20.05.2008Mayın 20-də Parisdə UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik hesabat yığıncağı keçirilib. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva yığıncaqda iştirak edib.
UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva yığıncaqda çıxış edib:
- Sağ olun, əlahəzrət şahzadə, çox xoş qəbulunuza görə sizə minnətdarlığımı bildirirəm.
Hörmətli cənab baş direktor,
Əlahəzrətlər,
Mən bütün hörmətli həmkarlarımı, YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərini görməkdən şadam. Biz burada dostlarımız arasında, YUNESKO-da olmaqdan hər zaman çox şadıq. Mən bu görüşü təşkil etdiyinə görə YUNESKO-nun baş direktoru zati-aliləri cənab Koişiro Matsuuraya xüsusi minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Cənab Matsuuranın bildirdiyi kimi, əfsuslar olsun ki, bizim bu görüşümüz birinci dəfədir dostumuz və həmkarımız Mstislav Rostropoviçsiz baş tutur. Gözəl musiqiçinin vəfatından sonra bu görüş birinci dəfədir ki, keçirilir. O, bütün dünya mədəniyyətinə böyük töhfə vermişdir. Onun vəfatı bütün beynəlxalq ictimaiyyət üçün əvəzsiz itki olmuşdur. Lakin bu, eyni zamanda, bizim həmvətənlərimiz üçün də böyük itkidir. Bu böyük musiqiçinin əbədi xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq, biz ötən ilin dekabrında Bakıda beynəlxalq musiqi festivalını təşkil etmişdik.
2007-ci il Heydər Əliyev Fondu üçün çox məhsuldar bir il olmuşdur. Biz təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində bir neçə layihələri və təşəbbüsləri uğurla həyata keçirmişik. Bir neçə gün bundan öncə Bakıda Heydər Əliyev Fondunun təşkilati dəstəyi ilə YUNESKO-nun Avropada savadlılıq problemlərinə həsr olunmuş konfransı keçirilmişdir. Konfransda milli təhsil sistemlərinin rəhbərləri, habelə Avropanın 30-dan çox ölkəsindən gəlmiş ekspertlər və bir çox nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak edirdilər. Bakıda keçirilmiş konfransda savadlılıq və böyüklər üçün təhsillə bağlı mühüm məsələlər müzakirə olunmuşdur. Bir çox vacib ideyalar səslənmiş və təcrübə mübadiləsi edilmişdir. Heydər Əliyev Fondu olaraq, biz hamı üçün təhsil proqramının uğurla həyata keçirilməsinə töhfə vermişik.
Biz eyni zamanda, böyük məmnuniyyətlə YUNESKO-nun baş direktoru cənab Koişiro Matsuuranın, İordaniyanın əlahəzrət şahzadəsi Ferialın, Hollandiyanın əlahəzrət şahzadəsi Laurentienin və xanım Finnboqadottirin Azərbaycanda konfransda iştirakını alqışladıq. Onlar öz iştirakı ilə bu konfransa xüsusi bir dəyər vermişlər.
YUNESKO-nun ideallarını rəhbər tutaraq, biz hesab edirik ki, çətin vəziyyətlərdə olan ölkələrə yardım göstərməliyik. Mən məmnunluq hissi ilə bildirmək istəyirəm ki, bu ilin fevral ayında Heydər Əliyev Fondu xaricdə özünün ilk layihəsini həyata keçirmişdir. Pakistanın Müzəffərabad şəhərində dəhşətli zəlzələdən sonra biz yerlə-yeksan olmuş qızlar məktəbini yenidən tikmişik. Bu məktəbdə 500-dən çox şagird təhsil ala bilər, onun ümumi sahəsi 2000 kvadratmetrdir. Sinif otaqları, laboratoriyaları, kitabxanası, informasiya texnologiyası otaqları və idman meydançaları ən yüksək müasir tələblərə cavab verir. Pakistandakı məktəb Heydər Əliyev Fondunun xaricdə tikdiyi ilk təhsil ocağı olmuşdur.
Eyni zamanda, Fondumuz Azərbaycanda mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət yetirir. Bununla bağlı biz bənzərsiz musiqi irsimiz olan muğamın və xalq musiqisinin digər nümunələrinin qorunmasına xüsusi səy göstəririk.
YUNESKO-nun baş direktoru cənab Matsuuranın bu yaxınlarda Azərbaycana səfəri zamanı biz Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin tikintisi ilə tanış olduq və eyni zamanda yeni xalça muzeyinin təməlqoyma mərasimində iştirak etdik. Beləliklə, biz Azərbaycanın hər bir vətəndaşı üçün çox vacib olan mədəniyyətimizi təşviq etməyə nail olduq. Mən çox şadam ki, Beynəlxalq Muğam Mərkəzi və yeni xalça muzeyi - hər ikisi Xəzərin sahilində, gözəl bulvarda yerləşir və yaxın dövrdə tikinti işləri başa çatdırılacaqdır.
