“Mədəniyyətlərarası dialoqda qadınların rolunun genişləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq forum
11.06.2008İyunun 10-da Bakıdakı “Gülüstan” sarayında “Mədəniyyətlərarası dialoqda qadınların rolunun genişləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq forum işə başlayıb.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, UNESCO və ISESCO-nun dəstəyi ilə keçirilən forumda dünyanın müxtəlif ölkələrindən 300-dən çox nümayəndə, o cümlədən bir neçə ölkənin birinci xanımları, ISESCO-nun baş direktoru, UNESCO-nun xoşməramlı səfirləri iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESCO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva forumda çıxış edib:
- Hörmətli xanımlar və cənablar!
İcazə verin, bir daha hörmətli qonaqlarımızı salamlayım. Sivilizasiyaların və mədəniyyətlərin dialoqu kimi çox aktual bir problemi qadınların gözü ilə nəzərdən keçirmək və müzakirə etmək üçün dəvətimizi qəbul etmiş hər kəsi burada görməyə çox şadıq.
Heydər Əliyev Fondu ilk dəfə deyil ki, bu mövzuya müraciət edir. Lakin ilk dəfədir ki, demək olar, bütün qitələrin nümayəndələri belə nüfuzlu, yüksək səviyyəli forumda iştirak etmək üçün Bakıya toplaşıblar. Bizimlə burada olduğunuza görə bir daha sizə minnətdarlığımı bildirirəm.
Bu gün bəşəriyyət planetar miqyaslı təhlükələrlə üz-üzə dayanmışdır. Ekoloji fəlakətlər, qlobal iqlim dəyişikliyi, təbii sərvətlərin, həmçinin enerji ehtiyatlarının tükənməsi, qloballaşma problemi, əhalinin sağlamlığı, qidalanması və rifahı məsələləri bizi düşünməyə vadar edir. Müasir inkişafın reallığından kənar sivilizasiyalararası dialoqdan danışmaq, təbii ki, mümkün deyil. Dialoq haqqında danışarkən biz istər-istəməz inkişaf və gerilik, məşğulluq və işsizlik, təhsil və savadsızlıq problemlərinə də toxunuruq.
Düşünürəm ki, müasir dünyanın çağırışları millətlərin qarşılıqlı anlaşmasına həm kömək edir, həm də çətinlik yaradır. Bu gün qarşılaşdığımız qlobal problemlərin mənbəyinin və səbəblərinin təhlili hazırda dünyanın elmi, siyasi və ictimai fikrinin diqqət mərkəzindədir. Şübhə yoxdur ki, alimlərin və ictimai xadimlərin hələ bir neçə nəsli bu problemlərlə məşğul olacaq və bu suallara cavab axtaracaqdır.
Bir şey tamamilə aydındır: bu gün biz keçən əsrin bir çox illüziyalarından uzaqlaşmışıq. Tarix özü və hadisələrin gedişi doqmatik teoriyaları kökündən silkələmişdir. Belə ki, güclü texniki və texnoloji inkişaf tərəqqiyə və kamilliyə xidmət etməklə yanaşı, bəşəriyyətə indiyədək məlum olmayan, tamamilə yeni çağırış və təhlükələr yaratmışdır. Bu, ekoloji və texnogen faciələr, qlobal istiləşmə problemi, enerji təhlükəsizliyi və sairədir.
Gəlin, detallarına, incəliklərinə varmadan yaşadığımız bugünkü dünyaya, reallığa nəzər salaq. Görəsən, sivilizasiyalara, xalqlara və ayrı-ayrı insanlara bir-birini eşitməyə, anlamağa nə mane olur və nə kömək ola bilər? Bu baxımdan, ilk öncə, sizin diqqətinizi belə bir məqama yönəltmək istərdim: biz mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların dialoqu haqqında ayrı-ayrı dillərdə danışırıq. Burada “ayrı-ayrı dillər” dedikdə, müxtəlif xarici dilləri nəzərdə tutmuram. Dialoqdan həm alimlər, həm siyasətçilər, həm də ictimai və mədəniyyət xadimləri söz açırlar. Biz sivilizasiyaların dialoqu və ya qarşıdurması ilə bağlı müxtəlif siyasi və elmi doktrinaları müzakirə edirik. Lakin siyasətdən uzaq, adi insanlar bir yana, çox vaxt peşəkarlar belə məsələdə bir-birini anlamaqda, müəyyən konsensusa gəlməkdə çətinlik çəkirlər.
