UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclası
03.03.20053 mart 2005-ci ildə Parisdə UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclası keçirilib. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva iclasda iştirak edib.
- Əvvəlcə, burada olmağımdan məmnunluq duyduğumu demək istəyirəm. Bildiyiniz kimi, ilk dəfədir ki, bu görüşdə iştirak edirəm və mən UNESСO ailəsi ilə - sizinlə birgə olmağımdan çox sevinirəm.
Bu gün 2004-cü ilin sentyabr ayından xoşməramlı səfir kimi mədəni irsin qorunmasına cəlb olunduğum bir sıra layihələr barədə qısa məlumat vermək istəyirəm.
Bizim layihəmiz milli musiqimiz olan muğam və onun müxtəlif sahələrini əhatə edir. Ümumilikdə biz 10-dan çox layihə üzərində işləyirik. Bunlardan bəziləri artıq başa çatmışdır, bəziləri icra olunur. Digərləri isə yaxın gələcək üçün nəzərdə tutulmuşdur. İcazə verin, yenicə başa çatmış bir layihə - Azərbaycan muğam sənətkarlarının əvvəllər yazılmış musiqi parçalarının təmizlənməsi və yenidən yazılması barədə danışım. Onların orijinallarının bir çoxunu xaricdə axtarmalı olduq. Buna baxmayaraq, biz uğur əldə etdik və onları CD disklərə köçürə bildik. Sizə musiqi dəstini təqdim etmək istəyirəm. Ümid edirəm ki, bu musiqini dinləməklə Siz zövq alacaqsınız. Buna əlavə olaraq, biz məşhur xanəndələrin haqqında və muğam fəlsəfəsinə aid bir sıra kitablar nəşr etməyi də planlaşdırırıq.
Bizim diqqətimiz başlıca olaraq bir məsələyə - Bakı şəhərində Beynəlxalq Musiqi Mərkəzinin yaradılmasına yönəldilmişdir. Bu musiqi mərkəzini yaradarkən nəinki musiqiçilərin, həm də musiqisevərlərin buraya gələrək musiqini dinləməsini, ənənəvi musiqimiz barədə müzakirələr aparmağı və yaşlı nəsildən olan sənətkarların öz təcrübələrini, biliklərini və ustalıqlarını yeni nəsillə bölüşdürməsini nəzərdə tutmuşuq. Ümid edirik ki, bu mərkəz həm də müxtəlif ölkələrdən olan insanların görüş yerinə çevriləcək, dünya mədəni irsinin qorunub saxlanması yolunda daha bir addım olacaqdır.
Sonda demək istəyirəm ki, Azərbaycan UNESСO ilə yaxın əməkdaşlıqdan qürur duyur və onun dünyadakı layihələrinin bir hissəsi olmasına həmişə hazırdır. Sizinlə bir yerdə olmaqdan qürur duydum. Çox yaxın gələcəkdə sizi Azərbaycanda salamlamağa ümid edirəm. Çox sağ olun!

Ежегодное заседание послов доброй воли ЮНЕСКО
03.03.20053 марта 2005 года в Париже состоялось ежегодное заседание послов доброй воли ЮНЕСКО. Президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева приняла участие в заседании.
- Прежде всего, хочу отметить, что рада присутствовать здесь. Как вам известно, я впервые принимаю участие в этой встрече и очень рада находиться вместе с вами - семьей ЮНЕСКО.
Сегодня я хочу вкратце сообщить о ряде связанных с охраной культурного наследия проектов, к которым я привлечена в качестве посла доброй воли с сентября 2004 года.
Наш проект охватывает мугам, являющийся нашей национальной музыкой, и его различные сферы. В целом мы работаем над более чем 10 проектами. Некоторые из них уже завершились, а некоторые исполняются. Есть и те, которые запланированы на ближайшее будущее. Разрешите рассказать о недавно завершенном проекте - чистке и повторной записи музыкальных отрывков, ранее записанных азербайджанскими мастерами мугама. Многие их оригиналы нам пришлось искать за рубежом. Тем не менее, нам сопутствовал успех, и мы смогли записать их на CD-диски. Хочу представить вам музыкальный комплект, надеюсь, что, слушая эту музыку, вы получите удовольствие. Кроме того, мы планируем опубликовать ряд книг об известных ханенде и философии мугама.
Наибольшее внимание мы уделяем следующему вопросу - созданию в Баку Международного музыкального центра. Создавая этот центр, мы рассчитываем, что сюда будут приходить не только музыканты, но и любители музыки для того, чтобы послушать музыку, что здесь будут проводиться обсуждения о нашей традиционной музыке, а мастера старшего поколения будут делиться своим опытом, знаниями и мастерством с представителями молодого поколения. Надеемся, что этот центр также станет местом встречи граждан различных стран, еще одним шагом в деле охраны мирового культурного наследия.
В заключение хочу отметить, что Азербайджан гордится тесным сотрудничеством с ЮНЕСКО и всегда готов стать частью ее проектов в мире. Я горда тем, что нахожусь вместе с вами. Надеюсь в ближайшем будущем приветствовать вас в Азербайджане. Большое спасибо!