Parisdə UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin yeddinci illik yığıncağı
03.04.2007Aprelin 3-də, Parisdə UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin ənənəvi illik yığıncağı keçirilib.
UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib:
- Hörmətli cənab baş direktor,
Hörmətli xoşməramlı səfirlər,
İlk növbədə, mən YUNESKO-nun iqamətgahında illik ənənəvi yığıncaqda bütün həmkarları salamlamaq, bu tədbiri təşkil etdiyinə görə baş direktor cənab Koişiro Matsuuraya minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Eyni zamanda, Qətərdə keçirilmiş "Tərəfdaşlığın qurulması və yeni yanaşmaların tətbiqi" mövzusunda uğurlu regional konfrans münasibətilə cənab Koişiro Matsuuranı təbrik edirəm. "Hamı üçün təhsil" proqramı çərçivəsində yekun regional konfrans 2008-ci ildə Azərbaycanda keçiriləcəkdir. Bu fürsətdən istifadə edərək, mən sizi həmin konfransda iştirak etməyə dəvət edirəm. Əminəm ki, Bakı konfransı "Hamı üçün təhsil" proqramının həyata keçirilməsinə doğru atılmış əlavə uğurlu addım olacaqdır.
Ötən ilin yaddaqalan tədbirlərindən biri "Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması haqqında" Konvensiyanı ratifikasiya etmiş ölkələrin Baş Assambleyasının birinci iclası oldu. Məmnunluqla sizə məlumat vermək istəyirəm ki, Azərbaycan həmin Konvensiyanı bu ilin martında ratifikasiya etmişdir. Qeyri-maddi mədəni irs mədəniyyətin ifadə olunmasının ən qədim formalarından biridir. Təbii ki, qeyri-maddi mədəni irsin saxlanılması və qorunması qarşımızda duran əsas məsələlərdəndir.
Ötən il Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətində çox məhsuldar il olmuşdur. Bu günə qədər bir sıra layihələr artıq başa çatdırılmışdır. Onlardan biri, məsələn, "Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb" layihəsi uğurla həyata keçirilir. Heydər Əliyev Fondu təhsil, elm, mədəniyyət, səhiyyə və ətraf mühitin qorunması sahələrində öz işini davam etdirmişdir.
Mən bir neçə layihə haqqında əlavə məlumat vermək istəyirəm.
Heydər Əliyev Fondu, Vaşinqton Elmlər Akademiyası və YUNESKO "Orta əsrlər əlyazmalarında tibb və əczaçılıq" adlı ilk beynəlxalq konfrans təşkil etmişdir. Tibb elminə aid Azərbaycanda saxlanılan üç nadir əlyazma Ümumdünya Yaddaş qeydiyyatına salınmışdır. Həmin Qeydiyyatda ümumən 120 əlyazma öz əksini tapmışdır. Bu əlyazmalar nəinki ayrı-ayrı dövlətlər, o cümlədən bütün bəşəriyyət üçün çox əhəmiyyətlidir. Konfransın işində bir çox ölkələrin tanınmış alimləri iştirak etmişdir və Fondumuz həmin mühüm proqrama dəstəyini davam etdirəcəkdir.
Heydər Əliyev Fondu memarlıq abidələrinin bərpasında fəal surətdə iştirak edir. Ötən il ərzində biz Cavad xanın türbəsi, Pir Həsən, Mövsum Səlim və Həzrəti Zeynəb məscidləri kimi bir sıra tarixi və dini abidələri bərpa etmişik.
Biz həmçinin ölkəmizin hüdudlarından kənarda yerləşən ümumbəşər mədəni abidələrin bərpasında iştirak edirik.
Bildiyiniz kimi, Versal sarayı 1979-cu ildən etibarən Dünya İrsi siyahısına salınmışdır. Sarayın parkında yerləşən bir neçə qədim abidə zamanın və iqlim şəraitinin təsiri nəticəsində zədələnmişdir. Təqribən 15 abidə təcili surətdə bərpa olunmalıdır. Fondumuz parkda iki abidənin bərpası məqsədi ilə 2006-cı ilin avqustun 10-da müqavilə imzalamışdır. Bərpa işləri 2007-ci il iyulun 15-də başa çatdırılacaqdır.
