Dünya Səhiyyə Təşkilatının ali orqanının – Dünya Səhiyyə Assambleyasının 60-cı sessiyasının yığıncağı
17.05.2007Mayın 17-də Cenevrədə Dünya Səhiyyə Təşkilatının (DST) ali orqanının – Dünya Səhiyyə Assambleyasının 60-cı sessiyasının yığıncağı keçirilib.
Mehriban Əliyeva yığıncaqda çıxış edib:
- Xanım sədr,
Xanım baş direktor,
İlk növbədə, mən bütün iştirakçıları salamlamaq, xeyirxah fəaliyyətinizdə sizə uğurlar arzulamaq istərdim.
Dünya Səhiyyə Təşkilatı planetimizdə yaşayan bütün xalqlar üçün sağlamlığın mümkün qədər ən yüksək səviyyəsinin təmin edilməsi naminə çalışan əsl universal təsisatdır.
Burada olmaq və Dünya Səhiyyə Təşkilatının bu mükafatını almaq böyük şərəfdir. Məni bu cür yüksək mükafata layiq gördüklərinə görə DST-nin İcraiyyə Şurasına və professor İhsan Doğramacı Ailə Sağlamlığı Fondunun seçim heyətinə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Əminəm ki, bu mükafat ölkəmdə ana, uşaq və ailə sağlamlığının yaxşılaşdırılması məqsədi ilə göstərdiyim səyləri daha da gücləndirəcəkdir. Bu mükafat mənim üçün çox önəmlidir, çünki o, böyük hörmət və ehtiram bəslədiyim şəxsin, professor İhsan Doğramacının adını daşıyır.
Dünya şöhrətli pediatr və böyük xeyriyyəçi, professor İhsan Doğramacı bütün həyatını uşaqların sağlamlığı və ali təhsili kimi yüksək amallara həsr etmişdir. Dünya Səhiyyə Təşkilatının yaradıcılarından biri, onun nizamnaməsinə imza atmış, bu təşkilatın canlı tarixi sayılan belə böyük şəxsiyyət tərəfindən təltif edilmək mənim üçün böyük şərəfdir. Əfsuslar olsun ki, professor Doğramacı bu tədbirdə iştirak edə bilmədi. Mən öz adımızdan ona qarşıdan gələn bir çox illər ərzində möhkəm cansağlığı və səadət arzulayıram.
Hazırda sürətlə inkişaf edən Azərbaycanda yaşayan hər bir şəxsin həyat tərzini və sağlamlığını köklü şəkildə yaxşılaşdırmaq üçün bir çox imkanlar var. Azərbaycanda səhiyyə sisteminin müasirləşdirilməsi haqqında Dövlət proqramı uğurla həyata keçirilir. Təkcə son iki il ərzində ölkəmizdə onlarca müalicə-diaqnostika mərkəzləri tikilmişdir. Onların hamısı ən müasir avadanlıqla təchiz olunur. Biz gənc həkimlərimizin təhsilinə xüsusi diqqət yetiririk. Məqsədimiz ölkədə ən yüksək dünya standartlarına cavab verən səhiyyə sisteminin qurulmasıdır. Əminəm ki, hazırkı sürətlə biz yaxın gələcəkdə öz məqsədlərimizə nail olacağıq.
Dünya Səhiyyə Təşkilatı ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq çox səmərəlidir. Bu təşkilat Azərbaycanda tibbi təhsil, təhlükəsiz immunlaşdırma, ana və uşaqların sağlamlığının qorunması kimi sahələrdə bir sıra layihələr həyata keçirir. İnanıram ki, əməkdaşlığımız gələcəkdə daha səmərəli olacaqdır.
Məni təltif etdiklərinə görə Dünya Səhiyyə Təşkilatına və İhsan Doğramacı Ailə Sağlamlığı Fonduna sonda bir daha minnətdarlığımı bildirir, bu mükafatı Azərbaycanda işləyən bütün həkimlərin və səhiyyə işçilərinin əməyinə verilən qiymət kimi qəbul edirəm.

Sitting of the 60th session of World Health Assembly, the Supreme Body of World Health Organization
On May 17, sitting of the 60th session of World Health Assembly, the Supreme Body of World Health Organization, was held in Geneva.
- Mrs Chairperson,
Mrs Director General,
First of all I would like to greet all participants and wish you success in your philanthropic actions.
World Health Organization is the real universal institution working for assurance of the highest level of health for all nations in our planet.
It is great honor to be here and receive this prize of WHO. I express my gratitude to WHO Executive Board and selection board of Family Health Fund of professor Ihsan Doghramajy for awarding this high prize to me.
I believe this prize will further strengthen the efforts I made in my country towards improvement of mother, child and family health. This prize is too important for me because it is named after professor Ihsan Doghramajy whom I deeply respect.
World-famous pediatrician and big philanthropist, professor Ihsan Doghramajy has devoted all his life to the high goals such health and high education of children. It is great honor to me to be awarded by such a great person, one of founders of WHO, having signed its charter, live history of this organization. Unfortunately, professor Doghramajy could not attend this event. On behalf of myself I wish him good health and happiness.
There are a number of opportunities to fundamentally improve lifestyle and health of every person living in rapidly developing Azerbaijan. State Programme for health system modernization in Azerbaijan is successfully performed. Tens of diagnostic and treatment centers have been built in our country for last 2 years only. All they are supplied with the very modern devices. We pay special attention to education of our young doctors. We aim to create the health system meeting highest world standards in the country. I am confident that with current speed we will get our goal in near future.
Cooperation between WHO and Azerbaijan is very fruitful. This organization implements several projects in Azerbaijan in field of medical education, safe vaccination, protection of mother and child health. I believe our cooperation will be more effective in future.
I once again express my gratitude to WHO and Ihsan Doghramajy Family Health Fund for awarding me, accept this high prize as the value set to work of all doctors and medical employees working in Azerbaijan.