UNESCO-nun qərargahında “Azərbaycanın xoşməramlı mələkləri” adlı konsert proqramı
20.05.2008Mayın 20-də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Parisdə, UNESCO-nun qərargahında xoşməramlı səfirlərin illik yığıncağı çərçivəsində ölkəmizin gənc istedadlarının “Azərbaycanın xoşməramlı mələkləri” adlı konsert proqramı təqdim edilib.
Konsert proqramından əvvəl Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva çıxış edib:
- Hörmətli baş direktor!
Əlahəzrətlər!
Zati-aliləri!
Mən bu Azərbaycan gecəsinə gəlmiş bütün qonaqları salamlamaq istəyirəm. Burada Azərbaycanın mədəniyyəti nümayiş etdiriləcəkdir. Mən bu fürsəti yaratdığına görə YUNESKO-ya xüsusi minnətdarlığımı bildirirəm. Zati-aliləri cənab Koişiro Matsuuraya təşəkkürümü bildirirəm ki, bu tədbirin keçirilməsi mümkün olmuşdur və bütün hazırlıq işləri görülmüşdür.
Cənab Matsuuranın ölkəmizə səfəri hamımızın yadındadır. O, yeni xalça muzeyinin təməlqoyma mərasimində iştirak etmiş, eyni zamanda, tikintisi gedən Beynəlxalq Muğam Mərkəzi ilə tanış olmuşdur. Cənab Matsuura, bütün təşəbbüslərimizə verdiyiniz dəstəyə görə biz Sizə minnətdarıq.
Hörmətli dostlar, mən Azərbaycanı YUNESKO-da yenidən təqdim etməyimə çox şadam. İki il öncə burada Azərbaycan gününün keçirilməsindən sonra ölkəmizdə bir çox dəyişikliklər baş vermişdir. Son illər ərzində Azərbaycanın iqtisadi artımı dünyada ən yüksək səviyyədədir. Dörd ildə ümumi daxili məhsulun artımı 96 faiz olmuşdur. Bizim dövlət büdcəmiz təqribən 10 dəfə artmışdır. Bu müddət ərzində ölkə daxilində 600 mindən çox iş yeri açılmışdır və biz çox şadıq ki, işsizlik azalmışdır, yoxsulluğun səviyyəsi 49 faizdən 2008-ci ildə 16 faizə düşmüşdür. Bütün bunlar ölkəmizdə iqtisadi və sosial islahatların həyata keçirilməsinin nəticəsidir. Bu uğurlar sosial həyatımızla bağlı müxtəlif proqramların həyata keçirilməsinə imkan yaratmışdır. Yeni yollar çəkilir, tikinti işləri aparılır, ölkəmizdə bir çox sosial infrastruktur yaradılır. 1300 yeni məktəb tikilmiş, bundan əlavə kitabxanalar, yeni tibb ocaqları, xəstəxanalar açılmışdır.
Biz gənclərin məsələlərinə də xüsusi diqqət yetiririk. Milli təhsil sistemimizi inkişaf etdiririk ki, Azərbaycanda ən müasir standartlar tətbiq olunsun. Hər il biz gənclərimizin dünyanın nüfuzlu təhsil ocaqlarında təhsil almaları üçün təqaüdlər proqramını həyata keçiririk. Eyni zamanda, inanırıq ki, informasiya texnologiyalarına çıxışın təmin edilməsi vacibdir. Ona görə də bizim məqsədimiz hər bir məktəbdə uşaqlarımız üçün kompyuterlərdən istifadəni və internetə çıxışı təmin etməkdir. Hesab edirəm ki, ən yaxşı sərmayə gələcək nəsillərimizin təhsilinə yönəldilən sərmayədir.
