UNESCO-nun “Avropada subregional çərçivədə savadlılıq problemlərinə baxış: tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması və innovativ yanaşmaların tətbiqinə dəstək” mövzusunda konfransı
14.05.2008Mayın 14-də Bakıda, “Gülüstan” sarayında Dünyada Savadlılığın Dəstəklənməsi üzrə UNESCO-nun Regional Konfransları silsiləsindən “Avropada subregional çərçivədə savadlılıq problemlərinə baxış: tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması və innovativ yanaşmaların tətbiqinə dəstək” mövzusunda konfransı başlayıb.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva açılış mərasimində çıxış edib:
- Cənab UNESCO-nun baş direktoru!
Mən Avropada savadlılığın dəstəklənməsi mövzusunda YUNESKO-nun regional konfransının bütün iştirakçılarını və qonaqlarını səmimiyyətlə salamlayıram. Hamıya “Azərbaycana xoş gəlmisiniz deyirəm!”
YUNESKO-nun təhsilin inkişafı sahəsindəki fəaliyyəti bütün dünyada yüksək dəyərləndirilir. Mən bu fürsətdən istifadə edərək, YUNESKO-nun baş direktoru cənab Koişiro Matsuuraya elm, təhsil və mədəniyyətə dəstək sahəsində yorulmaz və hərtərəfli fəaliyyətinə və ölkələr arasında əməkdaşlığın qurulmasında göstərdiyi xidmətlərə görə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Eyni zamanda, mən məmnunluqla burada xüsusi qonaqlarımızı - Əlahəzrət Hollandiya şahzadəsi xanım Laurentieni, Əlahəzrət şahzadə Ferialı və YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Zati-aliləri xanım Viqdos Finnboqadottiri salamlayıram. Bu konfransı fəal şəkildə dəstəklədiklərinə və bu gün bizimlə olduqlarına görə onlara xüsusi təşəkkürümü bildirirəm.
Bu gün biz 30-dan artıq Avropa ölkəsindən gəlmiş milli təhsil sistemlərinin rəhbərləri və rəsmiləri, eləcə də tanınmış ekspertlər və bir çox nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri ilə görüşməkdən məmnunuq.
Bakı konfransı qlobal savadlılığın dəstəklənməsinə yönəlmiş regional və subregional YUNESKO konfranslarının davamıdır. Bu, milli, regional və beynəlxalq səviyyələrdə savadlılığın təşviq edilməsinə yönəlmiş birgə səylərin bir hissəsidir.
Hazırda YUNESKO hər bir ölkənin xalqı üçün təhsilə açıq və bərabər çıxışın təmin edilməsindən ötrü resursları səfərbər edir. Yüksək keyfiyyətli təhsilə çıxışın təmin edilməsi və savadsızlığın aradan qaldırılması məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir.
Avropa ölkələrində təhsilin sonrakı inkişafı üçün hazırkı forumun əhəmiyyətini qeyd etməmək mümkün deyildir. Bu tədbir qitəmizdə savadsızlığa aid problemlərin səmərəli həllinə yardım edəcəkdir.
Avropa ölkələri milli siyasəti vasitəsilə savadlılığı uğurla təşviq etmişlər. Bununla belə, ümumi savadlılığın ənənəvi yüksək səviyyədə qalmasına baxmayaraq, bu sahədə hələ də xüsusi problemlər və çağırışlar mövcuddur.
Konfransımız geniş Avropa ictimaiyyətinin savadlılıq və böyüklərin təhsili sahəsində ən aktual məsələlərin həllinə diqqətini cəlb etmək məqsədini daşıyır. Bu, cari təhsil problemlərini müzakirə etmək üçün xüsusi bir fürsətdir. Tədbir yeni ideyalar, təcrübə və ən münasib iş barədə fikir mübadiləsinə imkan verəcəkdir.