Danılmaz faktdır ki, bu gün dini mənsubiyyətindən və milliyyətindən, siyasi fəallığından və savadlılığından, mədəni inkişafından və rifah səviyyəsindən asılı olmayaraq, hər bir insan bu və ya digər dərəcədə bu məsələ ilə maraqlanır. Hər bir insan istər-istəməz özünə sadə bir sual verir: “Biz hara gedirik? Bizi nə gözləyir?”
Bizim forum bu problemə xüsusi bir prizmadan baxmaq məqsədini güdür. Bu, problemə qadın yanaşması və qadın baxışıdır. Belə hesab edirəm ki, həmin yanaşmanın ən üstün cəhəti ondan ibarətdir ki, o, hamını birləşdirə bilər və hər kəs üçün aydın ola bilər. Səbəbi isə çox sadədir. Axı bu mövqe qadının varlığının mahiyyətini təşkil edən məhəbbətə əsaslanır. Bu, öz övladına, öz yaxınlarına, yer üzündə hər bir varlığa və Tanrıya olan sevgidir. Qadın həyatını ümumən məhəbbətsiz təsəvvür etmək mümkün deyil. Qatı nifrətin, ksenofobiyanın, irqi və dini dözümsüzlüyün qarşısını məhz belə bir sevgi ala bilər.
Mən sizin diqqətinizə bir neçə statistik məlumatı çatdırmaq istərdim. Yalnız keçən il ərzində İraqda gedən hərbi əməliyyatlar nəticəsində 25 min dinc əhali həlak olmuşdur. Fələstin-İsrail qarşıdurması neçə-neçə qadın və uşağın həyatına son qoyur. Ölkəmizdə baş vermiş Xocalı faciəsi zamanı bir gecə ərzində qadın, uşaq və qocalar daxil olmaqla 600-dən çox mülki şəxs qətlə yetirilmiş, 1200 nəfərdən artıq insan isə yaralanmışdır. Ekspertlərin rəyinə görə, zəruri tədbirlər görülməsə, XXI əsrdə müxtəlif konfliktlər nəticəsində 150 milyondan artıq qadın və uşağın həlak olacağı gözlənilir. Bu, quru statistik rəqəmlərdir və zənnimcə, ən dəhşətlisi odur ki, biz artıq bu faktları dinləməyə, eşitməyə, görməyə alışmışıq. Biz bunları haradasa, kiminsə başına gələn hadisə kimi qəbul edirik. İndi isə konkret bir misal çəkmək istərdim.
Təsəvvür edin ki, hansısa bir qadın öz uşağını qucaqlayıb öpərək onu dostları ilə oynamaq üçün həyətə yola salır. Beş dəqiqə sonra onun mina ilə parçalanmış cansız bədəni üzərində göz yaşlarını axıdır. İnanmıram ki, yer üzündə bu faciəyə laqeyd qalan bir insan tapılar.
Sivilizasiyaların dialoqu problemini hansısa abstrakt bir problem kimi müzakirə etməyin vaxtı artıq çoxdan keçibdir. Aydın təsəvvür etmək lazımdır ki, bu problemin arxasında minlərlə insanın taleyi və həyatı dayanır. Sözsüz ki, ilk növbədə, burada ikili standartlar və yanlış stereotiplər siyasətindən uzaqlaşmaq lazımdır. Eyni zamanda, ümumbəşər sivilizasiyasından danışarkən onun yalnız seçilmiş xalqlar tərəfindən yaradıldığı haqqında düşüncələrə də yol vermək olmaz.
Cəmiyyətdə iqtisadi dəyərlərə meyli gücləndirən və altruizmi zəiflədən qüvvələr hər zaman mövcud olmuşdur. Bugünkü inkişaf mərhələsində bəşəriyyət daha çox mənəvi dirçəlişə təkan verən yeni ideyalara ehtiyac duyur.