Bu gün Azərbaycanda elm sahəsində də islahatlar aparılır və çalışırıq ki, bizim elmi ictimaiyyətimiz bütün beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiya etsin. Bununla bağlı aprel ayında xüsusi dövlət komissiyası yaradılmışdır. Son illər ərzində biz öz mədəni və tarixi irsimizin qorunması üçün bir çox işlər görmüşük. Azərbaycan qədim ölkədir, onun zəngin mədəni irsi var. Əsrlər boyu ölkəmiz Şərqlə Qərb arasında körpü rolunu oynamışdır. Hazırda tarixi abidələr, bütün teatrlar və muzeylər bərpa olunur və digər işlərin də həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Biz tarixi abidələrimizin qorunmasına diqqət yetiririk. Azərbaycan çoxmillətli ölkədir və burada bir çox millətlərə və dinlərə mənsub olan insanlar yaxşı, dinc şəraitdə yaşayırlar. Biz dini dözümlülüyü və digər mədəniyyətlərə dözümlü yanaşmanı təmin edirik. Bir çox sahələrdə biz tərəqqiyə nail olmuşuq və əminəm ki, Azərbaycan düzgün yoldadır.
Buna baxmayaraq, biz bəzi çətinliklərlə də üzləşirik. Mən beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini bir daha ən böyük problemimizə cəlb etmək istəyirəm. Bu da Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsidir. Ərazimizin Ermənistan tərəfindən işğal edilməsinin bizim təhsilimiz, mədəniyyətimiz üçün çox ağrılı nəticələri olmuşdur. İşğal olunmuş ərazilərdə məktəblər, tarixi abidələr, muzeylər yerlə-yeksan edilmişdir. Etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində 1 milyondan çox qaçqın və məcburi köçkün yaranmışdır. Hökumətimiz həmin qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitini yaxşılaşdırmağa çalışır. Planlarımız ondan ibarətdir ki, onların həyat şəraitini daha da yaxşılaşdıraq və indiyədək müvəqqəti məskunlaşdıqları yerlərin tam ləğvinə nail olaq və bunu edirik. Biz bu münaqişənin beynəlxalq hüquq əsasında və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində tezliklə həllinə ümid edirik və qaçqınlar və məcburi köçkünlər öz yurd-yuvalarına qayıtmalıdırlar.
YUNESKO ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlər bizim müstəqilliyimizin bərpa edilməsindən sonra başlanmışdır. Həmin əlaqələr inkişaf etmiş və bunlara əsaslanaraq bir çox layihələr həyata keçirilmişdir. YUNESKO ölkəmizdə görülən işlərə dəstək verir, bir sıra qeyri-maddi və maddi mədəni irs nümunələrimiz YUNESKO-nun siyahılarına daxil edilmişdir. Hazırda biz YUNESKO ilə birgə mühüm təhsil proqramlarını həyata keçiririk. Bu münasibətlərin daha da inkişafını təmin etmək üçün gələcəkdə də əlimizdən gələni edəcəyik.
Yekun olaraq, hörmətli dostlar, mən sizin hamınızı bu gənc ifaçıların, Azərbaycan musiqiçilərinin konsertini dinləməyə dəvət edirəm. Onlar bizim gələcəyimizdir. Hesab edirəm ki, onlar özlüyündə ən gözəl xoşməramlı səfirlərdir və bu gün bizim ənənəvi musiqimizi, tanınmış musiqi əsərlərini ifa edəcəklər.
Çox sağ olun, mən təşkilatçılara bir daha təşəkkür edirəm və sizin ailənizə, özünüzə xoşbəxtlik arzulayıram. Sağ olun.

Концертная программа «Ангелы доброй воли Азербайджана» в штаб-квартире ЮНЕСКО
20.05.200820 мая в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже в рамках ежегодного собрания послов доброй воли при поддержке Фонда Гейдара Алиева была представлена концертная программа юных талантов под названием «Ангелы доброй воли Азербайджана».
Перед началом концертной программой выступила Президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева:
- Уважаемый генеральный директор!
Ваши высочества!
Ваши превосходительства!
Я хочу поприветствовать всех гостей, пришедших на этот вечер Азербайджана. Здесь будет продемонстрирована азербайджанская культура. Я выражаю ЮНЕСКО особую признательность за предоставленную возможность. Благодарю Его превосходительство господина Коиширо Мацууру за то, что стало возможным проведение данного мероприятия, была проделана вся подготовительная работа.
Все мы помним визит господина Мацууры в нашу страну. Он участвовал в церемонии закладки фундамента нового Музея ковра, а также ознакомился со строящимся Международным центром мугама. Господин Мацуура, мы благодарны Вам за поддержку, которую Вы оказываете всем нашим инициативам.
