Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə IV İslam Həmrəylik Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin birinci iclası olub
Dövlət başçısı iclası giriş nitqi ilə açıb.
Prezident İlham Əliyev 2017-ci ildə Bakıda IV İslam Həmrəylik Oyunlarının keçiriləcəyini bildirərək bu Oyunların həm dünya, həm İslam aləmi üçün əhəmiyyətini qeyd edib. İslam Həmrəylik Oyunlarının Azərbaycanı bir daha dünyada böyük nüfuza malik ölkə kimi nümayiş etdirəcəyini deyən dövlətimizin başçısı bu idman tədbirinin yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün Azərbaycanın əlindən gələni edəcəyini vurğulayıb. Bir neçə gün əvvəl Oyunların Təşkilat Komitəsinin yaradılması ilə bağlı Sərəncam imzaladığını deyən Prezident İlham Əliyev komitəyə rəhbərliyin Mehriban Əliyevaya həvalə olunduğunu bildirib. Prezident qeyd edib ki, Mehriban Əliyeva həm “Eurovision”, həm birinci Avropa Oyunları ilə bağlı yaradılan Təşkilat komitələrinə rəhbərlik edib və bu tədbirlər yüksək səviyyədə keçirilib. Xüsusilə, birinci Avropa Oyunlarının nəticələrini qeyd edən dövlətimizin başçısı bu yarışların standartlarının Azərbaycanda müəyyən olunduğunu vurğulayıb.
“Azərbaycan bütün dünyaya göstərdi ki, ölkəmiz sürətli inkişaf dövrünü yaşayır”, - deyən Prezident İlham Əliyev Oyunlar ərəfəsində ölkəmizə qarşı çirkin kampaniyanın aparıldığını, bəzi xarici dairələrin Azərbaycanı ləkələmək üçün böhtan dolu uydurma informasiyalar yaydığını xatırladıb, bunun təsadüfi olmadığını, məqsədyönlü xarakter daşıdığını qeyd edib. Dövlətimizin başçısı bu səylərin boşa çıxdığını deyərək bildirib ki, qonaqlar Azərbaycanın reallıqlarını öz gözləri ilə gördülər, ölkəmizin multikulturalizm mərkəzi, Bakının isə dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biri olmasının, könüllülərin öz vətəni ilə fəxr etdiklərinin, Azərbaycan idmançılarının peşəkarlığının şahidi oldular. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın müstəqil siyasət apardığını və sürətlə inkişaf edən ölkə olduğunu bildirib, gələcəkdə belə bayramların daha çox olacağına əminliyini ifadə edib.
Prezident İlham Əliyev yaxın gələcəkdə ölkəmizdə dünyada böyük nüfuza malik “Formula-1” yarışının, Dünya Şahmat Olimpiadasının keçiriləcəyini, bu yarışların ölkəmizdə təşkilinin Azərbaycanın dünyada daha çox tanıdılmasına xidmət edəcəyini diqqətə çatdırıb.

Под председательством Президента Ильхама Алиева состоялось первое заседание Оргкомитета IV Исламских игр солидарности
23.09.201523 сентября под председательством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева состоялось первое заседание Организационного комитета IV Исламских игр солидарности, которые пройдут в 2017 году в Баку.
Президент Ильхам Алиев, заявив, что в 2017 году в Баку будут проведены IV Исламские игры солидарности, отметил значение этих Игр для всего мира, в том числе и исламского. Сказав, что Исламские игры солидарности в очередной раз представят Азербайджан страной, обладающей большим авторитетом в мире, глава государства подчеркнул, что Азербайджан приложит все усилия для проведения этого спортивного мероприятия на высоком уровне. Отметив, что несколько дней назад было подписано распоряжение о создании Организационного комитета Игр, Президент Ильхам Алиев добавил, что руководство комитетом поручено Мехрибан Алиевой. Он напомнил, что Мехрибан Алиева возглавляла организационные комитеты, созданные в связи с «Евровидением» и первыми Европейскими играми, и эти мероприятия прошли на высоком уровне.
«Азербайджан показал всему миру, что наша страна переживает период динамичного развития», - сказал Президент Ильхам Алиев, напомнив, что в преддверии Игр против Азербайджана проводилась грязная кампания, некоторые внешние круги распространяли полную клеветы вымышленную информацию с целью дискредитации Азербайджана и, что все это было не случайным и носило целенаправленный характер. Глава государства подчеркнул, что эти усилия оказались напрасными, и сказал, что гости своими глазами увидели реалии Азербайджана, стали свидетелями того, что Азербайджан является центром мультикультурализма, Баку – одним из красивейших городов мира, того, как волонтеры гордятся своей Родиной, увидели профессионализм азербайджанских спортсменов. Президент Ильхам Алиев отметил, что Азербайджан проводит независимую политику и является динамично развивающейся страной, и выразил уверенность в том, что в будущем таких праздников будет больше.
Президент Ильхам Алиев сообщил, что в ближайшем будущем в стране пройдут соревнования «Формулы-1», имеющею большой престиж в мире, а также Всемирная шахматная олимпиада, и организация этих соревнований в стране будет служить большей популяризации Азербайджана в мире.