Heydər Əliyev Fondu “Gülüstan” sarayında uşaqlar üçün bayram şənliyi təşkil edib
Heydər Əliyev Fondu sarayında uşaq evlərində və internat məktəblərində təlim-tərbiyə alan, şəhid, qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan, yetim və valideyn himayəsindən məhrum, təhsildə xüsusilə fərqlənən uşaqlar üçün Yeni il şənlikləri keçirir.
Dekabrın 29-da Fondun prezidenti, Azərbaycan Prezidentinin xanımı, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva növbəti bayram şənliyində iştirak etmiş, qızı Arzu ilə birlikdə uşaqların sevinc və fərəhini bölüşmüşdür. Mehriban xanım və qızı uşaqlarla səmimi söhbət etdilər, onlarla şəkil çəkdirdilər.
Əvvəlcə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin müxtəlif illərdə Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi günü və Yeni il bayramlarında uşaqlarla bir yerdə olmasından, Fondun uşaq evlərinə, internat məktəblərinə qayğısından bəhs edən film göstərildi.
Şaxta baba və Qar qızın al-əlvan bəzədilmiş möhtəşəm saraya gəlişi alqışlarla qarşılandı. Şaxta baba “sehrli çubuğu” ilə yolkanı işıqlandırdı.
Üç saatdan çox davam edən tədbirdə uşaqları şənləndirmək üçün aktyorlar bütün istedad və bacarıqlarını sərf edirdilər.
Salona toplaşmış uşaqların çöhrələrində bu gözəl bayram şənliyini onlara bəxş edən Heydər Əliyev Fonduna, onun prezidenti Mehriban xanıma minnətdarlıq hissləri aydın sezilirdi. Həmin gün şənlik iştirakçıları arasında məcburi köçkün və qaçqın ailələrindən olan uşaqlar, qayğıya gündəlik ehtiyac duyan, uşaq evlərində və xüsusi məktəblərdə təlim-tərbiyə alan balaca soydaşlarımız əksəriyyət təşkil edirdi.
Respublikamızın tanınmış estrada müğənniləri, məktəblilərin özfəaliyyət kollektivləri, rəqs qrupları, gənc istedadlar öz oynaq, şux mahnıları, rəqsləri ilə bayram şənliyini daha da rövnəqləndirirdilər. Rəqslərə qoşulan, al-əlvan yolkalar ətrafında yallı gedən, məharətlərini göstərən, möcüzələrə heyrət edən uşaqların sevinci hədsiz idi. Çünki tanınmış sənətçilərin, klounların, sehrbazların bir-birindən maraqlı çıxışları məhz onlara ünvanlanmışdı.
Fondun əməkdaşlarının tədbir iştirakçılarına münasibəti, hər kəsə qayğı ilə yanaşması da uşaqların və onların müşayiətçilərinin diqqətindən yayınmadı.
Azərbaycanda uşaqlara göstərdiyi diqqət və qayğıya, bu istiqamətdə nəcib və xeyirxah fəaliyyətinə görə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanıma Azərbaycan uşaqları adından sevgi və məhəbbətin ifadəsi olaraq mükafat təqdim edildi.
Uşaqlar Mehriban xanımla xatirə şəkli çəkdirdilər.
Şənliyə gəlmiş hər bir uşağa Heydər Əliyev Fondunun bayram hədiyyəsi təqdim edildi.
Yeni il şənliyi bu dəfə də uşaqların qəlbində silinməz xatirəyə çevrildi.
Onu da deyək ki, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın tövsiyəsi ilə müvafiq tədbirlər görülmüş, şənlikdə iştirak edən uşaqların “Gülüstan” sarayına təhlükəsiz gəlib-getməsi üçün rahat avtobuslar ayrılmışdı.

Heydar Aliyev Foundation gives New Year party for children at Gulustan Palace
Heydar Aliyev Foundation arranges the New Year parties at Gulustan Palace for children from children homes and boarding schools, martyr, refugee and IDP families, orphans and children deprived of parental care, pupils distinguished in education.
President of the Foundation, Fist Lady of Azerbaijan, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador, MP Mehriban Aliyeva attended the party on 29 December along with her daughter Arzu. Mrs Aliyeva and her daughter sincerely met with children, were photographed with them.
First, film reflecting participation of national leader Heydar Aliyev in children’s celebrations on World Azeris Solidarity Day and New Year, concern of the Foundation to children homes and boarding schools was shown.
Santa Claus and Snow Girl entered the Palace to the sound of loud applauses. Santa Claus lighted the New Year Tree with his ‘magic pipe’.
In 3-hour party, actors did their best to cheer children.
On the faces of children there was feeling of gratitude to Heydar Aliyev Foundation and its President Mrs Mehriban Aliyeva for presenting this wonderful party to them. Majority of participants of the party included children from refugee and IDP families, trained at children homes and boarding schools, needing daily care.
Children were entertained by famous singers, amateur bands of schools, dance groups, young talents. Children dancing, admiring the miracles were very happy as performances of famous singers, clowns, magicians were addressed just to them.
Children and those accompanying them highly appreciated warm attitude and care of employees of the Foundation.
President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was presented a gift on behalf of children of Azerbaijan for concern to children, generous actions in this course.
Mehriban Aliyeva addressed the party.
Children were photographed with Mrs Aliyeva.
Every child in the party was presented a gift by Heydar Aliyev Foundation.
This New Year party also left unforgettable impressions on children.
Upon recommendation of Fist Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva respective actions were taken, buses allocated to get children to the Palace and back.