Heydər Əliyev Fondu “Gülüstan” sarayında uşaqlar üçün bayram şənliyi təşkil edib
Heydər Əliyev Fondu sarayında uşaq evlərində və internat məktəblərində təlim-tərbiyə alan, şəhid, qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan, yetim və valideyn himayəsindən məhrum, təhsildə xüsusilə fərqlənən uşaqlar üçün Yeni il şənlikləri keçirir.
Dekabrın 29-da Fondun prezidenti, Azərbaycan Prezidentinin xanımı, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva növbəti bayram şənliyində iştirak etmiş, qızı Arzu ilə birlikdə uşaqların sevinc və fərəhini bölüşmüşdür. Mehriban xanım və qızı uşaqlarla səmimi söhbət etdilər, onlarla şəkil çəkdirdilər.
Əvvəlcə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin müxtəlif illərdə Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi günü və Yeni il bayramlarında uşaqlarla bir yerdə olmasından, Fondun uşaq evlərinə, internat məktəblərinə qayğısından bəhs edən film göstərildi.
Şaxta baba və Qar qızın al-əlvan bəzədilmiş möhtəşəm saraya gəlişi alqışlarla qarşılandı. Şaxta baba “sehrli çubuğu” ilə yolkanı işıqlandırdı.
Üç saatdan çox davam edən tədbirdə uşaqları şənləndirmək üçün aktyorlar bütün istedad və bacarıqlarını sərf edirdilər.
Salona toplaşmış uşaqların çöhrələrində bu gözəl bayram şənliyini onlara bəxş edən Heydər Əliyev Fonduna, onun prezidenti Mehriban xanıma minnətdarlıq hissləri aydın sezilirdi. Həmin gün şənlik iştirakçıları arasında məcburi köçkün və qaçqın ailələrindən olan uşaqlar, qayğıya gündəlik ehtiyac duyan, uşaq evlərində və xüsusi məktəblərdə təlim-tərbiyə alan balaca soydaşlarımız əksəriyyət təşkil edirdi.
Respublikamızın tanınmış estrada müğənniləri, məktəblilərin özfəaliyyət kollektivləri, rəqs qrupları, gənc istedadlar öz oynaq, şux mahnıları, rəqsləri ilə bayram şənliyini daha da rövnəqləndirirdilər. Rəqslərə qoşulan, al-əlvan yolkalar ətrafında yallı gedən, məharətlərini göstərən, möcüzələrə heyrət edən uşaqların sevinci hədsiz idi. Çünki tanınmış sənətçilərin, klounların, sehrbazların bir-birindən maraqlı çıxışları məhz onlara ünvanlanmışdı.
Fondun əməkdaşlarının tədbir iştirakçılarına münasibəti, hər kəsə qayğı ilə yanaşması da uşaqların və onların müşayiətçilərinin diqqətindən yayınmadı.
Azərbaycanda uşaqlara göstərdiyi diqqət və qayğıya, bu istiqamətdə nəcib və xeyirxah fəaliyyətinə görə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanıma Azərbaycan uşaqları adından sevgi və məhəbbətin ifadəsi olaraq mükafat təqdim edildi.
Uşaqlar Mehriban xanımla xatirə şəkli çəkdirdilər.
Şənliyə gəlmiş hər bir uşağa Heydər Əliyev Fondunun bayram hədiyyəsi təqdim edildi.
Yeni il şənliyi bu dəfə də uşaqların qəlbində silinməz xatirəyə çevrildi.
Onu da deyək ki, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın tövsiyəsi ilə müvafiq tədbirlər görülmüş, şənlikdə iştirak edən uşaqların “Gülüstan” sarayına təhlükəsiz gəlib-getməsi üçün rahat avtobuslar ayrılmışdı.

Фонд Гейдара Алиева организовал во дворце «Гюлистан» праздничное веселье для детей
29.12.2008Фонд Гейдара Алиева проводит во дворце «Гюлистан» новогодние веселья для воспитанников детских домов и школ-интернатов, детей из семей шехидов, беженцев и вынужденных переселенцев, детей-сирот и лишенных родительского попечения, а также детей, отличившихся в учебе.
29 декабря президент Фонда, супруга Президента Азербайджана, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан Алиева приняла участие в праздничном торжестве, вместе с дочерью Арзу разделила радость детей. Мехрибан ханум и ее дочь тепло побеседовали с детьми, сфотографировались с ними.
Вначале был показан фильм, повествующий о том, как общенациональный лидер Гейдар Алиев в различные годы проводил вместе с детьми День солидарности азербайджанцев мира и новогодний праздник, заботе Фонда о детских домах и школах-интернатах.
Появление в празднично украшенном дворце Деда Мороза и Снегурочки было встречено аплодисментами. Махнув волшебной палочкой, Дед Мороз зажег елку.
На празднестве, продолжавшемся более трех часов, актеры проявили весь свой талант и умения, чтобы создать атмосферу новогоднего веселья.
Лица собравшихся в зале детей выражали признательность Фонду Гейдара Алиева, подарившему им замечательное праздничное торжество, его президенту Мехрибан ханум. В этот день большинство среди участников торжества составляли дети из семей беженцев и вынужденных переселенцев, воспитанники детских домов и специальных школ - наши маленькие соотечественники, нуждающиеся в повседневной заботе.
Известные певцы, школьные самодеятельные коллективы, танцевальные группы, юные таланты своими веселыми песнями, танцами украсили праздничное торжество. Радости детей не было границ, ведь именно им были адресованы выступления известных мастеров искусств, клоунов, фокусников. Дети танцевали вокруг елки яллы, демонстрировали свои способности, удивлялись происходившим вокруг чудесам. Сотрудники Фонда с большой заботой и вниманием относились ко всем участникам празднества.
От имени азербайджанских детей президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум в знак любви была вручена награда за внимание и заботу о детях в Азербайджане, благородную деятельность в этом направлении.
Дети сфотографировались с Мехрибан ханум на память.
Всем детям, участвовавшим в торжестве, были вручены праздничные подарки Фонда Гейдара Алиева.
Новогоднее торжество и на сей раз оставило в неизгладимый след в сердцах детей.
Отметим также, что по рекомендации первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой были приняты соответствующие меры, предоставлены удобные автобусы для безопасной доставки ребят во дворец «Гюлистан».