Уважаемые друзья, я очень рада вновь представить Азербайджан в ЮНЕСКО. После того, как два года назад здесь были проведены Дни Азербайджана, в нашей стране произошли многие перемены. В последние годы экономический рост Азербайджана находится на самом высоком уровне в мире. За четыре года рост внутреннего валового продукта составил 96 процентов. Наш государственный бюджет увеличился примерно в 10 раз. За этот период в стране было открыто более 600 тысяч рабочих мест, и мы очень рады, что сократилась безработица, уровень бедности снизился с 49 до 16 процентов в 2008 году. Все это является результатом проведения в нашей стране экономических и социальных реформ. Эти успехи способствовали реализации различных программ, касающихся нашей социальной жизни. Прокладываются новые дороги, ведется строительство, в нашей стране создается много объектов социальной инфраструктуры. Построены 1300 новых школ, кроме того, открыты библиотеки, новые медицинские учреждения, больницы.
Мы уделяем особое внимание и молодежным вопросам. Развиваем нашу национальную систему образования с тем, чтобы внедрять в Азербайджане самые современные стандарты. Ежегодно мы реализуем программу стипендий для того, чтобы наша молодежь обучалась в престижных учебных заведениях мира. Мы также убеждены, что обеспечение доступа к информационным технологиям имеет большое значение. Поэтому наша цель заключается в том, чтобы в каждой школе обеспечить нашим детям возможность пользоваться компьютерами и выход в Интернет. Я считаю, что лучшей инвестицией является инвестиция, вложенная в образование будущих поколений.
Сегодня реформы в Азербайджане проводятся и в научной сфере. Мы стремимся к тому, чтобы наша научная общественность интегрировалась в международную. В этой связи в апреле была создана специальная государственная комиссия. За последние годы мы проделали большую работу для сохранения нашего культурного и исторического наследия. Азербайджан – древняя страна, имеющая богатое культурное наследие. На протяжении столетий наша страна играла роль моста между Востоком и Западом. В настоящее время реставрируются исторические памятники, все театры и музеи, намечены и другие дела. Мы уделяем внимание охране наших памятников истории. Азербайджан – это многонациональная страна, где в условиях мира живут представители различных наций и религий. Мы обеспечиваем религиозную толерантность и терпимое отношение к другим культурам. Мы добились прогресса во многих областях, и я уверена, что Азербайджан находится на верном пути.
Несмотря на это, мы сталкиваемся и с некоторыми трудностями. Я хочу еще раз привлечь внимание международной общественности к самой большой нашей проблеме. Это армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт. Оккупация Арменией нашей территории имела очень тяжелые последствия для нашего образования, культуры. На оккупированных территориях стерты с лица земли школы, исторические памятники, музеи. В результате политики этнической чистки появилось более одного миллиона беженцев и вынужденных переселенцев. Наше правительство стремится улучшить условия жизни этих беженцев и вынужденных переселенцев. Наши планы заключаются в том, чтобы еще более улучшить условия их жизни, полностью ликвидировать места, где они временно размещались, и мы делаем это. Мы надеемся на скорейшее урегулирование этого конфликта на основе международного права и в рамках территориальной целостности Азербайджана. Беженцы и вынужденные переселенцы должны возвратиться к родным очагам.
Отношения между ЮНЕСКО и Азербайджаном зародились после восстановления нашей независимости. Эти связи получили развитие, и, опираясь на них, мы осуществили многие проекты. ЮНЕСКО оказывает поддержку проводимой в нашей стране работе, ряд образцов нематериального и материального культурного наследия азербайджанского народа включен в списки ЮНЕСКО. В настоящее время мы совместно с ЮНЕСКО реализуем важные образовательные программы. Мы и в будущем будем делать все возможное для обеспечения дальнейшего развития этих отношений.
В заключение, уважаемые друзья, я приглашаю всех вас послушать концерт юных исполнителей, азербайджанских музыкантов. Они - наше будущее. Я считаю, что они сами по себе являются прекрасными послами доброй воли, и сегодня они исполнят нашу традиционную музыку, известные музыкальные произведения.
Большое спасибо, я еще раз благодарю организаторов, желаю счастья вашим семьям и вам самим. Спасибо.