Ötən il ərzində Heydər Əliyev Fondu Azərbaycan muğamı kimi təkrarolunmaz fenomenə böyük dəstək vermişdir. Bu fürsətdən istifadə edərək, mən bir sıra muğam layihələrini dəstəklədiyinə görə YUNESKO-ya öz minnətdarlığımı bildirir, onların uğurla həyata keçirilməsi haqqında məlumat vermək istəyirəm.
Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin tikintisi davam edir. Baş direktor cənab Koişiro Matsuura həmin Mərkəzin təməlinin qoyulması mərasimində iştirak etmişdir. Ümidvaram ki, o, 2008-ci ilin yayında Muğam Mərkəzinin açılış mərasimində də iştirak edəcəkdir.
Hazırda, Siz slaydda Mərkəzin çox müasir memarlıq üslubunda işlənilmiş layihəsini görürsünüz, lakin eyni zamanda, binanın özü bizim milli musiqi alətlərimizə bənzəyir.
Biz muğam gecələrini keçirməkdə davam edirik. İndi isə, siz həmin konsertlərdən şəkilləri seyr edirsiniz. Biz eyni zamanda, muğam haqqında orta əsrlər traktatlarını çap etmişik. Bu gün, biz sizə muğama həsr olunmuş jurnalı nümayiş etdiririk. Həmin jurnal bu istiqamətdə YUNESKO-nun dəstəyi ilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən görülmüş işlərdən bəhs edir.
Yekunda mən Pakistanda qızlar məktəbinin tikintisi layihəsi haqqında bir neçə söz demək istəyirəm. Bu şəkillərdə siz dəhşətli zəlzələnin nəticələrini və ölən, yaralanan insanlar barədə məlumatı görürsünüz. Təkcə zədələnmiş məktəblərin sayı minlərlədir. Dağıntılar nəticəsində uşaqlar ya çöldə, yaxud da çadırlarda dərs keçməyə məcburdurlar. Lakin bu ağır şəraitə baxmayaraq, onlar təhsil almağı çox istəyirlər.
Məhz bu səbəbdən, Heydər Əliyev Fondu Pakistanda yeni məktəbin tikintisi layihəsinə başlamışdır. Siz burada yenə də viran qalmış məktəbin fotolarını seyr edirsiniz. Bir sözlə, yeni məktəb yüksək standartlara cavab verəcək və bütün lazımi avadanlıqla təchiz olunacaqdır. Məktəbin ümumi sahəsi 2000 kvadratmetr olacaqdır. 500-dən çox şagird müasir sinif otaqlarından, iki laboratoriyadan, kitabxana, salon və idman meydançasından istifadə edəcəkdir. Bu şəkillərdə biz həmin məktəbin gələcək görünüşünü görürük. Tikintinin müddəti 12 ay olacaq, 2008-ci ilin mart ayında məktəbi açmağı planlaşdırırıq.
Ümid edirəm ki, həmin layihə uşaqlara lazımi təhsil almaq imkanını yaradacaq və "Hamı üçün təhsil" proqramının həyata keçirilməsində növbəti uğurlu addım olacaqdır.
Yekun olaraq, mən məşhur musiqiçi, həmkarımız Mstislav Rostropoviçi 80 illiyi münasibətilə bütün xoşməramlı səfirlər adından təbrik etmək istəyirəm. Mstislav Rostropoviç Azərbaycanın ən yüksək mükafatı - "Heydər Əliyev" ordeni ilə təltif olunmuşdur.
Əfsuslar ki, o, bugünkü görüşdə iştirak edə bilmir. Mən ona möhkəm cansağlığı və uzun ömür arzulayıram.

03.04.20073 апреля в Париже состоялось традиционное ежегодное собрание послов доброй воли ЮНЕСКО.
Прежде всего, хочу приветствовать на ежегодном традиционном собрании в штаб-квартире ЮНЕСКО всех коллег, поблагодарить генерального директора господина Коиширо Мацууру за организацию этого мероприятия.
Хочу также поздравить господина Коиширо Мацууру по случаю проведенной в Катаре успешной региональной конференции на тему "Налаживание партнерства и применение новых подходов". В 2008 году в Азербайджане состоится итоговая региональная конференция в рамках программы "Образование для всех". Пользуясь случаем, хочу пригласить вас принять в ней участие. Уверена, что Бакинская конференция станет еще одним успешным шагом в осуществлении программы "Образование для всех".
