Mehriban Əliyeva Fransa prezidenti Fransua Olland ilə görüşüb
Sentyabrın 3-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Yelisey sarayında Fransa prezidenti Fransua Olland ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin uğurlu inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Fransa prezidenti Fransua Olland Mehriban Əliyevaya Parisdə təşkil olunan mədəniyyət tədbirlərində iştirakına görə minnətdarlıq edib. Ölkələrimiz arasında münasibətlərin böyük potensialının olduğunu deyən Fransua Olland Fransa ilə Azərbaycanın iqtisadiyyat, enerji, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, kosmik sənaye, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə uğurlu əlaqələr qurduğunu vurğulayıb. Fransanın Azərbaycan ilə əlaqələri genişləndirməkdə maraqlı olduğunu qeyd edən Fransua Olland ikitərəfli münasibətlərin gələcəkdə də uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirib.
Mehriban Əliyeva Azərbaycan-Fransa əlaqələrinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu, münasibətlərin dərinləşdirilməsinin ölkəmizin xarici siyasətində mühüm istiqamət təşkil etdiyini vurğulayıb. Son illərdə Azərbaycanın Fransada daha yaxşı tanıdılması üçün bir çox layihələrin həyata keçirildiyini deyən Mehriban Əliyeva sentyabrın 3-də Parisdə reallaşan Azərbaycan şəhərciyinin açılış mərasiminin də bu silsilədən olduğunu bildirib. Mehriban Əliyeva qeyd edib ki, bu cür mədəniyyət layihələri artıq Fransanın 25-ə yaxın regionunda da baş tutub, Azərbaycanın və Fransanın 10-dan çox şəhəri dostluq və qardaşlıq əlaqələri qurub. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri kimi Fransanın roluna toxunan Mehriban Əliyeva ümidvar olduğunu bildirib ki, Fransa bu münaqişənin ölkəmizin ərazi bütövlüyü və beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həlli ilə bağlı mövqeyini davam etdirəcək.

Мехрибан Алиева встретилась с президентом Франции Франсуа Олландом
03.09.20153 сентября первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева встретилась в Елисейском дворце с президентом Франции Франсуа Олландом.
На встрече была выражена удовлетворенность успешным развитием двусторонних отношений между нашими странами. Франсуа Олланд выразил Мехрибан Алиевой признательность за участие в культурных мероприятиях, организуемых в Париже. Отметив огромный потенциал двусторонних отношений, президент Франции подчеркнул, что Франция и Азербайджан наладили успешные связи в сфере экономики, энергетики, информационно-коммуникационных технологий, космической промышленности, сельского хозяйства. Сообщив о заинтересованности Франции в расширении связей с Азербайджаном, Франсуа Олланд выразил уверенность в успешном развитии двусторонних отношений в будущем.
В свою очередь Мехрибан Алиева подчеркнула стратегический характер азербайджано-французских связей, сообщив, что укрепление этих отношений является важным направлением внешней политики нашей страны. Напомнив, о множестве проектов, осуществленных с целью еще большей популяризации Азербайджана во Франции, Мехрибан Алиева сообщила, что сюда же относится и открытие 3 сентября «азербайджанского городка» в Париже. Мехрибан Алиева отметила, что подобные культурные проекты были организованы вот уже почти в 25 регионах Франции.Свыше 10 городов Азербайджана и Франции наладили связи дружбы и братства. Коснувшись роли Франции – сопредседателя Минской группы ОБСЕ – в урегулировании армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, Мехрибан Алиева выразила надежду на дальнейшее отстаивание Францией своей позиции, заключающейся в необходимости урегулирования конфликта в рамках территориальной целостности Азербайджана и норм международного права.
Выразив позицию своей страны относительно мирного урегулирования армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, президент Франции, подчеркнул заинтересованность Франции в решении проблемы.