Konfrans ümumi yanaşmaları, habelə savadlılıq və böyüklərin təhsilini təşviq etmək məqsədi ilə istifadə olunan səmərəli üsulları və vasitələri müəyyən edəcəkdir. Biz konfransın yekun sənədlərində və tövsiyələrində Avropada təhsilin keyfiyyətinin artırılmasına yönəlmiş yeni razılaşdırılmış ideya və tədbirlərin öz əksini tapacağını gözləyirik.
Bu forum müxtəlif milli hökumətlərin və beynəlxalq təşkilatların gördüyü tədbirlər haqqında məlumat verəcək və dialoqu gücləndirəcəkdir. O, Avropa qitəsində savadlılığın yüksək standartını təmin edəcəkdir.
Ümidvaram ki, konfrans savadlılıq və təhsil sahəsindəki problemlərin həlli üçün milli strategiyaların formalaşdırılmasına mühüm töhfə verəcəkdir. Bu tədbir hamı üçün təhsil proqramının uğurla həyata keçirilməsinə xidmət edəcəkdir.
Mən bu cür mühüm konfransın Bakıda keçirilməsini təhsil sahəsində öz siyasətinin təşviq olunmasında Azərbaycanın əldə etdiyi nailiyyətlərin bəyənilməsi kimi qiymətləndirirəm. Şadam ki, YUNESKO və Azərbaycan bir çox sahələrdə uğurla çalışır və hazırda sıx dəstəkləyici tərəfdaşlıq qurublar.
Bu gün Azərbaycan sürətlə inkişaf edən ölkədir. Müasirləşmə siyasəti həyatın bütün sahələrində müşahidə edilir: iqtisadi, siyasi və mədəni sahələrdə. Sabit siyasi vəziyyət və artan iqtisadi inkişaf təhsil sahəsində problemlərin uğurla həlli üçün zəmin yaradır. Bu, yeni texnologiyaların tətbiqinə, istifadəsinə və inkişaf etdirilməsinə xidmət edir. Son dörd il ərzində ölkədə altı yüz mindən çox iş yeri yaradılmışdır. Əlbəttə, iqtisadiyyatın bir çox sahələrində, idarəçilik, bank işi və digər sektorlarda mütəxəssislərin formalaşmasına ciddi ehtiyac duyulur. Bu sahədə “Böyüklər üçün təhsil” həyata keçirilən ən uğurlu layihələrdəndir.
Hökumət ən müasir tələblərə cavab verən milli təhsil sisteminin yaradılmasına xüsusi əhəmiyyət verir. Təhsil infrastrukturunun inkişafına və müasir qurğuların tikilməsinə sərmayə qoyur. Təhsilin inkişaf etdirilməsi və onun Avropa standartlarına çatdırılması üçün genişmiqyaslı proqramlar həyata keçirilir.
Ölkəmizdə xüsusi dövlət proqramı aşağıdakı mövcud problemlərin həllinə yönəlib: müasir tədris üsullarının zəif şəkildə tətbiqi, mütəxəssislərin formalaşmasında olan çatışmazlıqlar və tədris zamanı müasir informasiya texnologiyalarının aşağı səviyyədə istifadəsi. Bu məsələlərlə biz bir çox digər postsovet ölkələrində üzləşirik.
Hesab edirəm ki, Azərbaycan yaxşı tərəqqiyə nail olub və düzgün istiqamətdə gedir. Bizim ən böyük problemimiz Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsidir. Ermənistanın etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyon qaçqın və məcburi köçkün yaranmışdır. Son 20 il ərzində belə vəziyyətdə yaşayan yeni nəsil formalaşıbdır. Qaçqın-köçkün uşaqları münaqişənin nəticələrindən əziyyət çəkirlər.
