UNESCO-nun qərargahında “Azərbaycanın xoşməramlı mələkləri” adlı konsert proqramı
Mayın 20-də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Parisdə, UNESCO-nun qərargahında xoşməramlı səfirlərin illik yığıncağı çərçivəsində ölkəmizin gənc istedadlarının “Azərbaycanın xoşməramlı mələkləri” adlı konsert proqramı təqdim edilib.
Konsert proqramından əvvəl Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva çıxış edib:
- Hörmətli baş direktor!
Əlahəzrətlər!
Zati-aliləri!
Mən bu Azərbaycan gecəsinə gəlmiş bütün qonaqları salamlamaq istəyirəm. Burada Azərbaycanın mədəniyyəti nümayiş etdiriləcəkdir. Mən bu fürsəti yaratdığına görə YUNESKO-ya xüsusi minnətdarlığımı bildirirəm. Zati-aliləri cənab Koişiro Matsuuraya təşəkkürümü bildirirəm ki, bu tədbirin keçirilməsi mümkün olmuşdur və bütün hazırlıq işləri görülmüşdür.
Cənab Matsuuranın ölkəmizə səfəri hamımızın yadındadır. O, yeni xalça muzeyinin təməlqoyma mərasimində iştirak etmiş, eyni zamanda, tikintisi gedən Beynəlxalq Muğam Mərkəzi ilə tanış olmuşdur. Cənab Matsuura, bütün təşəbbüslərimizə verdiyiniz dəstəyə görə biz Sizə minnətdarıq.
Hörmətli dostlar, mən Azərbaycanı YUNESKO-da yenidən təqdim etməyimə çox şadam. İki il öncə burada Azərbaycan gününün keçirilməsindən sonra ölkəmizdə bir çox dəyişikliklər baş vermişdir. Son illər ərzində Azərbaycanın iqtisadi artımı dünyada ən yüksək səviyyədədir. Dörd ildə ümumi daxili məhsulun artımı 96 faiz olmuşdur. Bizim dövlət büdcəmiz təqribən 10 dəfə artmışdır. Bu müddət ərzində ölkə daxilində 600 mindən çox iş yeri açılmışdır və biz çox şadıq ki, işsizlik azalmışdır, yoxsulluğun səviyyəsi 49 faizdən 2008-ci ildə 16 faizə düşmüşdür. Bütün bunlar ölkəmizdə iqtisadi və sosial islahatların həyata keçirilməsinin nəticəsidir. Bu uğurlar sosial həyatımızla bağlı müxtəlif proqramların həyata keçirilməsinə imkan yaratmışdır. Yeni yollar çəkilir, tikinti işləri aparılır, ölkəmizdə bir çox sosial infrastruktur yaradılır. 1300 yeni məktəb tikilmiş, bundan əlavə kitabxanalar, yeni tibb ocaqları, xəstəxanalar açılmışdır.
Biz gənclərin məsələlərinə də xüsusi diqqət yetiririk. Milli təhsil sistemimizi inkişaf etdiririk ki, Azərbaycanda ən müasir standartlar tətbiq olunsun. Hər il biz gənclərimizin dünyanın nüfuzlu təhsil ocaqlarında təhsil almaları üçün təqaüdlər proqramını həyata keçiririk. Eyni zamanda, inanırıq ki, informasiya texnologiyalarına çıxışın təmin edilməsi vacibdir. Ona görə də bizim məqsədimiz hər bir məktəbdə uşaqlarımız üçün kompyuterlərdən istifadəni və internetə çıxışı təmin etməkdir. Hesab edirəm ki, ən yaxşı sərmayə gələcək nəsillərimizin təhsilinə yönəldilən sərmayədir.
Bu gün Azərbaycanda elm sahəsində də islahatlar aparılır və çalışırıq ki, bizim elmi ictimaiyyətimiz bütün beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiya etsin. Bununla bağlı aprel ayında xüsusi dövlət komissiyası yaradılmışdır. Son illər ərzində biz öz mədəni və tarixi irsimizin qorunması üçün bir çox işlər görmüşük. Azərbaycan qədim ölkədir, onun zəngin mədəni irsi var. Əsrlər boyu ölkəmiz Şərqlə Qərb arasında körpü rolunu oynamışdır. Hazırda tarixi abidələr, bütün teatrlar və muzeylər bərpa olunur və digər işlərin də həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Biz tarixi abidələrimizin qorunmasına diqqət yetiririk. Azərbaycan çoxmillətli ölkədir və burada bir çox millətlərə və dinlərə mənsub olan insanlar yaxşı, dinc şəraitdə yaşayırlar. Biz dini dözümlülüyü və digər mədəniyyətlərə dözümlü yanaşmanı təmin edirik. Bir çox sahələrdə biz tərəqqiyə nail olmuşuq və əminəm ki, Azərbaycan düzgün yoldadır.
Buna baxmayaraq, biz bəzi çətinliklərlə də üzləşirik. Mən beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini bir daha ən böyük problemimizə cəlb etmək istəyirəm. Bu da Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsidir. Ərazimizin Ermənistan tərəfindən işğal edilməsinin bizim təhsilimiz, mədəniyyətimiz üçün çox ağrılı nəticələri olmuşdur. İşğal olunmuş ərazilərdə məktəblər, tarixi abidələr, muzeylər yerlə-yeksan edilmişdir. Etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində 1 milyondan çox qaçqın və məcburi köçkün yaranmışdır. Hökumətimiz həmin qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitini yaxşılaşdırmağa çalışır. Planlarımız ondan ibarətdir ki, onların həyat şəraitini daha da yaxşılaşdıraq və indiyədək müvəqqəti məskunlaşdıqları yerlərin tam ləğvinə nail olaq və bunu edirik. Biz bu münaqişənin beynəlxalq hüquq əsasında və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində tezliklə həllinə ümid edirik və qaçqınlar və məcburi köçkünlər öz yurd-yuvalarına qayıtmalıdırlar.