Azərbaycan Böyük İpək Yolu üzərində yerləşən ölkə kimi tarix boyu yüksək tolerantlıq mühitini yaşatmışdır. Bu, həm mədəniyyətimizdə, həm də cəmiyyətimizdə dərin iz qoymuşdur. İndi də bizim cəmiyyətdə belə bir tolerantlıq abı-havası hökm sürür. Bakı unikal şəhərdir. Artıq uzun müddətdir ki, burada müsəlman məscidi və atəşpərəst məbədi, katolik kilsəsi və sinaqoq, pravoslav məbədi və kirxa yanaşı mövcuddur. Onların coğrafi yaxınlığı faktı belə, yüksək tolerantlıq şəraitində birgə fəaliyyətin mümkünlüyünü nümayiş etdirir və hər bir dinin əsas dəyərlərinin ümumbəşəri dəyərlərlə üst-üstə düşdüyünü təsdiq edir. Bu, təkcə tarixin ayrı-ayrı məqamları deyil. Bu il biz yeni katolik məbədi açmışıq. Tarixi əhəmiyyət daşıyan məscid və kilsələrin bərpası ilə yanaşı, yenilərini də tikirik.
Kiçik bir faktı sizin diqqətinizə yetirmək istərdim. Bakıda məşhur pravoslav kafedral kilsəsi bir zamanlar Azərbaycanın neft milyonçusu Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ianələri hesabına inşa edilmişdi. Bir neçə il bundan öncə isə həmin kilsə başqa bir azərbaycanlı iş adamının vəsaiti hesabına bərpa olunmuşdur. Bakını Roma Papası II İoann Pavel, Moskvanın və bütün Rusiyanın patriarxı II Aleksi də ziyarət ediblər. Burada İslam Konfransı Təşkilatına üzv olan ölkələrin bir çox müxtəlif tədbirləri keçirilir. Bu, bir daha sadə bir həqiqəti təsdiq edir.
Bütün dünya dinlərinin bir məqsədi, bir məramı var. Biz Tanrıya müxtəlif cür müraciət edə bilərik, ona müxtəlif dillərdə dua edə bilərik, onun şəninə müxtəlif məbədlər ucalda bilərik. Mahiyyət dəyişməz olaraq qalır. Bizim hamımızın bir Tanrımız var və bu nə qədər də sadə səslənməsə, hər bir dinin əsasını təşkil edən dəyərlər ümumbəşəri dəyərlərlə eynidir. Bu, insanları birləşdirən və barışdıran dəyərlərdir. Belə olduğu halda dindən qarşıdurmaların və münaqişələrin yaradılması üçün istifadə olunması dözülməzdir.
Müasir cəmiyyətdə qadın mövqeyindən söhbət açarkən, qeyd etmək lazımdır ki, bu sahədə hər bir ölkənin öz inkişaf yolu, öz konkret xüsusiyyətləri var. Bu gün Azərbaycan cəmiyyətində qadının tutduğu mövqe ilə haqlı olaraq fəxr edirik.
Şərqdə ilk demokratik respublika olan Azərbaycan 1918-ci il İstiqlal Bəyannaməsi ilə qadınlara seçmək və seçilmək hüququ verdi. Xatırladaq ki, bu hüququ Azərbaycan qadınları Avropanın bir neçə ölkəsinin sakinlərindən daha tez almışlar. XX əsrin əvvəllərində təhsil almaq imkanı əldə edən azərbaycanlı qadınlar yalnız orta təhsildə deyil, həm də ali təhsildə gender bərabərliyinə nail oldular.
Bu gün qadınlarımız idarəetmə, hüquq və məhkəmə sistemində təmsil olunur, ölkənin ictimai və siyasi həyatında fəal iştirak edirlər. Onlar ölkə üzrə məktəb müəllimlərinin 71, həkimlərin 61, elmi işçilərin isə 50 faizini təşkil edirlər. Bu yolu Azərbaycan qadını 90 il ərzində keçmişdir. Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan qadını ailə dəyərlərinin qorunub saxlanması kimi mühüm bir sahədə də öz layiqli töhfəsini vermişdir. Şərq ilə Qərb dəyərlərini özündə birləşdirən Azərbaycan, beləliklə, gender məsələsində də nümunə ola bilər.