Одним из запомнившихся мероприятий прошлого года стало первое заседание Генеральной ассамблеи стран, ратифицировавших Конвенцию "Об охране нематериального культурного наследия". С чувством удовлетворения хочу сообщить, что в марте нынешнего года Азербайджан ратифицировал эту конвенцию. Нематериальное наследие является одной из древнейших форм проявления культуры. Естественно, защита и сохранение нематериального культурного наследия является одной из основных задач, стоящих перед нами.
Минувший год был весьма плодотворным в деятельности Фонда Гейдара Алиева. На сегодняшний день уже завершен ряд проектов. Успешно реализуется, к примеру, проект "Обновляющемуся Азербайджану - новую школу". Фонд Гейдара Алиева продолжил работу в области образования, науки, культуры, здравоохранения и охраны окружающей среды.
Хочу предоставить дополнительную информацию о нескольких проектах.
Фонд Гейдара Алиева, Вашингтонская академия наук и ЮНЕСКО организовали первую международную конференцию "Медицина и фармацевтика в средневековых рукописях". Хранящиеся в Азербайджане три уникальные рукописи по медицинской науке занесены в Реестр "Память мира", в который включены в общей сложности 120 рукописей. Они представляют большое значение не только для отдельных государств, но и всего человечества. В работе конференции принимали участие известные ученые многих стран, наш Фонд продолжит поддержку этой важной программы.
Фонд Гейдара Алиева принимает активное участие в реставрации памятников архитектуры. В минувшем годы мы отреставрировали ряд исторических и религиозных памятников, таких, как гробница Джавад хана, мечети Пир Гасан, Мовсум Салим и Хазрати Зейнаб.
Мы также участвуем в реставрации общечеловеческих культурных памятников, находящихся за пределами нашей страны.
Как вам известно, в 1979 году Версальский дворец был занесен в Список мирового наследия. Некоторые древние памятники, находящиеся в парке дворца, пострадали от времени и климатических условий. В срочном порядке должны быть отреставрированы около 15 памятников. 10 августа 2006 года наш Фонд подписал договор с целью реставрации двух памятников в парке. Реставрационные работы завершатся 15 июля 2007 года.
В минувшем году Фонд Гейдара Алиева оказал большую поддержку такому неповторимому феномену, как азербайджанский мугам. Пользуясь случаем, хочу выразить ЮНЕСКО признательность за поддержку ряда мугамных проектов и сообщить об их успешной реализации.
Продолжается строительство Международного центра мугама. На церемонии закладки его фундамента присутствовал генеральный директор господин Коиширо Мацуура. Надеюсь, что летом 2008 года он примет участие на церемонии открытия Центра мугама.
Сейчас вы видите на слайде проект Центра, разработанный в современном архитектурном стиле, в то же время само здание напоминает наши национальные музыкальные инструменты.
Мы продолжаем проводить вечера мугама. А сейчас вы видите фотоснимки с этих концертов. Мы также издали средневековые трактаты о мугаме. Сегодня мы хотим показать вам журнал, посвященный мугаму. Он рассказывает о работе, проделанной Фондом Гейдара Алиева в этом направлении при поддержке ЮНЕСКО.
В заключение хочу сказать несколько слов о проекте строительства женской гимназии в Пакистане. На этих снимках вы видите последствия страшного землетрясения и данные о погибших и раненых. Только пострадавших школ - тысячи. Из-за разрушений дети вынуждены учиться либо под открытым небом, либо в палатках. Но, несмотря на тяжелые условия, они очень хотят получить образование.
Именно поэтому Фонд Гейдара Алиева приступил к проекту строительства новой школы в Пакистане. Здесь вы вновь видите фото разрушенной школы. Словом, новая школа будет отвечать высоким стандартам, оснащена всем необходимым оборудованием. Ее общая площадь составит 2000 квадратных метров. В распоряжение более 500 учащихся будут переданы современные классные комнаты, две лаборатории, библиотека, зал и спортивная площадка. На этих снимках мы видим, как будет выглядеть новая школа. Срок строительства - 12 месяцев, мы планируем открыть школу в марте 2008 года.
Надеюсь, что этот проект позволит детям получить должное образование и станет очередным успешным шагом в осуществлении программы "Образование для всех".
В заключение от имени всех послов доброй воли хочу поздравить известного музыканта, нашего соотечественника Мстислава Ростроповича с 80-летием. Мстислав Ростропович удостоен высшей награды Азербайджана - ордена "Гейдар Алиев".
К сожалению, он не может присутствовать на сегодняшней встрече. Желаю ему крепкого здоровья и долгих лет жизни.