Mehriban Əliyeva Fransa prezidenti Fransua Olland ilə görüşüb
03.09.2015Sentyabrın 3-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Yelisey sarayında Fransa prezidenti Fransua Olland ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin uğurlu inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Fransa prezidenti Fransua Olland Mehriban Əliyevaya Parisdə təşkil olunan mədəniyyət tədbirlərində iştirakına görə minnətdarlıq edib. Ölkələrimiz arasında münasibətlərin böyük potensialının olduğunu deyən Fransua Olland Fransa ilə Azərbaycanın iqtisadiyyat, enerji, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, kosmik sənaye, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə uğurlu əlaqələr qurduğunu vurğulayıb. Fransanın Azərbaycan ilə əlaqələri genişləndirməkdə maraqlı olduğunu qeyd edən Fransua Olland ikitərəfli münasibətlərin gələcəkdə də uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirib.
Mehriban Əliyeva Azərbaycan-Fransa əlaqələrinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu, münasibətlərin dərinləşdirilməsinin ölkəmizin xarici siyasətində mühüm istiqamət təşkil etdiyini vurğulayıb. Son illərdə Azərbaycanın Fransada daha yaxşı tanıdılması üçün bir çox layihələrin həyata keçirildiyini deyən Mehriban Əliyeva sentyabrın 3-də Parisdə reallaşan Azərbaycan şəhərciyinin açılış mərasiminin də bu silsilədən olduğunu bildirib. Mehriban Əliyeva qeyd edib ki, bu cür mədəniyyət layihələri artıq Fransanın 25-ə yaxın regionunda da baş tutub, Azərbaycanın və Fransanın 10-dan çox şəhəri dostluq və qardaşlıq əlaqələri qurub. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri kimi Fransanın roluna toxunan Mehriban Əliyeva ümidvar olduğunu bildirib ki, Fransa bu münaqişənin ölkəmizin ərazi bütövlüyü və beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həlli ilə bağlı mövqeyini davam etdirəcək.

On September 3, Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva met French President Francois Hollande at the  Élysée Palace.
Satisfaction was expressed at the meeting with the successful development of mutual relations between the countries. French President Francois Hollande thanked Mehriban Aliyeva for the participation in the cultural events in Paris. Underscoring the great potential of the relations between our countries, Francois Hollande said France and Azerbaijan have built successful relations in such fields as  economy, energy, information and communication technologies, space industry, agriculture etc.  Noting that France was interested in extending relations with Azerbaijan, Francois Hollande expressed confidence these bilateral relations would be  successfully developed in future too.
Mehriban Aliyeva emphasized that the relations between France and Azerbaijan were on a level of strategic partnership, and that deepening of the relations was a priority direction in our country’s foreign policy.  Noting that Azerbaijan has recently implemented a number of projects aiming to better promote Azerbaijan in France,  Mehriban Aliyeva said the ceremony of opening of the Azerbaijani Village in Paris on September 3 was one of this series.  Mehriban Aliyeva said such cultural events took place in some 25 regions of France, and over 10 cities  of Azerbaijan and France have  built brotherhood relations. Touching upon France’s role in solving the Armenia-Azerbaijan Daghlyg Garabagh conflict as a co-chair in the Minsk group, Mehriban Aliyeva said she was hopeful France would continue its position with regard to this conflict’s being resolved keeping our country’s territorial integrity and within the framework of international legal norms.
President Francois Hollande, expressing his country’s position towards the settlement of the Armenia-Azerbaijan Daghlyg Garabagh conflict by peaceful means,  said France was interested in the solution of this conflict.