Biz qadınları, adətən, iki model ilə üz-üzə qoyurlar. Belə hesab olunur ki, Şərq qadını daha çox ailəyə bağlıdır, Qərb qadını isə cəmiyyətdə yüksək mövqe axtarır. Reallıq isə iki mövqedən də çox-çox uzaqdır. Mən elə hesab edirəm ki, həm Şərq qadını, həm Qərb qadını tarix boyu elə nailiyyətlər əldə edib ki, onlardan biz hamımız faydalana bilərik. Bu yanlış stereotipdən bu məsələdə uzaq olsaq, bu, həm Şərqə, həm də Qərbə kömək edə bilər.
Dünyada bir çox qadın təşkilatları mövcuddur. Onlar bir çox problemləri həll edir, bir sıra aksiyalar həyata keçirir və qadının cəmiyyətdə mövqeyini yaxşılaşdırmağa çalışırlar. Demək olar ki, onlar bir çox nailiyyətlər əldə ediblər. Bu gün, fikrimcə, feminizm mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların dialoqunun təşkilində əsas yükü öz üzərinə götürməlidir. Mən dünyanın nüfuzlu, böyük təcrübəyə malik olan qadın təşkilatlarını bu sahədə daha fəal olmağa çağırıram.
Bu forumun mənə verdiyi fürsətdən istifadə edərək, bizim dəvətimizi qəbul edib konfransa gəlmiş bütün birinci xanımlara şəxsən müraciət etmək istərdim.
Adətən hər bir ölkənin birinci xanımı öz ölkəsində elmə, mədəniyyətə və təhsilə diqqət yetirir. Birinci xanımların sosial problemlərin həllində göstərdiyi fəallıq bəllidir. Əminəm ki, sizin hər biriniz öz ölkənizdə çoxsaylı layihə həyata keçirir, müxtəlif humanitar təşəbbüslər üçün xeyli güc və enerji sərf edirsiniz. Düşünürəm ki, əgər birinci xanımlar sivilizasiyaların dialoquna dəstək versələr, bu, bir çox müsbət dəyişikliklərə gətirib çıxarar və dialoq probleminin özünü yeni müstəviyə keçirəcəkdir. Ümidvaram ki, Bakı forumu gələcəkdə ənənəvi şəkil almaqla, sivilizasiyaların faydalı dialoqunun formalaşmasına dair hər birimizin öz ideya və məqsədlərimizi həyata keçirmək üçün imkan yarada bilər.
Sonda daha bir aktual problemi sizin diqqətinizə çatdırmaq istərdim. Bu gün insanlar bəzən manipulyasiya obyektinə çevrilir, real hadisələri xəbər reportajlarında təqdim olunduğu kimi qəbul edir. Stereotiplər televiziya ekranlarından, mətbuat səhifələrindən bizim düşüncəmizə təsir edir.
Bu konfransın tribunasından jurnalistlərə, xüsusən qadın jurnalistlərə müraciət etmək istəyirəm. Bu gün dünyada baş verən real hadisələr və bu hadisələrin kütləvi informasiya vasitələrində əksi jurnalistin, televiziya kanalının mövqeyindən və ya hansısa konkret siyasi sifarişdən asılıdır. Hər bir jurnalist ictimai fikirdə hər hansı mənfi obrazların yaradılmasının nə ilə nəticələndiyini çox yaxşı dərk etməlidir. İnsanların dinindən, dilindən və milliyyətindən asılı olmayaraq, onların dini və ya milliyyəti ilə bağlı hisslərini təhqir edən karikatura, məqalə və ya videomaterialın işıq üzü görməsi dözülməz bir haldır. Bu, nə ümumbəşəri əxlaqi dəyərlər sisteminə, nə də jurnalist etikasına uyğun gəlir.
Qadının gücü, güc mənbəyi ilk baxışdan çox sadə görünən xeyirxahlıq, sevgi və mərhəmət kimi əbədi duyğulardadır. Bu gücün, bu qüvvənin qüdrətini və təsir dairəsini nəzərə almamaq mümkün deyil. Belə bir qüdrətli amilin mədəniyyətlər və sivilizasiyalararası dialoqa layiqli töhfə verməsi bizim özümüzdən asılıdır.

The International Forum “Expanding the Role of Women in Cross-Culture Dialogue”
11.06.2008The International Forum “Expanding the Role of Women in Cross-Culture Dialogue” started on June 10 at the Gulustan Palace in Baku.
Over 300 delegates including ISESCO Director General, UNESCO goodwill ambassadors and first ladies of a number of countries are participating in the Forum that has been initiated by Heydar Aliyev Foundation and supported by UNESCO and ISESCO.
