İ. M. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının açılış mərasimi
2015-ci il sentyabrın 15-də İ. M. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının açılış mərasimi olub.
Azərbaycanın birinci xanımı, Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin məzunu və fəxri professoru Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib:
- Hörmətli Veronika İqorevna.
Hörmətli Pyotr Vitalyeviç.
Hörmətli qonaqlar, əziz dostlar, əziz tələbələr.
Bu gün bütün qonaqlarımızı salamlamağa çox şadam və bizim bugünkü görüşümüz genişmiqyaslı və əlamətdar bir hadisəyə həsr edilir. Azərbaycan paytaxtında nəinki Rusiyanın, hətta dünyanın ən qocaman və ən nüfuzlu tibb universitetlərindən birinin – Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin filialı açılır. Azərbaycanda belə bir filialın yaradılması haqqında Sərəncam Prezident tərəfindən bu il mayın 15-də imzalanıb, cəmi 4 ay keçib və filial öz qapılarını ilk tələbələrin üzünə açır.
Şübhəsiz, bu, respublikamızın həyatında böyük hadisədir və mən Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin rektoru, cənab Qlıboçkoya ölkəmizdə bu filialın yaradılması təşəbbüsünə görə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universiteti öz tarixi və ənənələri, məsuliyyət və həssaslıq ab-havası, sağlam mühafizəkarlığı yenilik axtarışları ilə əlaqələndirmək bacarığı ilə məşhurdur. Rusiyanın ictimai, mənəvi və elmi həyatında Seçenov Universitetinin rolu sırf təbabətin hüdudlarını aşıb. Bu universitetin məzunları görkəmli alim-həkimlər, istedadlı həkim-praktiklər, çox məşhur ədəbiyyatçılar, jurnalistlər, ictimai xadimlərdir. Bu gün Azərbaycanda ilk gənc oğlanlar və qızlar bu təhsil müəssisəsinin kandarından keçir, öz gələcək peşəsinə doğru ilk addımlar atırlar. Onlar yüksək səviyyəli müəllimlərdən dərs alacaq, alimlərin mühazirələrini dinləyəcəklər. Onlara dünya şöhrətli alimlər mühazirə oxuyacaqlar. Əminəm ki, burada yüksək səviyyəli təhsil, savadlı həkim-praktiklər və alim-təbiblər pleyadasının formalaşması üçün hər cür şərait yaradılıb.
Bizim paytaxtda yeni ali məktəbin, xüsusən dünya şöhrətli ali məktəbin filialının açılması dövlətimizin təhsil və elm sahələrində siyasətini yaxşı əks etdirir. Tamamilə mübahisəsiz faktdır ki, hər bir dövlətin gələcəyi onun intellektual, elmi, təhsil potensialından asılıdır. Biz gənclərimizi savadlı, bilikli, ölkəmizin uzunmüddətli inkişafını təmin edə bilən gənclər kimi görmək istəyirik. Buna görə də təhsil və elm sahələrinə investisiyalar bizim dövlətimizin siyasətində prioritet istiqamətlərdən biridir. Müstəqillik illərində bu sahədə çox iş görülüb. Təhsil və elm sahələrinin dəstəklənməsi, bu sahələrdə islahatlar üçün müxtəlif dövlət proqramları həyata keçirilir. Əlbəttə, bütün bunlar təbabət kimi mühüm sahəyə də aiddir. Son bir ildə ölkəmizdə, özü də təkcə paytaxtda deyil, regionlarda da klinikaların, tibb mərkəzlərinin, diaqnostika mərkəzlərinin demək olar ki, hamısı yenidən qurulub və ya yenidən tikilib. Onlar bugünkü bütün tələblərə cavab verən müasir avadanlıqla təchiz edilib. Lakin bütün bunlarla bərabər, biz çox yaxşı başa düşürük ki, tibb xidmətinin keyfiyyəti, ilk növbədə, həkimdən asılıdır. Buna görə də bu gün burada, bizim iştirakımızla baş verən hadisə - bu filialın, ən müasir təhsil proqramlarının, praktiki təbabətdə zəruri innovasiyaların tətbiq edildiyi universitetin filialının açılması, bütün bunlar, mən əminəm ki, ölkəmizdə təbabətin səviyyəsinə çox yaxşı təsir göstərəcək.
