27.12.2005Dekabrın 27-də Milli Olimpiya Komitəsinin inzibati binasında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) ikinci hesabat-seçki konfransı keçirilmişdir. Konfrans AGF-nin dördillik fəaliyyətinin yekunlarına həsr edilmişdir.
Federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənov hesabat məruzəsində vurğulamışdır ki, İlham Əliyev 1997-ci ildə MOK-un rəhbəri seçildikdən sonra Azərbaycan idmanı sözün əsl mənasında dirçəlişi dövrünə qədəm qoydu, ölkəmizdə beynəlxalq yarışlar daha tez-tez keçirilməyə, idmançılarımız mötəbər yarışlarda qələbələr qazanmağa başladılar. İdmanın gimnastika növlərində də böyük tərəqqi baş verdi. 2002-ci ildə yenidən yaradılan Azərbaycan Gimnastika Federasiyası onun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə bədii gimnastikanı, kişi idman və akrobatika gimnastikalarını, tamblinqi özündə birləşdirdi. Federasiyanın prezidenti bu idman növlərinin inkişafı və təbliği, bölgələr də daxil olmaqla, onların kütləviliyinin təmin edilməsi üçün qarşıya vəzifələr qoydu. Gimnastlara, idman mütəxəssislərinə və məşqçilərə qayğı gücləndi. Sonuncular müxtəlif seminarlarda və hakim kurslarında iştirak etməyə başladılar. Ölkədə keçirilən yarışların səviyyəsi yüksəldi, bir sıra idman salonları təmir olundu. Azərbaycanda gimnastikanın inkişafına yetirilən diqqəti Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası yüksək qiymətləndirdi. Son üç ildə Azərbaycanda bədii gimnastika üzrə bir sıra mötəbər yarışlar keçirilmişdir. Onlardan birincisi 2003-cü ilin avqustunda keçirilən Dünya kuboku uğrunda turnir oldu. Həmin turnirdə idmançımız Dinara Gimatova uğurla çıxış etdi və bu, bədii gimnastikanın Azərbaycanda geniş yayılmasında böyük rol oynadı. Beynəlxalq Federasiyanın qərarı ilə Dünya kubokunun növbəti mərhələləri də 2004-cü və 2005-ci illərdə Bakıda keçirilmişdir.
Ötən ilin payızında Bakıda keçirilən bədii gimnastika üzrə dünya çempionatı böyük əhəmiyyətli hadisəyə çevrildi. Gələn ilin yayında - iyunun 29-u - iyulun 1-də Azərbaycan paytaxtında bədii gimnastika üzrə 23-cü Avropa çempionatı keçiriləcəkdir. Avropa Gimnastika İttifaqının nümayəndələri xüsusi vurğulayırlar ki, bu seçim Azərbaycanın xeyrinə təsadüfən edilməyib, halbuki namizədlər arasında Ukrayna, İspaniya və Türkiyə kimi güclü idman ölkələri də vardı. Bununla da, faktik olaraq, etiraf edilmişdir ki, Bakı Avropanın bədii gimnastika mərkəzlərindən biridir. Azərbaycanda müxtəlif yarışlarda fərqlənmiş Anna Qurbanova, Aliyə Qarayeva, Zeynəb Cavadlı kimi istedadlı gimnastlar nəsli böyüyür.
Altay Həsənov Azərbaycan gimnastikasında qısa müddətdə qazanılmış uğurlara görə idman ictimaiyyəti adından federasiyanın prezidentinə minnətdarlığını bildirdi.
AGF İcraiyyə Komitəsinin üzvü, Milli Məclisin deputatı Rauf Əliyev, federasiyanın vitse-prezidenti Bəhram Nərimanov, Uşaq-gənclər idman məktəbinin direktoru Arif Qafarov, məşqçi Nurlanə Əlizadə də federasiyanın prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycanda gimnastikanın dirçəlişində xidmətlərini vurğuladılar.