President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva addressed the Forum:
Let me once again welcome all our guests. I am glad to see here everybody who accepted our invitation to discuss the extremely topical issue of dialogue between cultures and civilizations from a female perspective.
Although the Heydar Aliyev Foundation has addressed this subject in the past, this is the first time that such an authoritative and high-level conference has attracted delegates to Baku from almost all continents and civilizations. Thank you for being here with us.
Today humankind faces global threats. Impending ecological disasters and global climate change, the depletion of natural resources, including energy resources, and problems of globalization, health, food and economic wellbeing. Clearly, one cannot speak about dialogue between civilizations without considering the realities of modern development. In speaking of dialogue we must inevitably touch upon such issues as development and underdevelopment, employment and unemployment, and education and literacy.
I think that the challenges of modern world simultaneously help and hinder mutual understanding between nations. Analysis of the causes and origins of the global problem, which now confront humankind, is the focus of attention for scientific, political and social thinking over the world. Certainly, more than one future generation of scientists and public figures will study these issues and seek answers to the questions put to them.
One thing is clear: today we have already dispelled many of the illusions of the past century. History itself and the course of past events have shattered dogmatic theories and slogans. We have found that our formidable technical and technological development and our devotion to progress and harmony have given rise to entirely new threats and challenges hitherto unknown to humanity. These, as we know, include environmental and man-made disasters, global warming, energy security and other problems.
Let us take as our starting-point the world of today – the reality which we face today, without analyzing the reasons for this reality. Let us try to understand what is making it difficult for civilizations, nations and individuals to listen to and understand one another, and how we can help. From this perspective, the first thing I wish to draw your attention to is the fact that we talk about dialogue between cultures and civilizations in different languages. Here, the term “different languages” does not mean foreign languages. Dialogue is talked about by scientists, by politicians, by public figures and by cultural figures. We discuss different political or scientific doctrines relating to dialogue or conflict between civilizations. Each of them is underpinned by a particular point of view, particular political motivation, and by history. But often it is even difficult for experts and professionals, let alone people outside the world of politics, to understand each other with regard to this issue.
Obviously, today everyone, irrespective of their faith or nationality, political allegiance or their level of education, cultural development or prosperity, is affected by this issue to some extent. Whether he wants to or not, each of us asks himself: “Where are we heading? What lies ahead for us?”
The purpose of our conference is to consider this issue from another point of view: the point of view of women, the female perspective. I think that the strength and the uniqueness of this point of view stem from the fact that it can be perceived as being universal, uniting us all and accessible to everyone. The reason is extremely simple. The overriding principle of this point of view, as well as the fundamental motivation of women in life, is love. Love of one`s child, love of one`s neighbors, love of the whole world, and the love of God. Life of women is unimaginable without love. It is this love which can stop hatred, xenophobia, and racial and religious resentment.
I would now like to draw your attention to some statistical data. Just last year in Iraq, nearly 25,000 civilians died in the course of military hostilities. Barely a day goes by without women and children losing their lives in the Israel-Palestinian conflict. In the Khojaly massacre, over one night more than 600 civilians including women, children and elderly people were killed, with more than 1,200 people being injured. According to expert forecasts, unless significant efforts are made, over 150,000 women and children will die in conflicts in the twenty-first century. These are matter-of-fact statistical figures. The most horrible thing is that we have become used to hearing such facts. We have even become accustomed to thinking of them as nothing, as events which do not concern us and are happening to someone else as far away.
I will give you a concrete example. Try to imagine the feelings of a mother who has kissed her child and taken him out into a yard on a neighboring street to play with friends, and who within just five minutes finds herself standing over the lifeless body of her child who has been hit by shrapnel from a mine. I am sure that no one could remain indifferent to such a tragedy.
It is time for us to stop regarding the issue of dialogue between civilizations as an abstract matter. We must realize that the lives of a huge number of people are behind of this problem. Of course, first of all we need to reject the policy of double standards and false stereotypes. It is unacceptable to speak of common mankind civilization as a civilization created by just some chosen peoples.
In society there are always forces at work, which pull us towards commercial values and weaken our inclination towards the values of altruism. At its current stage of development, now more than ever before humankind is in need of new spiritual inspiration.