Demək istəyirəm ki, Azərbaycan ilə Rusiya arasında bütün tarix boyu səmimi və mehriban münasibətlər olub. Bu gün bizim dövlətlərarası münasibətlərimiz də məhz bu tarixi təməl üzərində qurulur. Bizim humanitar əməkdaşlığımız, mədəniyyət, elm, təhsil sahələrində əlaqələrimiz hələ Azərbaycan ilə Rusiyanın bir dövlətin hissələri olduğu illərdə formalaşıb və Azərbaycanın müstəqilliyi bərpa olunandan sonra biz bu potensialı itirməmişik, hətta əksinə, onu artırmışıq. Biz bu vahid elmi-mədəni məkanı və Azərbaycanda böyük rus ədəbiyyatına güclü marağı qoruyub saxlaya bilmişik. Azərbaycanda rus dilində təhsil qorunub saxlanıb. Bizdə təhsilin rus dilində aparıldığı 300-ə yaxın məktəb fəaliyyət göstərir. Ölkəmizdəki ali məktəblərin əksəriyyətində rus sektoru var və Rusiyanın aparıcı ali məktəblərinin Azərbaycanda filiallarının açılması meyli bizim uğurlu əməkdaşlığımıza daha bir nümunədir. Bildiyiniz kimi, artıq bir neçə ildir ki, Azərbaycanda dünyanın ən məşhur universitetlərindən birinin – Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin filialı fəaliyyət göstərir. Bu gün həmin universitet bizim abituriyentlər arasında həqiqətən çox prestijli və populyar ali məktəbə çevrilib. Bu universitetin məzunları artıq ölkəmizin ictimai həyatının müxtəlif sahələrində peşəkar fəaliyyətlə məşğuldurlar. Ümidvaram ki, yaxın gələcəkdə Seçenov Universitetinin filialı da öz məzunlarının parlaq pleyadası ilə fəxr edəcək.
Əziz dostlar, mənim üçün bu hadisə, Seçenov Universitetinin filialının açılması xüsusi məna kəsb edir. Mən bu universitetdə oxumuşam, bu universitetin fəxri professoruyam və məhz bu ali məktəbin divarları arasında yüksək mədəniyyət, mənəviyyat, mükəmməl peşəkarlıq ruhunda keçirdiyim tələbəlik illərinə, tələbə gəncliyimə görə taleyimdən razıyam. Mən bizə həm fundamental biliklər və peşə vərdişləri, həm də etika, mənəviyyat, humanizm ideyaları aşılamış müəllimlərimə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Deyirlər, universitetlər elm məbədidir. Lakin mənə belə gəlir ki, tibb universiteti həm də şəfqət məbədidir. Təbabət xüsusi peşədir və öz həyatını təbabətə həsr edən insan fundamental biliklər, praktiki vərdişlərlə yanaşı, həssas qəlbə malik olmalı, başqasının halına acımağı, onun dərdinə şərik olmağı, ağrısını eşitməyi bacarmalıdır.
Bu gün mən Seçenov Universitetinin filialının ilk tələbələrinə müraciət edirəm. Sizi buna çağırıram ki, uzun illərdən sonra, siz artıq peşəkarlar kimi formalaşanda gündəlik gərgin peşə fəaliyyətinizdə bu şəfqət hissini itirməyəsiniz. Unutmayasınız ki, insanlar sizin yanınıza gəlir və özlərinin ən dəyərli hisslərini – öz həyatını və sağlamlığını sizə etibar edirlər. Bəzən xoş söz istənilən yüksək səmərəli dərmandan da yaxşı müalicə edir. Təbabət – həkimlik peşəsi insanın missiyası və fitri qismətidir. Buna görə də sizin hamınıza arzum budur ki, bu peşədə, bu qismətdə uğur qazanasınız.
Əziz dostlar, bu gün biz bu gözəl layihədə ilk addımlar atırıq. Əminəm ki, onun böyük gələcəyi var. Sizin hamınıza xoşbəxtlik, uğur, möhkəm cansağlığı diləmək istəyirəm. Ümidvaram ki, Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyi, səmimiliyi sizin hamınızın burada özünüzü evinizdə olduğu kimi hiss etməyiniz üçün maksimum şərait yaradacaq. Sizin hamınızı bu əlamətdar hadisə münasibətilə bir daha təbrik edirəm, ən xoş arzularımı bildirirəm. Sağ olun.

Церемония открытия Бакинского филиала Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова
15.09.201515 сентября 2015 года состоялась церемония открытия Бакинского филиала Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова.
Первая леди Азербайджана, выпускница и почетный профессор Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова Мехрибан Алиева выступила на церемонии:
- Уважаемая Вероника Игоревна.
Уважаемый Петр Витальевич.
Уважаемые гости, дорогие друзья, дорогие студенты.
Я очень рада приветствовать сегодня всех наших гостей, и наша сегодняшняя встреча сегодня посвящена масштабному и знаменательному событию. В столице Азербайджана открывается филиал одного из старейших и самых авторитетных медицинских университетов не только России, но и мира – филиал первого Московского государственного медицинского университета имени Сеченова. Распоряжение о создании такого филиала в Азербайджане было подписано Президентом 15 мая этого года, и вот прошло всего 4 месяца и филиал открывает двери своим первым студентам.
Безусловно, это большое событие в жизни нашей республики, и я хочу выразить свою глубокую признательность ректору первого Московского государственного медицинского университета имени Сеченова господину Глыбочко за эту инициативу о создании филиала в нашей стране.Первый Московский государственный медицинский университет имени Сеченова славен своей историей и традициями, своей атмосферой ответственности и чуткости, умением сочетать здоровый консерватизм с новаторскими изысканиями. Роль Сеченовского университета в общественной, духовной, научной жизни России вышла далеко за пределы медицины как таковой. Выпускниками этого университета являются выдающиеся ученые-медики, замечательные врачи-практики, известнейшие литераторы, журналисты, общественные деятели. Сегодня первые азербайджанские юноши и девушки переступают порог этого учебного заведения, делают первые шаги к своей будущей профессии. Они будут учиться у высококлассных преподавателей, слушать лекции ученых, им будут читать лекции ученые с мировым именем. Я убеждена, что здесь созданы все условия для высококлассного образования и для формирования плеяды образованных врачей-практиков и ученых-медиков.
