"Ərəb dövlətlərində savadlılıq: tərəfdaşlığın qurulması və yeni yanaşmaların təşviqi" mövzusunda regional konfrans
Martın 12-13-də Mehriban Əliyeva Qətərdə UNESCO-nun və Qətər Elm, Təhsil və İcmanın İnkişafı Fondunun təşkil etdikləri "Ərəb dövlətlərində savadlılıq: tərəfdaşlığın qurulması və yeni yanaşmaların təşviqi" mövzusunda regional konfransda iştirak edib.
- Ülyahəzrətləri,
İlk növbədə, mən Dohada regional konfransın təşkil edilməsində birgə təşəbbüslərinə görə Qətərin birinci xanımı, Ülyahəzrət Şeyxa Muzanı və YUNESKO-nun baş direktoru cənab Koişiro Matsuuranı təbrik edir, bu cür vacib forumda iştirak etmək üçün dəvətə görə minnətdarlığımı bildirirəm.
Bu konfrans təhsil məsələlərinə həsr olunmuşdur. Amma, əlbəttə ki, o, bu gün bəşəriyyətin üzləşdiyi qlobal problemlərlə birbaşa bağlıdır.
Təhsil almaq imkanı və savadlılıq səviyyəsi baxımından xalqlar və ölkələr arasında mövcud olan böyük qeyri-tarazlıq cari həssas problemlərin əsas səbəbidir. İqtisadi artım təhsil, elm və mədəniyyətin inkişafı ilə müşayiət olunduğu, eləcə də əhalinin tərəqqinin ən son nailiyyətlərindən istifadə imkanı təmin edildiyi ölkələrlə yanaşı, biz elə ölkələri də görürük ki, orada insanlar ibtidai təhsil ala bilmirlər.
Statistika göstərir ki, 100 milyon oğlan və qız məktəbə getmək imkanından məhrumdur, dünyada yaşlı əhalinin təqribən 800 milyonu oxuya və yaza bilmir.
Bu baxımdan, mən YUNESKO-nun qlobal savadlılığın dəstəklənməsinə yönəlmiş fəaliyyətini, o cümlədən bu təşkilatın bütün ölkələr və xalqlar üçün açıq və bərabər təhsil almaq imkanının təmin edilməsi ilə bağlı planlarını xüsusi vurğulamaq istəyirəm. "Hamı üçün təhsil" dünya konfransı və sonradan keçirilmiş regional görüşlər və konfranslar bizi narahat edən bir çox problemlərin tədricən aradan qaldırılmasının mümkünlüyünə ən bariz nümunələrdir.
Nəinki Orta Şərqin, o cümlədən bütün dünyanın ən dinamik şəkildə inkişaf edən ölkəsi olan Qətərdə bu cür konfransın keçirilməsi təbiidir. Bu gün Qətər iqtisadi tərəqqinin təhsil və elmin inkişafı ilə müşayiət olunmasının ən gözəl modelidir. Qısa müddət ərzində Qətərin təhsil infrastrukturu bütün səviyyələrdə inkişaf etmişdir. Onlarca yeni məktəb açılmışdır.
Dünyada tanınmış universitetlərin tədqiqat işləri apardığı və tələbələrə təhsil verdiyi "Təhsil şəhərçiyi"nin yaradılması olduqca uğurlu və vaxtında həyata keçirilmiş layihədir.
Bütün bu islahatların aparılması nəticəsində indi Qətər ərəb aləminin xüsusi elmi və mədəni mərkəzinə çevrilməkdədir.
Hörmətli dostlar!
Böyük məmnunluqla demək istəyirəm ki, təhsil problemlərinə həsr olunmuş növbəti regional konfrans 2008-ci ilin yazında Azərbaycanda keçiriləcəkdir.
Hazırda Azərbaycan dünyada ən sürətlə inkişaf edən iqtisadiyyata malikdir. ÜDM-in artımı 2005-ci ildə 26 faiz, 2006-cı ildə isə 34 faiz olmuşdur. Bu il də biz həmin səviyyəni müəyyən dərəcədə saxlayacağıq.
Bir neçə il ərzində biz təhsil sistemimizdə islahatlar aparmışıq. Məqsədimiz dünya standartlarına cavab verən və müasir texnologiyalara əsaslanan çağdaş təhsil sistemi yaratmaqdan ibarətdir.
XX əsrdə Azərbaycan üç dəfə öz əlifbasını dəyişmək məcburiyyəti qarşısında qalmışdır. Buna baxmayaraq, ölkəmizdə savadsızlığın səviyyəsi çox aşağıdır. Əhalinin 98 faizi yaza və oxuya bilir. Azərbaycanın Konstitusiyası hər bir vətəndaşın icbari 11 illik təhsil almaq hüququna təminat verir.
