Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Bilgəh qəsəbəsindəki 11 nömrəli internat məktəbində toy mərasimi keçirilib
Dekabrın 22-də Bakının Sabunçu rayonunun Bilgəh qəsəbəsindəki 11 nömrəli internat məktəbində indiyədək görünməmiş toy-büsat qurulmuşdu. Dünyaya göz açandan bu məktəbdə böyüyüb təlim-tərbiyə alan Fərhad və Ceyranın, İlqar və Nərgizin toy mərasimi idi.
Mərasimdə Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva da iştirak edirdi.
Məktəbin təzə inşa olunmuş, bayramsayağı bəzədilmiş, bol süfrə açılmış 200 yerlik salonuna "Vağzalı" sədaları altında daxil olan gəncləri rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri gurultulu alqışlarla qarşıladılar.
Notariat və Vətəndaşlıq Vəziyyəti Aktları İdarəsinin nümayəndəsi gənclərin arzusu və şahidlərin iştirakı ilə nigahları rəsmiləşdirdi.
Dəfələrlə bu məktəbdə olan, valideyn himayəsindən, ata-ana məhəbbətindən məhrum uşaqlardan qayğısını əsirgəməyən Mehriban xanım gənclərə xeyir-dua verdi, onlara gül-çiçək dəstələri, hədiyyələr bağışlayaraq ailə həyatı qurmaları münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik etdi.
Şən, oynaq mahnı və rəqslər bir-birini əvəz etdi. Mehriban xanımın da yeni ailə quranlarla, 18 ildən çox onların qayğısını çəkən məktəbin müəllim və tərbiyəçiləri, buranın daimi sakinləri ilə birlikdə ana səmimiyyəti ilə şənlənməsi hamıda xoş ovqat, sonsuz sevinc hissləri doğurdu, müstəqil həyata qədəm qoyan gənclər üçün unudulmaz xatirəyə çevrildi.
Məktəbin direktoru Mehparə Cəfərova dedi ki, bir neçə ay əvvəl burada belə bir mərasimin keçirilməsini təsəvvür etmək belə mümkün deyildi. Çünki 480 uşağın təlim-tərbiyə aldığı, 100-dən çox müəllim, tərbiyəçi və xidmətçinin çalışdığı bu məktəb öz görkəmini tamam itirmiş, yararsız vəziyyətə düşmüşdü. Mehriban xanımın təşəbbüsü ilə, Heydər Əliyev Fondunun vəsaiti hesabına aparılmış əsaslı təmir və yenidənqurmadan sonra bura abad, gözəl şəhərciyə çevrildi. Məktəbin tədris korpusu, yataqxana binası, yeməkxanası, tibbi yardım kabinələri, idman salonu və meydançaları, üzgüçülük hovuzu, əyləncə mərkəzi, istirahət guşələri tamamilə yenidən quruldu, müasir avadanlıqla komplektləşdirildi. Burada yaradılmış rahat şərait, hər gəlişində Mehriban xanımın uşaqlara yüksək insani münasibəti uzun müddətdən bəri bir-birini sevən gənclərin də yollarının əbədi qovuşmasına dəstək oldu. Belə böyük xeyirxahlıq nümunəsi, həm mərasimin təşkilinə, həm də gənclərin bundan sonrakı rahatlığına Mehriban xanımın şəxsi köməyi ən xoş sözlərə, sonsuz minnətdarlığa layiqdir.

Wedding arranged at the boarding school 11 in Bilgah settlement due to support of Heydar Aliyev Foundation
22.12.2005A great wedding ceremony was held on December 22 at the boarding school 11 in Bilgah settlement of Sabunchu district of Baku. Farhad and Jeyran, and Ilgar and Nargiz, who were trained at this school from the birth, were wedding.
President of Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, MP Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
Reps of the district community gave a warm welcome to the youth entering the school's 200-seat hall, newly repaired and decorated.
Representative of Notary and Civilian Registry Office officialized the marriages by the will of the youth and in presence of the witnesses.
Mrs Mehriban Aliyeva, who has visited this school for many times, showed care to the children deprived of parental care and love, wished success to the youth, presented them flowers and gifts, sincerely congratulated on marriage.
Rhythmic songs were sounded. Mrs Aliyeva made merry together with the brides and bridegrooms, trainers and teachers of the school having cared about them for more than 18 years, permanent residents of the school and it left pleasant impressions on all.
Director of the school Mehpara Jafarova said it was impossible a few months ago to imagine organization of such ceremony here. Because this school where 480 children are trained, more than 100 teachers, trainers and servants work was in unsuitable state. After fundamental repair and reconstruction works implemented here by initiative of Mehriban Aliyeva and due to funds of Heydar Aliyev Foundation the school became a beautiful center. Education building of the school, dining room, dormitory, medical aid points, sport hall and fields, swimming pool, entertainment center, rest corners were fully reconstructed and equipped with modern appliances. The comfortable circumstance created here, high humanist attitude shown by Mrs Aliyeva in every visit towards the children supported the marriage of the youth loving each other for long. Sample of such a great generous work, personal help rendered by Mehriban Aliyeva for the organization of the ceremony and further convenience of the youth deserves the best words and deep gratitude.