Dünya Səhiyyə Təşkilatının ali orqanının – Dünya Səhiyyə Assambleyasının 60-cı sessiyasının yığıncağı
Mayın 17-də Cenevrədə Dünya Səhiyyə Təşkilatının (DST) ali orqanının – Dünya Səhiyyə Assambleyasının 60-cı sessiyasının yığıncağı keçirilib.
Mehriban Əliyeva yığıncaqda çıxış edib:
- Xanım sədr,
Xanım baş direktor,
İlk növbədə, mən bütün iştirakçıları salamlamaq, xeyirxah fəaliyyətinizdə sizə uğurlar arzulamaq istərdim.
Dünya Səhiyyə Təşkilatı planetimizdə yaşayan bütün xalqlar üçün sağlamlığın mümkün qədər ən yüksək səviyyəsinin təmin edilməsi naminə çalışan əsl universal təsisatdır.
Burada olmaq və Dünya Səhiyyə Təşkilatının bu mükafatını almaq böyük şərəfdir. Məni bu cür yüksək mükafata layiq gördüklərinə görə DST-nin İcraiyyə Şurasına və professor İhsan Doğramacı Ailə Sağlamlığı Fondunun seçim heyətinə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Əminəm ki, bu mükafat ölkəmdə ana, uşaq və ailə sağlamlığının yaxşılaşdırılması məqsədi ilə göstərdiyim səyləri daha da gücləndirəcəkdir. Bu mükafat mənim üçün çox önəmlidir, çünki o, böyük hörmət və ehtiram bəslədiyim şəxsin, professor İhsan Doğramacının adını daşıyır.
Dünya şöhrətli pediatr və böyük xeyriyyəçi, professor İhsan Doğramacı bütün həyatını uşaqların sağlamlığı və ali təhsili kimi yüksək amallara həsr etmişdir. Dünya Səhiyyə Təşkilatının yaradıcılarından biri, onun nizamnaməsinə imza atmış, bu təşkilatın canlı tarixi sayılan belə böyük şəxsiyyət tərəfindən təltif edilmək mənim üçün böyük şərəfdir. Əfsuslar olsun ki, professor Doğramacı bu tədbirdə iştirak edə bilmədi. Mən öz adımızdan ona qarşıdan gələn bir çox illər ərzində möhkəm cansağlığı və səadət arzulayıram.
Hazırda sürətlə inkişaf edən Azərbaycanda yaşayan hər bir şəxsin həyat tərzini və sağlamlığını köklü şəkildə yaxşılaşdırmaq üçün bir çox imkanlar var. Azərbaycanda səhiyyə sisteminin müasirləşdirilməsi haqqında Dövlət proqramı uğurla həyata keçirilir. Təkcə son iki il ərzində ölkəmizdə onlarca müalicə-diaqnostika mərkəzləri tikilmişdir. Onların hamısı ən müasir avadanlıqla təchiz olunur. Biz gənc həkimlərimizin təhsilinə xüsusi diqqət yetiririk. Məqsədimiz ölkədə ən yüksək dünya standartlarına cavab verən səhiyyə sisteminin qurulmasıdır. Əminəm ki, hazırkı sürətlə biz yaxın gələcəkdə öz məqsədlərimizə nail olacağıq.
Dünya Səhiyyə Təşkilatı ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq çox səmərəlidir. Bu təşkilat Azərbaycanda tibbi təhsil, təhlükəsiz immunlaşdırma, ana və uşaqların sağlamlığının qorunması kimi sahələrdə bir sıra layihələr həyata keçirir. İnanıram ki, əməkdaşlığımız gələcəkdə daha səmərəli olacaqdır.
Məni təltif etdiklərinə görə Dünya Səhiyyə Təşkilatına və İhsan Doğramacı Ailə Sağlamlığı Fonduna sonda bir daha minnətdarlığımı bildirir, bu mükafatı Azərbaycanda işləyən bütün həkimlərin və səhiyyə işçilərinin əməyinə verilən qiymət kimi qəbul edirəm.

60-я сессия Всемирной ассамблеи здравоохранения – высшего органа Всемирной организации здравоохранения
17 мая в Женеве состоялась 60-я сессия высшего органа Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) - Всемирной ассамблеи здравоохранения.
- Госпожа председатель,
Госпожа генеральный директор,
Прежде всего, мне хотелось бы поприветствовать всех участников, пожелать вам успехов в вашей благородной деятельности.
Всемирная организация здравоохранения является истинно универсальным институтом, стремящимся по возможности обеспечить самый высокий уровень здоровья для всех народов, проживающих на нашей планете.
Находиться здесь, получить эту премию Всемирной организации здравоохранения - это большая честь. Я хочу выразить признательность Исполнительному совету ВОЗ и избирательному составу Фонда семейного здоровья профессора Ихсана Дограмаджи за то, что они удостоили меня столь высокой награды.
Уверена, что эта премия еще более расширит усилия, прилагаемые мною в целях улучшения здоровья матерей, детей и семьи в моей стране. Эта награда очень значима для меня, так как она носит имя человека, к которому я питаю огромное уважение и почтение, - профессора Ихсана Дограмаджи.
Всемирно известный педиатр и большой благотворитель, профессор Ихсан Дограмаджи посвятил всю свою жизнь таким высоким целям, как здоровье детей и высшее образование. Награда от такого великого человека, являющегося одним из создателей Всемирной организации здравоохранения, поставившего свою подпись под ее Уставом, считающегося живой историей этой организации, - огромная честь для меня. К сожалению, профессор Дограмаджи не смог принять участия в этом мероприятии. От нашего имени я желаю ему крепкого здоровья и счастья на многие предстоящие годы.
Сейчас есть много возможностей для коренного улучшения образа жизни и здоровья каждого человека, живущего в стремительно развивающемся Азербайджане. Успешно реализуется Государственная программа по модернизации системы здравоохранения в стране. Только за последние два года в Азербайджане построены десятки лечебно-диагностических центров. Все они оснащены самым современным оборудованием. Особое внимание мы уделяем обучению молодых врачей. Наша цель - организация в стране системы здравоохранения, отвечающей самым высоким мировым стандартам. Я уверена, что благодаря нынешним темпам в ближайшем будущем мы добьемся поставленных целей.
Между Всемирной организацией здравоохранения и Азербайджаном налажено очень эффективное сотрудничество. Эта организация осуществляет в Азербайджане ряд проектов в таких областях, как медицинское образование, безопасная иммунизация, охрана здоровья матери и ребенка. Я верю, что в дальнейшем наше сотрудничество будет еще более эффективным.
Еще раз выражаю признательность Всемирной организации здравоохранения и Фонду семейного здоровья Ихсана Дограмаджи за награду, воспринимаю эту премию как оценку труда всех врачей и медицинских работников Азербайджана.