Azərbaycanda təhsil sisteminin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı dövlət proqramı uğurla həyata keçirilmişdir. Bir çox yeni məktəblər tikilir, tam həcmdə avadanlıq və kompyuterlərlə təchiz olunur. Bütün məktəblər müasirləşdirilir və bərpa olunur. Son 3 il ərzində bütün ölkədə 700-dən çox yeni məktəb binası inşa edilmişdir.
Bütün bunlar neft gəlirlərinin iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunda istifadə edilməsi üzrə Dövlət proqramının hissələridir və mən hesab edirəm ki, təhsilə qoyulan sərmayə gələcəyə və gənc nəsillərimizə xidmət edən sərmayədir.
Azərbaycanın ən böyük problemi ərazimizin 20 faizinin on beş ildən çoxdur ki, Ermənistan tərəfindən işğal edilməsidir. Bunun nəticəsində 1 milyon azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Onların müəyyən hissəsi qaçqın düşərgələrində məskunlaşıbdır. Biz bu reallığı beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmağa çalışırıq. Bu çətinliklərə baxmayaraq, hökumət qaçqın və məcburi köçkünlər üçün yaxşı təhsilin təmin edilməsinə çox çalışır.
Mən həmçinin Heydər Əliyev Fondu haqqında bir neçə söz demək istəyirəm. Bu Fond 2004-cü ilin may ayında yaradılmışdır və onun məqsədi təhsil, mədəniyyət, sağlamlıq, elm və ətraf mühit sahələrində müxtəlif layihələri dəstəkləməkdən ibarətdir.
Yaradıldığı gündən etibarən Heydər Əliyev Fondu mədəni irsin təşviq olunması və ölkəmizdə təhsilin inkişafı üçün bir çox işlər görmüşdür. "Yeniləşən Azərbaycana - yeni məktəb" adlı proqramımız çərçivəsində 200-dən çox məktəb binası tikilmiş və tam təchiz olunmuşdur. Onların bir neçəsi ən ucqar kəndlərdə inşa edilmişdir. Biz uşaq evlərində yaşayan balaların təhsilinə xüsusi diqqət yetiririk. Onların yaşadığı binalar müasirləşdirilmiş, kompyuter və kitabxanalarla təchiz olunmuşdur. BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə həyata keçirdiyimiz birgə layihə çərçivəsində Bakıda görmə qabiliyyəti zəif olan uşaqlar üçün audio kitabxana ilə təchiz olunmuş xüsusi təhsil mərkəzi tikilmişdir.
Fondumuzun beynəlxalq təşkilatlarla, xüsusən də YUNESKO və İSESKO ilə olduqca sıx əlaqələri var. Bu baxımdan, hesab edirəm ki, YUNESKO-nun Təhsil Məsələləri üzrə Regional Mərkəzi Azərbaycanda təsis edilə bilər və bu qurumda "Hamı üçün təhsil" proqramı üzrə işçi qrup görüşlər keçirə və bu sahədəki irəliləyişi müzakirə edə bilər.
Yekun olaraq, bildirmək istəyirəm ki, Böyük İpək yolunun mərkəzində yerləşən Azərbaycan qədim zamanlardan Şərq ilə Qərb arasında körpü olmuşdur. İndi isə biz yenidən, təhsil və mədəniyyət körpüsü rolunu oynamağa hazırıq.
Mən bu cür mühüm tədbirə və olduqca səmimi qonaqpərvərliyə görə konfransın təşkilatçılarına - YUNESKO-ya və Qətər Elm, Təhsil və İcmanın İnkişafı Fonduna bir daha öz minnətdarlığımı bildirir, Sizə uğurlar və səmərəli iş arzulayıram.

Региональная конференция на тему «Грамотность в арабских государствах: налаживание партнерства и стимулирование новаторских подходов»
12.03.200712-13 марта Мехрибан Алиева участвовала в региональной конференции в Катаре на тему «Грамотность в арабских государствах: налаживание партнерства и стимулирование новаторских подходов», организованной ЮНЕСКО и Катарским фондом науки, образования и развития общины.
- Ваше Величество,
Прежде всего, хочу поздравить первую леди Катара, Ее Высочество Шейху Музу и генерального директора ЮНЕСКО господина Коиширо Мацууру в связи с совместной инициативой по организации региональной конференции в Дохе, выражаю признательность за приглашение принять участие в столь важном форуме.
Эта конференция посвящена вопросам образования, но она, конечно же, непосредственно связана с глобальными проблемами, с которыми сегодня столкнулось человечество.
Огромный дисбаланс, существующий между народами и странами с точки зрения возможностей получения образования и уровня грамотности, является основной причиной текущих острых проблем. Наряду со странами, где экономический рост сопровождается развитием образования, науки и культуры и где обеспечиваются возможности использования населением самых последних достижений прогресса, мы видим и такие страны, где люди не могут получить начальное образование.