YUNESKO ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlər bizim müstəqilliyimizin bərpa edilməsindən sonra başlanmışdır. Həmin əlaqələr inkişaf etmiş və bunlara əsaslanaraq bir çox layihələr həyata keçirilmişdir. YUNESKO ölkəmizdə görülən işlərə dəstək verir, bir sıra qeyri-maddi və maddi mədəni irs nümunələrimiz YUNESKO-nun siyahılarına daxil edilmişdir. Hazırda biz YUNESKO ilə birgə mühüm təhsil proqramlarını həyata keçiririk. Bu münasibətlərin daha da inkişafını təmin etmək üçün gələcəkdə də əlimizdən gələni edəcəyik.
Yekun olaraq, hörmətli dostlar, mən sizin hamınızı bu gənc ifaçıların, Azərbaycan musiqiçilərinin konsertini dinləməyə dəvət edirəm. Onlar bizim gələcəyimizdir. Hesab edirəm ki, onlar özlüyündə ən gözəl xoşməramlı səfirlərdir və bu gün bizim ənənəvi musiqimizi, tanınmış musiqi əsərlərini ifa edəcəklər.
Çox sağ olun, mən təşkilatçılara bir daha təşəkkür edirəm və sizin ailənizə, özünüzə xoşbəxtlik arzulayıram. Sağ olun.

A concert program called "Azerbaijan's Goodwill Angels" at the UNESCO headquarters
20.05.2008Concert ‘Goodwill angels of Azerbaijan’ by young talents of Azerbaijan was presented on May 20 at UNESCO Office in Paris in frame of the annual sitting of goodwill ambassadors due to support of Heydar Aliyev Foundation.
Prior to the concert, President of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO Mrs Mehriban Aliyeva delivered a speech:
- Dear Mr Director General,
Your Majesties,
I greet all the guests having come to this Azerbaijan soiree. Culture of Azerbaijan will be shown here. I express my special gratitude to UNESCO for creating this opportunity. I express my thanks to His Excellency Mr Koichiro Matsuura that realization of this event was possible and all preparation works have been done.
We all remember the visit of Mr Matsuura to our country. He took part in the ceremony of laying cornerstone for new carpet museum, was familiarized with construction of International Mugham Center. Mr Matsuura, we are grateful to You for supporting all our initiatives.
Dear friends, I am very glad to present Azerbaijan in UNESCO again. A lot of changes happened in our country after Day of Azerbaijan was held here 2 years ago. Economic growth of Azerbaijan for past years is in the highest level in the world. GDP increased 96% for 4 years. Our state budget has grown about 10 times. Over 600,000 workplaces have been opened during this time and we are much glad that unemployment has decreased, poverty dropped from 49% to 16% in 2008. All this are result of implementation of economic and political reforms in our country. These successes have assured implementation of different programs in social sphere. New roads are built, construction carried out, a number of social infrastructure is created in our country. 1300 new schools have been built, libraries, new medical centers, hospitals opened.
We render special attention to the youth issues too. We develop our national education system to apply the very modern standards in Azerbaijan. We yearly implement the scholarship program to assure education of our youth in influential education centers across the world. We believe access to information technologies must be assured. We therefore aim to assure use of computer and access to Internet of our children in every school. I consider the best investment is the one directed to education of our future generations.
Today reforms are carried out in Azerbaijan in field of science too and we try to integrate our scientific community into the international one. Special state commission was created for it in April. Lately we have done a lot of works for protection of our cultural and historical heritage. Azerbaijan is ancient country with rich cultural heritage. Our country was the bridge throughout the centuries between East and West. At present, historical monuments, all theaters and museums are restored and other works will be performed too. We pay attention to safeguarding of our historical monuments. Azerbaijan is the multinational country and people representing a lot of nations and religions live here in peace. We assure religious tolerance and tolerant approach to other cultures. We have achieved progress in many fields and I believe Azerbaijan is in the right way.
However, we have some difficulties. I want to attract attention of international community to our biggest problem once again. This is Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict. Occupation of our territory by Armenia had very painful results for our education, culture. Schools, historical sites, museums in occupied territories have completely been devastated. As a result of ethnic cleansing policy over a million of refugees and IDPs have been created. Our government tries to improve life conditions of those refugees and IDPs. We plan to improve their life conditions and achieve full annulment of places they were inhabited so far and we are doing it. We hope this conflict will soon be settled in base of international law and within territorial integrity of Azerbaijan and refugees and IDPs must go back to their native places.
Relations between UNESCO and Azerbaijan started after restoration of our independence. Those relations have developed and in base of them many projects have been executed. UNESCO backs works done in our country, some of our tangible and intangible cultural heritage samples have been included in the UNESCO lists. We are implementing now important education programs with UNESCO. To assure further development of these ties we will do our best in future too.
Finally, dear friends, I invite you all to listen to the concert of these young performers, Azerbaijani musicians. They are our future. I think they are the most beautiful goodwill ambassadors and today they will perform our traditional music, famous compositions.
Thank you so much, I again express gratitude to the organizers and wish happiness to your family and yourself. Thank you.