20.05.2008Mayın 20-də Parisdə UNESCO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik hesabat yığıncağı keçirilib. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva yığıncaqda iştirak edib.
UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva yığıncaqda çıxış edib:
- Sağ olun, əlahəzrət şahzadə, çox xoş qəbulunuza görə sizə minnətdarlığımı bildirirəm.
Hörmətli cənab baş direktor,
Əlahəzrətlər,
Mən bütün hörmətli həmkarlarımı, YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərini görməkdən şadam. Biz burada dostlarımız arasında, YUNESKO-da olmaqdan hər zaman çox şadıq. Mən bu görüşü təşkil etdiyinə görə YUNESKO-nun baş direktoru zati-aliləri cənab Koişiro Matsuuraya xüsusi minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Cənab Matsuuranın bildirdiyi kimi, əfsuslar olsun ki, bizim bu görüşümüz birinci dəfədir dostumuz və həmkarımız Mstislav Rostropoviçsiz baş tutur. Gözəl musiqiçinin vəfatından sonra bu görüş birinci dəfədir ki, keçirilir. O, bütün dünya mədəniyyətinə böyük töhfə vermişdir. Onun vəfatı bütün beynəlxalq ictimaiyyət üçün əvəzsiz itki olmuşdur. Lakin bu, eyni zamanda, bizim həmvətənlərimiz üçün də böyük itkidir. Bu böyük musiqiçinin əbədi xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq, biz ötən ilin dekabrında Bakıda beynəlxalq musiqi festivalını təşkil etmişdik.
2007-ci il Heydər Əliyev Fondu üçün çox məhsuldar bir il olmuşdur. Biz təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində bir neçə layihələri və təşəbbüsləri uğurla həyata keçirmişik. Bir neçə gün bundan öncə Bakıda Heydər Əliyev Fondunun təşkilati dəstəyi ilə YUNESKO-nun Avropada savadlılıq problemlərinə həsr olunmuş konfransı keçirilmişdir. Konfransda milli təhsil sistemlərinin rəhbərləri, habelə Avropanın 30-dan çox ölkəsindən gəlmiş ekspertlər və bir çox nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak edirdilər. Bakıda keçirilmiş konfransda savadlılıq və böyüklər üçün təhsillə bağlı mühüm məsələlər müzakirə olunmuşdur. Bir çox vacib ideyalar səslənmiş və təcrübə mübadiləsi edilmişdir. Heydər Əliyev Fondu olaraq, biz hamı üçün təhsil proqramının uğurla həyata keçirilməsinə töhfə vermişik.
Biz eyni zamanda, böyük məmnuniyyətlə YUNESKO-nun baş direktoru cənab Koişiro Matsuuranın, İordaniyanın əlahəzrət şahzadəsi Ferialın, Hollandiyanın əlahəzrət şahzadəsi Laurentienin və xanım Finnboqadottirin Azərbaycanda konfransda iştirakını alqışladıq. Onlar öz iştirakı ilə bu konfransa xüsusi bir dəyər vermişlər.
YUNESKO-nun ideallarını rəhbər tutaraq, biz hesab edirik ki, çətin vəziyyətlərdə olan ölkələrə yardım göstərməliyik. Mən məmnunluq hissi ilə bildirmək istəyirəm ki, bu ilin fevral ayında Heydər Əliyev Fondu xaricdə özünün ilk layihəsini həyata keçirmişdir. Pakistanın Müzəffərabad şəhərində dəhşətli zəlzələdən sonra biz yerlə-yeksan olmuş qızlar məktəbini yenidən tikmişik. Bu məktəbdə 500-dən çox şagird təhsil ala bilər, onun ümumi sahəsi 2000 kvadratmetrdir. Sinif otaqları, laboratoriyaları, kitabxanası, informasiya texnologiyası otaqları və idman meydançaları ən yüksək müasir tələblərə cavab verir. Pakistandakı məktəb Heydər Əliyev Fondunun xaricdə tikdiyi ilk təhsil ocağı olmuşdur.
Eyni zamanda, Fondumuz Azərbaycanda mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət yetirir. Bununla bağlı biz bənzərsiz musiqi irsimiz olan muğamın və xalq musiqisinin digər nümunələrinin qorunmasına xüsusi səy göstəririk.
YUNESKO-nun baş direktoru cənab Matsuuranın bu yaxınlarda Azərbaycana səfəri zamanı biz Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin tikintisi ilə tanış olduq və eyni zamanda yeni xalça muzeyinin təməlqoyma mərasimində iştirak etdik. Beləliklə, biz Azərbaycanın hər bir vətəndaşı üçün çox vacib olan mədəniyyətimizi təşviq etməyə nail olduq. Mən çox şadam ki, Beynəlxalq Muğam Mərkəzi və yeni xalça muzeyi - hər ikisi Xəzərin sahilində, gözəl bulvarda yerləşir və yaxın dövrdə tikinti işləri başa çatdırılacaqdır.
2007-ci ildə, eyni zamanda, “Muğam” jurnalı da ilk dəfə olaraq çap edildi. Biz eyni zamanda, “Muğam ensiklopediyası”nı həm çap, həm də elektron variantlarda hazırlamışıq. Biz dövri olaraq gənc muğam ifaçıları arasında müsabiqələr də təşkil edirik. Ötən il uğurla təşkil edilmiş müsabiqəyə, demək olar ki, bütün regionlardan 160-a yaxın gənc ifaçını cəlb etdik və yekun mərhələyə 20-yə yaxın ifaçı çıxdı. Onlardan altısına fəxri adlar və mükafatlar verildi.