Статистика свидетельствует, что 100 миллионов мальчиков и девочек лишены возможности посещать школу, около 800 миллионов взрослого населения мира не могут читать и писать.
В этом смысле хочу особо подчеркнуть деятельность ЮНЕСКО, направленную на поддержку глобальной грамотности, в том числе планы этой организации, связанные с обеспечением всем странам и народам открытых и равных возможностей для получения образования. Всемирная конференция "Образование для всех" и проведенные затем региональные встречи и конференции служат самым наглядным примером возможности постепенного устранения многих беспокоящих нас проблем.
Проведение такой конференции в Катаре, являющейся наиболее динамично развивающейся страной не только Среднего Востока, но и всего мира, вполне естественно. Сегодня Катар представляет собой замечательную модель экономического прогресса, сопровождаемого развитием образования и науки. За короткое время инфраструктура образования Катара получила развитие на всех уровнях. Открыты десятки новых школ.
Создание "Городка образования", где известные университеты мира проводят исследовательские работы и обучают студентов, является очень успешным и своевременным проектом.
Благодаря проведению всех этих реформ Катар сегодня стал особым научным и культурным центром арабского мира.
Уважаемые друзья!
С чувством глубокого удовлетворения хочу сказать, что весной 2008 года в Азербайджане состоится очередная региональная конференция, посвященная проблемам образования.
В настоящее время Азербайджан обладает наиболее интенсивно развивающейся экономикой в мире. В 2005 году рост ВВП составил 26, а в 2006 году - 34 процента. В определенной степени мы сохраним этот уровень и в нынешнем году.
В течение нескольких лет мы проводили реформы в нашей системе образования. Наша цель заключается в создании современной системы образования, отвечающей мировым стандартам и основанной на новых технологиях.
В ХХ столетии Азербайджан вынужден был трижды менять свой алфавит. Несмотря на это, уровень безграмотности в нашей стране очень низок. 98 процентов населения могут читать и писать. Конституция Азербайджана гарантирует право каждого гражданина на получение 11-летнего образования.
В Азербайджане успешно осуществлена государственная программа развития системы образования. Строится много новых школ, которые полностью оснащаются оборудованием и компьютерами. Все школы модернизируются и восстанавливаются. За последние три года по всей стране было построено более 700 новых школьных зданий.
Все это - составляющие Государственной программы по использованию нефтяных доходов в ненефтяном секторе экономики, и я считаю, что вложенные в образование инвестиции служат будущему страны и молодому поколению.
Самой большой проблемой Азербайджана является более чем пятнадцатилетняя оккупация Арменией 20 процентов нашей территории. В результате этого 1 миллион азербайджанцев стали беженцами и вынужденными переселенцами. Определенная часть их расселена в лагерях беженцев. Мы стараемся довести эту реальность до внимания международной общественности. Несмотря на все трудности, правительство стремится обеспечить хорошее образование беженцам и вынужденным переселенцам.
Мне также хочется сказать несколько слов о Фонде Гейдара Алиева. Фонд создан в мае 2004 года, его цель заключается в поддержке различных проектов в области образования, культуры, здравоохранения, науки и окружающей среды.
С момента создания Фонд Гейдара Алиева проделал огромную работу по пропаганде культурного наследия и развитию образования в нашей стране. В рамках нашей программы "Обновляющемуся Азербайджану - новую школу" построено более 200 школ, которые полностью оснащены всем необходимым. Некоторые из них построены в самых отдаленных селах. Особое внимание мы уделяем образованию детей, воспитывающихся в детских домах. Здания, где они живут, модернизированы, оснащены компьютерами и библиотеками. В рамках проекта, осуществляемого совместно с Программой развития ООН, в Баку построен специальный образовательный центр для детей со слабым зрением, оснащенный аудио-библиотекой.
Наш Фонд поддерживает тесные связи с международными организациями, в частности с ЮНЕСКО и ИСЕСКО. В этой связи, считаю, что в Азербайджане может быть учрежден Региональный центр ЮНЕСКО по вопросам образования, в котором рабочая группа по программе "Образование для всех" может проводить встречи и обсуждать прогресс в данной области.
В заключение хочу отметить, что Азербайджан, расположенный в центре Великого Шелкового пути, с древних времен являлся мостом между Востоком и Западом. А сейчас мы вновь готовы играть роль моста образования и культуры.
Хочу еще раз выразить признательность организаторам конференции - ЮНЕСКО и Катарскому Фонду науки, образования и развития общины за столь важное мероприятие и искреннее гостеприимство, пожелать вам успехов и плодотворной работы.