Buna baxmayaraq, mürəkkəb vəziyyət olsa da, hökumətimiz həmin uşaqlar üçün təhsilin müvafiq səviyyəsini təmin edə bilmişdir. Biz onların təhsil problemlərini həll etmək məqsədi ilə regionlardakı infrastrukturu dəstəkləyən təhsil modelini yaratmışıq. Hazırda bütün uşaqlar öz müəllimləri tərəfindən verilən təhsili alır, işğal olunmuş rayonların məktəbləri digər orta məktəblər kimi eyni səviyyədə fəaliyyət göstərir. Son on il ərzində bu, bizim ən mühüm nailiyyətlərimizdən biridir.
Təhsilin inkişafına hərtərəfli dəstək Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinin prioritetlərindən biridir. Yaradıldığı gündən etibarən Fond ölkədə təhsilin inkişafına böyük töhfə vermişdir. Misal üçün, “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” proqramı çərçivəsində Fond tərəfindən ölkənin müxtəlif bölgələrində 200-dən artıq məktəb inşa edilmiş və müasir avadanlıqla təchiz olunmuşdur. İnternat məktəblərində uşaqlar üçün təhsil bizim üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Heydər Əliyev Fondu YUNESKO ilə əlaqələrini genişləndirməkdə davam edir və bu təşkilata dəstək verir. Fond bir sıra birgə layihələr və proqramlar həyata keçirir. 2007-ci ildə ölkəmizdə peşə təhsilinin inkişafı ilə bağlı layihənin həyata keçirilməsi haqqında YUNESKO, Azərbaycan hökuməti və Heydər Əliyev Fondu arasında saziş imzalanmışdır.
Bugünkü konfrans əməkdaşlığımızın yeni bir nümunəsidir. Birgə əməkdaşlığımız vasitəsilə biz hamının konkret şəkildə yararlanacağı daha möhkəm və uzunmüddətli münasibətlər quracağıq.
Sonda mən ümidvar olduğumu bildirmək istəyirəm ki, bu konfrans ölkələrimiz arasında daha sıx və geniş əlaqələrin qurulmasına yeni təkan verəcəkdir. Tədbir bütün Avropa ölkələrinin milli təhsil sistemlərinin nümayəndələri arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə yardım edəcək və tərəfdaşlığımızı yeni səviyyəyə qaldıracaqdır.
Mən bu tədbirin təşəbbüskarlarına, təşkilatçılarına və iştirakçılarına, habelə hazırkı konfransın hazırlanmasında fəal çalışmış bütün şəxslərə bir daha səmimi minnətdarlığımı bildirirəm.
Ümidvaram ki, Azərbaycana səfərinizdən məmnun qalacaqsınız. Mən sizin hamınıza böyük uğurlar arzulayıram. Sağ olun.

The UNESCO Conference “Addressing Literacy Challenges in Europe with Sub-Regional Focus: Building Partnerships and Promoting Innovative Approaches”
14.05.2008The UNESCO Conference “Addressing Literacy Challenges in Europe with Sub-Regional Focus: Building Partnerships and Promoting Innovative Approaches” has started in Baku on May 14 at the Gulustan Palace, within the framework of the series of UNESCO`s Regional Conferences for Support to Literacy in the World.
First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva made her remarks at the opening of the conference:
- Mr Director General of UNESCO!
Your Highnesses!
Your Excellencies!
I sincerely greet all participants and visitors of the UNESCO regional conference on the theme of support to literacy in Europe. Welcome to Azerbaijan!
Action of UNESCO in field of development of education is highly assessed all over the world. Taking this opportunity, I express my gratitude to Director General of UNESCO Mr Koichiro Matsuura for intensive and multilateral activity in field of support to science, education and culture and services to building the cooperation among countries.
I greet with pleasure our special guests – Her Highness Princess Laurentien of the Netherlands, Her Highness Princess Firyal and UNESCO Goodwill Ambassador, former president of Iceland His Excellency Vigdis Finnbogadottir. I express them my special thanks for actively supporting this conference and being with us today.
Today, we are delighted to meet with heads and officials of national education systems from over 30 countries of Europe, as well famous experts and representatives of a number of influential international organizations.