Hörmətli həmkarlar, YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik iclası yeni ideyalarımızı və planlarımızı bölüşmək, görülmüş işlər haqqında söhbət üçün yaxşı fürsətdir. Mən nailiyyətlərinizlə bağlı bir daha sizi təbrik etmək istəyirəm və sizə gələcəkdə işlərinizdə uğurlar arzulayıram.
Yekun olaraq, mən bu fürsətdən istifadə edərək, sizin hamınızı Azərbaycan gecəsinə dəvət edirəm. Diqqətinizə görə çox sağ olun.

Ежегодное отчетное собрание послов доброй воли ЮНЕСКО в Париже
20 мая в Париже состоялось ежегодное отчетное собрание послов доброй воли ЮНЕСКО. В нем приняла участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева.
Посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева выступила на собрании:
- Спасибо, ваше высочество, принцесса, я признательна вам за радушный прием.
Уважаемый господин генеральный директор,
Ваши высочества,
Я рада видеть всех моих уважаемых коллег, послов доброй воли ЮНЕСКО. Мы всегда очень рады находиться здесь, в ЮНЕСКО, среди наших друзей. Хочу выразить генеральному директору ЮНЕСКО его превосходительству господину Коиширо Мацууре особую признательность за организацию нынешней встречи.
Как отметил господин Мацуура, к сожалению, эта встреча впервые проходит без нашего друга и коллеги Мстислава Ростроповича. Мы впервые встречаемся после кончины прекрасного музыканта. Он внес большой вклад в мировую культуру. Его кончина явилась невосполнимой утратой для всей международной общественности. Это также большая утрата для наших соотечественников. В знак уважения к вечной памяти этого великого музыканта мы организовали в декабре прошлого года в Баку международный музыкальный фестиваль.
2007 год был очень плодотворным для Фонда Гейдара Алиева. Мы успешно реализовали ряд проектов и инициатив в области образования, науки и культуры. Несколько дней назад в Баку при организационной поддержке Фонда Гейдара Алиева была проведена конференция ЮНЕСКО, посвященная проблемам грамотности в Европе. В ее работе приняли участие руководители национальных систем образования, а также эксперты из более 30 европейских стран, представители многих влиятельных международных организаций. На состоявшейся в Баку конференции обсуждались важные вопросы, связанные с грамотностью и образованием для взрослых. Прозвучал целый ряд важных идей, был проведен обмен мнениями. Фонд Гейдара Алиева внес вклад в успешную реализацию программы «Образование для всех».
Мы одновременно с большой радостью приветствовали участие в конференции генерального директора ЮНЕСКО господина Коиширо Мацууры, ее высочества принцессы Иордании Фарьяль, ее высочества принцессы Голландии Лаурентин и госпожи Финнбогадоттир. Своим участием они придали этой конференции особую значимость.
Руководствуясь идеалами ЮНЕСКО, мы считаем, что должны оказывать помощь странам, находящимся в трудном положении. С чувством удовлетворения хочу сообщить, что в феврале этого года Фонд Гейдара Алиева реализовал свой первый проект за рубежом. После страшного землетрясения в пакистанском городе Музаффарабад мы вновь отстроили разрушенную до основания школу для девушек. В этой школе могут получать образование более 500 учащихся, ее общая площадь составляет 2000 квадратных метров. Классные комнаты, лаборатории, библиотека, кабинеты информатики и спортивные площадки отвечают самым высоким современным требованиям. Школа в Пакистане стала первым учебным заведением, построенным Фондом Гейдара Алиева за рубежом.
Одновременно наш Фонд уделяет особое внимание развитию культуры в Азербайджане. В связи с этим мы прилагаем особые усилия для сохранения мугама, являющегося нашим неподражаемым музыкальным наследием, и других образцов народной музыки.
Во время недавнего визита генерального директора ЮНЕСКО господина Мацууры в Азербайджан мы ознакомились со строительством Международного центра мугама, а также присутствовали на церемонии закладки фундамента нового музея ковра. Таким образом мы поощряем и пропагандируем нашу культуру, которая очень важна для каждого гражданина Азербайджана. Я очень рада, что Международный центр мугама и новый музей ковра расположены на берегу Каспия, прекрасном бульваре, и строительные работы в скором времени завершатся.
Одновременно в 2007 году впервые был издан журнал «Мугам». Кроме того, мы подготовили как печатный, так и электронный варианты «Энциклопедии мугама». Мы периодически организуем конкурсы молодых исполнителей мугама. На конкурс, успешно организованный в минувшем году, мы привлекли около 160 молодых исполнителей, можно сказать, из всех регионов, примерно 20 человек вышли в заключительный этап. Шестеро из них получили почетные звания и премии.
Уважаемые коллеги, ежегодное собрание послов доброй воли ЮНЕСКО является хорошей возможностью для того, чтобы поделиться новыми идеями и планами, поговорить о проделанной работе. Хочу еще раз поздравить вас с вашими достижениями и пожелать вам успехов в будущем.