Открытие в нашей столице нового высшего учебного заведения, тем более филиала университета с мировым именем очень хорошо отображает политику нашего государства в сфере образования, в сфере науки. Абсолютно бесспорно, что будущее каждого государства зависит от его интеллектуального, научного высокообразованного потенциала. Мы хотим видеть нашу молодежь образованной, знающей, способной обеспечить долгосрочное развитие нашей страны. Поэтому инвестиции в сферу образования, в сферу науки являются одной из приоритетных инвестиций в политике нашего государства. И за годы независимости в этой сфере было сделано немало. Осуществляются различные государственные программы поддержки и реформирования сферы образования, в научной сфере. Все это касается, конечно, такой важной области как медицина. За последний год у нас в стране, можно сказать, что реновированы все или заново построены не только в столице, но и в регионах большинство клиник, медицинских центров, диагностических центров. Они оснащены современным оборудованием, отвечающим всем сегодняшним требованиям. Однако при всем этом мы прекрасно понимаем, что качество медицинского обслуживания зависит в первую очередь от врача. Поэтому то, что происходит сейчас, здесь с нашим участием - открытие этого филиала, открытие филиала университета, где внедрены самые необходимые образовательные программы, где внедряются инновации, необходимые в практической медицине, - я уверена, что все это окажет очень хорошее влияние на уровень медицины в нашей стране.
Я хочу сказать, что отношения между Азербайджаном и Россией на протяжении всей истории были сердечными и добрыми. И вот на основе именно этого исторического фундамента сегодня строятся межгосударственные отношения. Наше гуманитарное сотрудничество, связи в области культуры, науки, образования сформировались еще в те годы, когда Азербайджан и Россия были частями одного государства, и вот после реставрации нашей независимости, восстановления независимости Азербайджана мы не растеряли этот потенциал, а, можно сказать, наоборот его приумножили. Нам удалось сохранить это единое научное, культурное пространство, и по сей день в Азербайджане огромный интерес к великой русской литературе, по-прежнему сохранено образование на русском языке. У нас действует около 300 школ, где преподавание ведется на русском языке. Большинство высших учебных заведений страны имеет русский сектор, и вот эта тенденция открытия филиалов ведущих российских высших учебных заведений в Азербайджане - это еще один пример нашего успешного сотрудничества. Вы знаете, что уже несколько лет в Азербайджане функционирует филиал одного из известнейших университетов всего мира – Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова. Сегодня этот университет стал действительно, реально очень престижным и популярным среди наших абитуриентов, и выпускники этого университета уже занимаются профессиональной деятельностью в различных областях общественной жизни нашей страны. И я надеюсь, что в скором будущем и Сеченовский филиал будет гордиться своей блестящей плеядой выпускников.
Дорогие друзья, для меня это событие, открытие филиала Сеченовского университета имеет особый смысл. Я училась в этом университете, я являюсь почетным профессором этого университета и я благодарна судьбе за эту свою студенческую юность, студенческие годы, которые прошли именно в стенах этого вуза в духе высокой культуры, духовности, высокого профессионализма. Я хочу выразить глубокую признательность своим преподавателям, которые привили нам не только фундаментальные знания и профессиональные навыки, но и этику, нравственность, идеи гуманизма.
Говорят, что университет - это храм науки. Но мне кажется, что медицинский университет – это еще и храм милосердия. Медицина – это особая профессия, и помимо фундаментальных знаний, помимо практических навыков, человек, который посвящает свою жизнь медицине, должен обладать чуткой душой, должен уметь сострадать, должен уметь сопереживать, слышать чужую боль.
Сегодня я обращаюсь к первым студентам филиала Сеченовского университета. Хочу призвать вас к тому, чтобы через многие годы, когда у вас уже будет состоявшаяся профессиональная деятельность, в этой ежедневной профессиональной рутине вы не теряли вот этого милосердия, вы не забывали, что люди к вам приходят и доверяют вам самое дорогое, что у них есть, - свою жизни и свое здоровье. Порой доброе слово лечит не хуже любого высокоэффективного лекарства. Медицина, профессия врача – это миссия и призвание. Поэтому я желаю вам всем состояться в этой профессии, состояться в этом призвании.
Дорогие друзья, сегодня мы делаем первые шаги в этом прекрасном проекте. Я уверена, что у него большое будущее. Я хочу пожелать всем вам счастья, удачи, крепкого здоровья, безусловно. Надеюсь, что гостеприимство, теплота азербайджанского народа создадут максимальные условия, что вы все почувствуете себя как дома. Еще раз поздравляю всех нас с этим замечательным событием. Всех вам благ. Спасибо.