Binə məscidi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yenidən bərpa edilib
Azərbaycan Prezidenti əsrin əvvəllərində inşa edilmiş və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə bərpa işləri artıq başa çatdırılmış Binə məscidi ilə də tanış oldu.
Məscidin axundu Prezident İlham Əliyevə müqəddəs Qurani-Kərim təqdim etdi.
Prezident İlham Əliyev burada görülmüş işləri yüksək qiymətləndirərək dedi ki, məscidin memarlığı da çox gözəldir. Vaxtilə də gözəl tikilibdir. Həm işıqlıdır, həm də gözəl arxitekturası var, hündürdür. Bütün parametrlər dəqiqdir. Çox ağılla tikilib. İndi biz buna yeni həyat veririk. Bizdən sonrakılar da bunu yenidən təmir edəcəklər.
Mehriban xanım Əliyeva Prezidentə müraciətlə dedi ki, məscid Azərbaycanın tarixi abidələri siyahısına salınıbdır. Ona görə də, Sizin icazənizlə, bu barədə sənədi məscidin axunduna təqdim etmək istəyirəm. Səlim Müslüm məscidi artıq tarixi abidə kimi dövlət tərəfindən qorunur.
Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, indi məscid artıq qanuni şəkildə tarixi abidədir.
Din xadimləri dinimizə, müqəddəs ibadətgahlarımıza göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlət başçısına və xanımına razılıqlarını bildirdilər, onlara xalqımızın firavanlığı, vətənimizin çiçəklənməsi, tərəqqisi naminə ən xoş arzularını yetirdilər, ulu öndər Heydər Əliyevin ruhuna dua etdilər.

The Bina Mosque was restored by the Heydar Aliyev Foundation
15.06.2006The Azeri President was familiarized with Bina Mosque built in early the century and rehabilitated by initiative of President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva.
Akhund of the mosque presented Koran to President Aliyev.
President Ilham Aliyev highly valued works done here, the architectural style as well. The President said: it was gracefully built in due time. It is light, has lovely architecture. All parameters are exact. It has been built wisely. We are reviving this and future generations will repair it again.
Applying to the President Mrs Aliyeva said: the mosque is included in list of historical monuments of Azerbaijan. That is why with Your permission I want to present a document on this to the akhund of the mosque. Selim Muslum Mosque is already protected by state as historical monument.
The President said the mosque is legally historical monument.
Religious figures expressed satisfaction to the President and his spouse for attention and care shown to our religion, saint sanctuaries, expressed best wishes for prosperity of our nation, progress of country, said prayer for soul of genius leader Heydar Aliyev.