that elderly artisans share their experience, knowledge and professionalism with new generation. We hope this centre will become a melting pot for people from different countries, and it will be another step forward to preserving the world’s cultural heritage.
In conclusion, I want to say that Azerbaijan is proud of having close cooperation with UNESCO and is always ready to be a part of its worldwide projects. I’m proud of being together with you. Looking forward to welcoming you to Azerbaijan in the near future. Thank you very much!