Gənclər və idman naziri, MOK-un vitse-prezidenti Azad Rəhimov Azərbaycan idmançılarının müxtəlif beynəlxalq yarışlardakı son nailiyyətlərindən, Azərbaycan Prezidenti, MOK-un rəhbəri İlham Əliyevin idmanın inkişafına göstərdiyi daimi qayğıdan danışdı.
Konfransda təşkilati məsələlərə baxıldı. Mehriban xanım Əliyeva yenidən federasiyanın prezidenti seçildi. AGF-nin vitse-prezidentlərinin, İcraiyyə Komitəsi və nəzarət-təftiş komissiyası üzvlərinin də seçkiləri keçirildi.

Президентом федерации гимнастики Азербайджана переизбрана Мехрибан Алиева
27.12.200527 декабря в административном здании Национального Олимпийского комитета состоялось вторая отчетно-выборная конференция Федерации гимнастики Азербайджана, посвященная итогам 4-летней деятельности.
Вице-президент Федерации гимнастики Алтай Гасанов в отчетном докладе подчеркнул, что после избрания в 1997 году главой НОК Ильхама Алиева начался период подлинного возрождения азербайджанского спорта, в нашей стране стали все чаще проводиться международные спортивные состязания, а азербайджанские спортсмены - одерживать победы на престижных соревнованиях. Большой прогресс произошел и в гимнастических видах спорта. Вновь созданная в 2002 году Федерация гимнастики Азербайджана под руководством ее президента Мехрибан ханум Алиевой объединила в себе художественную, мужскую спортивную и акробатическую гимнастику, тамблинг. Главой федерации была поставлена задача по развитию и пропаганде этих видов спорта, обеспечению их массовости, в том числе в регионах. Усилилась забота о гимнастах, спортивных специалистах и тренерах, которые стали принимать участие в различных семинарах и судейских курсах, повысился уровень проводимых в стране соревнований, был отремонтирован ряд спортзалов. Внимание, проявляемое в Азербайджане к развитию гимнастики, заслужило высокой оценки Международной федерации гимнастики. За последние три года в Азербайджане прошел ряд престижных турниров по художественной гимнастике, первым из которых стал Кубок мира в августе 2003 года. На этих состязаниях успешно выступила наша спортсменка Динара Гиматова, что сыграло большую роль в популяризации этого вида спорта в Азербайджане. Решением Международной федерации были также проведены в 2004 и 2005 годах в Баку очередные этапы Кубка мира.
Прошедший в Баку осенью прошлого года чемпионат мира по художественной гимнастике стал событием большой значимости. Летом будущего года - 29 июня-1 июля в столице Азербайджана состоится 23-й чемпионат Европы по художественной гимнастике. Представители Европейского союза гимнастики особо отмечают, что выбор в пользу Азербайджана сделан неслучайно, хотя были и другие кандидаты, такие признанные спортивные страны как Украина, Испания и Турция. Тем самым Баку был фактически признан одним из центров художественной гимнастики Европы.
По словам вице-президента, в Азербайджане подрастает поколение талантливых гимнасток, уже заявивших о себе на различных состязаниях, - Анна Гурбанова, Алия Гараева, Зейнаб Джавадлы.
От имени спортивной общественности Алтай Гасанов выразил признательность главе федерации за успехи, достигнутые в азербайджанской гимнастике за короткий период.
Член исполкома федерации, депутат Милли Меджлиса Рауф Алиев, вице-президент Бахрам Нариманов, директор детско-юношеской спортивной школы Ариф Гафаров, тренер Нурлана Ализаде также отметили заслуги президента федерации Мехрибан ханум Алиевой в возрождении гимнастики в Азербайджане.
Подводя итоги конференции, министр молодежи и спорта, вице-президент НОК Азад Рагимов говорил о последних достижениях азербайджанских спортсменов на различных международных состязаниях, постоянной заботе, оказываемой развитию спорта Президентом Азербайджана, президентом НОК Ильхамом Алиевым.
На конференции были рассмотрены организационные вопросы. Президентом федерации вновь переизбрана Мехрибан ханум Алиева. Состоялись выборы вице-президентов, членов исполкома федерации и контрольно-ревизионной комиссии.