Binə məscidi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yenidən bərpa edilib
15.06.2006Azərbaycan Prezidenti əsrin əvvəllərində inşa edilmiş və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə bərpa işləri artıq başa çatdırılmış Binə məscidi ilə də tanış oldu.
Məscidin axundu Prezident İlham Əliyevə müqəddəs Qurani-Kərim təqdim etdi.
Prezident İlham Əliyev burada görülmüş işləri yüksək qiymətləndirərək dedi ki, məscidin memarlığı da çox gözəldir. Vaxtilə də gözəl tikilibdir. Həm işıqlıdır, həm də gözəl arxitekturası var, hündürdür. Bütün parametrlər dəqiqdir. Çox ağılla tikilib. İndi biz buna yeni həyat veririk. Bizdən sonrakılar da bunu yenidən təmir edəcəklər.
Mehriban xanım Əliyeva Prezidentə müraciətlə dedi ki, məscid Azərbaycanın tarixi abidələri siyahısına salınıbdır. Ona görə də, Sizin icazənizlə, bu barədə sənədi məscidin axunduna təqdim etmək istəyirəm. Səlim Müslüm məscidi artıq tarixi abidə kimi dövlət tərəfindən qorunur.
Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, indi məscid artıq qanuni şəkildə tarixi abidədir.
Din xadimləri dinimizə, müqəddəs ibadətgahlarımıza göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlət başçısına və xanımına razılıqlarını bildirdilər, onlara xalqımızın firavanlığı, vətənimizin çiçəklənməsi, tərəqqisi naminə ən xoş arzularını yetirdilər, ulu öndər Heydər Əliyevin ruhuna dua etdilər.

Фонд Гейдара Алиева восстановил мечеть в Бина
Президент Азербайджана Ильхам Алиев ознакомился с построенной в начале минувшего столетия в поселке Бина мечетью, где по инициативе президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой уже завершились реставрационные работы.
Ахунд мечети преподнес Президенту Ильхаму Алиеву священный Коран.
Президент Ильхам Алиев, высоко оценив проделанную здесь работу, сказал: Прекрасна и архитектура мечети. В свое время она была превосходно построена. Здание светлое, высокое, с красивой архитектурой. Все параметры точны. Построено с умом. Сегодня мы даем мечети новую жизнь. И после нас она будет ремонтироваться.
Мехрибан ханум Алиева, обращаясь к Президенту, сказала: Мечеть включена в список исторических памятников Азербайджана. Поэтому, с Вашего разрешения, хочу передать документ об этом ахунду мечети. Мечеть Салима Муслима уже охраняется государством как исторический памятник.
Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что отныне мечеть уже является законным историческим памятником.
Религиозные деятели выразили Президенту Ильхаму Алиеву и его супруге признательность за внимание и заботу о нашей религии, святынях, передали им самые добрые пожелания во имя благополучия нашего народа, процветания Родины, прочитали молитву за упокой души великого лидера Гейдара Алиева.