Throughout its history, as a country located on the Great Silk Road, Azerbaijan has contributed to the creation of atmosphere of the highest tolerance. This has made its mark on both our culture and society, and can still be seen in our society even today. Baku is a unique city. Its Muslim mosque and Fire-Worshipers’ Temple, Catholic church and synagogue, Orthodox church and Protestant church have stood side by side here for many years. By virtue of their geographical proximity alone they continue to show that it is possible for them to co-exist amid a high level of tolerance and the fellowship of the fundamental values of all religions with common human values. These are not merely individual episodes in history. This year we opened a new Catholic Church. Along with the restoration of mosques and churches, which are historic monuments, we continue building new ones.
The Orthodox Church known in Baku as the “Church of the Myrrh-Bearers” was built with money donated by the Azerbaijani oil magnate Haji Zeynalabdin Tagiyev, and was restored a few years ago with money given by another Azerbaijani businessman. Baku has been visited by the Pope John Paul II and the Patriarch of All Russia, Alexei II. At the same time, there are organized meetings of the countries, which are members of Organization of the Islamic Conference. All this confirms a simple truth.
All great religions have one goal, and one motivation. We may call God by different names, pray to him in different languages, and build different buildings devoted to Him, but we do so for one reason. God is one for all of us. And however trite it may sound, the common human values which are enshrined in every religion are also the same. These are the values which aim to unite and reconcile people. In this case it is inadmissible for religion to be used as a tool to stir up conflict and confrontations.
Speaking about the status of women in modern society, it should be noted that every country is following its own development path, and has its own unique characteristics. Today in Azerbaijan we are justifiably proud of the role which women play in our society.
In 1918 the Declaration of Independence of the first parliamentary republic in the East provided the Azerbaijani women the right to vote and to be elected. Having gained access to education at the beginning of the twentieth century, they achieved gender equality in not only secondary, but also higher education.
Today the women are represented in management, in the legal and judicial systems, and actively participate in public and political life of our country. They make up 71% of teachers in comprehensive schools, 61% of doctors and 50% of scientists. The women of Azerbaijan have traveled this road for 90 years. At the same time they also managed to make a worthy contribution into preservation of family values. Thus, Azerbaijan, which unites in itself the values of the East and the West, can serve as an example in gender issues.
We, women, usually face two types of models. It is considered that the woman of the Orient is more tied to the family, whereas the woman of the Occident is striving for the higher position in the society. However, both models do not correspond to the reality. I think that in the course of history both eastern and western women have reached such achievements that could be useful for all of us. If we manage to distance ourselves from those false stereotypes it will be helpful for both Orient and Occident.
There are a big number of women`s organizations in the world. They deal with the solution of many problems, carry out many actions and serve the improvement of the position of women in the society. These organizations have achieved a big success. Feminism today should bear the main burden in organizing the dialogue between the cultures and the civilizations. I call the competent women`s organizations, having a big experience, to be more active in this field.
I take this opportunity, provided to me by this conference, and address personally all first ladies, who have accepted our invitation and come to the Conference.
We know that every first lady is known in her country as the person who pays attention to the science, culture and education. Everybody is aware of the activities of the first ladies in the solution of the social problems. I am sure that all of you implement in your country many projects and make every effort for the realization of various humanitarian initiatives. I think that in case first ladies support the dialogue of civilizations it will result in considerable positive changes and will raise the problem of dialogue to a new level. I hope that the Baku Forum will become a traditional one in the future and may create opportunities for the realization of ideas and goals of all of us in forming a useful dialogue.
There is another urgent problem. Today we sometimes become the object of manipulations and perceive the real developments in such a way as they are presented in news reports. The stereotypes influence our consciousness coming from TV screens and mass media.
I would like to call on all journalists from the tribune of the Conference, especially female journalists. The real events taking place nowadays in the world and the way they are reflected in mass media depend on the position of the journalists, of TV channel or of a concrete political order. Every journalist should realize the consequences of the creation of any negative image in the social consciousness. A cartoon, article or video material insulting the believers irrespective of their faith is a blatant violation of journalistic and human ethics. It conforms to neither the system of human values, nor the journalistic ethics.
Dear visitors,
The power of women is based on such simple things as the sense of good, love and charity. One cannot underestimate the power of such force. The worthy contribution of this strong factor into the dialogue between the cultures and the civilizations depends on us.