2007-ci ildə, eyni zamanda, “Muğam” jurnalı da ilk dəfə olaraq çap edildi. Biz eyni zamanda, “Muğam ensiklopediyası”nı həm çap, həm də elektron variantlarda hazırlamışıq. Biz dövri olaraq gənc muğam ifaçıları arasında müsabiqələr də təşkil edirik. Ötən il uğurla təşkil edilmiş müsabiqəyə, demək olar ki, bütün regionlardan 160-a yaxın gənc ifaçını cəlb etdik və yekun mərhələyə 20-yə yaxın ifaçı çıxdı. Onlardan altısına fəxri adlar və mükafatlar verildi.
Hörmətli həmkarlar, YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclası yeni ideyalarımızı və planlarımızı bölüşmək, görülmüş işlər haqqında söhbət üçün yaxşı fürsətdir. Mən nailiyyətlərinizlə bağlı bir daha sizi təbrik etmək istəyirəm və sizə gələcəkdə işlərinizdə uğurlar arzulayıram.
Yekun olaraq, mən bu fürsətdən istifadə edərək, sizin hamınızı Azərbaycan gecəsinə dəvət edirəm. Diqqətinizə görə çox sağ olun.

The annual report session of Goodwill Ambassadors of UNESCO in Paris
The annual report session of Goodwill Ambassadors of UNESCO was held on May 20 in Paris. First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO Mehriban Aliyeva attended the session.
Goodwill Ambassador of UNESCO Mehriban Aliyeva addressed the session:
- Thank You, Your Majesty Princess, I express You my gratitude for very warm reception.
Dear Mr Director General,
Your Majesties,
I am glad to see all my respected colleagues, goodwill ambassadors of UNESCO. We are always very delighted to be here among our friends, at UNESCO. I want to express my special gratitude to Director General of UNESCO His Excellency Mr Koichiro Matsuura for organizing this meeting.
As Mr Matsuura said, unfortunately our present meeting is for the first time taking place without our friend and colleague Mstislav Rostropovich. After death of the wonderful musician this meeting is taking place for the first time. He gave great contribution to the culture of entire world. His death was irreplaceable loss for whole international community. But this is also big loss for our countrymen too. Honoring the immortal memory of this great musician last December we organized international music festival in Baku.
2007 was very fruitful year for Heydar Aliyev Foundation. We successfully implemented several projects and initiatives in field of education, science and culture. A few days ago the conference of UNESCO on literacy problems in Europe was held in Baku due to organizational support of Heydar Aliyev Foundation. Heads of national education systems, experts from over 30 countries of Europe and delegates of a number of influential international organizations were present in the conference. Literacy and important issues concerning adult education were discussed in the conference. A lot of necessary ideas were advanced and experiences exchanged. As Heydar Aliyev Foundation we have given contribution to realization of the Education for All Programme.
At the same time we welcomed participation of Director General of UNESCO Mr Koichiro Matsuura, Her Majesty Princess Feryal of Jordan, Her Majesty Princess of Holland Laurentien and Mrs Finnbogadottir in the conference in Azerbaijan. With their presence they give a special value to this conference.
Governed by UNESCO ideals, we think we must help countries under difficult conditions. I want to mention with pleasure that this February Heydar Aliyev Foundation performed its first project abroad. We have reconstructed the girls school destructed completely after terrible quake in Muzaffarabad City of Pakistan. Over 500 pupils attend this school covering 2000 sq.m. Classrooms, laboratories, library, information technologies rooms and sports grounds meet the highest modern standards. The school in Pakistan was the first educational center Heydar Aliyev Foundation built abroad.
Besides, our foundation pays special attention to development of culture in Azerbaijan. We make special effort towards protection of mugham, our unique music heritage, and other samples of folk music.
During visit recently paid by Director General of UNESCO Mr Koichiro Matsuura to Azerbaijan we were familiarized with construction of International Mugham Center and attended the foundation laying ceremony of new carpet museum. So, we achieved to promote our culture that is very necessary for every citizen of Azerbaijan. I am much glad that International Mugham Center and new carpet museum are located in nice boulevard on the coast of Caspian and construction will end soon.
In 2007, magazine ‘Mugham’ was for the first time published. We have prepared ‘Mugham encyclopedia’ in printed and electron versions. We periodically organize contests of young mugham singers. We involved nearly 160 young singers almost from all regions in the contest we organized last year and about 20 singers reached the final. Honor titles and awards were granted to 6 of them.
Dear colleagues, the annual session of goodwill ambassadors of UNESCO is the good opportunity to share our new ideas and plans, talk about works done. I want to once again congratulate you on your achievements and wish you success.
In the end, taking this opportunity I invite you all to the Azerbaijan soiree. Thank you so much for attention.