Dekabrın 27-də Milli Olimpiya Komitəsinin inzibati binasında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) ikinci hesabat-seçki konfransı keçirilmişdir. Konfrans AGF-nin dördillik fəaliyyətinin yekunlarına həsr edilmişdir.
Federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənov hesabat məruzəsində vurğulamışdır ki, İlham Əliyev 1997-ci ildə MOK-un rəhbəri seçildikdən sonra Azərbaycan idmanı sözün əsl mənasında dirçəlişi dövrünə qədəm qoydu, ölkəmizdə beynəlxalq yarışlar daha tez-tez keçirilməyə, idmançılarımız mötəbər yarışlarda qələbələr qazanmağa başladılar. İdmanın gimnastika növlərində də böyük tərəqqi baş verdi. 2002-ci ildə yenidən yaradılan Azərbaycan Gimnastika Federasiyası onun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə bədii gimnastikanı, kişi idman və akrobatika gimnastikalarını, tamblinqi özündə birləşdirdi. Federasiyanın prezidenti bu idman növlərinin inkişafı və təbliği, bölgələr də daxil olmaqla, onların kütləviliyinin təmin edilməsi üçün qarşıya vəzifələr qoydu. Gimnastlara, idman mütəxəssislərinə və məşqçilərə qayğı gücləndi. Sonuncular müxtəlif seminarlarda və hakim kurslarında iştirak etməyə başladılar. Ölkədə keçirilən yarışların səviyyəsi yüksəldi, bir sıra idman salonları təmir olundu. Azərbaycanda gimnastikanın inkişafına yetirilən diqqəti Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası yüksək qiymətləndirdi. Son üç ildə Azərbaycanda bədii gimnastika üzrə bir sıra mötəbər yarışlar keçirilmişdir. Onlardan birincisi 2003-cü ilin avqustunda keçirilən Dünya kuboku uğrunda turnir oldu. Həmin turnirdə idmançımız Dinara Gimatova uğurla çıxış etdi və bu, bədii gimnastikanın Azərbaycanda geniş yayılmasında böyük rol oynadı. Beynəlxalq Federasiyanın qərarı ilə Dünya kubokunun növbəti mərhələləri də 2004-cü və 2005-ci illərdə Bakıda keçirilmişdir.
Ötən ilin payızında Bakıda keçirilən bədii gimnastika üzrə dünya çempionatı böyük əhəmiyyətli hadisəyə çevrildi. Gələn ilin yayında - iyunun 29-u - iyulun 1-də Azərbaycan paytaxtında bədii gimnastika üzrə 23-cü Avropa çempionatı keçiriləcəkdir. Avropa Gimnastika İttifaqının nümayəndələri xüsusi vurğulayırlar ki, bu seçim Azərbaycanın xeyrinə təsadüfən edilməyib, halbuki namizədlər arasında Ukrayna, İspaniya və Türkiyə kimi güclü idman ölkələri də vardı. Bununla da, faktik olaraq, etiraf edilmişdir ki, Bakı Avropanın bədii gimnastika mərkəzlərindən biridir. Azərbaycanda müxtəlif yarışlarda fərqlənmiş Anna Qurbanova, Aliyə Qarayeva, Zeynəb Cavadlı kimi istedadlı gimnastlar nəsli böyüyür.
Altay Həsənov Azərbaycan gimnastikasında qısa müddətdə qazanılmış uğurlara görə idman ictimaiyyəti adından federasiyanın prezidentinə minnətdarlığını bildirdi.
AGF İcraiyyə Komitəsinin üzvü, Milli Məclisin deputatı Rauf Əliyev, federasiyanın vitse-prezidenti Bəhram Nərimanov, Uşaq-gənclər idman məktəbinin direktoru Arif Qafarov, məşqçi Nurlanə Əlizadə də federasiyanın prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycanda gimnastikanın dirçəlişində xidmətlərini vurğuladılar.
Gənclər və idman naziri, MOK-un vitse-prezidenti Azad Rəhimov Azərbaycan idmançılarının müxtəlif beynəlxalq yarışlardakı son nailiyyətlərindən, Azərbaycan Prezidenti, MOK-un rəhbəri İlham Əliyevin idmanın inkişafına göstərdiyi daimi qayğıdan danışdı.
Konfransda təşkilati məsələlərə baxıldı. Mehriban xanım Əliyeva yenidən federasiyanın prezidenti seçildi. AGF-nin vitse-prezidentlərinin, İcraiyyə Komitəsi və nəzarət-təftiş komissiyası üzvlərinin də seçkiləri keçirildi.

27.12.2005Second report-election conference of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) was held on December 27 at administrative building of National Olympic Committee. The conference was dedicated to the totals of the 4-year activity of AGF.
Vice president of Federation Altay Hasanov noted in report lecture after Ilham Aliyev was elected as head of NOC in 1997 and sport in Azerbaijan entered the era of rebirth in true sense of the word and international competitions were held in our country more frequently, our athletes started to win the international contests. Big progress covered the gymnastics as well. Azerbaijan Gymnastics Federation that was reestablished in 2002 united rhythmic gymnastics, male sport and acrobat gymnastics and tumbling under leadership of its President Mrs Mehriban Aliyeva. President of Federation set duties for development and propaganda of this discipline of sport, assurance of its popularity, as well in regions. Care to gymnasts, sport specialists and coaches was strengthened. The latter started to attend different seminars and referee courses. Level of contests held in country was lifted, a number of sport halls were repaired. Attention paid to development of gymnastics in Azerbaijan was highly valued by International Gymnastics Federation. Several prestigious competitions were held for last 3 years in Azerbaijan on rhythmic gymnastics. First of them was World Cup Tournament held in August 2003. Our athlete Dinara Gimatova successfully performed in that tournament and it played big role in popularization of rhythmic gymnastics in Azerbaijan. Upon decision of International Federation next stages of World Cup were held in Baku in 2004 and 2005.
Rhythmic Gymnastics World Championship held in Baku in last fall became an important event. 23rd Rhythmic Gymnastics European Championship will be held in Baku next summer, June 29-July 1. Reps of European Gymnastics Union emphasize that this choice was not made in favor of Azerbaijan by chance. There were strong candidates such as Ukraine, Spain and Turkey. With that it was confessed that Baku is one rhythmic gymnastics centers of Europe. Generation of talented gymnasts like Anna Gurbanova, Aliya Garayeva, Zeynab Javadly that were distinguished in different competitions in Azerbaijan is growing.
Altay Hasanov expressed gratitude on behalf of the sport public to President of Federation for successes gained in short time in Azeri gymnastics.
Member of AGF Executive Committee, MP Rauf Aliyev, vice president of Federation Bahram Narimanov, director of Child-Youth Sport School Arif Gafarov, coach Nurlana Alizade underlined services of Mrs Mehriban Aliyeva in revival of gymnastics in Azerbaijan.
Youth and sport minister, NOC vice president Azad Rahimov talked of last achievements of Azeri sportsmen in different international contests, permanent attention rendered to development of sport by President of Azerbaijan, head of NOC Ilham Aliyev.
Organizational issues were reviewed at the conference. Mrs Mehriban Aliyeva was reelected as the President of the Federation. Elections of vice presidents, Executive Committee and members of the supervision commission of the Federation were held.