The Baku conference is the continuation of the UNESCO regional and sub-regional conferences directed to supporting the global literacy. This is a part of joint efforts towards promotion of literacy on national, regional and international levels.
UNESCO is mobilizing the resources to assure an open and equal access of nation of every country to education. Special attention is paid to assurance of access to high quality education and removal of illiteracy.
It is impossible not to mention importance of the present forum for further development of education in European countries. This event will help to fruitfully solve illiteracy problems in our continent.
European countries have successfully promoted literacy via the national policy. However, general literacy is in the traditional high level, there are still special problems and challenges in this field too.
Our conference aims to catch attention of the European community to the solution of most important problems in field of literacy and adult education. This is a special opportunity to discuss current education problems. The event will let exchange views on the new ideas, experience and most suitable work.
The conference will define general approaches, also effective methods and means used to promote literacy and adult education. We hope final documents and recommendations of the conference will reflect newly defined ideas and measures towards increasing the quality of education in Europe.
This forum will inform of measures taken by different national governments and international organizations and strengthen the dialog. It will ensure the high standard of literacy in the continent of Europe.
I hope the conference will make a significant contribution to formation of national strategies for solution of literacy and education problems. This event will serve the successful implementation of the Education for All Programme.
I value realization of such an important conference in Baku as approval of achievements Azerbaijan has gained in promotion of its policy in field of education. I am glad that UNESCO and Azerbaijan successfully cooperate in a number of spheres and have built a firm supporting partnership at the moment.
Azerbaijan is rapidly developing. The modernization policy covers all the spheres of life: economic, political and cultural spheres. Stable political state and growing economic development help successfully solve education problems. It serves application, use and development of new technologies. Over 600,000 new workplaces have been opened in the country during last 4 years. There is of course serious need for formation of specialists in a lot of fields of economy, management, banking and other sectors. ‘Adult Education’ is one of most successful projects carried out in this field.
The government attaches special importance to creation of the national education system meeting the very modern requirements, invests in development of education infrastructure and construction of modern plants. Large-scale programmes are performed to develop education and lift it to the European standards.
Special state programme in our country has been directed to settlement of the following existing problems: weak application of modern learning methods, deficiencies in formation of specialists and low-level use of modern information technologies during learning. We face these issues in a number of other post soviet countries.
I think, Azerbaijan has gained good progress and is in the right direction. Our biggest problem is the Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict. Ethnic cleansing policy of Armenia has resulted in creation of a million of refugees and IDPs. A new generation living in this circumstance has been formed for last 20 years. Refugee and IDP children suffer from consequences of the conflict.
Despite the situation is complicated our government has assured the corresponding level of education for those children. To solve their education problems we have created the model of education supporting infrastructure in regions. At present, all children receive education given by their teachers, schools of the occupied districts operate in the same level like other secondary schools. This is one of our most important achievements for last 10 years.
Multilateral support to development of education is one of priorities in action of Heydar Aliyev Foundation. From its establishment the Foundation has given huge contribution to development of education in the country. For example, in frame of the New School to New Azerbaijan Programme more than 200 schools have been built in different regions of the country and supplied with modern equipment by the Foundation. Education for children in boarding schools is of special significance to us.
Heydar Aliyev Foundation keeps on enhancing cooperation with UNESCO and supports this organization. The Foundation performs several joint projects and programmes. UNESCO, the Azerbaijani Government and Heydar Aliyev Foundation signed in 2007 the agreement on implementation of the project for development of vocational education in our country.
Today’s conference is a new model of our cooperation. Via our joint cooperation we will establish firmer and long-term relations that will be useful for everyone.
In the end, I want to express my hope that this conference will be a new stimulus to establishment of closer and wider relations among our countries. The event will help strengthening of cooperation among representatives of the national education systems of all the European countries and lift our partnership to the new level.
I once again express my sincere gratitude to initiators, organizers and participants of this event, as well as all persons having actively worked in preparation of this conference.